Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

En yüksek mimar maaşı hangi ülkede veriliyor?

Güncelleme:

Tarih:

Archipreneur sitesinde paylaşılan bir habere göre, metalocus.es tarafından yapılan araştırmalar ülkelere göre mimar maaşlarına ışık tutar nitelikte.Araştırma sonuçlarında en yüksek mimar maaşları İsviçre’de ve 7374 USD olarak belirtilirken, Bangladeş 600 USD ile son sırada yer aldı.

Araştırmanın çeşitli kademelerden 6500’den fazla sektör temsilcisi üzerinde yapılan anket neticesinde şekillendiğini de paylaşmakta fayda var.

Ayrıca araştırma raporunda yer alan metinlerde maaşlar arasında inanılmaz uçurumlar ve farklılıkların söz konusu olduğu da paylaşılıyor.

Ülkelerin gelir durumlarına göre değişkenlik gösteren parametreler ve vergi, teşvik gibi yasal konular parametrelerin değişkenlik gösteren kısmında yer alıyor.Ancak bu değişkenler bazı sabit verileri de askıya alıyor diyemeyiz.Bu sabit veriler ışığında toplamın araştırmalara olan oranı göz önüne alındığında daha ayağı yere basan stratejiler üzerine konuşmak her zaman en doğrusu olacaktır.

Mimar maaşları ülkeden ülkeye göre değişmeyi bir kenara bırakın bazen şehirden şehire hatta aynı şehirde bile şirketten şirkete çalışanın hacmi – potansiyeli ya da daha farklı konular nedeniyle farklılık gösterebilmektedir.

Mimar maaşları internette pilot maaşları konusundan sonra en fazla aranan konulardan biri.Bu mesleğe olan merakın ve sonuç odaklı bakan gözlerin google ile yakın dostluğundan kaynaklanıyor olsa da, meslek içi merak edilenlerin de başında gelmektedir.

Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Ahmet Burak

  17/12/2017 paylaşım zamanı 22:15

  Ben bu ücretlere katılmıyorum. Ülkelere göre mimar maaşları elbette değişiklik gösterebilir ama genel olarak mimarlar kendi başın bağımsız olarak çalışıyor. Yani çoğu mimarın kendine ait bir ofisi var. Ve bu ofiste aylık olarak değil ne kadar iş o kadar para olarak para kazanıyor. Çevremde birçok mimar arkadaşım var bazıları sadece 1-2 aylık proje için bile 3-4 daire aldıkları oluyor ki bu 700-800 bin liraya denk gelmekte. Elbette tüm mimarlar bu seviyede değildir. Kendini geliştirmene, isim yapmana bakıyor. Ama mimarlık okuyan birisi kesinlikle bana göre devlete girmeye çalışmamalı. Kendini geliştirip ismini duyurmaya bakmalı. Bu süreç içerisinde gerekirse özel sirketlerde insaat firmalarında sürünecektir ama yinede çalışması gerek. Sonuç olarak ülkelere göre mimar maaşları konusunda yapılan araştırma bence tam olarak gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

  7000 dolarda az para değil ama 😀

 2. Uğur

  16/04/2018 paylaşım zamanı 16:29

  Müthiş bir yalan )) ülkemize bakalım uzaklara gitmeyelim Bangladeş miş 🙂 Anadoluda 1300-1500 tl lere çalışan onlarca mimar var

Bir Cevap Yazın

İlginçlikler

Danimarka Tarihi Doğa Müzesi | 2022 | Müze Örneği

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Kopenhag, 2022 yılında yeni bir Tarihi Doğa Müzesi’ne ev sahipliği yapacak. “Gezegenimiz” ana fikriyle oluşturulan bu proje Hollandalı tasarım ekibi tarafından tasarlanmakta. Tinker bu projesinde farklı tasarım planları yapmakta. Normal bir müze gibi değil de kendine has “Gezegenimiz” temalı projesinde kabuğunun dışına çıkmayı ön görüyor.

Tarihi Doğa Müzesi

Tinker Imagineers tasarımını yaptığı projenin finansal olarak üstlenen A. P. Møller Fonu tasarım yarışmasında 22 milyon euro’luk projeyi 14 milyondan fazla nesneyle buluşturmayı hedefliyor. 4900 m² bir alanda sergileme olması planlanmış.

Bu 4900 m²’lik sergi de gezegenin 4,5 milyar yıllık geçmişini heyecan uyandıran tarihine dikkat çekmekte. İnsan ve gezegen arasında ki ilişkiye odaklanmakta. Buraya gelecek olan ziyaretçiler doğanın zenginliklerini görme fırsatı yakalayacak. İnsanlığın gezegeni ne tür de etkilediğini bunun gelişimini görmeye başlayacak. Dünyadaki gelişmeleri olumlu yönde yönlendirmek için insanların bir takım yapması gereken şeyler olduğunu vurgulamakta. Buna ihtiyaç olduğu gözler önüne serilmekte. Bu da iklim ve doğa dengesinde ilgili bilgilerin ve güncel olarak herkes için ulaşılabilir olarak gözükmekte. Dünya da ki bir takım gelişmeleri yönlendirmekte bu proje için olası bir durum. Olumlu yönde dünyadaki gelişmeleri yönlendirmek için insanların eyleme ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor. Bundan dolayı gezegen için yaşamın devam etmesinin kolay olması gerektiğine dikkat çekilmekte. Bunu yaparken sürdürülebilir bir gelecek hayal edilmiş durumda. Bu geleceğe nasıl katkı sağlanabilir nasıl katkıda bulunulabilir bunu deneyimlemek için müthiş bir yer olarak tasarlanması hedeflenmekte.

Tinker Imagineers

Tinker imagineers için şöyle küçük bir özet geçmek güzel olacaktır. Müze tasarımı konusunda başarısı bir hayli fazladır. Bundan dolayı yaratıcı hikaye anlatımı ve teknolojii kullanımı açısından yeteneklerini önceki projelerinde çok defa göstermiştir. Başarılı bir tasarım ekibi olan Tinker imagineers bu sergide ana fikir olarak “Gezegen” fikrini işlemektedir. Bu ana fikirden bazı alt başlıklar da oluşmuş durumda.

Devamını oku

İlginçlikler

Tasarım Hataları Bu Kadar Olmaz ! (Komik)

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Sıradan Adam (youtuber) ‘ın hazırladığı bu video içeriği hepinizle paylaşmak istedik. Acaba bu tasarımlar hata mı ? Bilerek yapılmış şeyler mi ? Gerçekten insanlar tasarım yaparken bunu düşünemiyorlar mı ? İşte tüm bu soruların cevaplarını videoyu izledikten sonra verebilirsiniz. Bizde bu videoyu sizinle paylaşmak istedik. Videoyu izlemeden önce size bir kaç tasarımla alakalı sözler paylaşmak istiyoruz.

Leonardo Da Vinci

 • “İdeal sanatçı herşeyi bilen herşeyi hisseden, her şeyi deneyip yaşayan ve tüm bu deneyimini merak duygusunu yitirmeden koruyabilen bu deneyimini yaratma tutkusuyla besleyebilendir.”

Barbara Kuhr

 • “Hayal gücün sevgili dostum, senin hayalinin alamayacağı kadar değerli.”

Louis Aragon

 • “Büyük tasarımcılardan pek az büyük reklamcı çıkar, çünkü kendilerini resmin güzelliğine kaptırırlar ve malın satılması gerektiğini unuturlar.”

Michelangelo

 • “Stratejisi olmayan yaratıcılığa “sanat” denir, stratejisi olan yaratıcılığa ise “reklam”.”

Roberto Cavalli

 • “Yazması üç ayımı aldı, düşünüp tasarlaması üç dakikamı; bu birikimi sağlamak ise tüm hayatımı.”

George Bellows

 • “Basitleştirin. İyi bir tasarımın gücü basitliğindedir.”

Angelique Arnauld

 • “Sanatçı, izleyicinin gözlerini bazen tam karşımızda durup da gözden kaçan güzelliğe açmalıdır.”

Louis Kahn

 • “İyi tasarım yapma dürtüsü, tıpkı yaşamayı sürdürme dürtüsü gibi bir şeydir.”

Brian Aldiss

 • “Bir sanat yapıtı yürüyen ya da koşan, canlı bir şey değildir. Bir yaşamın yaratılmasıdır. Sizde bir tepki uyandırandır. Kimine göre insan elinin mucizesidir. Kimine göre zihnin, kimine göre tekniğin mucizesidir. Aslında sanat yapıtı bizi anlatandır, insanoğlunun yapabildiğini doğanın yapamadığıdır.”

Anselm Kiefer

 • “Sanatçı şeytanların baştan çıkardığı bir yaratıktır, genellikle neden kendisini seçtiklerini bilmediği gibi, nedenini merak edemeyecek kadar da meşguldür.”

Milan Kundera

 • “Sanatın sorumluluk üstlenmesi ama sanat olmaktan da vazgeçmemesi gerektiğine inanıyorum.”

Erik Adigard

 • “Bir alet nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi bilir, buna karşılık aleti kullanan onu nasıl kullanacağı konusunda ancak yaklaşık bir düşünceye sahip olabilir.”

Frank Barron

 • “İyi fikirler bulmanın yolu, bir sürü fikir bulup kötülerini atmaktan geçer.”

Pablo Picasso

 • “Tasarım yaptığımız her şeydedir, ama aynı zamanda o şeylerin arasındadır. Hüner, bilim, öykü anlatma propaganda ve felsefenin karışımıdır.”

Linus Pauling

 • “Her çocuk bir sanatçıdır. Bütün sorun, büyüdüğü zaman nasıl sanatçı kalacağındadır.”

Devamını oku
ReklamReklam