Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

Çatalhöyük evlerinde neden kapı ve pencere yoktu?

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Çatalhöyük‘teki evlerin mimari yapısı incelendiğinde oldukça ilginç bilgilere ulaşabiliyoruz.

İşte o ilginç gelebilecek şeylerden birisi de şüphesiz evlerin bildiğimiz anlamda kapısının olmayışı..Peki hakikaten, o evlerin neden kapısı yoktu?.Cevabı haberimizin devamında bulacaksınız.

Mezopotamya’da yer alan Eriha, Çatalhöyük’ten 1000 yıl kadar daha eski fakat Çatalhöyük, barındırdığı nüfus ve yüz ölçümü bakımından çok daha değerli olarak görülüyor.

Dönem içerisinde Çatalhöyük’te en az 8.000 insanın yaşadığı düşünülüyor. Burası sadece nüfus büyüklüğü ile değil, bu dönemde mezopotamya dışında böylesine büyük bir yerleşimin olması dolayısı ile de oldukça şaşırtıcı bir yer.

Peki karakteristik özellikleri ve mimari yapısı incelendiğinde öne çıkan farklı bir başlık olarak kapıları neden günümüzden bir hayli farklı bir felsefede..

Bu konuyla ilgili farklı görüşler olmakla birlikte evlerin bitişik olarak inşaa edildiğinden dolayı kapıları yoktur. Evlere giriş çıkışlar damdan açılan bir delik sayesinde gerçekleşiyordu.

Yapılaşma bitişik nizam şeklinde tabir edilebilir

Bitişik düzenden olayı şehirde sokaklar mevcut değildi. Şehir içinde ulaşım evlerin damlarından sağlanıyordu.

Diğer bir görüş ise güvenliği daha iyi sağlamak amacıyla yaşam alanları oluşturmak olduğundan insanların kendilerini daha güvenli hissedebilecekleri bir mimari oluşturmak.

Çatalhöyük evleri hakkında ne düşünüyor sunuz?.Çatalhöyük evlerinde mimari olarak bir ilham alıyor musunuz?

Ev planları birbirini taklit ediyordu

Çatalhöyük‘te yer alan evler genelde 2 oda, depo, kiler ve mutfaktan oluşmaktadır. Evlerin planları birbirinin aynıdır. Yapılan kazılarda evlerin pencerelerinin olmadığı keşfedilmiştir.

Binaların iç yüzleri sıvanmış olduğu tespit edilmiştir. Bu sıvalı yüzeylerde, kırmızı, pembe, kahverengi ve siyah renklerde geometrik desenler, av sahneleri ve hayvan kabartmalarına rastlanmıştır. Dini anlam taşıyan boğa figürü binaların duvarlarında sıkça kullanılmıştır. Ayrıca birçok evde gerçek boğa başlarının kille sıvanması ile yapılmış kabartmalar bulunmuştur.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginçlikler

Litvanya’da bir restoranın dekorasyonu için sıra dışı fikir uygulandı

Güncelleme:

Tarih:

Banyo fayansları için yaratıcı fikirler üzerine epey kafa yoran Litvanya’daki bir restoranın sahipleri, tuvaletleri için mahalleliyi fotoğrafladı.

Banyo fayansları kullanılarak Litvanya’da bir restoranın tuvaleti ,mahalle sakinlerince izleniyor gibi dekore edildi.Bu fikrin ardında restoran sahiplerinin eski fayansları korumak istemesi yatıyor.

Yatırımcıları tarafından Litvanya’da yerel bir restoranın (Galeria Urbana) iç mekan tasarımı yenilenmek istendi.İç mimarları tarafından oldukça zorlayıcı bir unsur olarak kabul edilebilecek ‘aslını bozmadan , fazla masrafa sokmadan’ mottosuna uygun bir tasarım hazırlandı.

Banyo fayansları zaman zaman mimarihaber.net’te paylaştığımız üzere tasarımcıların sıradışı fikirlerini uygulamak noktasında bir eleman olabiliyor.

Daha doğrusu tasarımı hazırlarken gerekli olan aslını bozmayıp nasıl farklılık ve sıradışı bir yenilik yapılabilir sorusuna yanıt arandı.

Mahalleyi gezerek tüm evleri fotoğrafladılar

İç mimarlık ve tasarım studyosu Gyva Grafika tarafından bulunan fikir oldukça inovatif ve yenilikçiydi.Fikir eski fayansların mahallenin dikkat çekmeyen kendi halindeki evlerini doğal haliyle resmeden bir kolajın mevcut seramiklere uygulanmasıydı.

Yaklaşık 120 civarındaki fotoğrafı tuvaletlerdeki duvar seramiklerine foto – transformasyon yöntemiyle uyguladılar.

Ortaya bir hayli ilginç görüntüler çıktı.

Duvar fayansında kendinizi ya da yakınlarınızı görmek?

Bir tasarımcı ve mimar olarak fikrin yaratıcılığında eksiklik görmememe karşın, yakınlarımdan birini o tuvalet fayanslarında görmek istemezdim doğrusu 🙂

En temel ihtiyaçlardan biri olan tuvalet ihtiyacını karşılarken de sizi bir mahalle tarafından izleniyormuş izlenimine sürükleyen bu fikir ile ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku

İlginçlikler

Çin’deki bu hayalet kasabadaki evler bitki istilasına uğradı!

Güncelleme:

Tarih:

Hayalet kasaba terminolojide terkedilmiş yaşam alanlarına verilen ad olarak geçse de Çin’deki bu köy evleri bitki istilasına uğradı.Detaylar haberimizde..

Hayalet kasaba kavramına en güzel örnek olarak Çin’in doğu kısımlarında Yangtze Nehri yakınlarında bulunan Houtou Wan Köyü, ziyaretçiler için terkedilmiş bir kasabadan daha fazlasını sunuyor.

Bu terkedilmiş köy, denize adeta serpiştirilmiş görünümde 394 adadan oluşan Zhoushan Takımadaları olarakta bilinen bir adada bulunmakta.

Hayalet kasaba olarak adlandırılmasında hane halklarının geçim sıkıntısı ve yazları oldukça kurak geçen bir iklime sahip olduğu söyleniyor.

Şu an yalnızca bir kaç balıkçı hanesi, bir kaç turistik gezgine ev sahipliği yapan köy bitki ve sarmaşık dallarının evleri çepe çevre sarmasıyla ünlenmiş durumda..

Aşağıdaki fotoğrafların üzerine tıklayarak daha yakından inceleyebilisiniz.

Hayalet kasaba nedir peki? Ne anlama gelmektedir?

Issız kasaba ya da diğer adıyla terkedilmiş kasaba, genel bir tabir olup insanların çoğunlukla ticari ve yaşamsal olanakların artık mevcut durumda yeterli gelmediğini düşünerek terkettikleri mekanlara verilen addır.

Hayalet kasabalar insanları tenha ve yalnız bırakmakla kalmayıp, daha önceki yaşam alanlarının boş – terkedilmiş görünümde olmalarıyla da bilinir.

Mimari fotoğrafçılık anlamında en güzel örneklerin terkedilmiş kasaba ve köylerden olduğu düşünüldüğünde bu gibi hayalet yerleşim birimlerinin insan dışı varlıklar tarafından istila ve işgal edildiği düşünüldüğünden bu isim verilmiştir.

Türkiye’de bildiğiniz hayalet kasaba var mı?

Devamını oku