Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Mimari proje çiziminde kendini geliştirmek isteyenlere 7 tavsiye

Güncelleme:

Tarih:

Mimari proje çiziminde kendini geliştirmek için o kadar fazla yöntem var ki; bunların içeriği ansiklopediyi doldurur değerli dostlar.

Şöyle ki mimari proje çizim konusunda yapılacak alıştırmalar hız anlamında büyük katkı sağlayacaktır.Ancak her zaman en etkili yöntemin aktif şekilde bir ofiste çalışmak olduğunu da unutmamanız gerekir.

Şimdi hazırsanız mimari proje çizim geliştirme yöntemlerini sizlerle paylaşalım..

1.) Öncelikle mevzuatı bilmek, ilgili idarelerin prensib kararlarını bilmek çok önemli.Bu noktada eksiklikleriniz giderilmeli.Kontrolsüz güç güç değildir gerçekten.Ne kadar iyi çizseniz de bu çizimler doğru olmadığı sürece bu çizim yeteneğinizin hiç bir anlamı olmayacaktır.

2..) Teknik çizim konusunda teknik resim ders notlarınız sürekli yanınızda olmalı değerli dostlar.Ya da mimarlar odası mimarlar odası mesleki çizim standartları pdf dosyasını inceleyerek bu eksiklikleri tikler koyarak giderebilirsiniz.

3.)Teknik resim ve yönetmelik anlamında eksiklikleriniz sürekli şekilde kontrole muhtaçtır.Bu eksikliklerin giderilmesi tam anlamıyla hiç bir meslektaşımız için bence mümkün değildir.Sürekli öğrenme devam eder çünkü.

4.)Kısayol tuş ve komutlarını çok iyi ezberlemek ve mantığını kavramak hızlı ve doğru çizimin diğer anahtarlarından biridir.Tek tek toolbar kullanarak çizim yapmak elle çizmekten daha yavaş sonuçlar verebilir.Dolayısı ile hızlı ve doğru çizimin en önemli kurallarından biri de şüphesiz kısayol komutlarıdır.

5.)Lisp kullanımına önem verin..Yani özel yazılım ve mini kod parçacıklarını kullanarak ölçülendirme, mekan isimlerini verme, hizalama ve daha aklınıza gelebilecek pek çok hususta daha hızlı ve doğru sonuçlara ulaşabilmek mümkün.

6.)İleri çizim tekniklerine önem verin.Temel işlevler haricinde farklı fonksiyonları öğrenme çabası içerisinde olun.

7.)En hızlı, en kesin ve en başarılı geliştirme çabası sürekli , istikrarlı çalışmaktır.Araya biraz zaman girince ciddi anlamda yavaşlamalar, soğumalar ve körelmeler olabiliyor.

Mesleğimiz nankör..Bilişim , dijital trendler ve sürekli her sene yenilenen programlar yeni versiyonları takip etmek her yeni özellikle eklenen güncellemelerin kontrol altına alınması gerçekten güç.Bunlardan bir kaç ay uzak kalmak yavaşlamalara, unutmalara ve körelmelere neden oluyor.

Bu noktada en önemli tavsiyem not alarak önemli şeyleri yazmanız olacaktır.Mimari proje çiziminde kendini geliştirmek isteyenlere yönelik ufak önerileri listeledik.Sizlerin düşüncesi nedir?

Mimari proje çizim fiyatları ile ilgili yazımızı da ayrıca okumanızı önerebilirim.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faydalı bilgiler

KOSGEB mimarlık ofisi açmak için destek veriyor mu?

Güncelleme:

Tarih:

KOSGEB mimarlık ofisi için hibe kredi veriyor mu? Veriyorsa ne kadar veriyor? Geri ödeme koşulları neler? Mimarlık ofisi açmak için gerekenler nelerdir?

KOSGEB mimarlık ofisi açmak isteyenler için destek veriyor.Girişimleri hızlandırmak ve ilk yatırım maliyetlerini sıfıra indirmese de ciddi oranda azaltmak adına bu destek mimarlar için de sağlanıyor.Destek, 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL geri ödemeli şeklinde verilebiliyor.

Hatta KOSGEB Başarı öyküleri izlendiğinde videoların büyük bölümünde mimarlık ofisi açanların da yer aldıkları görülebilir.

Aşağıda meslek kodları ve desteklenen iş alanlarından bir kısmının ekran görüntüsünü sizlerle paylaştık.Bu ve benzer bilgilerin tamamı ciddi anlamda karmaşık olduğundan KOSGEB’in sitesinde de var, bunu da bilmelisiniz.

Peki KOSGEB İle mimarlık ofisi açmak için neler gerekli?

KOSGEB Desteği ve geri ödemesiz kredi olanağı ile devlet eliyle mimarlık ofisi açılabilir mi? Bu sorunun yanıtına ve sürece yönelik çeşitli bilgilerden bahsedeceğiz.

KOSGEB Desteğiyle mimarlık ofisi açmak için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası almanız gerekmektedir.Bunun için bazı şehirlerde teknokent bünyesinde bulunan KOSGEB merkezleri ve idari binaları ya da üniversiteler tahsis edilmiş durumda.

Eğitimlere (4 günlük) bir fiil katılmış bir mimar olarak kesinlikle yatırım desteği almayacaksanız bile gitmenizi öneririm.Sebebi çok açık, mimarlık ofisi açmakla iş bitmiyor, işin girişimcilik ruhu ve pazarlama becerileriyle doğrudan ilgili olmalısınız.Eğitim size bunu öğretiyor.

 1. KOSGEB mimarlık ofisi desteği için az miktarda da olsa sermayenizin olması şarttır.
 2. KOSGEB, onay verdiği harcamaları önce sizden yapmanızı bekler, sonrasında ofisinize gelerek aldığınız makine, teçhizatı görür, sonra belli oranda geri ödeme yapar.Bazen 1 ayı bulabilir.
 3. Alışverişleriniz için KDV tutarı size aittir.
 4. % 100 destek vermez. Destek oranı % 70 ise % 30 ve KDV sizin cebinizden çıkar.
 5. Bağ-kurlu olmanızı ister.Yani ofisinizi başka birinin üzerine açarak KOSGEB desteği ile mimarlık ofisi açamazsınız.

İş adımları esasında çok basit gibi görünse de büroksatik süreci azaltmaya , girişimcilerin hibelerini daha hızlı verebilmek adına KOSGEB tarafından yeterli girişimlerde bulunulsa da benden bir tüyo gerçekten çok zahmetli ve yorucu bir süreç olduğunu söylemeliyim.

Mimarlık ofisi açarken KOSGEB desteği için dikkat edilmesi gereken diğer şeyler;

 1. İşletme açmadan önce KOSGEB girişimcilik sertifikası almalısınız.  Bu artık değişti, isteyenler önce işletmesini açıp sonra KOSGEB desteğine başvuruda bulunabiliyor.
 2. Sertifika aldıktan sonra girişimci kaydı yapmalı ve iş planı yazmalısınız.İş planı yazmak konusunda piyasada sadece bu işi yapan danışmanlık firmaları var aman paranızı bunlara kaptırmayın.Çok dikkatli olmakta fayda var.İş planı örneği indirmek için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz; https://yadi.sk/i/V4V8Erw93TengZ
 3. İş planınız onaylandıktan sonra işletmenizi 180 gün içerisinde kurmalısınız.Sonrasında ofisinizi görmeye ekipler düzenli aralıklarla gelecekler..
 4. İşletmenizi kurduktan sonra harcamalarınızı yapmalısınız.
 5. Harcamalarınızı yaptıktan sonra KOSGEB’den fatura veya dekont ile ödeme talep etmeniz gerekmektedir.
 6. KOSGEB yapmış olduğunuz makine v.b giderlerinizi işletmenizde gelip görüyor ve destek ödemenizi yapıyor.
 7. Kira ve personel için her ay ödeme belgelerinizi sunabilirsiniz. İşletme kuruluş desteği olan 2.000 TL ise tek seferde sadece ödeme talep formu ile alınabiliyor.

Ozalit makinesi almak için KOSGEB desteği var mı?

Cevap evet, KOSGEB mimarlık ofisi açmak için verdiği destekler arasında ozalit makineleri de var.Ama fiyat – performans ilişkisi bakımından da hangi makineyi tercih edeceğiniz proje danışmanınızla ilişkinize bağlıdır.

Peki mimarlık ofisi açmak için gerekenler nelerdir?

Ofis açmak pek çok mimarın fakülte yıllarından başlayıp profesyonel kariyerine adım attığı ilk yıllarından itibaren pik yapan bir odak noktasıdır.Kendini kendi ofisinde çizim yaparken , iş görüşmeleri yaparken hayal eden mimarların çoğu bu hayali aklından çıkarmaz.

Ofis açabilmek için gerekli yatırım bütçesi ve iş planınız hazırsa ofisin resmiyette açılması için gereken süre hızlı biri için 1 gün, acelesi olmayanlar için de 3 – 5 gündür. Mimarlar odasından gerekli evraklar alınır (çoğu mimarlar odası şubesi önceden matbu formlar ve yapılması gerekenler listesini zaten hazırlamıştır) , gerekli eksikler doldurulup tamamlanır ve proje için müşteri kovalanmaya başlanır.

Mimarlık ofisi açmak için gereken şeylerin başında mimarlık diploması, çizim araçları, yazılımlar , bilimum ofis mobilyaları ve diğer ofis ekipmanlarından başka birşey değildir. Mimarlık ve tasarım meraklıları için faydalı içeriklerimiz devam edecek..

Kosgeb desteği ile mimarlık ofisi açmak isteyenlere faydalı olması dileğiyle..

 

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimari proje kontrolü yapılırken dikkat edilmesi gereken 35 şey

Mimari proje kontrolü yapılırken dikkat edilmesi gereken 35 şey haberimizde.Çizim ve sunum standartları ile ilgili pdf dökümanı da yazımızda paylaşıldı.

Güncelleme:

Tarih:

Mimari proje kontrolü yapılırken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında büyük emeklerle oluşturulan bu ürünün çok iyi analiz edilmesi gerekliliği atlanmamalıdır.

Bu analizleri yapan kişi doğrudan çizen kişi de olabilirken, bazen bir ekip lideri ya da proje müellfi veya kontrolör de olabilmektedir.

Mimari proje kontrol listesi niteliğindeki aşağıdaki sorulara yanıt verirken gözden kaçan noktaların olması kadar doğal bir durum elbette yoktur.Elbette mimari proje kontrol formu örneği gibi yapı denetimi bağlayan formların da bu bağlamda faydalı doneler sunacağı unutulmamalıdır.

Mimari proje kontrol formu örneği

Mimari proje inceleme kriterleri en genel anlamda çekme mesafeleri, imara uygunluk ve teknik resim kaidelerinden oluşmakta.Aşağıdaki maddelerde olabildiğince geniş bir yelpaze aralığı belirlenerek proje kontrol formu nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Mimari proje genel kontrol check list:

 • Proje bilgileri kapağa ve vaziyet planına doğru yazılmış mı?
 • Arsa aplikasyon ölçüleri aplikasyon krokisiyle uyuşuyor mu?
 • Emsal ve taks hesabı uygun mu?
 • Bina oturum ölçüleri doğru yazılmış mı?
 • Bina oturumu inşaat istikamet rölövesi ile uyumlu mu?
 • Komşu parseller, kuzey oku ,yol ve bina girişi ile vaziyet kesitleri gösterilmiş mi?
 • İmar durum belgesinde belirtilen ; imar planındaki fonksiyon, irtifa, kat yüksekliği, taks , yüz ölçümü ve çekme mesafelerine uyulmuş mu?
 • İmar durum belgesinde dikkat edilmesi gereken ekstra hususlar var mı?
 • Yapılan çıkmalar, bahçe mesafesine uygun mu?
 • Birden fazla blok varsa iki blok arasındaki mesafe imar durum belgesinde veya plan notlarına uygun mu ?
 • Vaziyet kesitlerinde kat isimleri, kat yükseklik ölçüleri, kotlar, kesit isimleri belirtilmiş mi?
 • Kot kesit evrakındaki kotlar ile vaziyet planındaki bina oturum kotları uyuşuyor mu?
 • Binaya doğru yerden kot verilmiş mi?
 • Planlar ile vaziyet planı aynı bakış yönüne göre yerleştirilmiş mi?
 • Varsa otopark rampası çekme mesafesi içerisinden başlatılmış mı?
 • Engelli rampası var mı? Eğimi yeterli mi?
 • Bina girişi asansöre ulaşılıncaya kadar 150cm mi?
 • Planda eğrilen duvarla için eğik ölçüler verilmiş mi?
 • Merdiven ve asansör iskan edilen tüm katlara ulaşıyor mu?
 • Asma kat varsa yol cephelerinden 3 metre çekilmiş mi?
 • Asansör varsa iç temiz ölçüsü 1.70 x 2.00 m mi?
 • Islak hacimlerde havalandırma var mı? Hav. Penceresi açılmış mı? Baca ölçüsü yeterli mi?
 • Yapının ihtiyacı olan su deposu hesabı ve yeri gösterilmiş mi?
 • Yapının sığınak ihtiyacı var mı? Varsa hesabı uygun mu?
 • Sığınak teknik olarak uygun mu?
 • Minimum yaşam alanı ve piyes ölçüleri uygun mu?
 • Duman bacası var mı?
 • Çatı arası piyesine çıkan merdiven baş kurtarıyor mu?
 • Kesitler planda kesitin geçtiği yerler doğru mu?
 • Görünüşler plana uygun mu?
 • İmar müdürlüğü prensip kararlarına göre genel kontrol
 • Yangın yönetmeliğine göre genel kontrol
 • Otopark yönetmeliğine göre genel kontrol
 • Sığınak yönetmeliğine göre genel kontrol

Teknik resim kurallarına göre mimari proje kontrolü nasıl yapılır?

Teknik resim kuralları elbette çok önemlidir.Örneğin imara ve ruhsat almak konusunda yeterli verilere sahip olan bir proje düşünün ama teknik çizim kaidelerinden yoksun olsun..Bu proje hiç bir anlam ifade etmeyecektir.Bu noktada size müthiş derecede katkı sağlayacak olan mimarlar odası genel merkezi tarafından hazırlanan mimari proje çizim ve sunum standartları pdf dosyası imdadınıza yetişecektir.

İlerleyen dönemlerde elektrik proje kontrol formu , iskele kontrol formu ve dış cephe iş iskelesi proje kontrol formu da mimarihaber.net üzerinden siz değerli takipçilerimizle paylaşılacaktır.

Bir anlamda mimari proje kontrol formu örneği olarak ta düşünebileceğiniz bu maddeler mimari proje kontrolü için büyük anlamda kolaylık sağlayabilecek niteliktedir.

Mimari projelerinize son şekli vermeden siz hangi sorulara yanıt veriyor sunuz?

Devamını oku