Sosyal medya'da takip edin!
X

#eniyiler

2017 Yılının en çok konuşulan mimari tasarım örnekleri

Güncelleme:

Tarih:

2017 Yılının son günlerini yaşarken , içinde bulunduğumuz sene için en fazla konuşulan mimari tasarım örnekleri bu haberimizde sizlerle buluşturuyoruz.

2017 Yılının sonlarına doğru yaklaşırken editörlerimiz tarafından seçilen yılın en iyi mimari binalarını sizler için bir araya getirdik.

Mimari tasarım örnekleri mimarihaber.net sitesinde çokca paylaştığımız ve başka hiçbir sitede rastlayamayacağınız yorum ve analizlerle pekiştirdiğimiz içerikleri içermektedir.

Mimarihaber.net’te zaman zaman paylaştığımız mimari ve iç mimari yapı tasarım incelemelerinden öne çıkanları en fazla paylaşılanları ve en fazla yorumlananları bir araya getirdiğimiz bu yazımızda keyifli vakit geçirebileceğinizi umut ediyoruz.

Şimdi arkanıza yaslanın ve mimari tasarımları incelerken editörlerimizin seçtiği mimari harikalarını inceleyin.

İran’daki kuraklık sorununa inovatif mimari bir çözüm!

Dubai’ye 230 milyon dolarlık süper lüks hotel projesi tasarımı

Mimarinin saklı güzelliği olan duvarların gizemli dili

Gaudi ‘nin ilk ev tasarımı 2017 sonbaharına kadar restorasyona girdi

İtalyan Alpleri’nde Minimalist Villa Geniş bir Vadi Manzarası Sunmaktadır

Meksika’lı mimarlar bu yapıyı kayalardan esinlenerek tasarladı

İtalyan Mimarlık Firması Sıradışı Bir Konut Kompleksi Tasarladı

Devamını oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Hızlı Kazanç

    17/12/2017 paylaşım zamanı 22:26

    Çok güzel bir derleme olmuş. Bu konuda daha çok içerik ve liste hazırlarsanız büyüme ve kullanıcı açısından iyi olacaktır. Gelişen dünyada Simetrik Ve Efsane Yapıları Bu Listeden Ögrenmek Keyif Verici Teşekkürler.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#eniyiler

En büyük hayali yazar olmaktı ama star mimar oldu

Güncelleme:

Tarih:

Hollanda’lı mimar ve mimarlık teorisyeni Rem Koolhaas hakkında bilmeniz gereken başlıkları özetleyen bir yazı hazırladık.Detaylar haberimizin devamında..

Ünlü Mimar Rem Koolhaas kimdir?.Bu yazımızda ünlü mimarlar ve en ünlü eserlerinden derlemeleri seri şeklinde sunduğumuz #eniyiler yazı dizimizin ikinci yazısında paylaştık.Rem Koolhaas hangi yapıları tasarlamıştır? gibi soruları da bu yazımızda yanıtlamaya çalıştık.

Günümüzde 73 yaşında olan Koolhaas, sanıldığının aksine aslında küçüklüğünden beri mimarlık sevdalısı biri değilmiş.Babasının yolundan gitmek isteyerek yazarlık yapmak onun için büyük bir tutkuymuş.Mimarlık üzerine manifestolar, fikir paylaşımlarını yaptığı yazılarının dayanağı da belki de bu..

Koolhaas Mimarlık eğitiminden daha önce gazetecilik eğitimi almış.Sonrasında aldığı mimarlık eğitimi alarak mesleğe ilk adımlarını atmış oldu.

ABD’ de prestijli mimarlık firmalarından biri olan Alman mimar Oswald Mathias Ungers yanında işe başladı.Kendi ayakları üzerinde durmaya başlaması ise ofisini Office for Metropolitan Architecture / Metropolitan Mimarlık Ofisi (OMA) açmasıyla birlikte gerçekleşti.

Rem Koolhaas deyince akla gelen yapılardan başlıcaları;

Alman mimar Ole Scheeren ile ortaklaşa tasarladığı CCTV Binası gerek mimarisi gerekse de tartışmalara neden olan silüete etkisiyle Koolhaas için önemli yapılardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

2004 – 2009 Yılları arasında inşaa edilen bu medya merkezi binası yüksek mühendislik gerektiren bir yapı oluşuyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Pekin’de bu yapının inşa edilmesine karşı çıkan pek çok grup olmasına karşın , ünlü mimar cüretkar tasarımında ısrar ediyor ve yaptırmayı başarıyor.Zaten ünlü ve başarıya ulaşan kişilerin kolay pes eden insanlar olduklarını söylemek imkansız.

Casa da Música, Portekiz’in Porto kentinin Avrupa kültür başkenti olması dolayısıyla 2001 yılında inşa edilen bir başka Koolhaas yapısıdır.

LMN Architects’le partner şekilde tasarladığı Seattle Merkez Kütüphanesi yapısı da bir başka ünlü tasarımıdır.Cephesinde dikkat çeken özellik cam faktörlerin baskın karakterde kurgulanması diyebiliriz.Bu doğal aydınlatmayı sağlarken yapıya farklı ve özgün bir kimlik kazandırmış.

Rem Koolhaas Rotterdam Sanat merkezi ve onlarca nitelikli yapıya daha imza atmış başarılı mimarlardan biridir.Startchitect tanımına uygun başarılı ve kimlik sahibi yapıları tasarlayan mimar, mimari ve mimarlık kavramlarına yönelik derin araştırmalar içeren mottoları da tasarımlarında sergilemekten keyif alıyor.

Cesaret gerektiren, farkındalık yaratıcı konseptler ile büyüleyici formları bir araya getiren Koolhaas hakkında bilmeniz gereken detayları bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Hollandalı mimar ile ilgili merak ettiklerinizi ya da unuttuklarımı aşağıda yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Devamını oku

#eniyiler

Hayran bırakan mimarisiyle Doha İslam Sanatları Müzesi #eniyiler

Güncelleme:

Tarih:

Ünlü mimarlar ve ünlü yapıları adlı dizinin ilki olan bu yazımızda Doha’nın heyecan verici mekanlarından biri olan İslam Eserleri Müzesi‘ni inceleyeceğiz.

Dünya’nın çeşitli bölgelerinden İslam eser koleksiyonlarının sergilendiği müze, 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan metal işleri, seramik, mücevher, ahşap işi, tekstil ve camdan eserleri de kapsıyor.

İslam sanatını tüm dünyaya göstermek ve müslüman sanatçıların çalışmalarını uluslararası camiaya duyurmak maksadıyla İslam Sanatları Müzesi olarak adlandırılıyor.

İslam mimarisinin ilk dönemlerinden esinlenerek tasarlanan yapı, ünlü mimar Ieoh Ming Pei tarafından tasarlanmış.

Pei Bu tasarıma başlamadan önce 6 aylık bir gezi ile İslam ülkelerini turlamış.Kahire’deki Tolunoğulları Camii avlusunda bulunan 13. yüzyıl yapısı sebilden ilham alan Pei, müzeyi burkalı kadın görünümünden yola çıkarak tasarlamış.

2008 Yılında ziyaretçilere kapılarını açan müze, Türk inşaat firmalarının yoğun katkılarıyla tamamlanmış.

İç mekan kurgusu ve temelindeki objeler ile dekoratif anlamda planlamalar Wilmotte Associates’in JM Wilmotte liderliğindeki bir ekip tarafından yapılmış.

7. Yüzyıl’dan 19. yüzyıla kadar farklı zaman dilimlerinden eserlerin sergilendiği müze, Osmanlı Fermanlarını da sergiliyor.

I.M.Pei Kimdir?

1917 yılında Çin’in Konton kentinde dünyaya gelen Pei, daha çok isminin baş harfleriyle daha çok bilinir.Amerikan vatandaşıdır da aynı zamanda.

Modern mimarinin günümüzdeki en başarılı ve en popüler temsilcilerinden birisidir.I.M.Pei zamanının çok çok ötesinde tasarımlara imza atarak tepkiler toplamıştı.

Bu tepkiler daha sonraları yerini herkes tarafından kabullenilecek bir hayranlığa bıraksa da bu zorlu dönemlerde daha radikal tasarımlarla yanıt vermeyi seçen mimar, şuan günümüzün önemli yapı tasarımcıları arasında yerini almaktadır.

Bugün 100 yaşında olan, Ludwing Mies Van Der Rohe’nin de öğrencisi olduğu bilinen Pei, tasarımlarıyla daha 100 yıl konuşulacak gibi.

Ünlü mimarlar ve ünlü eserleri serisi’nin ilk paylaşımı olan İslam Sanatları Müzesi tasarımını incelediğimiz bu yazıyı beğendiyseniz sosyal ağlarda paylaşarak bize destek olabilirsiniz.Ayrıca #eniyiler hastag kullanımıyla benzer paylaşımları sosyal ağlarda tekrarlayacağız.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Devamını oku