Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Mimari projelerde yer alan bazı hesaplar ve yapılışları

Güncelleme:

Tarih:

Mimari projelerde yer alan hesaplar ve nasıl yapıldıklarını anlattığımız bu yazıda aynı zamanda vaziyet planı nasıl çizilir sorununa da yanıt verdik.

Mimari projeler resim değildir.Teknik resim kurallarını da içine alan plan ve mevzuata uygunluk sağlayan ama aynı zamanda taşınmaza yapılacak inşaat için uygulamayı çizim ortamında anlatan çizimlerdir.

Bu yazımızda mimari projelerde bulunması gereken bir takım hesaplamalar, bağımsız bölüm tablosu, krokilerden bahsedeceğiz.

Öncelikle vaziyet planı paftasında (bazı projeler hariç genelde projelerin en baş paftasında yer alır) bulunması gereken notlar başlıca taşınmaza dair tapu kaydı bilgileridir.Yüz ölçümü, ada, pafta, parsel, mahallesi, mevkiisi, ili gibi veriler bu kısımda yazılır.

Sonrasında yine çoğunlukla 1/200 ölçekte (ama bazı projeler çok büyük olduğundan gereksiz detaya boğmamak adına 1/500 verilebilmekte) vaziyet planı yer alır.

Vaziyet planında dikkat edilmesi gereken hususlar başlıca şunlardır;

 • Arsa sınırı ve komşu parseller ile arsanın çevresi varsa parklar, yollar isimleri de belirtilmek suretiyle projeye işlenmelidir.Altyapı katılım çizgileri şematik olarak belirtilmelidir.
 • Arsa köşe kotları, bina oturum köşe kotları yol kotları ve en önemlisi yol kotu olarak alınan kot (kırmızı kot), tretuvar üstü bina giriş kotu, su basman kotu.Bildiğiniz üzere Yeni yönetmeliğe göre artık su basman kotu olarak 0.00 kotunu da alabiliyorsunuz.Yeni yönetmelikte emsal hesabı nasıl yapılır? yazımız da bu noktada hoşunuza gidebilir.
 • Kotlar işlendikten sonra çekme mesafelerini de işlemekte fayda var.Yol cephelerinden, komşu parsellerden ve arka bahçeden çekme mesafeleri çoğu zaman plan notlarında varsa ki çok büyük iş görür inşaat istikamet rölövesinden ya da yönetmeliğe göre bunlar değişebilmektedir.
 • Bina oturum izi belirgin şekilde işlenmelidir.Bina oturumunun parsel sınırlarına olan ölçüleri belirtilmelidir.
 • Arazinin tesviyesine ilişkin düzenlemeler rakamsal bazda projeye işlenmeli hatta açık şekilde notlar belirtilmelidir.
 • Varsa araç rampası ve rampaya dair veriler işlenmelidir.
 • Bina girişi, arsaya araç girişi, yaya girişi belirtilmelidir.Kuzey oku ki en fazla unutulan konulardan biridir.Kat irtikatında çok önem arzetmekte.Mümkünse kuzey okunu planlara da işlenmelidir.
 • Vaziyet planında bazı idareler çatı planını görmek isterken bazıları da bina oturumunu görmek isteyebilir.Bu konuda her ikisi için de doğru olup tercih idarenin kararındadır.
 • Kesitler..Kesitlerin nereden geçtiğinin görünmesi de önemlidir.Özellikle vaziyet kesitlerinde doğal arazi meyili de projeye işlenmelidir.
 • Eğer çatı planı vaziyete işliyse çatı saçak kotunun planda belirtilenden fazla olmamasına dikkat edilir.

Vaziyet planında olması gerekenleri zaten bir başka yazımızda biraz daha farklı şekilde ifade etmiştik ama hatırmakta fayda var.Bilenler için tekrar etmekte fayda var.

Bazı takipçilerimiz bu türden bilgi yazılarımıza çok sıkıcı olduğu, bize mi öğretiyorsun birader (!) şeklinde tavırlar takınsa da bilgiyi paylaşmakta fayda var diyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. 🙂

Şimdi ise hesaplar kısmında neler var onları görebiliriz;

 • Bağımsız bölüm tablosu
 • Kat alan tablosu
 • Kaks – Taks hesabı ve krokileri
 • Ağaç hesabı
 • Otopark Hesabı
 • Sığınak hesabı
 • Su deposu hesabı
 • %30 Hesabı tablosu
 • Müşterek alanlar tablosu
 • Emsale girmeyenler tablosu
 • Kazı hesabı
 • Asansör trafik hesabı
 • Müşterek alan hesabı

Başlıcaları bunlardır mimari projelerde yer alan bazı hesaplar ve yapılış şekilleri.

Bağımsız bölüm tablosu nasıl yapılır? Mimari projelerde bağımsız bölüm cetveli hazırlanışı, bağımsız bölüm alan tablosu gibi isimlerle aratılabilecek konuyu kısaca aşağıda açıkladık.

Mevzuata göre projelerde olması gereken,  projedeki bağımsız bölümlerin net alanlarını, varsa eklenti net alanlarını, eklentilerle birlikte toplam net alanları, brüt alanlarını, varsa eklenti brüt alanlarını ve toplam brüt alanlarını, bağımsız bölüme düşen arsa payını, bağımsız bölüme düşen müşterek alan payını ve bu değerle çarpılan bağımsız bölüm genel brüt alanı ile bağımsız bölümlerin bulundukları kat, kapı numarası ve tabloya göre sıra numaralarının göründüğü tabloya bağımsız bölüm tablosu denir.Çeşitli yörelerde çeşitli isimler ve formatlarda olsa da bu saydıklarımız olmazsa olmazlardır.

Bu saydıklarımızın her biri için proje üzerinden polyline ile kapalı alan hesabı yapılması gerekmektedir.Tabı bu hesaplar için proje kadar olmasa da neredeyse projeye tasarım süreci hariç harcanan emeğin yarısından biraz daha az emek ve zaman harcamak gerekmektedir.

Kat alanları tablosu nasıl yapılır?

Gelelim kat alan tablosu hesabına

Kat alan tablosu hesabı nasıl yapılır? mimari projelerde Kat alanları hesabı için bu kısım işinize yarayabilir.

Kat alanlarının toplamı toplam inşaat alanını vereceğinden özellikle mimari projelerin fiyatlarının belirlenmesinde çok önem arzetmektedir.Tabii daha sayamayacağımız pek çok önemli yerde kullanılacağını da unutmamak gerekir.

Neyse kat alan hesabı yapılırken kat alanından boşluklar, şaftlar asansör vs. hiç bir şey düşülmez.Avlu, galeri boşluğu gibi boşlukların dışında tabi..

Bu saydıklarımızın dışındaki alanların toplamı her kat için ve her katın toplamı da toplam yapı inşaat alanını vermektedir.Kat alan tablosundaki toplam kapalı inşaat alanıyla bağımsız bölüm tablosundaki bağımsız bölüm genel toplam alanlarının toplamları birbirini tutmalıdır.

Lakin buraya kafanızı karıştırmadan (bilmeyenler / yeni başlayanlar için) bir hususta not düşmekte fayda var; bazı idareler hava bacalarını bağımsız bölüm brüt alanından sayarken , bazıları bağımsız bölüm brüt alanından saymamakta.Durum böyle olunca bağımsız bölüm brüt alanı içerisinde zaten sayılan hava bacaları bir de müşterek alanlardan dolayı brüte eklenince demin bahsini yaptığımız brüt alanlar toplamları birbirlerini tutmayabiliyor.Bu durumda excel ile hazırlanan tabloda ufak tefek sabunlamalar doğuyor.Bu tabii hiç hoş olmuyor.

Müşterek alan tablosu ve bir bağımsız bölüme müşterek alanlardan gelen alanın hesabı

Neyse buraya kadar herşey tamamsa bağımsız bölümlere binanın ortak alanlarından gelen müşterek alan paylarının hesabı yani müşterek alan payı hesabı nasıl yapılır konusuna;

Müşterek alan payı hesabı bağımsız bölüm genel brüt alanını bulabilmek için bağımsız bölüme binanın ortak alanlarından düşen payın bulunması için yapılır;

Bağımsız bölüme binanın ortak alanlarından düşen payın bulunması noktasında şu yol izlenir;

Müşterek alan tablosunda çıkan toplam alan = A

Müşterek alanlar düştükten sonra kalan toplam inşaat alanı ( bazılarının deyişiyle toplam net brüt inşaat alanı) = B

Müşterek alan payı => A / B hesabıyla bulunur.

Peki bağımsız bölüme binanın ortak alanlarından düşen müşterek alan payı nasıl hesaplanır?

Müşterek alan payı ile bağımsız bölüm toplam brüt alanın çarpılmasıyla elde edilir.

Otopark hesabı , sığınak hesabı zaten ilgili yönetmeliklere göre hesaplanır.

Asansör trafik hesabı her kat için en fazla kullanan kişi sayısına göre yapılır.

Kazı hesabı ise genelde 1 metre çalışma payı ilave edilerek kübaj hesabı şeklinde yapılır.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faydalı bilgiler

KOSGEB mimarlık ofisi açmak için destek veriyor mu?

Güncelleme:

Tarih:

KOSGEB mimarlık ofisi için hibe kredi veriyor mu? Veriyorsa ne kadar veriyor? Geri ödeme koşulları neler? Mimarlık ofisi açmak için gerekenler nelerdir?

KOSGEB mimarlık ofisi açmak isteyenler için destek veriyor.Girişimleri hızlandırmak ve ilk yatırım maliyetlerini sıfıra indirmese de ciddi oranda azaltmak adına bu destek mimarlar için de sağlanıyor.Destek, 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL geri ödemeli şeklinde verilebiliyor.

Hatta KOSGEB Başarı öyküleri izlendiğinde videoların büyük bölümünde mimarlık ofisi açanların da yer aldıkları görülebilir.

Aşağıda meslek kodları ve desteklenen iş alanlarından bir kısmının ekran görüntüsünü sizlerle paylaştık.Bu ve benzer bilgilerin tamamı ciddi anlamda karmaşık olduğundan KOSGEB’in sitesinde de var, bunu da bilmelisiniz.

Peki KOSGEB İle mimarlık ofisi açmak için neler gerekli?

KOSGEB Desteği ve geri ödemesiz kredi olanağı ile devlet eliyle mimarlık ofisi açılabilir mi? Bu sorunun yanıtına ve sürece yönelik çeşitli bilgilerden bahsedeceğiz.

KOSGEB Desteğiyle mimarlık ofisi açmak için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası almanız gerekmektedir.Bunun için bazı şehirlerde teknokent bünyesinde bulunan KOSGEB merkezleri ve idari binaları ya da üniversiteler tahsis edilmiş durumda.

Eğitimlere (4 günlük) bir fiil katılmış bir mimar olarak kesinlikle yatırım desteği almayacaksanız bile gitmenizi öneririm.Sebebi çok açık, mimarlık ofisi açmakla iş bitmiyor, işin girişimcilik ruhu ve pazarlama becerileriyle doğrudan ilgili olmalısınız.Eğitim size bunu öğretiyor.

 1. KOSGEB mimarlık ofisi desteği için az miktarda da olsa sermayenizin olması şarttır.
 2. KOSGEB, onay verdiği harcamaları önce sizden yapmanızı bekler, sonrasında ofisinize gelerek aldığınız makine, teçhizatı görür, sonra belli oranda geri ödeme yapar.Bazen 1 ayı bulabilir.
 3. Alışverişleriniz için KDV tutarı size aittir.
 4. % 100 destek vermez. Destek oranı % 70 ise % 30 ve KDV sizin cebinizden çıkar.
 5. Bağ-kurlu olmanızı ister.Yani ofisinizi başka birinin üzerine açarak KOSGEB desteği ile mimarlık ofisi açamazsınız.

İş adımları esasında çok basit gibi görünse de büroksatik süreci azaltmaya , girişimcilerin hibelerini daha hızlı verebilmek adına KOSGEB tarafından yeterli girişimlerde bulunulsa da benden bir tüyo gerçekten çok zahmetli ve yorucu bir süreç olduğunu söylemeliyim.

Mimarlık ofisi açarken KOSGEB desteği için dikkat edilmesi gereken diğer şeyler;

 1. İşletme açmadan önce KOSGEB girişimcilik sertifikası almalısınız.  Bu artık değişti, isteyenler önce işletmesini açıp sonra KOSGEB desteğine başvuruda bulunabiliyor.
 2. Sertifika aldıktan sonra girişimci kaydı yapmalı ve iş planı yazmalısınız.İş planı yazmak konusunda piyasada sadece bu işi yapan danışmanlık firmaları var aman paranızı bunlara kaptırmayın.Çok dikkatli olmakta fayda var.İş planı örneği indirmek için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz; https://yadi.sk/i/V4V8Erw93TengZ
 3. İş planınız onaylandıktan sonra işletmenizi 180 gün içerisinde kurmalısınız.Sonrasında ofisinizi görmeye ekipler düzenli aralıklarla gelecekler..
 4. İşletmenizi kurduktan sonra harcamalarınızı yapmalısınız.
 5. Harcamalarınızı yaptıktan sonra KOSGEB’den fatura veya dekont ile ödeme talep etmeniz gerekmektedir.
 6. KOSGEB yapmış olduğunuz makine v.b giderlerinizi işletmenizde gelip görüyor ve destek ödemenizi yapıyor.
 7. Kira ve personel için her ay ödeme belgelerinizi sunabilirsiniz. İşletme kuruluş desteği olan 2.000 TL ise tek seferde sadece ödeme talep formu ile alınabiliyor.

Ozalit makinesi almak için KOSGEB desteği var mı?

Cevap evet, KOSGEB mimarlık ofisi açmak için verdiği destekler arasında ozalit makineleri de var.Ama fiyat – performans ilişkisi bakımından da hangi makineyi tercih edeceğiniz proje danışmanınızla ilişkinize bağlıdır.

Peki mimarlık ofisi açmak için gerekenler nelerdir?

Ofis açmak pek çok mimarın fakülte yıllarından başlayıp profesyonel kariyerine adım attığı ilk yıllarından itibaren pik yapan bir odak noktasıdır.Kendini kendi ofisinde çizim yaparken , iş görüşmeleri yaparken hayal eden mimarların çoğu bu hayali aklından çıkarmaz.

Ofis açabilmek için gerekli yatırım bütçesi ve iş planınız hazırsa ofisin resmiyette açılması için gereken süre hızlı biri için 1 gün, acelesi olmayanlar için de 3 – 5 gündür. Mimarlar odasından gerekli evraklar alınır (çoğu mimarlar odası şubesi önceden matbu formlar ve yapılması gerekenler listesini zaten hazırlamıştır) , gerekli eksikler doldurulup tamamlanır ve proje için müşteri kovalanmaya başlanır.

Mimarlık ofisi açmak için gereken şeylerin başında mimarlık diploması, çizim araçları, yazılımlar , bilimum ofis mobilyaları ve diğer ofis ekipmanlarından başka birşey değildir. Mimarlık ve tasarım meraklıları için faydalı içeriklerimiz devam edecek..

Kosgeb desteği ile mimarlık ofisi açmak isteyenlere faydalı olması dileğiyle..

 

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimari proje kontrolü yapılırken dikkat edilmesi gereken 35 şey

Mimari proje kontrolü yapılırken dikkat edilmesi gereken 35 şey haberimizde.Çizim ve sunum standartları ile ilgili pdf dökümanı da yazımızda paylaşıldı.

Güncelleme:

Tarih:

Mimari proje kontrolü yapılırken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında büyük emeklerle oluşturulan bu ürünün çok iyi analiz edilmesi gerekliliği atlanmamalıdır.

Bu analizleri yapan kişi doğrudan çizen kişi de olabilirken, bazen bir ekip lideri ya da proje müellfi veya kontrolör de olabilmektedir.

Mimari proje kontrol listesi niteliğindeki aşağıdaki sorulara yanıt verirken gözden kaçan noktaların olması kadar doğal bir durum elbette yoktur.Elbette mimari proje kontrol formu örneği gibi yapı denetimi bağlayan formların da bu bağlamda faydalı doneler sunacağı unutulmamalıdır.

Mimari proje kontrol formu örneği

Mimari proje inceleme kriterleri en genel anlamda çekme mesafeleri, imara uygunluk ve teknik resim kaidelerinden oluşmakta.Aşağıdaki maddelerde olabildiğince geniş bir yelpaze aralığı belirlenerek proje kontrol formu nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Mimari proje genel kontrol check list:

 • Proje bilgileri kapağa ve vaziyet planına doğru yazılmış mı?
 • Arsa aplikasyon ölçüleri aplikasyon krokisiyle uyuşuyor mu?
 • Emsal ve taks hesabı uygun mu?
 • Bina oturum ölçüleri doğru yazılmış mı?
 • Bina oturumu inşaat istikamet rölövesi ile uyumlu mu?
 • Komşu parseller, kuzey oku ,yol ve bina girişi ile vaziyet kesitleri gösterilmiş mi?
 • İmar durum belgesinde belirtilen ; imar planındaki fonksiyon, irtifa, kat yüksekliği, taks , yüz ölçümü ve çekme mesafelerine uyulmuş mu?
 • İmar durum belgesinde dikkat edilmesi gereken ekstra hususlar var mı?
 • Yapılan çıkmalar, bahçe mesafesine uygun mu?
 • Birden fazla blok varsa iki blok arasındaki mesafe imar durum belgesinde veya plan notlarına uygun mu ?
 • Vaziyet kesitlerinde kat isimleri, kat yükseklik ölçüleri, kotlar, kesit isimleri belirtilmiş mi?
 • Kot kesit evrakındaki kotlar ile vaziyet planındaki bina oturum kotları uyuşuyor mu?
 • Binaya doğru yerden kot verilmiş mi?
 • Planlar ile vaziyet planı aynı bakış yönüne göre yerleştirilmiş mi?
 • Varsa otopark rampası çekme mesafesi içerisinden başlatılmış mı?
 • Engelli rampası var mı? Eğimi yeterli mi?
 • Bina girişi asansöre ulaşılıncaya kadar 150cm mi?
 • Planda eğrilen duvarla için eğik ölçüler verilmiş mi?
 • Merdiven ve asansör iskan edilen tüm katlara ulaşıyor mu?
 • Asma kat varsa yol cephelerinden 3 metre çekilmiş mi?
 • Asansör varsa iç temiz ölçüsü 1.70 x 2.00 m mi?
 • Islak hacimlerde havalandırma var mı? Hav. Penceresi açılmış mı? Baca ölçüsü yeterli mi?
 • Yapının ihtiyacı olan su deposu hesabı ve yeri gösterilmiş mi?
 • Yapının sığınak ihtiyacı var mı? Varsa hesabı uygun mu?
 • Sığınak teknik olarak uygun mu?
 • Minimum yaşam alanı ve piyes ölçüleri uygun mu?
 • Duman bacası var mı?
 • Çatı arası piyesine çıkan merdiven baş kurtarıyor mu?
 • Kesitler planda kesitin geçtiği yerler doğru mu?
 • Görünüşler plana uygun mu?
 • İmar müdürlüğü prensip kararlarına göre genel kontrol
 • Yangın yönetmeliğine göre genel kontrol
 • Otopark yönetmeliğine göre genel kontrol
 • Sığınak yönetmeliğine göre genel kontrol

Teknik resim kurallarına göre mimari proje kontrolü nasıl yapılır?

Teknik resim kuralları elbette çok önemlidir.Örneğin imara ve ruhsat almak konusunda yeterli verilere sahip olan bir proje düşünün ama teknik çizim kaidelerinden yoksun olsun..Bu proje hiç bir anlam ifade etmeyecektir.Bu noktada size müthiş derecede katkı sağlayacak olan mimarlar odası genel merkezi tarafından hazırlanan mimari proje çizim ve sunum standartları pdf dosyası imdadınıza yetişecektir.

İlerleyen dönemlerde elektrik proje kontrol formu , iskele kontrol formu ve dış cephe iş iskelesi proje kontrol formu da mimarihaber.net üzerinden siz değerli takipçilerimizle paylaşılacaktır.

Bir anlamda mimari proje kontrol formu örneği olarak ta düşünebileceğiniz bu maddeler mimari proje kontrolü için büyük anlamda kolaylık sağlayabilecek niteliktedir.

Mimari projelerinize son şekli vermeden siz hangi sorulara yanıt veriyor sunuz?

Devamını oku