Sosyal medya'da takip edin!
X

Peyzaj

Peyzaj düzenlemelerinde ağaç şekillendirme sanatı örnekleri 13+

Güncelleme:

Tarih:

Bahçe düzenlemeleri yaşam alanlarının dış dünyaya açılan kapısı olarak düşünülebilir.Peyzaj mimarlığı için efektif unsurlardan sadece biri olan ağaç şekillendirme sanatı ağaca, yeşile ilgi duyan hemen herkesin ilgi odağıdır diyebiliriz.

San Francisco Merkezli fotoğraf sanatçısı olan Kelsey McClellan yaşadığı şehirde dikkatini çeken ilginç ağaç şekilleri koleksiyonu oluşturarak kendi objektifinden fotoğrafları tüm dünyaya servis etti.

Peyzaj sanatı mimarlıktan ayrı olarak düşünülemese de mimari tasarım için tamamlayıcı unsurlardan sadece birisi olarak düşünebiliriz.

Ağaç şekillendirme makinası aracılığıyla daha ilginç neler yapılabileceğine yönelik örnekleri aşağıda sizlerle paylaştık.

 

Devamını oku
Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Recep

  28/07/2017 paylaşım zamanı 13:39

  Ağaç şekillendirme uygulamaları mimari açısından olmazsa olmaz uygulamalardan biri. Mimari açıdan güzel ağaç şekillendirme örnekleri vermişsiniz. Ülkemizde maalesef yeteri kadar kullanılan bir dekor şekli olmadığı için kullanım alanları pek yok. Umarım bu örnekler yeni yetişen mimarlar için örnek teşkil eder ve akıllarının bir kenarına yer eder.

  • Murat ERÇELEBİ

   28/07/2017 paylaşım zamanı 13:45

   Uygulamalı eğitim olayına ne zaman geçiş yaparsak o zaman bu alanda başarıya ulaşacağımızdan şüphe yok :).Yorumunuz için teşekkürler

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Peyzaj

Hollanda’lı Peyzaj Mimarı 50 metre açıklıklı bitki kubbesi tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Güney Afrika için bu yıl bir dizi etkinliklere ev sahipliği yapacak geniş bir alanda Hollanda’lı Peyzaj Mimarı tarafından 50 m genişlikte bitki kubbesi tasarlandı.

Sürdürülebilir çözümler ve tasarım fikirlerini paylaşmaya devam ediyoruz.Bu defa Hollanda merkezli ünlü Peyzaj Mimarı Peter Veenstra  tasarımı olan 50 metre çaplı bitki kubbesi haberimize konu oldu.

Designtools sitesinde yer alan habere göre Artscape Tiyatro Merkezi ile şehrin bağlantı noktasında ikonik ama öne çıkmayan bir doğal strüktür denemesi kurgulandı.

LOLA Landscape Architects firmasının kurucularından Veenstra, bu tasarımda bambu dallarından oluşturulan taşıyıcı iskeleti endemik bitki türleriyle kuşatarak insanların sosyalleşebileceği bir atmosfer yaratmayı amaçlamış.

Bitki kubbesi yıl boyu etkinliklere ev sahipliği yapacak

Bitki kubbesi yıl boyunca ziyaret edilecek ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.Öte yandan tasarımın Afrika genelinde yaşanan su krizine bir farkındalık yaratmak amacıyla inşa edileceği de söylentiler arasında.

Tasarıma dair diğer detaylar aşağıdaki fotoğraflardan incelenebilir.

 

Devamını oku

Peyzaj

İsveç’li mimarlık firması dikey çiftlik ve ofis konsepti geliştirdi

Güncelleme:

Tarih:

Dikey orman projeleri‘nden sonra dikey çiftlik projeleri de son yılların popüler mimari akımlarından biri haline geldi.Öyle ki neredeyse hergün benzer fikirleri sizlerle paylaşıyoruz.

Hatırlarsanız geçtiğimiz gün Dünya’nın ilk modüler ve dikey çiftlik projesi haberini paylaşmıştık.Hatta bir dikey orman projesine dem vurup gökyüzüne yükselen devasa kulede 5200 adet ağaç dikileceğini aktarmıştık.

Bu defa ise İsveç’li mimarlık firması olan Plantagon tarafından İsveç’in Linköping kenti için tasarlanan yarısı çiftlik diğer yarısı ofis olan bir kompleksten bahsedeceğiz.

Dünya gıda bankası olarak ta anılan projenin baya baya doğal yiyecek yetiştirilebilecek bir sera mantığında tasarlandığını bilmenizi isteriz.

Yarısı ofis, yarısı yiyecek tarlası

Plantagon firması, söz konusu proje için kentsel tarım uzmanlarıyla derin bir iş birliğine giderek yalıtım, enerji verimliliği ve tarımsal çeşitlilik gibi konularda güzel bir iş birliği yapmış.

Ticari fonksiyonu sosyal bir sürdürülebilirlik örneği olarak inovatif yaklaşımla birlikte değerlendirmenin güzel bir örneği olmuş diyebiliriz.Projenin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Bu yeni dikey çiftlik konseptleri ‘agritechture’ adı ile de anılmakta.

Devamını oku