Sosyal medya'da takip edin!
X

Tasarımlar

Görme engelliler için akıllı saat geliştirildi: Dot Watch

Güncelleme:

Tarih:

NyTimes’ın paylaştığı habere göre Güney Kore’li mühendisler Dot isimli firma için Dot Watch adında bir akıllı saat geliştirdi.Tasarıma dair detaylar, görseller ve üretim süreci haberimizde.

Hayatımız binbir türlü sürprizler ve zorluklarla dolu.Özellikle tasarım ve mimari disiplinler bu engelleri daha da artırabilir veya daha da azaltabilir.

Bu çeşitliliğin artırılması, engellerin kaldırılması adına mühendislik ve tasarım imalatı ürünlerin geliştirilmesi oldukça önemli.

Minimalist tasarımı, sade ve beyaz hatları ile dikkat çeken saat, kullanıcısına görme engelinin zamanı öğrenmesi noktasındaki problemi ortadan kaldırmayı amaçlıyor.Saatin kişiselleştirilebilen özelliği kordon, gövde ve düğmelerde kendini gösteriyor.

Şuan yalnızca İngilizce ve Kore dilinde zamanı gösteren saat , kitlesel fonlama topluluklarında kendine yeterli desteği bulduğunda seri üretime geçecek gibi görünüyor.Japonca, Arapça, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çince ve Hindu dillerinde de pek yakında üretileceği duyuruldu.

 

Devamını oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. mersinlix

    19/09/2017 paylaşım zamanı 13:06

    Görme engelliler için akıllı saat projesini her kim akıl ettiyse yılın ödülünü alması gerekiyor. Engelli kardeşlerimiz için çok faydalı bir tasarım.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Birleşik Arap Emirlikleri’nde 55 katlı körfez manzaralı hotel projesi

Güncelleme:

Tarih:

Hotel tasarımları yatırımcıları için dikkat çekici ve aslında çok bilindik bir kaç tematik unsurdan oluşur.BAE’deki bu hotel projesi de onları barındırıyor.

Hotel tasarımları konusunda başarıya ulaşan ve uluslararası arenada tanındık mimarlık eleştirmenlerinden tam not alan yapılara bakıldığında bazı özelliklerin bariz şekilde öne çıktığı gözlemlenir.

Zengin ülkelerde inşaat yatırımlarının şehir silüetine olan etkilerinden daha çok turistik getirine önem veriliyor desek yanlış olmaz.Tasarımcılarının tek ve yegane çıkış noktası olarak ikonik – dikkat çekici ve salt estetik kaygıyla konsept oluşturdukları yapıların estetik oldukları konusunda şüphe duymuyoruz.

Ancak sürdürülebilirlik ve kent kavramlarına yönelik hassas tutumları içerip içermediğinden çok fazla emin olamıyoruz.

AS + R Design tarafından tasarlanan bu 55 katlı gökdelen hotel projesi körfezin hemen yanında geniş manzarasıyla öne çıkan bir konaklama projesi olmasıyla öne çıkıyor.Tasarımındaki çizgilerin ki yukarıda eskiz fotoğrafından rahatlıkla anlaşılyor adeta bir araba kadar organik ve bir o kadar yumuşak olduğunu söylemeliyiz.

Bütün odaları deniz manzarasından faydalanıyor

270 Derecelik geniş bir açıyla konumlandırıldığından hemen tüm odalarının mimarlarının yoğun çabası neticesinde deniz manzarasından faydalandığını belirtmeliyiz.

Ziyaretçilerini 14 Katlı yüksek sayılabilecek bir atrium’dan içeri alan hotel, enfes geniş körfez manzarasıyla da yatırımcılarının iştahını kabartıyor.

Hotel tasarımlarında sizin dikkat ettiğiniz mimari özellikler neler?

 

Devamını oku

Mimari

Danimarka’lı mimardan papyon şeklinde tiyatro binası tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Bir tiyatro binası mimari tasarım incelemesiyle daha sizlerle birlikte olacağız.Arnavutluk’un Tiren kentinde ulusal tiyatro binası için Danimarka’lı mimarımız papyon’dan esinlendi.

Dünya’nın belki de son bir kaç yıldır en popüler mimarlık yüzlerinden biri haline gelen ve tasarımlarıyla gerçekten şaşırtıcı başarılara imza atan Danimarka’lı Mimar Bjarke Ingels yine çok konuşulacak bir mimari projeye imza attı.

Mimar ve ekibi Arnavutluk ulusal tiyatro binası için Tiren’de bulunan bu alana papyon’dan esinlenerek bina tasarladı.Yapının genel anlamda dış hatları boğum noktası da dahil olmak üzere oldukça dikkat çekici heykelsi bir etkiye sahip.

Tasarımlarında estetik kaygıyı fazlaca gördüğümüz Ingels Group, bu defa sürdürülebilirlik anlamında öne çıkabilecek bir yapı olmamasına karşın formu itibariyle dikkat çekecek bir yapı tasarlamış oldu.

Projenin mimarı Bjarke Ingels Papyon şeklinde tasarladığı tiyatro binası için : ”Tiyatro, ana oditoryum bölümünden birbirine entegre olan iki kütle olarak tasarlandı: biri seyirci için ve biri de sanatçılar için olmak üzere..” dedi.

 

Devamını oku