Sosyal medya'da takip edin!
X

Tasarımlar

Mimari fikirlerinizi hayata geçirebileceğiniz maket oyunu; arckit

Güncelleme:

Tarih:

Profesyonel meslek sahipleri, 12 yaşından büyük herkes ve mimarlığa dair ilgi duyanlara yönelik ilginç bir oyun kiti tasarlandı.Arckit adı verilen oyunla ilgili detaylar haberimizde.

Bildiğiniz üzere yıllara meydan okuyan ve çoğumuzun çocukluk günlerini süsleyen legolar heyecan dolu anlar yaşamamıza neden olmuştu.Bu defa Dewell On Design firmasının geliştirdiği bir benzer oyun kitinden bahsedeceğiz.

Mimarlar, şehir plancıları ve tasarımcılara yönelik çeşitli oyun paketlerini içeren setlerde hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak el – göz becerilerinizi kullanmanız isteniyor.

Yaratıcılığı geliştirebilecek nitelikteki oyunu önümüzdeki yıllarda mimarlık okullarında da göreceğiz gibi duruyor.

40 Euro dan başlayan fiyatları 260 euro’ya kadar yükseliyor.Çeşitli konseptlerde puzzle mantığıyla kurgulanan mimari maket yapma oyunu ile çizim – yazılım bilginiz olmadan hayallerinizdeki modelleri tasarlayabiliyorsunuz.

Günümüzde mimarlık teknolojileri ve tasarımın hayata geçirilmesine yönelik araçlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.Arckit ile hayal gücünüzü kullanarak ortaya somut modeller koymanız amaçlanıyor.Firmanın resmi blogunda yapılan açıklamalara göre ürünün çeşitliliğinin artırılması amacıyla araştırma geliştirme çalışmalarına devam edileceği öğrenildi.

Legolarla özgürlük heykeli yaptı.

Lego’lara alternatif olabilecek bu oyunu bu senenin sonbaharında Türkiye piyasasında da görebiliriz.

 

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Birleşik Arap Emirlikleri’nde 55 katlı körfez manzaralı hotel projesi

Güncelleme:

Tarih:

Hotel tasarımları yatırımcıları için dikkat çekici ve aslında çok bilindik bir kaç tematik unsurdan oluşur.BAE’deki bu hotel projesi de onları barındırıyor.

Hotel tasarımları konusunda başarıya ulaşan ve uluslararası arenada tanındık mimarlık eleştirmenlerinden tam not alan yapılara bakıldığında bazı özelliklerin bariz şekilde öne çıktığı gözlemlenir.

Zengin ülkelerde inşaat yatırımlarının şehir silüetine olan etkilerinden daha çok turistik getirine önem veriliyor desek yanlış olmaz.Tasarımcılarının tek ve yegane çıkış noktası olarak ikonik – dikkat çekici ve salt estetik kaygıyla konsept oluşturdukları yapıların estetik oldukları konusunda şüphe duymuyoruz.

Ancak sürdürülebilirlik ve kent kavramlarına yönelik hassas tutumları içerip içermediğinden çok fazla emin olamıyoruz.

AS + R Design tarafından tasarlanan bu 55 katlı gökdelen hotel projesi körfezin hemen yanında geniş manzarasıyla öne çıkan bir konaklama projesi olmasıyla öne çıkıyor.Tasarımındaki çizgilerin ki yukarıda eskiz fotoğrafından rahatlıkla anlaşılyor adeta bir araba kadar organik ve bir o kadar yumuşak olduğunu söylemeliyiz.

Bütün odaları deniz manzarasından faydalanıyor

270 Derecelik geniş bir açıyla konumlandırıldığından hemen tüm odalarının mimarlarının yoğun çabası neticesinde deniz manzarasından faydalandığını belirtmeliyiz.

Ziyaretçilerini 14 Katlı yüksek sayılabilecek bir atrium’dan içeri alan hotel, enfes geniş körfez manzarasıyla da yatırımcılarının iştahını kabartıyor.

Hotel tasarımlarında sizin dikkat ettiğiniz mimari özellikler neler?

 

Devamını oku

Mimari

Danimarka’lı mimardan papyon şeklinde tiyatro binası tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Bir tiyatro binası mimari tasarım incelemesiyle daha sizlerle birlikte olacağız.Arnavutluk’un Tiren kentinde ulusal tiyatro binası için Danimarka’lı mimarımız papyon’dan esinlendi.

Dünya’nın belki de son bir kaç yıldır en popüler mimarlık yüzlerinden biri haline gelen ve tasarımlarıyla gerçekten şaşırtıcı başarılara imza atan Danimarka’lı Mimar Bjarke Ingels yine çok konuşulacak bir mimari projeye imza attı.

Mimar ve ekibi Arnavutluk ulusal tiyatro binası için Tiren’de bulunan bu alana papyon’dan esinlenerek bina tasarladı.Yapının genel anlamda dış hatları boğum noktası da dahil olmak üzere oldukça dikkat çekici heykelsi bir etkiye sahip.

Tasarımlarında estetik kaygıyı fazlaca gördüğümüz Ingels Group, bu defa sürdürülebilirlik anlamında öne çıkabilecek bir yapı olmamasına karşın formu itibariyle dikkat çekecek bir yapı tasarlamış oldu.

Projenin mimarı Bjarke Ingels Papyon şeklinde tasarladığı tiyatro binası için : ”Tiyatro, ana oditoryum bölümünden birbirine entegre olan iki kütle olarak tasarlandı: biri seyirci için ve biri de sanatçılar için olmak üzere..” dedi.

 

Devamını oku