Sosyal medya'da takip edin!
X

Haber

Mimar olmayanlar için; mimarlık hakkında ne biliyorsun? (test)

Güncelleme:

Tarih:

Sen ya da bir yakının mimar değilse bu testi kendi bildiklerin ile en az 7 veya 8 soruyu doğru yanıtlayabileceğin şekilde hazırladık.Sorular genel kültür ve ufak bir merak duygusuyla kolaylıkla cevaplayabileceğin nitelikte.

Mimarlık hakkında yazılar okumayı seviyorsan, mimariye ilgin varsa, hayalindeki evi hayata geçirme arzusunu sevdiklerinle paylaşıyorsan mesleğimiz hakkında az buçuk bilgi sahibi olduğun anlamı çıkabilir.

Mimarlar veya paralel disiplinlerden kimseleri sıkacak , üfletip püfletecek bir sınav olduğunu önceden belirteyim sonra bize sayıp sövmeyin 🙂 .Bu test mimar olmayanlar için meslek hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını ölçmek amacıyla hazırlanmıştır.

Bu notu bir defa daha hatırlattıktan sonra sizi test ile baş başa bırakıyorum.10 soruluk testi çözdükten sonra sosyal medyada paylaşmayı unutmayın daha fazla kişiye ulaşmış oluruz böylelikle..

1.Sağır cephe kavramı neyi ifade eder?

2.Yapılarda sıhhi tesisat ve ıslak hacimlere ilişkin projelendirmeyi kim yapar?

3. İki bodrum , üç normal katı olan bir yapı toplamda kaç katlıdır?

4. Yapılarda düşey ve yatay taşıyıcılara sırayla ne ad verilir?

5. Hangisi bir çatı çeşidi değildir?

6.Konutlarda alışılageldik İç mekan kurgusu göz önüne alındığında hangisi diğerlerinden ayrılır?

7. Binaların arsaya konumlanışı için çoğunlukla hangisi daha az önemlidir?

8. Aşağıdaki tanımlamalardan hangisi hatalıdır?

9. Yığma yapı kavramı için hangisi daha yanlıştır?

10. Yapı ruhsatı, iskan, ön-izin gibi kavramlar hangi bakanlığın çıkardığı yasalarla düzenlenmiştir?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Çevre ve Şehircilik Bakanı; ‘Türkiye inşaat sektöründe Dünya 2.si’

Güncelleme:

Tarih:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Dünya’nın en önemli gayrimenkul buluşmalarından MIPIM’de İnşaat sektörümüzle ilgili önemli şeyler söyledi.

Dünya’nın en büyük Gayrimenkul ve Emlak Fuarı MIPIM 2018’de Türk ve Yabancı standları gezen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin yurt dışında inşaat sektöründe Çin’den sonra ikinci sıraya yükseldiğini belirterek son 10 yılda 220 milyar dolarlık iş hacmine ulaştığını söyledi.

Özellikle son dönemlerde yazılı ve dijital basında ‘müteahhitlik bitiyor’, ‘Türk İnşaat sektörü can çekişiyor’ ya da konut balonu patlayacak’ şeklinde çıkan haberlerin aksine Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki yatırımcıların güvenini kazanmak için bu açıklamasıyla yüreklere su serpti diyebiliriz.

Büyük Gayrimenkul ve yatırım geliştirici firmaların fuarda standlar içerisinde son derece modern ve yerelliğin öne çıkarıldığı mimari projelerini sergilediği fuarda , Türkiye’ye yönelik önemli yatırım hamlelerinin gelmesi bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı MIPIM’i fethetti!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından geliştirilen İstanbul Yatırım Çadırı, Bakan Özhaseki‘nin konuşmasıyla açılmıştı.

25 bine yakın kişinin ziyaret ettiği MIPIM Fuarı’na Türkiye’nin son dönemde yoğun katılım gösterdiğinin altını çizerek, “Ülke olarak burada 250 civarında kuruluşumuz var. Bunlar bizim ülkemizin gururu, hepimiz bu ülkeyi dışarıda temsil eden kuruluşlar. Olayı sadece burada bir alışveriş imkanı gibi görmüyoruz. Aynı zamanda burada ayakta kalan ülkelerin, iş yapan ülkelerin, büyüyen, gelişen ülkelerin kendi yapmış oldukları çalışmaları bütün dünyaya tanıttıkları bir ortam olarak görüyoruz.” dedi.

Çin’den sonra İkinci sıradayız!

Haberimizin başında belirttiğimiz gibi son dönemlerde çıkan kötü gidişat haberlerinin aksine yatırımcıları ülkemize davet etmek ve rakamsal değerlerle ifade ederek önemli vurgularda bulundu.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki iş hacminin genişliğinden bahsederek; ‘Yurt dışında zaten inşaat sektörü bizim medarı iftiharımız. İlk 250 içerisinde bizim her zaman 40 ila 50 firmamız var. Bu firmalar bizi gayet iyi temsil ediyorlar. Son 10 yılda 220 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaştık. Çin’den sonra ikinci sıradayız.’ dedi.

Siz de Türkiye için İnşaat sektörü‘nün Çin’den sonra Dünyada 2. sırada olduğuna katılıyor musunuz?

Devamını oku

Dünya

Michelangelo’nun İtalya’daki bu çiftlik evi 9,2 Milyon $ bedelle satılacak

Güncelleme:

Tarih:

Michelangelo, Dünyaca ünlü ressam ve sanatçı..Mimarlık dünyası için de çok önemli bir yere sahip bu sanatçının İtalya’daki çiftlik evi 9,2 Milyon $ bedelle satın alacak yeni sahibine hazırlanıyor.

Ünlü mimar ve tasarımcıların eseri olan yapılarda yaşamak artık son dönemlerde oldukça popüler hale geldi.Bu defa Michelangelo’nun İtalya Pitoresk bölgesindeki Toskana köyünde bulunan bu muhteşem çiftlik evi 9,2 milyon $ gibi bir fiyatla satışa sunuldu.

İlk olarak 1047 – 1050 yılları arasında geleneksel tarzda inşa edilen bu çiftlik evi, masif strüktürel karakteri ve muhteşem doğa manzarasıyla tarih kokan odalarıyla oldukça cezbedici özelliklere sahip.

Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası‘nın da mimarı olan Michelangelo için bu evin çok büyük bir öneme sahip olduğunu 300 yılı aşkın bir süre ailesinde kalmasından rahatlıkla anlayabilirsiniz.

2016 yılında 800.000 $ isteniyordu

Aslına uygun ve hassas bir restorasyon sürecinin ardından 2 yıl kadar önce aynı ev içinrestorasyon bedeli de dahil 800.000 dolar isteniyordu.

Günümüz evlerine kıyasla oldukça masif bir havasının olduğunu söylemekte yarar var.Ancak yüksek ve ahşap kirişli tavanlar, doğal taş dokusu ve yerel mimari özelliklerini sonuna kadar yansıtmasıyla diğerlerinden ve tabiki günümüzün modern evlerinden hemen ayrılabiliyor.

Evin dekorasyonunda da mimari özellikleri ve tarihi dokusu aslına uygun kalacak şekilde dokunulmamış.Biraz klasik severlere fazla hitap ettiğini söyleyebileceğimiz evin doğal taş tonoz şeklinde tanımlanabilecek yukarıdaki salonunda İtalya havasını soluyacak yeni sahibi çok şanslı görünüyor.

Evin 10 Yatak odası , 7 ayrı banyosu bulunuyor.200 zeytin ağacının da 6 dönümlük arazinin de fiyata dahil olduğu belirtiliyor.

Ünlü mimar ve tasarımcı Michelangelo ‘nun bu evini satın alır mıydınız?

Devamını oku