Sosyal medya'da takip edin!
X

Analiz

Bizde niye böyle binalar yok sorusuna verilebilecek 12 yanıt

Güncelleme:

Tarih:

Bizde niye böyle binalar yok sorusundaki özne tabii ki resimdeki bina / binalar değil..

Bunu anlamış olacaksınız ki şuan bu yazıyı halen okuyorsunuz.Yeniliklere , sıradışılığa , maceraya karşı ne derece hazırlıklıyız?Bu yazıda bunları sorguladık..

Mimari ve mimarlık kavramları bizim için sadece inşaat’tan mı ibaret?.Özellikle son yıllarda zirveye oynayan Starchitects eseri tasarımlardan bizde niye yok?.Biraz fazla sorgulayıcı başladık belki, belki biraz bam teline dokunacağız yazının devamında ama birilerinin de bunu sorgulaması gerekirdi..

Bu yazımızda mimarlık ve mimari için damga vuracak tespitleri paylaştık.Sıradışılık ve cesaret kavramlarının altının boşluğunun nedenlerini sorguladık.

Siyasetten duygusal nedenlere, duygusal nedenlerden eğitime, eğitimden ilişkilere ve ticaret hayatımıza kadar alışkanlıklarımızı sorgulama üzerine bir yazı hazırladık.

İşte bizde niye böyle binalar yok sorusuna yönelik kimilerine göre iç karartıcı bir tablo, kimilerine göre de gerçeklerin bir aynası;

12.)Yasal mevzuatlar, bürokrasi ve siyaset..

Bu konular maalesef ülkemizde her şeyden önce geliyor.Kuralları esnetmek cesaretine girememe konusunda belki kızacaksınız ama ben de bürokratlara hak veriyorum.Taviz tavizi doğurur mantığından yola çıkarak belediye gibi siyaset mekanlarında inşaat ruhsatlarının tek elde toplanması bile bu konuda yeterli..

Bunun yanı sıra çekmeler, çıkmalar, estetik komisyonları, plan notları, gibi yer yer fazla abartılan sınırlamalar tasarımı zaten tektipleştiriyor.

11.)Ekip çalışması, başarının anahtarıdır..

Bizde başarısızlıklar ekibe mal edilirken (en azından çoğunlukla), başarılar tek kişi tarafından sahiplenilir.Durum böyle olunca balon etkisiyle yükselen starlarımız yine balon etkisiyle tek tek patlamaktadır.Oysa grubun başarını öne çıkararak lanse edilen çalışmalar her daim devam filmi niteliğinde olmuştur.

10.)Başarıyı ödüllendirmek noktasında cüretkar adımlar gerekir..

Takdir etmek, teşekkür etmek, tebrik etmek ve iltifat etmek konusunda pek iyi sayılmayız..kuyu kazmayı, adam tutmayı ve taş atmayı çok seven bir milletiz. 🙂

9.)Pek macerayı sevmiyor olabiliriz..

Daha basitini yaparak kazanmak dururken neden macera arayalım ki?.

8.)Yeniliklere açık bir pazarımız olmayabilir..

Alışmış kudurmuştan beterdir belki de..Ya da şu daha çok hoşunuza gidebilir; ”en kısa yol bildiğin yoldur” 🙂

7.)Belki de esinlenmiyoruz, direkt çalıyoruz..

Yükselene tahammülümüz yok, destek vermek hak getire..Hadi bunu bir kenara bıraktık, o yapan adam nasıl yaptı orası işte gerçekten tam bir muamma..

6.)Belki de iyi eğitilmiyoruz..

Okullarda ders süresini doldurmayı amaçlayan bir nesil, tatili dört gözle bekleyen bir millet mi olduk?

5.)Belki de iyi yönetilmiyoruz?

Eğitime, sanata ve mimariye çarpık kentleşmeye rant uğruna, oy uğruna göz mü yumuyoruz?.

4.)Geçmişten yeterince ilham almıyor olabiliriz..

Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur da biz bilmiyoruz belki..Daha fazla odaklansak olacak belki..

3.)Dünya’yı ve trendleri takip eden girişimcilerimiz olmayabilir..

Aslında bu masanın her iki yanı için de geçerli..Gerek mimarlar gerekse de işverenler nezdinde yatırımın nihayi sonucu olarak geri dönüş süreci odaklı çalışmalara yoğunlaşıyoruz.

2.)Sıradışı yapılar için sıradışı yatırımcılar gerekir..

Sizin tanıdığınız sıradışı yatırımcı var mı?.Nasıl daha kısa yoldan daha fazla para kazanırım zihniyeti hemen her dönemde mimarinin önüne geçmiştir.İstisnalar hariç..

1.)Yakalanan fırsatları değerlendirmek gerekir..

Bazı fırsatlar insana hayatta çok az sayıda ve bazılarına da neredeyse hiç uğramaz.Bu fırsatlar yakalandığında en iyi şekilde değerlendirmek gerekir.Ben bugün ün salmış mimarların başarısındaki sırlardan biri olarak ellerine geçen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeleri ve sonrasında zincir etkisiyle devamının gelmesine bağlıyorum.Eğer o fırsatları yeterince iyi değerlendirmeselerdi bugün adlarını bilmeyebilirdik.

Yazımızın başında da belirttiğim üzere bu bir özeleştiri yazısı, en başta şahsım ve içinde yaşadığım toplumda sezimlediklerimi yorumlamaya çalıştım.

Bizim de (günümüzde de dahil olmak üzere) nam yapmış başarıya ulaşmış yapılarımız ve tasarımcılarımız var elbette..Dünya’dan turist çeken ve özenti duyulan binalarımız var ve olacaktır.Ama bu artık kanıksanmış bir olgu değil, arada sırada görmeye alıştığımız, dergilerde rastladığımız şeylerden..

Neden sıradışılığı daha fazla tatmayalım ki?.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz

Mimarlık okumak istiyorum diyenlerin bilmesi gereken 8 şey

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık okumak istiyorum ama zor mu? Masraflı mı? Çizim yeteneği olmadan mimarlık okunur mu? gibi sorulara yanıt veren güzel bir okuma listesi paylaştık.

Mimarlık okumak istiyorum, Mimarlık okumak zor mudur? Mimarlık nasıl bir meslektir? gibi sorularınıza muhteşem yanıtlar hazırladık.

mimar olmak istiyorum

Mimarlık okumak istiyorum ama çok büyük korkularım var ve çizim yeteneğim yok gibi şeyler söyleyenlerdenseniz bu aşağıdaki okuma listesi tam size göre.

Son zamanlarda sosyal medya hesaplarımız ve iletişim sayfamız üzerinden mimarlık okumak ile ilgili gelen maillerin sonu gelmiyor.Son olarak iç mimarlık okumak ve diğer mimari alanda eğitim görmek isteyenler için de son derece faydalı içerikler olduklarını belirtmekte fayda var.

İşte mimarlık okumak istiyorum diyenlere özel paylaşımlar;

Mimarlık okumak ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz 20 şey

Mimarlık okumak çabasında olanlar için hayatlarını kolaylaştırabilecek ve mesleki gelişimlerini yaşam boyu sürdürebilecek kritik tavsiyeler haberimizde! Meslek hayatı boyunca yeni şeyler öğrenmeyi, üretmeye ve çalışmaya olan gayreti asla elinden bırakmamak üzerine tesis ettiğimiz tavsiyeler de kendinizden bir parça birşey bulacağınızdan hiç şüphemiz yok. Mimarlık okumak çabasında olanlar için belki bir çoğunu bildiğiniz ama uygulamaya pek vakit…

Mimarlık okumak için çizim yeteneğinin ne kadar önemli ya da önemli mi olduğu konusunda yazılmış en başarılı makalelerden birisidir aşağıdaki yazımız.Mimarlık okumak hakkında çizim yeteneğinin önemi konusunda aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Mimar olmak istiyorum ama çizim yeteneğim yok diyenlere..

Mimar olmak isteyipte çizim yeteneği konusunda korkan pek çok öğrenci var.Ya da çizim yeteneğinin yetersiz olduğunu düşünen profesyoneller de var. Mimar olmak istiyorum ama çizim yeteneğim yok diyenlere özel olarak hazırlanmış bu yazıda konuyla ilgili güzel örneklere de yer verdik. Çizim yeteneği teknik bilgiler dahilinde sonradan geliştirilebilecek bir şey.Bu net ve kesin!

Bir mesleği okuyup okumayacağınıza karar vermek için baktığınız kriterler arasında mutlaka o mesleğin maaşları hakkında bilgiler de bulunur.İşte mimar maaşları hakkında öğrenmek isteyebileceğiniz kıymetli bilgiler de aşağıdaki yazıda sizler için paylaşıldı.

Mimarların çalışabileceği 7 farklı sektör için maaş aralıkları

Bu yazımızda Mimarlar ne kadar maaş alır sorusunun yanıtını 7 faklı sektörü bir arada değerlendirerek vermeye çalıştık. Mimar maaşları ne kadar sorusuna yönelik deneyim, tecrübe, mesleki teknik donanım gibi doneler aracılığıyla maddeler halinde yanıt verdik. Mimar maaşı için kesin yargılarla konuşmak az önce de dediğimiz gibi pek kolay değil.Kişiden kişiye hatta firmadan firmaya bile farklılık…

Türkiye’de mimar olmak ve mimarlık mesleğiyle ilgili mizahi şeylerin de paylaşıldığı (ama benden söylemesi fazlaca spoiler içerir) görüş yazılarını okumanız da fayda sağlayabilir.

Türkiye’de mimar olmak hakkında Uludağ Sözlük yazarları ne düşünüyor?

Türkiye’de mimar olmak yada mimarlık mesleğini icra etmek konusunda söylenebilecek o kadar fazla söz var ki, bunları ancak sözlük yazarları derleyebilirdi. Uludağ sözlük yazarları’ndan mimarlık mesleğini Türkiye’de icra etmek hakkında oldukça ilginç entry’ler paylaşılmış. Yaklaşım biçimi çoğunlukla trajedik olsa da bir hayli farklı bakış açılarını barındırıyor.

Ünlü mimarların hayatlarına dair kıssalar ve sıkıcı heryerde anlatılan hikayelerden fazlasına ulaşmak için aşağıdaki yazıyı okumanız da faydalı olacaktır.Ünlü mimarların hayatlarına dair önemli ipuçlarını bilmeniz hele de onların ortak özellikleri için önemli paylaşımlara ulaşmanız size inanılmaz şeyler kazandıracaktır.

Dünya’nın en ünlü mimarları kimlerdir? Ortak özellikleri nelerdir?

Dünya’nın en ünlü mimarları ve onlara dair bilinmeyenleri inceledik.10 Başlıkta derlemeye çalıştığımız özellikleri esasında tahmin edebileceğiniz türden şeyler.. Dünya’nın en ünlü mimarları tasarımlarıyla sıra dışı yaklaşımları ve hatta dikkat çekici kişilikleri ile her zaman bu başarılarını ön planda tutacak atılımları yapmayı başarmışlardır. Ünlü mimarların bu başarılarını perçimleyen davranışlarını incelediğinizde birbirinden çok ayrılan özelliklere rastlamazsınız.

Mimarlık okumak isteyen siz değil de bir arkadaşınız ve bu arkadaşınız ile ilgili boş değilseniz aşağıdaki yazıyı okumadan ilişkinize başlamayın derim.Benden söylemesi..

Mimar sevgili yapmadan önce bilmeniz gereken 7 şey +1 bonus!

Bir takipçimizden gelen mimarlık ve mimar sevgili hakkında eğlenceli tavsiyelerin listelendiği 7 maddelik yılbaşı çerezi niyetine tüketilesi içeriği sizlerle paylaştık. Mimar bir sevgiliye sahip olmak size hayata farklı bakış açıları kazandırmak anlamında pozitif geri dönüşler sağlayabilir.Ancak sevgilinizin mimar olması başınıza bazı tatlı sorunlara da sebebiyet verebilir.

Mimar olmak istiyorum ama hiç bir şey bilmiyorum diyenlerdenseniz, kesinlikle doğru yoldasınız.Ve belki de böylesi en iyisidir.Çünkü eğer pek çok şeyi zaten biliyor olsaydınız bu bölümü okumanıza gerek kalmazdı.Ama ben çok meraklıyım ve mimarlık hakkında herşeye kısa bir bakış atmak istiyorum derseniz de aşağıdaki yazı tam size göre olacaktır.Derinlemesine inen kısımlara fazla takılmayın 🙂

Mimarlar bir yapıyı nasıl tasarlar? Tasarım süreçlerine derinlemesine bakış

Mimarlar nasıl tasarlar? Mimarlar tasarıma nasıl başlar? Bu ve benzeri soruları sizler için derinlemesine inceledik ve güzel bir özet çıkardık. Mimari tasarıma dair paylaşımlar her dönemde oldukça ilgi çekmeyi başarmıştır.Bunun sebebi paylaşımların kalitesi değil konunun elbette mimarlık olmasıdır. Mimarlık kamusal alana yapılan mekan tasarlama işi olarak ta yorumlanabiliyor.Dolayısıyla tasarlanan yapılar o bölgenin kimliğini yansıtacağından gerek…

Mimarlık okumak ekşi sözlük gibi platformlarda da sıkça dillendirilen bir konu olduğundan mimarlıkla ilgili merak edilenleri ve mesleğe dair bilgilerinizi taze tutacağınız en önemlisi de heyecanınızı tazeleyeceğiniz youtube kanallarını aşağıdaki yazımızda paylaşmıştık.

Mimarlık meraklıları için takip edilesi youtube kanalları

Mimarlık meraklıları için mutlaka takip etmesi gereken abone olabileceğiniz youtube kanallarını listledik.MimarihaberTV kanalımıza abone olmayı unutmayın. Son dönemlerin hatta son bir kaç yılın en popüler sosyal ağlarından biri haline gelen Youtube, bildiğiniz üzere bünyesinde yüz binlerce kanalı barındırıyor. 90 ülkede erişilebilen , mobil teknolojilerin de ilerleyişiyle 2005 yılında kurulan dev video platformu trafiğinin %70’lik kısmını…

Devamını oku

Analiz

Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı ve sıradışı tasarımları

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı ve sıradışı tasarımları listesinde, Zaha Hadid’ten Frida Escobedo’ya kadar çok sayıda ünlü tasarımcıyı bulacaksınız.

Kadın mimarlar tarafından tasarlanan son zamanlarda inşa edilmiş 10 muhteşem yapıyı bu haberimizde sizlerle paylaştık.

Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı listesi oluşturulurken Dünya’nın popüler mimarlık sitelerinden Dezeen sitesindeki verilere göre son dönemlerde en fazla dikkat çeken projelere göre oluşturulmuştur.

8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla paylaştığımız Türkiye’nin ilk kadın mimarları konulu makalemiz çok ilgi görmüştü.Bu defa kadın mimarlar tarafından tasarımı yapılmış son dönemlere damgasını vurmuş en iyi mimari projeler bu haberimizde sizlerle..

10.) Stirling Ödülü sahibi 62 yaşındaki ingiliz kadın mimar Amanda Levete Lizbon Maat Müzesi projesiyle son yıllarda en başarılı mimari projelerden birine imza atmayı başardı.

Hemen kıyısında bulunduğu Tagus nehrinin dalgalarından esinlenerek tasarlanan bu karma kompleks, tasarımıyla farklı çağrışımları izleyicisine anımsatıyor.

9.) Nev-i şahsına münhasır hanım hanımcık kişiliğiyle, dünya’nın en popüler mimarlarından biri olan Zaha Hadid, listede olmazsa olmazdı..

Ortler sıda dağlarını keşfe davet eden sıradışı fütüristik mimarisiyle dikkat çeken bu yapı Zaha Hadid’in geç dönem eserlerinden biridir.

Mimarın parametrik yüzeyler tutkusunun başka bir başarılı örneği olarak 2015 yılında tamamlanan yapı dikkat çekici karakteriyle bu listede mutlaka olmalıydı.

8.) Peru Arkeoloji Müzesi tasarımıyla Sandra Barclay, çölün ortasına kırmızı geometrik formların buluştuğu bir mimarlık harikası gerçekleştirdi.

Mimar Sandra Barclay koordinasyonu ile gerçekleştirilen proje Peru için önemli kültür yapılarından biri olarak öne çıkıyor.Barclay’ a bu tasarımda Jean Pierre Crousse eşlik etmiş.

Çölün ortasında kırmızı renkli beton blokları yerleştirme fikri tasarımdaki davetkar hatları destekler nitelikte öne çıkıyor.

7.) Kopenhag merkezli kadın mimar Dorte Mandrup imzalı bu tasarım, ıssız bir mekanın varoluş hikayesinden esinlenerek tasarlanmış.

6.) Meksika’lı mimar Tatiana Bilbao, mimarlığın kendi içerisinde kayboluş hikayesini tamamen dışarıyı yansıtan cam öğeler kullanarak tamamlamasını ön gören bir tasarıma imza attı.

Ben burdayım demeyi reddererek öne çıkmayan ama tasarımıyla varlığını hissettiren bir yapı olmuş.

5.) Frida Escobedo tasarımı başarılı bir renovasyon projesi olarak dikkat çeken halk galerisi, delikli cephesi ile geçirgen ve saydam bir mimarlık ön görüyor.

4.) Michigan’daki  Mimar Jeanne Gang, imzalı bu kompleks ise mimaride patlama vurgusu ile öne çıkarken, brüt beton etkisinin en güzel örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

3.) Manuelle Gautrand imzasını taşıyan Fransa’daki bu Saint – Louis Forumu da, listemizde öne çıkan bir başka kadın mimar tasarımı olarak öne çıkıyor.

Monoblok yapı kütlelerinin gökyüzünden görüntüsü, yapıya şehir ölçeğinde bakıldığında lego algısı yaratıyor. Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı listesi içerisinde dikkat çeken yapı tasarımlarıyla kendine yer bulan Gautrant, meslek pratiğine yönelik akademik paylaşımlarıyla da gündemden düşmeyen bir özelliğe de sahip.

2.) Starchitect ya da diğer bir deyişle Dünya’nın bir popstar havasıyla tanıdığımız kadın mimarlarından biri olan Fransız kadın Mimar Odile Decq, Antti Lovag’ın 1970’lerde inşa edilen evini 5 yıl süren bir tadilat neticesinde sıradışı kapsül ev haline getirmişti.

1.) Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı ve sıradışı tasarımlarını incelediğimiz yazımızda listenin son sırasında son dönemlerin popüler mimari eserlerine imza atan EAA Emre Arolat Mimarlık kurucu ortaklarından Gonca Paşolar yer alıyor.

Dünya’nın en iyi kadın mimarları ve Türkiye’nin en iyi kadın mimarları listemizi nasıl buldunuz?

 

Devamını oku