Sosyal medya'da takip edin!
X

Haber

Önümüzdeki 20 yıl içerisinde yapay zeka mimarlık yapabilir mi?

Güncelleme:

Tarih:

Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeleri takip etmek gün geçtikçe zorlaşıyor.Her geçen gün yeni bir gelişme veya yepyeni bir teknoloji haberi gündeme oturuyor.

Uzmanlar her geçen gün önümüzdeki 20 yıl ,50 yıl için teknolojik gelişmelerin nedeniyle bazı öngörülerde bulunuyor.Yapay zeka hakkında iddialar haberimizde.

Geçtiğimiz haftanın en fazla konuşulan konularından biri de Facebook Yapay zeka labaratuvarında iki chatbot’un (yani yapay zeka teknolojisi aracılığıyla insanlarla iletişim kuran bilgisayarlar) kendi aralarında, geliştirdikleri başka bir dille konuşmasıydı.

Bu gelişmenin ardından geliştiriciler tarafından panikle program kapatıldı ve sadece İngilizce konuşma şartı getirildi.

Yapay zeka günlük hayatımızda da etkin şekilde adeta sinsi sinsi kullanımda ama pek farkında değiliz.Örneğin trafik ışıkları , borsa, ucuz bilet arama platformları, tatil yeri arama motorları bu örnekler arasında küçük bile kalır.

Yapay zekalar tüm meslek gruplarını ele geçirebilir

Ünlü Türk Fütüristlerden Ufuk Tarhan konuyla ilgili 20 yıl sonrasında insan ırkı telef olacak diyor.

Yani bu deyiş ile çeşitli meslek grupları ve branşlar için artık görevi akıllı yapay zekaların devralacağı kastediliyor.

Mimari proje ve pazarlama konularında da yapay zekaların kullanıldığını sanal gerçeklik olayıyla ilintili olarak gelişmeler yaşandığını hatırlamakta fayda var.

Ayrıca Akıllı şehirler yapay zekayla yönetiliyor, Akıllı evler yapay zekaların elinde ve enerji verimliliğine yönelik aktif kontrol sistemleri de yapay zeka kavramına bağlı.

Peki yapay zekaların yorumlama gücü bulunuyor mu?

İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi Prof.Dr.Sinan Canan Teknokulis sitesine verdiği bir ropörtajda yapay zeka çalışmalarının ağırlıklı olarak insan beyni ve zihinsel işleyişi ile geliştirildiğini söyledi.

Peki sizin de aklınıza yapay zekaların öğretilen bir şeyi yapmalarına karşın yorumlama güçlerinin de olabileceğini düşünüyor musunuz?

Yani örneğin yapay zeka bir mekanı hissederek , hislerini bir tuvale dökebilir mi?

Veya en basitinden , kullanıcıların istekleri ve güncel mevzuatları yorumlayarak her türlü kanun , yönetmelik ve kullanıcının istekleri birleştirilip projeler üretebilir mi?

Bu soruların cevabı gelişen teknolojiyi takip ederek birebir canlı olarak alabileceğimiz türden.

Ama kavramsal olarak felsefe, düşünmek, hisler ve yorumlama gücü insan eliyle yapılmış bir algoritmanın sahip olabileceği ürünler gibi görünmüyor. Sizce?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Son 10 yılın Pritzker Ödülleri hangi mimarlara ve yapılara verildi?

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın en iyi 10 mimarı ve tasarımlarını Mimarlık oscar’ı olarak kabul edilen Pritzker Jürisinin gözünden paylaştık.

Dünya’nın en iyi 10 mimarı ya da Dünya’nın en iyi mimarları Popüler sanat akımları ve tasarımların star karakterlerinden mimarlar sadece belirli dönemlerde pik yapan mimarlık haberleri içerisinde gündeme gelmektedir.

Oysa içerisinde yaşadığımız binalar ve kentlerin büyük bölümünde anılarımızı ve en önemlisi en güzel iyi anılarımıza şahitlik eden yapılar mimarların eserleridir.Tabiki başarılı yapılar sadece tek kişiye atfolunamaz ama tasarımcılarının büyük emekler vererek bu ödüllere layık görülmesinin de önüne geçilemez.

Bu yazımızda bir ödüllendirme kriteri olarak mimarlık eserleri ve Dünya’nın en iyi 10 mimarı olarakta görebileceğiniz bir listeyi sizlerle paylaştık.

Hazırsanız bu yılın Pritzker Kazananından başlayalım;

2018: Balkrishna Doshi

Balkrishna Doshi, Pritzker jürisi tarafından “1950’lerden bu yana geniş çeşitlilikteki bir spektrumda her sosyo-ekonomik sınıfın hayatına dokunan” bir mimar olarak nitelendirilerek bu yıl ödüle layık görülmüştü. Le Corbusier’in öğrencisi olan Doshi’nin 1989’da Hindistan’ın Indore bölgesi için tasarlamış olduğu Aranya yerleşim birimlerinde bugün halen 80 bin kişi yaşıyor.

2017: Rafael Aranda, Carme Pigem ve Ramon Vilalta

Mimarlık dünyasında onlara kısaca RCR deniyor. Pritzker jürisi 2017’de üç mimara ödüllerini verirken mimarilerin için “ayağı yere basan yüzü dünyaya açık” değerlendirmesi yapmıştı. Küçük alanlarda faaliyet gösteren bu üç mimarın en ünlü projeleri arasında İspanya’nın Besalu kasabasındaki El Petit Comte adlı çocuk yuvası bulunuyor.

2016: Alejandro Aravena

Alejandro Aravena günümüzün büyük mimarî sorunlarına yanıt arayan bir mimar ve insan ile çevreyi projelerinde birleştiriyor. Tasarımlarının dünyanın çehresini değiştirebilecek sosyal mimari tarz olduğu belirtiliyor. Santiago’daki Katolik Üniversitesi’nin kampüsünde inşa edilmiş 14 katlı İnovasyon Merkezi iklim koşullarıyla uyumlu. Binanın özel cephesi güneşten ve aşırı sıcaktan koruyor.

2015: Frei Otto

Frei Otto’nun tasarımları mimaride biçim ve malzemedeki hafifliğe saygı anlamı taşıyor. Onun en ünlü eseri Münih Olimpiyat Stadyumu ’nun narin görünümlü çatı tasarımı.

2014: Shiregu Ban

Japon mimarın özellikle olağan dışı sosyal sürdürülebilirlik bağlamındaki çalışmalarından dolayı ödüllendirildiğini belirtmekte fayda var.. Ruanda, Haiti ve Filipinler’de ihtiyaç durumlarında kullanılmak üzere acil barınaklar inşa etti ve alışıla gelmişin dışında malzemeler kullandı.

Pritzker jürisi, Shiregu Ban’ın karton ve preslenmiş kâğıt malzemesini yaratıcı bir biçimde kullanmış olduğuna dikkat çekti. Ban, Fransa’nın Metz kentindeki ünlü Centre Pompidou’nun da mimarı (fotoğraftaki bina).

2013: Toyo Ito

Barcelona’nın Passeig de Gracia bölgesindeki bu apartman tasarımını Toyo Ito 2009’da tamamladı. Dalga izlenimiyle hareketli bir görüntü izlenimi yaratan dış cephesiyle bu bina insanın aklına hemen Katalonya’nın dünyaca ünlü mimarı Antoni Gaudi’yi getirmiyor da değil.. Bu kıvrımlı hatlar ile Toyo Ito’ya özgü ve bu tarz yapılarla Ito binalara organik ve bedensel özellikler kazandırıyor..

2012: Wang Shu

Wang Shu, Pritzker Ödülü’nü kazanan ilk Çin’li mimar olma ünvanıyla da dikkat çekiyor.. Wang’ın imzasını taşıyan Ningbo kentindeki Tarih Müzesi (fotoğrafta görülebilir) dağ ile kale birleşimi bir yapıyı andırıyor..Kendi halinde ama masif hatları ile dikkat çekiyor..

Dünya’nın en iyi 10 mimarı listesinde kendine yer bulan Wang Shu’da Pritzker Jürisini fazla zorlamış gibi durmuyor..

2011: Eduardo Souto de Moura

2004 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası için tasarladığı, Portekiz’in Braga kentinde bulunan bu stadyum ile şöhretin kapılarını aralamıştır.. Portekizli Eduardo Souto de Moura 2000 yılında da ülkesinin Expo Dünya Fuarı’ndaki standını hazırlamıştı.

Tasarımlarının çizgileri genelde keskin ve sade özellikler taşır. Cascais’deki Paula Rego Müzesi (fotoğrafta) buna iyi bir örnek.

2010: Kazuyo Sejima und Ryue Nishizawa

2010 yılının zafere ulaşan isimleri merkezi Tokyo’da bulunan SANAA adlı mimarlık studyosunun Japon mimarları Kazayo Sejima ile ortağı Ryue Nishizawa. Dünya’nın lider mimarlık eleştirmenleri ve yazarları, bu ikilinin tasarımlarını “şeffaf camlı, zarif pırıltı efektli ve açık renkli yüzeylerde net olmayan bulanık yansımalı olarak nitelendiriyor.. Almanya’nın Essen kentindeki bu bina da SANAA ofisinin eserleri arasında..

2009: Peter Zumthor

Dünyanın en büyük mimari ustalarından biri olarak kabul edilen İsviçre asıllı Peter Zumthor yalnızlığı ve melankoliyi fazlaca seven bir mimar. Eski çağları anımsatan mimari tarzı “durağanlığın keşfedilmesi” anlamını da büyük bir kavramsallıkla taşıyor. Köln’deki Kolumba Müzesi (fotoğrafta görülen) gibi tasarımları, özenli emek zanaatkarlılığın, mekâna ve malzemeye saygının en önemli örneğini teşkil ediyor.

2008: Jean Nouvel

Fransız Jean Nouvel; mimar ve şehir plancısı olarak profesyonel kariyerine devam ediyor.. Nouvel, Paris’deki Arap Dünyası Enstitüsü için tasarladığı kütüphane projesi ile büyük sükse yaptı.

Bu yapının cephesi oldukça sıra dışı bir etkileşimden meydana geliyor.. ışık düşümüne göre açılıyor ve kapanıyor.. Nouvel öte yandan Paris Filarmonisi’ni, Abu Dhabi’deki Louvre Müzesi’ni ve dış cephesi sarmaşıklarla dolan Quai Branly Müzesi ’ni (fotoğrafta görülüyor) tasarlayan mimar.

Dünya’nın en iyi 10 mimarı ve tasarımcılarının eserlerini yakın tarihin en iyi mimarları olarak nitelendirilen mimarları Pritzker Jürisinin gözünden paylaştık.

Sizce Dünya’nın en iyi mimarları kim?

Devamını oku

Dünya

Sahte mimar ve mühendis için 257 yıllık rekor hapis cezası verildi!

Güncelleme:

Tarih:

Sahte mühendis Amerika’da yakayı ele verdi.ABD yasalarının en katı kuralları bu alanda uygulamasına ilginç bir örnek olarak 257 yıl ile tarihe geçti.

Sahte mühendis ve mimar diplomasıyla hizmet verdikleri gerekçesiyle 2 kişiye istenilen ceza daha önce eşi benzeri görülmeyen türden oldu.

Amerika’da Beyaz Yakalı Suçlarla Mücadele Şubesi Başsavcısı Jeffrey Stodel tarafından yürütülen soruşturmada daha çok kişinin canı yanacak gibi duruyor.Öyle ki bir çiftlik bank vakası gibi olay saadet zincirine de dönüşebilecek kapasitede..

Los Angeles Bölge Savcılığı’nın paylaştığı bildiride; 7 yıldır sahte diplomayla hizmet verdiği öğrenilen Rodriguez bir mühendislik yazarıydı ve Gutierrez Palos Verdes Engineering‘de mimari bir tasarımcıydı. Ne Rodriguez, ne de Gutierrez, lisanslı mimarlar ya da inşaat mühendisleri değildi. açıklamasını yaptı.

7 Yıldır sahte diplomayla hizmet veriyorlardı

Müfettişler, Güney Kaliforniya’da 50’den fazla şehirde sahtecilik meydana geldiği iddia edilen 700’den fazla konut ve ticari mülkün bulunduğunu tahmin ediyor..

Ücretli olarak mahkum edilmezlerse, Rodriguez devlet hapishanesinde 152 yıla kadar hapis cezasıyla yüz yüze kalırken, Gutierrez ise hapishanede 105 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Sahte mimar vakası Amerika’da ilk değil!

Geçtiğimiz yıl sahte mimarlık diplomasıyla hizmet veren Paul J. Newman New York polisi tarafından kıskıvrak yakalanmıştı. Saratoga İlçe Mahkemesince 7 yıl hapis cezasına çarptırılan uyanık aynı zamanda 115.000 dolarlık para cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Proje bedellerinin ve mühendislikmimarlık hizmetlerinin fiyatları ABD koşullarında düşünüldüğünde 7 yılda ne büyük vurgun yaptıklarını siz düşünün? 🙂

Kaynak: http://da.lacounty.gov/media/news/two-charged-forgery-grand-theft-engineering-fraud-case

Devamını oku