Sosyal medya'da takip edin!
X

Makale

‘Yapı ressamlığı mezunuyum, mimarlık okumalı mıyım?’

Güncelleme:

Tarih:

Yapı ressamlığı mezunuyum, mimarlık okumalı mıyım? sorusunu farklı bir formatta soran takipçimizin sektörden muzdarip e-postasını paylaştık.

Dönem dönem mimarlık profesyonelleri ve öğrencileri ile dertleşme niteliğinde yazışmalarımız oluyor.Bu fikir alışverişi ya da dertleşmeleri mimarihaber.net üzerinden de aynı durumda olanlara da faydalı olabilmesi adına paylaşıyoruz.

Benzer konular üzerine tartışmalar yapmak, fikirlerinizi bize iletmek veya mesleki problemlerinizi bu platformda tartışmaya açmak için mimarihabernet@gmail.com mail adresimizi kullanabilirsiniz.

Şimdi geçtiğimiz gün posta kutumuza gelen baya bir veryansın eden e-postayı sizlerle paylaşalım.Kendimizce kendi persfektifimizden yanıtlayacağız.Siz de katılmadığınız noktalarda veya desteklediğiniz yerlerde hemen aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Gelen maili noktası virgülüne karışmadan (yalnızca başlıklar bize ait olup parçalama işlemini daha rahat okunabilmesi adına yaptık) paylaşıyoruz;

Mimarihaber.net sayfasından size soru soran bir arkadaşa yazdığınız cevap aracılığı ile size mail atmak istedim. Çünkü bende hayatımda eksik olan kısımları tamamlamak istiyorum. Ama bunu nasıl tamamlayacağım bilmiyorum. 
2002 Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Yapı Ressamlığı bölümünden mezunum. 2003 yılından itibaren çalışma hayatındayım. 3 kasım itibari ile işimden ayrıldım. 14 yıldır ara vermeden Mimarlık bürosu, uzay konstrüksiyon ve son 11 yılımı da Alüminyum Giydirme Cephe sektöründe harcadım. Bu işi çok sevdim. Fakat tükendim. Hala da bu işe devam etmek istiyorum.

İçimdeki çalışma isteği haksızlıklardan dolayı tamamen köreldi!

Bildiğim en iyi iş proje. Şuanda çalışmıyorum. İçimdeki çalışma isteği gördüğüm haksızlıklardan dolayı köreldi. Yine de Türkiye’ deki işsizlik korkusu ile  daha insanca çalışacağım bir firmaya iş başvurusunda bulundum. Bana da içeriden eski bir proje müdürüm referans oldu . Beni direkt direktörle görüştürdüler. Direktör cv mi yanımda inceledi. En son çalıştığım firma da 5,5 yıl çalışmıştım. Bu işi biliyorsunuz . İyi bir cvniz var dedi. Konuştuk ve ne kadar ücret istediğimi belirtti.Benim istediğim ücretin tam yarısını bana söyledi. 3000 tl kadarını. Biz mimarlarımıza bile bu kadar veriyoruz cevabını aldım. Ve bana bir teklifle döneceklerini söylediler ve döndüler . Cevapları benim cv de eksik olan kısım ingilizce idi. Bu sebeple sizinle çalışamayacağız diye döndüler. Yıllarca kendimi sağlığımdan olacak kadar çalışmama mı üzüleyim.
Mimar olamama mı üzüleyim. Cumartesi akşama kadar çalıştığım için ingilizce eğitimi alamama mı üzüleyim. Ne düşüneceğimi bilmiyorum.

Mimar veya mühendis değilsen seni yönetici yapmıyorlar!

 Ben 35 yaşında bir kızım. Çevremdeki arkadaşlarım mimarlık oku bu sorunlarla karşılaşmayacaksın. En azından kendi işini yaparsın diyorlar. Bizim sektörde petrol mühendisi veya kağıt teknolojisi okuyan bile çalışıyor. Ben kendime tekrar mimarlık okuyabilir misin diye sorduğumda cevap alamıyorum. Çünkü çok yorgun hissediyorum. Fakat gelecekten de korkuyorum. Çünkü mimar veya mühendis değilsen , seni bir yerde müdür veya yönetici yapmıyorlar. Köle gibi çalıştırmaktan başka.
Daha insanca çalışmak isteyince de yukarıda yazdığım sıkıntılara gebe kalıyorsun. 14 yıldır hiç mi geliştirmek için vaktin olmadı diye sorabilirsiniz belki. Aileme destek oldum, kendim için değil başkaları için daha çok mücadele ettim. Fakat artık bir şeyleri değiştirmek istiyorum ama buna hangisinden başlayacağımı bilmiyorum. Profesyonel bir gözden fikir almak istiyorum. Netten de yazınızı okuyunca yazmak istedim. 

Yeni gelen nesille başa çıkabilmek adına neler yapacağımı bilemiyorum!

Umarın mailimi okursunuz ve bana yardımcı olursunuz. 
İşsizlikten korkmak değil aslında korkum. Önümdeki 20 yılda  kullanılmadan ve gelen yeni nesille baş etmek için daha iyi bir çözüm nasıl bulabilirim bilmiyorum. Çünkü yeni gelenlerin lisansı , yüksek lisansı , doktorası , yabancı dili var. Benim şuanda iş deneyimim ve birkaç program bilgim var. Bunun da 35 yılını iş hayatına vermiş saygıdeğer direktörün karşısında bir şey ifade etmediğini gördüm. 
Ne yapmalıyım ? Cevap verirseniz beni çok mutlu edersiniz. 
Saygılarımla..

Konuyla ilgili editör değerlendirmesi;

Lisans eğitimi ülkemizde malesef ki etiketten ibaret.Mezun ve okul sayısı oldukça fazla.Çoğu uzmana göre yarıya inmesi gereken okul sayısı her geçen yıl aksine artmakta.Bu da verilen eğitimlerin kalitesini sorgulamaya neden olmakta.
Hal böyle olunca mimarlık mezunları fazla ve neredeyse hiç ara eleman yetişmiyor.Herkes kendi işinin patronu olmak sevdasıyla yeni güne uyanıyor ve yeni mezunlar hemen ofis açmak peşine düşüyor.Elbette açılacak ama belirli bir süre el işçiliği yapmak ve işin mutfağında pişmek hatta yer yer ezilmek insanı olgunlaştırır ve uzman yapar.
Çalışanı olmadığınız işin patronu olmayın diye halk arasında anonim bir söz dolaşıp durur.İnanılmaz haklı bir cümle..Deneyim yediğiniz kazıkların toplamıdır da bir başka paralelde söz olarak değerlendirilebilir.
Yaptığınız işi sevin veya sevdiğiniz işi yapın!
Her konuda aceleci olmak doğru olmaz.Acele etmek bazen elzemdir ancak çoğu kez insanı yanlışlara sürükler..Yaptınız işi hem sevmek hem de o işten tükenmek biraz çelişki sanki..Bu çelişki hak ettiğini alamamak manasındaysa mantık çerçevesi biraz var.Ancak düz anlam olarak bakıldığında bu çok inandırıcı değil doğrusu..İnsan sevdiği işi yapmaktan yorulmaz..
Yabancı dil önemli ama olmazsa olmaz değil!
Yabancı dil gerekli olan meslekler sıralansa , Türkiye’de çalışacak bir proje geliştirici (mimar, yapı ressamı vs. vs..) sanırım en son sırada yer alırdı.Bu noktada çok fazla kaybettiğiniz bişey yok.Sizi yabancı dil bilmediğiniz için işe almadığını düşündüğünüz firmalar bence biraz yanlış yapmış.Yabancı dile o kadar önem veriliyorsa tercuman çalıştırsınlar!
En iyi ücret bazen zamanı geldiğinde takdir edilmektir!
Şimdi kendimi Üstün Dökmen veya Doğan Cüceloğlu gibi insan psikiyatristi ilan etmeyeyim ama kendi deneyimlerinden gözlemlediklerim bunları söyletiyor bana..Katılmayanlarınız için aşağıda yorum kısmından küfür hariç yayımlayacağımı taahhüt ediyorum 🙂
Özet niteliğinde yazımızı toparlayacak olursak, yeniden 4 senelik hazırlığı da eklersek 5 senelik (tabi kazasız biterse 🙂 ) akademik yolculuğa çok fazla gerek olmadığını düşünüyorum.Piyasada mimar olmadan mimarım deyip işler alan çok fazla insan olduğu düşünüldüğünde söylediklerimin çok yanlış olmadığını anlayacaksınız.Son olarak hak ettiğiniz rakamları, itibarı ve çalışma ortamını ve en önemlisi saygıyı görmek için büyük firmalara, büyük şehirlere çalışmak için adımlar atın.Sizinle aynı işi yapan adı mimar olan veya yüksek mimar olan bir çalışandan daha değersiz olmadığınızı görebilecek bir işveren mutlaka olacaktır, vardır..
Hayat her şeyi kafaya takmak konusunda yeterli uzunlukta değil 🙂

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz

Mimarlık okumak istiyorum diyenlerin bilmesi gereken 8 şey

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık okumak istiyorum ama zor mu? Masraflı mı? Çizim yeteneği olmadan mimarlık okunur mu? gibi sorulara yanıt veren güzel bir okuma listesi paylaştık.

Mimarlık okumak istiyorum, Mimarlık okumak zor mudur? Mimarlık nasıl bir meslektir? gibi sorularınıza muhteşem yanıtlar hazırladık.

mimar olmak istiyorum

Mimarlık okumak istiyorum ama çok büyük korkularım var ve çizim yeteneğim yok gibi şeyler söyleyenlerdenseniz bu aşağıdaki okuma listesi tam size göre.

Son zamanlarda sosyal medya hesaplarımız ve iletişim sayfamız üzerinden mimarlık okumak ile ilgili gelen maillerin sonu gelmiyor.Son olarak iç mimarlık okumak ve diğer mimari alanda eğitim görmek isteyenler için de son derece faydalı içerikler olduklarını belirtmekte fayda var.

İşte mimarlık okumak istiyorum diyenlere özel paylaşımlar;

Mimarlık okumak ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz 20 şey

Mimarlık okumak çabasında olanlar için hayatlarını kolaylaştırabilecek ve mesleki gelişimlerini yaşam boyu sürdürebilecek kritik tavsiyeler haberimizde! Meslek hayatı boyunca yeni şeyler öğrenmeyi, üretmeye ve çalışmaya olan gayreti asla elinden bırakmamak üzerine tesis ettiğimiz tavsiyeler de kendinizden bir parça birşey bulacağınızdan hiç şüphemiz yok. Mimarlık okumak çabasında olanlar için belki bir çoğunu bildiğiniz ama uygulamaya pek vakit…

Mimarlık okumak için çizim yeteneğinin ne kadar önemli ya da önemli mi olduğu konusunda yazılmış en başarılı makalelerden birisidir aşağıdaki yazımız.Mimarlık okumak hakkında çizim yeteneğinin önemi konusunda aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Mimar olmak istiyorum ama çizim yeteneğim yok diyenlere..

Mimar olmak isteyipte çizim yeteneği konusunda korkan pek çok öğrenci var.Ya da çizim yeteneğinin yetersiz olduğunu düşünen profesyoneller de var. Mimar olmak istiyorum ama çizim yeteneğim yok diyenlere özel olarak hazırlanmış bu yazıda konuyla ilgili güzel örneklere de yer verdik. Çizim yeteneği teknik bilgiler dahilinde sonradan geliştirilebilecek bir şey.Bu net ve kesin!

Bir mesleği okuyup okumayacağınıza karar vermek için baktığınız kriterler arasında mutlaka o mesleğin maaşları hakkında bilgiler de bulunur.İşte mimar maaşları hakkında öğrenmek isteyebileceğiniz kıymetli bilgiler de aşağıdaki yazıda sizler için paylaşıldı.

Mimarların çalışabileceği 7 farklı sektör için maaş aralıkları

Bu yazımızda Mimarlar ne kadar maaş alır sorusunun yanıtını 7 faklı sektörü bir arada değerlendirerek vermeye çalıştık. Mimar maaşları ne kadar sorusuna yönelik deneyim, tecrübe, mesleki teknik donanım gibi doneler aracılığıyla maddeler halinde yanıt verdik. Mimar maaşı için kesin yargılarla konuşmak az önce de dediğimiz gibi pek kolay değil.Kişiden kişiye hatta firmadan firmaya bile farklılık…

Türkiye’de mimar olmak ve mimarlık mesleğiyle ilgili mizahi şeylerin de paylaşıldığı (ama benden söylemesi fazlaca spoiler içerir) görüş yazılarını okumanız da fayda sağlayabilir.

Türkiye’de mimar olmak hakkında Uludağ Sözlük yazarları ne düşünüyor?

Türkiye’de mimar olmak yada mimarlık mesleğini icra etmek konusunda söylenebilecek o kadar fazla söz var ki, bunları ancak sözlük yazarları derleyebilirdi. Uludağ sözlük yazarları’ndan mimarlık mesleğini Türkiye’de icra etmek hakkında oldukça ilginç entry’ler paylaşılmış. Yaklaşım biçimi çoğunlukla trajedik olsa da bir hayli farklı bakış açılarını barındırıyor.

Ünlü mimarların hayatlarına dair kıssalar ve sıkıcı heryerde anlatılan hikayelerden fazlasına ulaşmak için aşağıdaki yazıyı okumanız da faydalı olacaktır.Ünlü mimarların hayatlarına dair önemli ipuçlarını bilmeniz hele de onların ortak özellikleri için önemli paylaşımlara ulaşmanız size inanılmaz şeyler kazandıracaktır.

Dünya’nın en ünlü mimarları kimlerdir? Ortak özellikleri nelerdir?

Dünya’nın en ünlü mimarları ve onlara dair bilinmeyenleri inceledik.10 Başlıkta derlemeye çalıştığımız özellikleri esasında tahmin edebileceğiniz türden şeyler.. Dünya’nın en ünlü mimarları tasarımlarıyla sıra dışı yaklaşımları ve hatta dikkat çekici kişilikleri ile her zaman bu başarılarını ön planda tutacak atılımları yapmayı başarmışlardır. Ünlü mimarların bu başarılarını perçimleyen davranışlarını incelediğinizde birbirinden çok ayrılan özelliklere rastlamazsınız.

Mimarlık okumak isteyen siz değil de bir arkadaşınız ve bu arkadaşınız ile ilgili boş değilseniz aşağıdaki yazıyı okumadan ilişkinize başlamayın derim.Benden söylemesi..

Mimar sevgili yapmadan önce bilmeniz gereken 7 şey +1 bonus!

Bir takipçimizden gelen mimarlık ve mimar sevgili hakkında eğlenceli tavsiyelerin listelendiği 7 maddelik yılbaşı çerezi niyetine tüketilesi içeriği sizlerle paylaştık. Mimar bir sevgiliye sahip olmak size hayata farklı bakış açıları kazandırmak anlamında pozitif geri dönüşler sağlayabilir.Ancak sevgilinizin mimar olması başınıza bazı tatlı sorunlara da sebebiyet verebilir.

Mimar olmak istiyorum ama hiç bir şey bilmiyorum diyenlerdenseniz, kesinlikle doğru yoldasınız.Ve belki de böylesi en iyisidir.Çünkü eğer pek çok şeyi zaten biliyor olsaydınız bu bölümü okumanıza gerek kalmazdı.Ama ben çok meraklıyım ve mimarlık hakkında herşeye kısa bir bakış atmak istiyorum derseniz de aşağıdaki yazı tam size göre olacaktır.Derinlemesine inen kısımlara fazla takılmayın 🙂

Mimarlar bir yapıyı nasıl tasarlar? Tasarım süreçlerine derinlemesine bakış

Mimarlar nasıl tasarlar? Mimarlar tasarıma nasıl başlar? Bu ve benzeri soruları sizler için derinlemesine inceledik ve güzel bir özet çıkardık. Mimari tasarıma dair paylaşımlar her dönemde oldukça ilgi çekmeyi başarmıştır.Bunun sebebi paylaşımların kalitesi değil konunun elbette mimarlık olmasıdır. Mimarlık kamusal alana yapılan mekan tasarlama işi olarak ta yorumlanabiliyor.Dolayısıyla tasarlanan yapılar o bölgenin kimliğini yansıtacağından gerek…

Mimarlık okumak ekşi sözlük gibi platformlarda da sıkça dillendirilen bir konu olduğundan mimarlıkla ilgili merak edilenleri ve mesleğe dair bilgilerinizi taze tutacağınız en önemlisi de heyecanınızı tazeleyeceğiniz youtube kanallarını aşağıdaki yazımızda paylaşmıştık.

Mimarlık meraklıları için takip edilesi youtube kanalları

Mimarlık meraklıları için mutlaka takip etmesi gereken abone olabileceğiniz youtube kanallarını listledik.MimarihaberTV kanalımıza abone olmayı unutmayın. Son dönemlerin hatta son bir kaç yılın en popüler sosyal ağlarından biri haline gelen Youtube, bildiğiniz üzere bünyesinde yüz binlerce kanalı barındırıyor. 90 ülkede erişilebilen , mobil teknolojilerin de ilerleyişiyle 2005 yılında kurulan dev video platformu trafiğinin %70’lik kısmını…

Devamını oku

Makale

Dünya’nın en ünlü mimarlarının pek bilinmeyen 10 ortak özelliği

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın en ünlü mimarları ve onlara dair bilinmeyenleri inceledik.10 Başlıkta derlemeye çalıştığımız özellikleri esasında tahmin edebileceğiniz türden şeyler..

Dünya’nın en ünlü mimarları tasarımlarıyla sıra dışı yaklaşımları ve hatta dikkat çekici kişilikleri ile her zaman bu başarılarını ön planda tutacak atılımları yapmayı başarmışlardır.

Ünlü mimarların bu başarılarını perçimleyen davranışlarını incelediğinizde birbirinden çok ayrılan özelliklere rastlamazsınız.

10.) Ulusal ve Uluslararası arenada prestijli yarışmalardan dereceler elde etmişlerdir.

Bir endüstri haline gelen mimarlık yarışmaları‘nda derece elde etmek de önemli bir tanınırlık sağlayacaktır.Bu tanınırlık aşağıdaki maddenin sebebi olarak katkı sağlayacaktır.

9.) Basın ünlü mimarları sever.Hemen her türden yayın organında ünlü mimarları görebilirsiniz..

İnternet basını ,çok sayıda dergi ve platformda da boy boy fotoğrafları yer alır.Projelerinden en dikkat çekenleri de bu ropörtajlarda yer verilir.

8.) Mimar olmak aslında pek çoğunun çocukluk hayali değildi..

Dünya çapında ünlü mimarların hayat hikayelerine baktığınızda çocukken pek az bir kısmı mimar olmak için yanıp tutuşuyordur.Sonraları bu yeteneğin kendiliğinden ortaya çıkması neticesinde mimarlık mesleğine geçiş yapmışlardır.

7.) Sosyal medya hesaplarını takip ettiğinizde evlerinden çok ofislerinde ve seyahatlerde görürsünüz..

Çünkü mimarlar gezmeyi ve değişikliği sever.Pek az bölümü dışında!

6.) Ofisleri oldukça kalabalık ve çok fazla sayıda çalışanları vardır..

Büyük işler büyük ekip gerektirir.Mimari projelerinde başarılı ekip liderleri ve belki de ofise gelen bir proje baş mimara hiç görünmeden şantiye alanına gidebilir (!)

5.) İlham aldıkları bir mimar karakter mutlaka vardır..

Ünlü mimarların yaşam hikayelerine bakıldığında mutlak surette ünlü bir başka mimardan ilham aldıkları rahatlıkla gözlemlenebilir. Dünya’nın en ünlü mimarları zaten başlı başına ilham kaynağı olsalar da , bu ilham güneşlerinin de bir refferal noktaları bulunmaktadır.

4.) İlk tasarımları kusursuz ve mükemmel değildi..Aksine çoğu ya kendi ofisini tasarlayarak işe koyuldu, ya da çok yakın bir ticari münasebetleriyle ilk işini aldı.

Haliyle yeni mezun bir mimar veya inşaat mühendisi hemen çok fazla nitelikli çevreye sahip olamaz.Hatta olmamalı da..Öğrenmesi gereken, çalışması gereken merhale kat etmesi gereken çok fazla yolu bulunmaktadır.

Örneğin bu konuda verilebilecek güzel örneklerin başında 2018 Pritzker Mimarlık ödülünün kazananı Hindistanlı Mimar Doshi’nin ilk tasarımı kendi ofisiydi..

3.) Ünlü mimarlar sanıldığının aksine ulaşılmaz, erişilemez kişiler değildi(r) !

Yenileri için çok fazla yorum yapamayacağım ama eskilerin ulaşılabilir kişiler olduklarını mütevazi hayatlarından anlamak gayet mümkündür.Örneğin Renzo Piano aşağıdaki ropörtajında samimiyetin mimarlıkta önemine vurgu yapan bir konuşma yapmıştı..

2.) Kariyerlerini zirvede bırakmak için ellerinden geleni sarfederler..Kariyerlerini bırakmaz istemezler hatta.

Richard Meier son bir haftadır eski çalışanlarından bir grup kadın tarafından cinsel tacize uğradığı suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Bu arada bu haberi paylaşıp paylaşmamakta emin olamadığımız ve faydalı bir içerik olmadığı gerekçesiyle mimarihaber.net’te paylaşmamıştık.Ama burada kariyerin sonlarına yaklaştığı düşünülen Meier’in çok iyi bir örnek olduğu için dile getirme gereği duyduk.

1.) Farklılık yaratma çabalarıyla değil farklılık yaratmama çabalarıyla farklılığı yakalamışlardır..

Sıradanlık ve özgünlük arasındaki ilişki bunu en iyi açıklayan kavramsal bir olgudur mesela..Aşağıdaki resimde ilk maddeyle paralel bir fotoğraf görmektesiniz.Danimarka’lı dünyaca ünlü mimar Bjarke Ingels‘in kendi hayatı ve eserlerini anlattığı BIG TIMES belgesinden bir kare..

Kendi gibi, ama kendinden daha farklı..

Bu yazımızda ünlü mimarların kimsenin bilmediği 10 başarı sırlarını paylaştık.Muhteviyatında herkes tarafından çok iyi tanınan ünlü mimarlar oldukları gerekçesiyle detaylı örneklendirmeleri sizlere bırakıyoruz.

İlk bakışta size göre Dünya’nın en iyi mimarları ve tasarımcıları için çok başarılı mimar ve tasarımcılardan aklınıza gelenler kimler?

Size göre Dünya’nın en ünlü mimarları hangileridir?

 

Devamını oku