Sosyal medya'da takip edin!
X

Haber

Yeni mezun mimarlar için 17 tavsiye!

Güncelleme:

Tarih:

Yeni mezun mimarlar için 17 tavsiye yazımızda samimi yer yer öğüt niteliğinde ama sıkmayan piyasaya yönelik cümlelerimizi paylaştık.Detaylar için okumaya devam edin.

Yeni mezun mimarlar için kariyer rehberi niteliğinde bir yazı hazırlama gereği duyduk.Çünkü mimarlık mezunu genç arkadaşlarımızdan bu yönde ciddi bir talep var.Özellikle mail ortamında bizi sürekli takip ettiğini söyleyen arkadaşlarımız mimarihaber.net ‘te bu yönde bir yazı paylaşmamızı talep etmekteler.

Bildiğiniz üzere başka hiçbir yerde bulamayacağınız mimari proje emsal hesapları, yönetmeliklere dair analizleri ve meslektaşların yaşadıkları problemleri sürekli olarak paylaşıyoruz.

Lafı fazla uzatmadan yeni mezun mimarlara tavsiyeler içeren yazımıza geçebiliriz.

1.) Yönetmeliklere hakim olmayan bir projeci düşünülemez.

Dolayısı ile yönetmelikler mesleğimiz için çok fazla önem arzetmektedir.Her boş vakitte yönetmeliklere dair yenilikleri okumakta , sürekli lazım olacak kısımların altını çizmekte ve not tutmakta fayda var.

Bildiğiniz üzere söz uçar yazı kalır misali bunları bir kenara not etmek ileride çok işinize yarayacak.

2.) Belediyelerin imar uygulamalarına yönelik prensip kararlarını ve uygulamalarına yönelik gündemi takip etmek.

Hangi belediye hangi uygulamaları yapıyor, imar uygulamalarına ve proje onaylarına ilişkin bildiğiniz üzere hemen her idarede farklı uygulamalar söz konusu olabiliyor.Dolayısı ile bunları bilmek te iş başvurularında inanılmaz avantaj sağlayacaktır.

3.) Mesleği bir para kazanma amacı olarak (yani sadece para kazanma amacı olarak) görmektense bu mesleğin üzerine yapışmış bir yaşam felsefesi olduğunu benimsemelerini öneririm.

Çünkü her meslek sevmeden yapılır ama bizimki yapılmaz arkadaş.İşi sevmek için bilgi sahibi olmak gerekir ve dolayısı ile yukarıda ilk iki madde bu anlamda çok önemli.

4.) Yasal prosedürler tamam, idarelerin uygulama ve yorum farklılıklarına yeni uygulamalarına da hakimim o halde sıra uygulamaya dair güncellikleri takip etmekte..

En yeni inşaat malzemeleri ve fikirleri hakkında haberleri takip etmek ve fuarlara katılmak dışında bu alanda kendinizi geliştirebileceğiniz başka verimli bir yol bilmiyorum.Belki boş vakitlerinizde yapı marketlerine gidip ya da inşaat malzemeleri satışı yapan dükkanlara gidip satış danışmanlarından yarım saatini alarak (müşteri görünümlü bilgi almaya çalışan ajan 🙂 ) ta bilgilere ulaşabilirsiniz.

5.) Ünlü Türk ve Yabancı mimarların güncel projelerini bunları gerçekleştirirken / üretirken ne tür süreçlerden geçtiklerine ilişkin videolar paylaşımlar izlemek motive edecektir.

Bunun için sosyal medya artık çok önemli.İnstagram, facebook, twitter veya youtube kanalı olmayan mimarlık ofisi heralde günümüzde artık yoktur.

Bu kanalları / sayfaları takip ederek projelerin gelişim süreçlerine ortak olabilirsiniz.Ya da ünlü mimarların çalışma ortamlarına misafir olabilirsiniz.

6.) Güvendiğiniz birinin referansıyla ya da selamıyla başarılı olduğuna inandığınız, çok iş yapan mimarlık ofislerine gidip hasbihal edin, onların çalışmaları ve çalışma şekilleri hakkında bilgiler alın böylece motivasyonunuz artacaktır.Ya da ben nerdeyim bunlar nerede ya diye tamamen depresyona gireceksiniz 🙂 şaka şaka, tabiki motive edecektir.

7.) Yaşanabilecek olumsuzlukları , olumsuz düşünceleri görmezden gelin.

Kimse annesinin karnında mükemmele ulaşamıyor.Düşe kalka , pek çok olumsuzluk ve belki de gurur kırıcı şeyler olgunlaştırıp mükemmele ulaştırıyor.Konuyla ilgili tonlarca başarı öyküleri mevcut.

Bu mesleği seçeceğine ozalitçi olsaydın..

Yukarıdaki gibi seviyesiz espriler yapan mimarlık trolü sosyal medya hesapları moralinizi bozabilir.Bunları takip etmeyin.Ya da benzer düşüncelerdeki adamlardan uzak durun.

8.) Her konuda en iyi olamazsınız.Bu bir gerçek..

O yüzden bir alana odaklanıp oradan yürümek çok verimli olacaktır.Örneğin ben ve pek çok arkadaşım projeciliğe odaklanmış durumdayız.Sahadan da bir haber değiliz elbette ama bir saha deneyimim de yok staj harici.Olması da gerekli değil.Bu şahsi bir tercih olsa da sahacı bir arkadaşım da aksini düşünebilir.

Herkes projeci olacak ya da herkes şantiyeci olacak diye birşey söz konusu olamaz.

9.) Mimarlar odasına üye olun.

Herkesi boş verin, sorsanız kimse sevmez ama siz yine üye olun.

Yeni yüzlerle yeni meslektaşlarla tanışmak her zaman iyidir.Herkesten yeni birşey öğrenseniz daha ne..

10.) Yerli mimarlık siteleri ve yabancı mimarlık sitelerini , süreli , süresiz yayınları takip edin.Mümkünse üye olun ya da arada sırada alıp kendinizi tazeleyin.

11.) Mümkün ise yüksek lisans yapın.

Askerden, evlilikten kaçmak veya hava atmak için değil.Mimarlığı daha iyi keşfetmek için!

Bu ufkunuzu genişletecek ve aynı zamanda vizyon kazandıracaktır.

12.) İlk 10 sene tutunan şanslı mimarlardan olmayabilirsiniz.

Bu durum moralinizi asla bozmasın, hiç bir zaman pes etmeyin hep daha iyisi uğruna çabalayın ve azmedin.Unutmayın Mimar Sinan 70 yaşından sonra en başarılı eserlerini üretmiştir.

13.) Yazılımlardan kopmayın, koparılmayın.

Her programı bileceksiniz diye birşey yok.Ama 3d ve 2d programlardan en az birini bilmezseniz bu işi yapabileceğiniz alan epey daralır.Mesleğin nankör taraflarından biri de kullanmadığınız bilgilerin körelmesidir.Bu bir gerçek dolayısı ile ne derece tekrar ederseniz o kadar hızınız artar ve bilgileriniz güncel taze sıcak kalır.

Örneğin ben cad yazılımı ile araba sürüp , yemek pişirebilecek kıvamda olduğum günleri de bilirim, attdef ney di ya dediğim günleri de..

14.) Mimarlık teknolojileri konusunda güncel kalın.

Yurtdışında geliştirilen teknolojilerden keşke bizde de olsa ama malesef mimarlık teknolojileri alanında da üretim ekipmanlarımızın tamamına yakınını yurtdışından tedarik ediyoruz.Bunları da takip edin, rölöve – çizim – arşivleme – görselleştirme uygulamaları mobil uygulamalar yazılımları takip edin.

15.) El çizimleri, eskizler ve fotoğrafları sevin.Onlar candır.

Sevmeseniz de, kendinizi bu alanlarda başarılı bulmasanız da karalayın, çiziktirin.

Bu, meslek tutkunuzu (ki iş hayatında pil vazifesi görür, sizi sürekli güncel tutar ve hayattan bezmeden çalışmanıza olanak sağlar)

 

16.) Ölücülerden uzak durun!

Bu tabiri sahibinden benzeri araç satışı yapılabilen sitelerde çeşitli kullanıcılardan mutlaka görmüşsünüzdür.Bunu bir şey almak amacıyla değil de kendinizi ucuza satmayın anlamında söylüyorum.

3 kuruşa 5 köfte vermeyin!.Bir müddet dinlenin gerekirse.Dinlenmek, demlendirir!

17.) Hemen kendi iş yerinizi açmak sevdasına tutulmayın!

Yeterli deneyimi kazanmak (bu bazen 5 bazen 15 sene gerektirir!)

Çünkü mimarlık ofisi açmak ve yürütmek işinde , işin en kolay kısmı mimarlıktır.İşin reklam , pazarlama, iktisat, muhasebe, ofis yönetimi, müşteri ilişkileri gibi boyutları giriyor.Bu herkesin hemen yapabileceği şeyler değil.Çok basit görünse de zaman içerisinde yavaş yavaş batmanıza olanak sağlayacaktır.(Batmışlığı kısmen de olsa yaşayan eski bir mimarlık ofisi girişimcisi olarak söylüyorum dikkatli okuyun 🙂 )

Sonuç, netice ve özet:

Bu yazıdan sonra Sayın çok bilmiş bay sıfatını layık görenlere de eyvallah :).Ama yazımın başında da dediğim gibi bu konuda gelen talepler doğrultusunda bu yazıyı hazırladık.Editör arkadaşlarım Mert ve Meryem’e de çok teşekkür ederim.

Yukarıda teknik donelerden ziyade sosyal ve felsefik yönlere ağırlık verdiğimi farketmişsinizdir.Özellikle mesleği sevin, tutkunuzu kaybetmeyin ve umudunuzu yitirmeyin tavsiyelerimi çok fazla ciddiye alın.Gerisi kendiliğinden gelecek ve bunlar size yeterince yön gösterecektir.

Meraklı olmaktan, girişimci olmaktan ve sorunun – sorunların cevaplarına yönelik ısrarcı hamlelerden vazgeçmeyin.

Şimdilik bu kadar yeterli.Sanırım internette yer alan en kapsamlı ve her zaman ki gibi en samimi ”yeni mezun mimarlara tavsiyeler” başlıklı yazıyı paylaştık.

Soru , görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanırsanız minnettar olurum.

 

Devamını oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. turgay

    25/12/2017 paylaşım zamanı 11:58

    Düşüncelerinize katılıyorum.Güzel bilgiler olmuş..

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Sahte mimar ve mühendis için 257 yıllık rekor hapis cezası verildi!

Güncelleme:

Tarih:

Sahte mühendis Amerika’da yakayı ele verdi.ABD yasalarının en katı kuralları bu alanda uygulamasına ilginç bir örnek olarak 257 yıl ile tarihe geçti.

Sahte mühendis ve mimar diplomasıyla hizmet verdikleri gerekçesiyle 2 kişiye istenilen ceza daha önce eşi benzeri görülmeyen türden oldu.

Amerika’da Beyaz Yakalı Suçlarla Mücadele Şubesi Başsavcısı Jeffrey Stodel tarafından yürütülen soruşturmada daha çok kişinin canı yanacak gibi duruyor.Öyle ki bir çiftlik bank vakası gibi olay saadet zincirine de dönüşebilecek kapasitede..

Los Angeles Bölge Savcılığı’nın paylaştığı bildiride; 7 yıldır sahte diplomayla hizmet verdiği öğrenilen Rodriguez bir mühendislik yazarıydı ve Gutierrez Palos Verdes Engineering‘de mimari bir tasarımcıydı. Ne Rodriguez, ne de Gutierrez, lisanslı mimarlar ya da inşaat mühendisleri değildi. açıklamasını yaptı.

7 Yıldır sahte diplomayla hizmet veriyorlardı

Müfettişler, Güney Kaliforniya’da 50’den fazla şehirde sahtecilik meydana geldiği iddia edilen 700’den fazla konut ve ticari mülkün bulunduğunu tahmin ediyor..

Ücretli olarak mahkum edilmezlerse, Rodriguez devlet hapishanesinde 152 yıla kadar hapis cezasıyla yüz yüze kalırken, Gutierrez ise hapishanede 105 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Sahte mimar vakası Amerika’da ilk değil!

Geçtiğimiz yıl sahte mimarlık diplomasıyla hizmet veren Paul J. Newman New York polisi tarafından kıskıvrak yakalanmıştı. Saratoga İlçe Mahkemesince 7 yıl hapis cezasına çarptırılan uyanık aynı zamanda 115.000 dolarlık para cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Proje bedellerinin ve mühendislikmimarlık hizmetlerinin fiyatları ABD koşullarında düşünüldüğünde 7 yılda ne büyük vurgun yaptıklarını siz düşünün? 🙂

Kaynak: http://da.lacounty.gov/media/news/two-charged-forgery-grand-theft-engineering-fraud-case

Devamını oku

Dünya

700 Yıllık kum taşı mağarasını eve dönüştüren adam!

Güncelleme:

Tarih:

İlginç ev tasarımı haberlerinden bir başka ilginç örnekle sizlerleyiz.Bu defa İngiltere’den 700 yıllık kumtaşı mağarasını eve dönüştüren adamı anlatacağız.

İlginç ev tasarımı konusu için Mimarlık belki de sınır tanımayanların kendine güzel yollar bulabileceği keşfe açık bir bilim dalıdır.

İşte bunun en güzel örneklerinden biri olarak İngiltere’nin kırsal yerleşim birimlerinden Worcestershire sınırlarında bulunan Wyre Ormanı manzaralı bu kum taşından yapılmış ev verilebilir.

İlginç ev tasarımı konusunda 65 metrekarelik bir mağara

Geçtiğimiz yıl tam anlamıyla iyileştirme çalışmlarını tamamlayan Angelo Mastropietro, tutku dolu eforunun karşılığını tarih kokan bu ilginç ev tasarımı ile tamamlamayı başarmış.

Yaklaşık 40 kilometre uzunluğundaki safari parkı, yürüyüş parkurları ve muhteşem doğa manzarasına eşlik eden wifi ağı, espresso makinesi ve özelleştirilmiş bir dekorasyon örneği sunuluyor.

İşi ticarete dökmüş, gecelik 250 dolar (kişi başı) ödemeniz gerekecek. Rockhouse Retreat adıyla hizmet veren konaklama turizmine katkı sağlayacak bu ilginç ev tasarımı hakkında sizin düşünceleriniz ne?

Duvarlarındaki doğallık ve masif duyguları tarif etmek imkansıza yakın olsa gerek..

Devamını oku