Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

En yüksek mimar maaşı hangi ülkede veriliyor?

Güncelleme:

Tarih:

Archipreneur sitesinde paylaşılan bir habere göre, metalocus.es tarafından yapılan araştırmalar ülkelere göre mimar maaşlarına ışık tutar nitelikte.Araştırma sonuçlarında en yüksek mimar maaşları İsviçre’de ve 7374 USD olarak belirtilirken, Bangladeş 600 USD ile son sırada yer aldı.

Araştırmanın çeşitli kademelerden 6500’den fazla sektör temsilcisi üzerinde yapılan anket neticesinde şekillendiğini de paylaşmakta fayda var.

Ayrıca araştırma raporunda yer alan metinlerde maaşlar arasında inanılmaz uçurumlar ve farklılıkların söz konusu olduğu da paylaşılıyor.

Ülkelerin gelir durumlarına göre değişkenlik gösteren parametreler ve vergi, teşvik gibi yasal konular parametrelerin değişkenlik gösteren kısmında yer alıyor.Ancak bu değişkenler bazı sabit verileri de askıya alıyor diyemeyiz.Bu sabit veriler ışığında toplamın araştırmalara olan oranı göz önüne alındığında daha ayağı yere basan stratejiler üzerine konuşmak her zaman en doğrusu olacaktır.

Mimar maaşları ülkeden ülkeye göre değişmeyi bir kenara bırakın bazen şehirden şehire hatta aynı şehirde bile şirketten şirkete çalışanın hacmi – potansiyeli ya da daha farklı konular nedeniyle farklılık gösterebilmektedir.

Mimar maaşları internette pilot maaşları konusundan sonra en fazla aranan konulardan biri.Bu mesleğe olan merakın ve sonuç odaklı bakan gözlerin google ile yakın dostluğundan kaynaklanıyor olsa da, meslek içi merak edilenlerin de başında gelmektedir.

Devamını oku
Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Ahmet Burak

  17/12/2017 paylaşım zamanı 22:15

  Ben bu ücretlere katılmıyorum. Ülkelere göre mimar maaşları elbette değişiklik gösterebilir ama genel olarak mimarlar kendi başın bağımsız olarak çalışıyor. Yani çoğu mimarın kendine ait bir ofisi var. Ve bu ofiste aylık olarak değil ne kadar iş o kadar para olarak para kazanıyor. Çevremde birçok mimar arkadaşım var bazıları sadece 1-2 aylık proje için bile 3-4 daire aldıkları oluyor ki bu 700-800 bin liraya denk gelmekte. Elbette tüm mimarlar bu seviyede değildir. Kendini geliştirmene, isim yapmana bakıyor. Ama mimarlık okuyan birisi kesinlikle bana göre devlete girmeye çalışmamalı. Kendini geliştirip ismini duyurmaya bakmalı. Bu süreç içerisinde gerekirse özel sirketlerde insaat firmalarında sürünecektir ama yinede çalışması gerek. Sonuç olarak ülkelere göre mimar maaşları konusunda yapılan araştırma bence tam olarak gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

  7000 dolarda az para değil ama 😀

 2. Uğur

  16/04/2018 paylaşım zamanı 16:29

  Müthiş bir yalan )) ülkemize bakalım uzaklara gitmeyelim Bangladeş miş 🙂 Anadoluda 1300-1500 tl lere çalışan onlarca mimar var

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginçlikler

Laz müteahhit zekasıyla tasarlanan Rize’deki ilginç ev

Güncelleme:

Tarih:

Rize’de çatısından kolon çıkan kademeli görünümdeki ev görenleri hayrete düşürüyor.

Sivil mimari örnekleri kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Malzeme tercihleri, yapının taşıyıcı sistemleri ve cephe elemanlarıyla estetik kaygısı projenin uygulayıcıları tarafından çoğunlukla yerinde karar verilerek belki bir proje bile olmadan gerçekleştiriliyor.

Fonksiyon odaklı sivil mimari örnekleri ne bakıldığından aynı zamanda sıra dışı görünümlere sahip olduklarına da zaman zaman şahit olabiliyoruz.

Rize’nin Pazar ilçesi Şendere köyünde yukarıda bahsettiğimiz özelliklerde, ve tamamen ihtiyaç doğrultusunda tasarlanan oldukça ilginç bir sivil mimari örnekleri kategorisinde sıralanabilecek yapı inşa edildi.

Basri Solak, yeterli arazi olmadığı gerekçesiyle babaevinin çatısına taşıyıcı kolonları yerleştirdiği evi, onun da üzerine 2 katlı diğer evi inşa etti.

Basri Solak, yamaca kurulu babaevinin çatısına taşıyıcı kolonları yerleştirdiği evi, onun da çatısına kolonları yerleştirdiği 2 katlı diğer evi inşa etti.

Ev sahibi Solak, zorlu arazi şartları nedeniyle bu yöntemin aklına geldiğini söyledi.

Evleri görenlerin şaşırdığını ve fotoğraf çektiğini anlatan Solak, ‘İmkanlar dahilinde mevcut yapıyı da değerlendirerek, böyle bir şey düşündük‘ dedi.

Sivil mimari örnekleri bakımından çığır açıcı niteliklere sahip bu yapının yapılış hikayesi ve sahibinin açıklamaları hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku

İlginçlikler

Dünya’nın en yüksek maaş verilen 24 süper ülkesi ve şehirleri

Güncelleme:

Tarih:

Alman Deutsche Bank yaptığı araştırmalarda en yüksek maaş verilen ülkeler sıralamasını paylaştı.

Ülkelere göre mimar maaşları araştırması yaparak ülkeyi terketmeyi düşünenlere güzel fikirler verebilecek bir araştırma sonuçlarını sizlerle paylaştık.

Tabi işin şakası bir yana mimarlık mesleği için de diğer meslekler için de maaş gerçekten önemli bir kriter.

En yüksek maaş verilen ülkeler araştırmasında dikkat çeken unsurun yaşam standartları bakımından da yüksek maliyetli oldukları gerçeği. Yani yüksek maaş bir lüks olarak değil zorunluluk gereği olarak çalışanlara uygulanıyor.

İşte araştırmalara göre en yüksek maaş verilen ülkeler listesi;

24. Edinburg, İskoçya – 2293 dolar

23. Ottawa, Kanada – 2446 dolar

22. Amsterdam, Hollanda – 2493 dolar

21. Toronto, Kanada – 2560 dolar

20. Paris, Fransa – 2583 dolar

19. Dublin, İrlanda – 2603 dolar

18. Helsinki, Finlandiya – 2620 dolar

17. Stockholm, İsveç –  2622 dolar

16. Frankfurt, Almanya – 2626 dolar

15. Hong Kong, Hong Kong – 2715 dolar

14. Auckland, Yeni Zelanda – 2762 dolar

13. Londra, İngiltere – 2776 dolar

12. Tokyo, Japonya – 2897 dolar

11. Wellington, Yeni Zelanda – 2941 dolar

10. Kopenhag, Danimarka – 2958 dolar

9. Singapur, Singapur – 3077 dolar

8. Oslo, Norveç – 3154 dolar

7. Melbourne, Avustralya – 3344 dolar

6. Sydney, Avustralya – 3451 dolar

5. Chicago, ABD – 3622 dolar

4. New York, ABD – 4304 dolar

3. Boston, ABD – 4322 dolar

2. San Francisco, ABD – 4817 dolar

1. Zürih, İsviçre – 5876 dolar

Ülkelere göre mimar maaşları da bu araştırma sonuçlarına göre şekillenebilir. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde kişi başına düşen milli gelir bakımından da lider ülkeler oldukları hemen anlaşılabiliyor.

En yüksek maaş veren ülkeler arasından birini seçerek oraya yerleşme durumunuz olsaydı hangisini tercih ederdiniz?

Devamını oku