Sosyal medya'da takip edin!
X

Haber

Gaziantep Büyükşehir İmar Yönetmeliği taslağı yayımlandı

Güncelleme:

Tarih:

Gaziantep imar yönetmeliği taslağı mimarlar odası üyeleriyle paylaşıldı.Taslak üzerinden meslek profesyonellerinin görüşleri isteniyor.Detaylar haberimizde.

Her şehrin kendi imar yönetmeliği olacak mottosuyla hazırlanan planlı alanlar tip imar yönetmeliği için idareler hazırladıkları taslakları yeni yılın girmesiyle birlikte paylaşmaya başladı.

Bazı idarelerin hazırlanan taslak metinler üzerinden mimarlar odası nezdinde meslek profesyonelleriyle fikir alışverişinde bulunmaları , sonuca yönelik tartışmalı konuları paylaşıma açması büyük bir olumlu tepkiyle karşılandı.

Yeni yönetmelikle birlikte artık her şehir kendi imar yönetmeliğini hazırlayarak yerel mimari ve yerel tasarım / kullanım alışkanlıklarına göre projeler kabul edebilecekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı hemen her konuşmada yeni yönetmeliğin değiştirilemeyen kısımları haricinde her idarenin kendi yönetmeliğini paylaşabileceğini belirtmişti.

Mimarlar Odası Üyelerine aşağıdaki e-posta’yı gönderdi;

Değerli Üyemiz,

01.10.2017 tarihinde yürürlüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 69. Maddesi’nin 1. fıkrası uyarınca Büyükşehir Belediyeleri ile ilçe belediyeleri, ikinci fıkrada belirtilen değiştirilemeyen hükümler dışında kalan hususlarda, beldenin tarihi ve yöresel şartlarını gözetmek kaydıyla bakanlık onayına sunulmak üzere imar yönetmeliği hazırlayabilmektedirler.

Bu maddeye istinaden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bir yönetmelik taslağı oluşturulmuştur. Bu taslağın uygunluğunun mimarlar tarafından değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Ekte bilgilerinize sunulan taslak metnin değerlendirilmesi, görüş, talep ve eleştirilerin 09 Ocak 2017 Salı gününe kadar tarafımıza iletilmesini saygılarımızla arz ederiz.

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi

XIV. Dönem Yönetim Kurulu

Dosya’yı indirmek için lütfen burayı tıklayın;

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağı

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Sahte mimar ve mühendis için 257 yıllık rekor hapis cezası verildi!

Güncelleme:

Tarih:

Sahte mühendis Amerika’da yakayı ele verdi.ABD yasalarının en katı kuralları bu alanda uygulamasına ilginç bir örnek olarak 257 yıl ile tarihe geçti.

Sahte mühendis ve mimar diplomasıyla hizmet verdikleri gerekçesiyle 2 kişiye istenilen ceza daha önce eşi benzeri görülmeyen türden oldu.

Amerika’da Beyaz Yakalı Suçlarla Mücadele Şubesi Başsavcısı Jeffrey Stodel tarafından yürütülen soruşturmada daha çok kişinin canı yanacak gibi duruyor.Öyle ki bir çiftlik bank vakası gibi olay saadet zincirine de dönüşebilecek kapasitede..

Los Angeles Bölge Savcılığı’nın paylaştığı bildiride; 7 yıldır sahte diplomayla hizmet verdiği öğrenilen Rodriguez bir mühendislik yazarıydı ve Gutierrez Palos Verdes Engineering‘de mimari bir tasarımcıydı. Ne Rodriguez, ne de Gutierrez, lisanslı mimarlar ya da inşaat mühendisleri değildi. açıklamasını yaptı.

7 Yıldır sahte diplomayla hizmet veriyorlardı

Müfettişler, Güney Kaliforniya’da 50’den fazla şehirde sahtecilik meydana geldiği iddia edilen 700’den fazla konut ve ticari mülkün bulunduğunu tahmin ediyor..

Ücretli olarak mahkum edilmezlerse, Rodriguez devlet hapishanesinde 152 yıla kadar hapis cezasıyla yüz yüze kalırken, Gutierrez ise hapishanede 105 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Sahte mimar vakası Amerika’da ilk değil!

Geçtiğimiz yıl sahte mimarlık diplomasıyla hizmet veren Paul J. Newman New York polisi tarafından kıskıvrak yakalanmıştı. Saratoga İlçe Mahkemesince 7 yıl hapis cezasına çarptırılan uyanık aynı zamanda 115.000 dolarlık para cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Proje bedellerinin ve mühendislikmimarlık hizmetlerinin fiyatları ABD koşullarında düşünüldüğünde 7 yılda ne büyük vurgun yaptıklarını siz düşünün? 🙂

Kaynak: http://da.lacounty.gov/media/news/two-charged-forgery-grand-theft-engineering-fraud-case

Devamını oku

Dünya

700 Yıllık kum taşı mağarasını eve dönüştüren adam!

Güncelleme:

Tarih:

İlginç ev tasarımı haberlerinden bir başka ilginç örnekle sizlerleyiz.Bu defa İngiltere’den 700 yıllık kumtaşı mağarasını eve dönüştüren adamı anlatacağız.

İlginç ev tasarımı konusu için Mimarlık belki de sınır tanımayanların kendine güzel yollar bulabileceği keşfe açık bir bilim dalıdır.

İşte bunun en güzel örneklerinden biri olarak İngiltere’nin kırsal yerleşim birimlerinden Worcestershire sınırlarında bulunan Wyre Ormanı manzaralı bu kum taşından yapılmış ev verilebilir.

İlginç ev tasarımı konusunda 65 metrekarelik bir mağara

Geçtiğimiz yıl tam anlamıyla iyileştirme çalışmlarını tamamlayan Angelo Mastropietro, tutku dolu eforunun karşılığını tarih kokan bu ilginç ev tasarımı ile tamamlamayı başarmış.

Yaklaşık 40 kilometre uzunluğundaki safari parkı, yürüyüş parkurları ve muhteşem doğa manzarasına eşlik eden wifi ağı, espresso makinesi ve özelleştirilmiş bir dekorasyon örneği sunuluyor.

İşi ticarete dökmüş, gecelik 250 dolar (kişi başı) ödemeniz gerekecek. Rockhouse Retreat adıyla hizmet veren konaklama turizmine katkı sağlayacak bu ilginç ev tasarımı hakkında sizin düşünceleriniz ne?

Duvarlarındaki doğallık ve masif duyguları tarif etmek imkansıza yakın olsa gerek..

Devamını oku