Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

Milyarderler için tasarlanan kıyamet sığınakları gerçekten dayanıklı mı?

Güncelleme:

Tarih:

Özellikle son yıllarda yaklaşan kıyamet ve diğer tehlikelerden korunmak adına mimarlığı alet ederek tasarlanmış sığınakları bu haberimizde bulacaksınız.

Her türlü kimyasal savaş, ölümcül ve çaresiz virüs saldırıları, açlık ve askeri gerekse de sosyal anlamda ihtiyaç halinde sığınılabilecek bir liman pozisyonu vazifesi alan sığınaklar dünyaca ünlü oyunculardan tutun, dolar milyonerlerine kadar geniş bir yelpaze sunan müşteri portföyüne sahip.

Bir virüs dolayısıyla insan neslinin tehlikeye girmesi ya da bir nükleer saldırı olması gibi olası kıyamet senaryolarında hayatlarına aynı şekilde devam etmek isteyen milyonerler için, her türlü lükse sahip bir sığınak inşa ediliyor.

ABD’nin Kansas eyaletinde eski bir askeri silodan lüks sığınağa dönüştürülen ve 3 milyon dolar fiyat biçilen yeraltı dairelerinin kısa sürede tükendiği bildirildi.

Teknoloji sitesi CNET’in haberine göre, bir inşaat firması, 1960’da ABD ordusu tarafından yeraltı füze mahzeni olarak kullanılan siloyu lüks sığınaklara dönüştürülerek 1,5 ile 3 milyon dolar arasında satışa çıkardı.

Yer altı mimarisi hakkında bilinmeyenler ve sıradışı örnekler

İnşaat firması sahibi Larry Hall, yaptığı açıklamada, yeraltı dairelerinin satışa çıkar çıkmaz tükendiğini belirterek yüksek talep nedeniyle yeni projeler üzerinde çalışmaya başladıklarını kaydetti.

Nükleer saldırıya dayanıklı sığınakların aynı zamanda olası bir iç savaş veya ekonomik kriz döneminde de kullanılmaya uygun şekilde tasarlandığına işaret eden Hall, “Daireleri satın alanların çoğu, olası bir doğal veya insan ürünü afet durumunda gönül rahatlığıyla kaçabilecekleri bir sığınak arayan başarılı ve eğitimli kişiler.” ifadesini kullandı.

Sosyal ve rekreasyon alanlarına kadar planlanmış

Beton duvarları yaklaşık 2,9 metre kalınlığındaki sığınak, saatte 800 kilometre hızındaki rüzgara dayanıklı 2 milyon dolar değerinde kubbemsi beton bir kapağa sahip. Büyüklükleri 84 ile 168 metrekare arasında değişen dairelerde herhangi bir dış desteğe ihtiyaç duyulmaksızın 5 yıla kadar yaşanabilecek tüm teçhizat mevcut.

Gizli bir mevkide inşa edilen barınakta yüzme havuzu, sinema, spor ve eğitim alanları, mini bir ameliyathane, organik gıda üretim merkezi ve benzer birçok tesis bulunuyor.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginçlikler

Litvanya’da bir restoranın dekorasyonu için sıra dışı fikir uygulandı

Güncelleme:

Tarih:

Banyo fayansları için yaratıcı fikirler üzerine epey kafa yoran Litvanya’daki bir restoranın sahipleri, tuvaletleri için mahalleliyi fotoğrafladı.

Banyo fayansları kullanılarak Litvanya’da bir restoranın tuvaleti ,mahalle sakinlerince izleniyor gibi dekore edildi.Bu fikrin ardında restoran sahiplerinin eski fayansları korumak istemesi yatıyor.

Yatırımcıları tarafından Litvanya’da yerel bir restoranın (Galeria Urbana) iç mekan tasarımı yenilenmek istendi.İç mimarları tarafından oldukça zorlayıcı bir unsur olarak kabul edilebilecek ‘aslını bozmadan , fazla masrafa sokmadan’ mottosuna uygun bir tasarım hazırlandı.

Banyo fayansları zaman zaman mimarihaber.net’te paylaştığımız üzere tasarımcıların sıradışı fikirlerini uygulamak noktasında bir eleman olabiliyor.

Daha doğrusu tasarımı hazırlarken gerekli olan aslını bozmayıp nasıl farklılık ve sıradışı bir yenilik yapılabilir sorusuna yanıt arandı.

Mahalleyi gezerek tüm evleri fotoğrafladılar

İç mimarlık ve tasarım studyosu Gyva Grafika tarafından bulunan fikir oldukça inovatif ve yenilikçiydi.Fikir eski fayansların mahallenin dikkat çekmeyen kendi halindeki evlerini doğal haliyle resmeden bir kolajın mevcut seramiklere uygulanmasıydı.

Yaklaşık 120 civarındaki fotoğrafı tuvaletlerdeki duvar seramiklerine foto – transformasyon yöntemiyle uyguladılar.

Ortaya bir hayli ilginç görüntüler çıktı.

Duvar fayansında kendinizi ya da yakınlarınızı görmek?

Bir tasarımcı ve mimar olarak fikrin yaratıcılığında eksiklik görmememe karşın, yakınlarımdan birini o tuvalet fayanslarında görmek istemezdim doğrusu 🙂

En temel ihtiyaçlardan biri olan tuvalet ihtiyacını karşılarken de sizi bir mahalle tarafından izleniyormuş izlenimine sürükleyen bu fikir ile ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku

İlginçlikler

Çin’deki bu hayalet kasabadaki evler bitki istilasına uğradı!

Güncelleme:

Tarih:

Hayalet kasaba terminolojide terkedilmiş yaşam alanlarına verilen ad olarak geçse de Çin’deki bu köy evleri bitki istilasına uğradı.Detaylar haberimizde..

Hayalet kasaba kavramına en güzel örnek olarak Çin’in doğu kısımlarında Yangtze Nehri yakınlarında bulunan Houtou Wan Köyü, ziyaretçiler için terkedilmiş bir kasabadan daha fazlasını sunuyor.

Bu terkedilmiş köy, denize adeta serpiştirilmiş görünümde 394 adadan oluşan Zhoushan Takımadaları olarakta bilinen bir adada bulunmakta.

Hayalet kasaba olarak adlandırılmasında hane halklarının geçim sıkıntısı ve yazları oldukça kurak geçen bir iklime sahip olduğu söyleniyor.

Şu an yalnızca bir kaç balıkçı hanesi, bir kaç turistik gezgine ev sahipliği yapan köy bitki ve sarmaşık dallarının evleri çepe çevre sarmasıyla ünlenmiş durumda..

Aşağıdaki fotoğrafların üzerine tıklayarak daha yakından inceleyebilisiniz.

Hayalet kasaba nedir peki? Ne anlama gelmektedir?

Issız kasaba ya da diğer adıyla terkedilmiş kasaba, genel bir tabir olup insanların çoğunlukla ticari ve yaşamsal olanakların artık mevcut durumda yeterli gelmediğini düşünerek terkettikleri mekanlara verilen addır.

Hayalet kasabalar insanları tenha ve yalnız bırakmakla kalmayıp, daha önceki yaşam alanlarının boş – terkedilmiş görünümde olmalarıyla da bilinir.

Mimari fotoğrafçılık anlamında en güzel örneklerin terkedilmiş kasaba ve köylerden olduğu düşünüldüğünde bu gibi hayalet yerleşim birimlerinin insan dışı varlıklar tarafından istila ve işgal edildiği düşünüldüğünden bu isim verilmiştir.

Türkiye’de bildiğiniz hayalet kasaba var mı?

Devamını oku