Sosyal medya'da takip edin!
X

Testler

Yeni imar yönetmeliği hakkında 15 soruluk eğlenceli bir test

Güncelleme:

Tarih:

Planlı alanlar tip imar yönetmeliğiyle ilgili soruların yer aldığı, 80 günde devri alem mantığıyla hazırlanmış 15 soruluk keyifli bir test hazırladık.

Son bir kaç aydır, özellikle de 2017 yılının ortalarından itibaren yönetmelikle yattık yönetmelikle kalktık.Değişti, resmi gazetede yayımlandı, eski yönetmeliğin süresi uzatıldı, tekrar yayımlandı vs. vs. derken içimiz dışımız tasarımdani yeni trendlerden ve dünya çapında başarıya ulaşmış yapısal örneklerden koparak bu konulara odaklandık neredeyse..

İşte hepsi şimdi bir kenara dursun, yeni yönetmelik ile ilgili keyifli ve yer yer zorlayıcı hatta kelime oyunlarıyla yanıltıcı bir test hazırladık.

Kopya çekmek elbette serbest..Kopya çekebileceğiniz bazı yazılar; testin sonunda..Sonuçlarınızı yorum kısmından paylaşmayı unutmayın.

1.)Yönetmelikte bahsi geçen 'bakanlık' hangisidir?

2.)Yönetmelikteki: 'Binanın ön ve arka cephelerinde toprakla temas eden konturlarının görünen cephesinin parsel sınırına en yakın noktasından, parsel ön ve arka cephelerine paralel çizilen hattır.' tanımı aşağıdakilerden hangisine aittir?

3.)Yönetmeliğe göre iç yükseklik için hangisi doğrudur?

4.)Aşağıdakilerden hangi ikili yapı inşaat alanına dahil edilmez?

5.)Çekme mesafeleri ile KAKS verilip, TAKS verilmeyen parsellerde çekme mesafelerine uymak koşuluyla TAKS en fazla kaç alınabilir?

6.)Parselin kot aldığı yolun eğiminden dolayı zemin kat taban kotunun kot alınan noktaya göre en fazla kaç metre yükseldiği noktalarda binalarda kademe yapılması mecburidir?

7.)Yönetmeliğe göre Konut bölgelerinde zemin ve normal kat yüksekliği en fazla ne kadar yapılabilir?

8.)Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

9.)Tesviye edilen zemine göre binanın su basman yüksekliği 1 metre alınmışsa yapılacak engelli rampasının eğimi kaç olmalıdır?

10.)Merdivenlerle ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlış yazılmıştır?

11.)Çatılar ve Çatı Arası Piyeslerle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

12.)Yönetmeliğin 41/1 maddesinde yer alan; 'Parsellerin yol cephelerinde parsel sınırları içerisinde kalmak koşuluyla yapı yaklaşma sınırından itibaren en fazla 1.50 metre taşacak şekilde yapılabilir.' ifadesine istinaden 5 metre ön bahçe mesafesi olan bir yerde, 180 cm çıkma yapılacaksa ne kadar çekilmelidir?

13.)Yönetmeliğe göre Büyükşehir Belediyelerince silüet zorunluluğu getirilebilecek yapı veya yapılar aşağıdakilerden hangisi değildir?

14.)Aşağıdakilerden hangisi yapı ruhsatı gerektirmeyen inşai faaliyetlerden değildir?

15.)Aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Testler

Antik Dönem Mısır Mimarisi hakkında 5 soruluk eğlenceli bir test

Güncelleme:

Tarih:

Antik Dönem Mısır Mimarisi ve sanat tarihi konularına ilgi duyanlar için oluşturduğumuz bu test hem eğleneceğiniz hem de öğreneceğiniz formatta hazırlandı..

Antik Dönem Mısır Mimarisi hakkında ders notları ve özellikle de sanat tarihi üzerine faydalı materyalleri paylaştığımız mimarlık ders notları bu testi çözmeden önce kısa bir göz atabileceğiniz doping niteliğindeki kopya materyalleri olarak tüyo verebiliriz.

Sonuçları ya da yapacağınız doğruları kafanızdan silerek ter temiz zihinle bu teste odaklanmanızı isteyeceğiz.Konusunda mimarlık ve sanat üzerine eğlenirken öğrenebileceğiniz içeriklerle doludur.

Mısır mimarlığı ve kültürü hakkında çok fazla derine inmeyen ama yer yer bilgi sorularının da bulunduğu bu testten keyif alacağınıza emin olabilirsiniz.

Mimarlık tarihi ve geçmişe yönelik kültür araştırmalarınızda da veri tabanı niteliği taşıyacak bilgileri öğreneceğinizi de şimdiden bildirelim..

Mimarlık, tasarım ve sanat odaklı , çoğunlukla profesyoneller ve akademik düzeyden kişilerin ilgi alanına girebilecek onlarca ücretsiz dökümanın sunulduğu faydalı içeriklerimiz için ilgili kategoriyi de takip edebilirsiniz.

Şimdi hazırsanız teste başlayalım..Bol şanslar..

1.) ''Eski Mısır uygarlığı, Afrika kıtasının doğusunda, Kuzey-güney ekseni boyunca uzanan … ……nehrinin suladığı verimli topraklar etrafında gelişmiştir. Kıtanın kuzeydoğusunda kollara ayrılarak bir delta oluşturup Akdeniz’e dökülen nehir, tarım için sulama kaynağı ve ulaşım için bir suyolu da oluşturmaktadır.'' Boş bırakılan yere karşılık gelen kelime aşağıdakilerden hangisidir?

2.) Aşağıdakilerden hangisi eski Mısır sanatının biçimlenmesine etki eden unsurlardan biri değildir?

3.) ……… Mısır mimarisinin en önemli örnekleridir. Bunlar Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleridir. En büyükleri Keops piramididir. 145 metre yüksekliği ve 230 metre uzunluğu vardır. Düzgün taş bloklarla inşa edilmiştir. Taş blokların bazıları 2, 5 ton ağırlığındadır. boşluğa karşılık gelen kelime aşağıdakilerden hangisidir?

4.) Aşağıdakilerden hangisi eski Mısır’da tapınak mimarisini oluşturan bölümlerin dizilimini doğru bir sıra ile vermektedir?

5.) Aşağıdakilerden hangisi mastaba ile ilgili olarak yanlış bir bilgi vermektedir?

Devamını oku

Faydalı bilgiler

3.Havalimanı projesiyle ilgili bunları biliyor muydunuz? [Test]

Güncelleme:

Tarih:

3.Havalimanı projesiyle ilgili şaşırtıcı bilgileri öğreneceğiniz bir test hazırladık.Soruların doğru yanıtlarını öğrendiğinizde ilginç bulacaksınız.

3.Havalimanı son yılların en fazla konuşulan ve üzerinde çok fazla spekülasyona sahne olan mega projelerden sadece birisi.

Ancak büyüklüğü ve kapasitesi ile mimarlık tarihine geçecek özellikleri yapısal nicelikleri bakımından ciddi anlamda üzerinde durulması gereken inşaatlardan birisi de..

Bu testte kazanmaktan ya da kaybetmekten korkmaksızın öğretici ama bir o kadar da ilginç gelecek verilerin paylaşımını yaptık.Daha doğrusu testi çözdükten sonra vay be naraları atacağınızdan eminim.

Çok enteresan bilgilerin yanı sıra, Dünya’daki dev projelerin yapısal özellikleriyle kıyaslayan sorularda şaşıracaksınız.

1.) 3.Havalimanı için toplam proje alanı kaç metrekaredir?

2.) 3. Havalimanı'nın sadece ilk etabı tamamlandığında Atatürk Havalimanı'nın kaç katı büyüklüğünde olacak?

3.) İnşaatı tamamlandığında günlük uçak hareket kapasitesi kaç olacak?

4.) Ana terminal binasındaki beton kullanımı Empire State Building’de kullanılan betonun kaç katıdır?

5.) Ana terminal binasında kullanılan demir ile kaç adet Eiffel Tower yapılabilirdi?

6.) 3.Havalimanı inşaatında çalışan personelin maaş, yeme, içme, ulaşım gibi maliyetleri aylık ne kadardır?

7.) Projede inşaat için çalışan kamyonların günlük yakıt tüketimi kaç litredir?

8.) İnşaatı tamamlanıp işletmeye açıldığında yaklaşık kaç kişiye dolaylı gelir kaynağı olacak?

Devamını oku
ReklamReklam