Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

16.Yüzyılda İran’da güvercin gübresi için inşa edilen silindirik yapılar

Güncelleme:

Tarih:

Mimaride yapı kütlesinin biçimlenişi her zaman estetik kaygılardan olmayabiliyor.Hatta bazen yapının form alması sadece fonksiyondan kaynaklanabiliyor.

16. Yüzyılda sadece güvercin gübresi toplamak amacıyla inşa edilen silindirik yapıların tarihi mimarlık hazinesi için çok şey anlattığını göreceksiniz.

Bu konuda en güzel örneklerden biri 16. yüzyıl ve 17. yüzyılın ortalarına kadar Safevi Devleti mimarları tarafından inşa edilen güvercin kubbeleridir.

Yapının yükselen silindirik yapısı daha fazla güvercini davetkar bir şekilde bu yapılarda konaklatmak ve o dönemde tarımsal anlamda oldukça faydalı olduğuna inanılan güvercin gübresinin daha kolay şekilde toplanabilmesini sağlamak kaygısından geliyor.

Araştırmacılar yapılardaki boşlukların kuşların rahatça sığınmasını ve iç hazneye doğru hafif eğimli olan yuva deliklerinden hemen kubbenin altındaki hazneye gübrelerin yuvarlanması nedeniyle tasarlandığını düşünüyor.

Sadece o dönemin en popüler yapı taşı olan çamur, toprak ve kil türevi doğal malzemeler kullanıldığını ve iç mekanlarına yönelik görselleri aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginçlikler

Litvanya’da bir restoranın dekorasyonu için sıra dışı fikir uygulandı

Güncelleme:

Tarih:

Banyo fayansları için yaratıcı fikirler üzerine epey kafa yoran Litvanya’daki bir restoranın sahipleri, tuvaletleri için mahalleliyi fotoğrafladı.

Banyo fayansları kullanılarak Litvanya’da bir restoranın tuvaleti ,mahalle sakinlerince izleniyor gibi dekore edildi.Bu fikrin ardında restoran sahiplerinin eski fayansları korumak istemesi yatıyor.

Yatırımcıları tarafından Litvanya’da yerel bir restoranın (Galeria Urbana) iç mekan tasarımı yenilenmek istendi.İç mimarları tarafından oldukça zorlayıcı bir unsur olarak kabul edilebilecek ‘aslını bozmadan , fazla masrafa sokmadan’ mottosuna uygun bir tasarım hazırlandı.

Banyo fayansları zaman zaman mimarihaber.net’te paylaştığımız üzere tasarımcıların sıradışı fikirlerini uygulamak noktasında bir eleman olabiliyor.

Daha doğrusu tasarımı hazırlarken gerekli olan aslını bozmayıp nasıl farklılık ve sıradışı bir yenilik yapılabilir sorusuna yanıt arandı.

Mahalleyi gezerek tüm evleri fotoğrafladılar

İç mimarlık ve tasarım studyosu Gyva Grafika tarafından bulunan fikir oldukça inovatif ve yenilikçiydi.Fikir eski fayansların mahallenin dikkat çekmeyen kendi halindeki evlerini doğal haliyle resmeden bir kolajın mevcut seramiklere uygulanmasıydı.

Yaklaşık 120 civarındaki fotoğrafı tuvaletlerdeki duvar seramiklerine foto – transformasyon yöntemiyle uyguladılar.

Ortaya bir hayli ilginç görüntüler çıktı.

Duvar fayansında kendinizi ya da yakınlarınızı görmek?

Bir tasarımcı ve mimar olarak fikrin yaratıcılığında eksiklik görmememe karşın, yakınlarımdan birini o tuvalet fayanslarında görmek istemezdim doğrusu 🙂

En temel ihtiyaçlardan biri olan tuvalet ihtiyacını karşılarken de sizi bir mahalle tarafından izleniyormuş izlenimine sürükleyen bu fikir ile ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku

İlginçlikler

Çin’deki bu hayalet kasabadaki evler bitki istilasına uğradı!

Güncelleme:

Tarih:

Hayalet kasaba terminolojide terkedilmiş yaşam alanlarına verilen ad olarak geçse de Çin’deki bu köy evleri bitki istilasına uğradı.Detaylar haberimizde..

Hayalet kasaba kavramına en güzel örnek olarak Çin’in doğu kısımlarında Yangtze Nehri yakınlarında bulunan Houtou Wan Köyü, ziyaretçiler için terkedilmiş bir kasabadan daha fazlasını sunuyor.

Bu terkedilmiş köy, denize adeta serpiştirilmiş görünümde 394 adadan oluşan Zhoushan Takımadaları olarakta bilinen bir adada bulunmakta.

Hayalet kasaba olarak adlandırılmasında hane halklarının geçim sıkıntısı ve yazları oldukça kurak geçen bir iklime sahip olduğu söyleniyor.

Şu an yalnızca bir kaç balıkçı hanesi, bir kaç turistik gezgine ev sahipliği yapan köy bitki ve sarmaşık dallarının evleri çepe çevre sarmasıyla ünlenmiş durumda..

Aşağıdaki fotoğrafların üzerine tıklayarak daha yakından inceleyebilisiniz.

Hayalet kasaba nedir peki? Ne anlama gelmektedir?

Issız kasaba ya da diğer adıyla terkedilmiş kasaba, genel bir tabir olup insanların çoğunlukla ticari ve yaşamsal olanakların artık mevcut durumda yeterli gelmediğini düşünerek terkettikleri mekanlara verilen addır.

Hayalet kasabalar insanları tenha ve yalnız bırakmakla kalmayıp, daha önceki yaşam alanlarının boş – terkedilmiş görünümde olmalarıyla da bilinir.

Mimari fotoğrafçılık anlamında en güzel örneklerin terkedilmiş kasaba ve köylerden olduğu düşünüldüğünde bu gibi hayalet yerleşim birimlerinin insan dışı varlıklar tarafından istila ve işgal edildiği düşünüldüğünden bu isim verilmiştir.

Türkiye’de bildiğiniz hayalet kasaba var mı?

Devamını oku