Sosyal medya'da takip edin!
X

İç Mimari

Bu daire 19 metrekarede kompakt bir yaşam alanı sunuyor

Güncelleme:

Tarih:

İngiliz mimarlar tiny house akımı olarak ta bilinen tasarım felsefesine istinaden kompakt bir yaşam alanı tasarladılar.Detaylar haberimizin devamında..

Kompakt yaşam üniteleri yurtdışında oldukça popüler bir kavram.Bizde 1+0 diye tabir edilen ve artık yeni imar yönetmelikleriyle birlikte yapılması yasak olan yaşam alanları tüm günlük ihtiyaçları ve barınma fonksiyonlarını tek bir mekanda gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Konuyla ilgili minimalizm örnekleri üzerine zaman zaman yoğunlaşıyoruz.Ülkemizde en küçük daire net 29 metrekare olup 1+0 daire yapılmamakla birlikte halkımızın çoğunlukla tercihi büyük daireler ve çok odalar.

Rezidansların çok tutmamasındaki etkenlerden birisi de hiç şüphesiz balkonsuz olması, minimalist öğelerle dolu olmasıdır.

19 Metrekarede yaşam ne kadar eğlenceli olurdu?

Neyse şimdi bırakalım ülkemizle mukayeseyi de Ab Rogers Design firmasının tasarımı 19 metrekarelik daireyi inceleyelim.

Öncelikle tasarımcıları işe Londra emlak piyasasını araştırarak başlamış.Ve ortaya çok korkunç rakamlar çıktığını görünce vergiler ve işçilikten kısmak adına yürürlükteki yasal boşlukları kullanarak minimalist bir daire tasarlamışlar.

Küçük dairelerde depolama alanı yetersizliği en büyük problem gibi görünse de, tasarımcıları bu problemi de kullanılmayan alanları bu kullanıma ayırarak işin üstesinden gelmeyi başarmış.

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İç Mimari

İç mekanlara yağmur ormanı etkisi; bitki havuzları

Güncelleme:

Tarih:

İç mekan bitki havuzu, tasarımlara doğal bir hava kazandıran yapay ya da gerçek bitkiler kullanılarak oluşturulan bitkilerin bulunduğu hacimlerdir.

Genellikle merdiven altları ya da iç bahçeler için kullanılan bitki havuzları iç mimarların ya da iç mekan tasarımcıları için ölü alanları değerlendirmek noktasında son derece zihin açıcı örnekleri gerçekleştirebilecekleri bir iç mekan unsurudur.

Vinetnam’ın Ho Chi Minh bölgesinde bulunan bu dairenin iç mekan fotoğrafları Türkiye’de görmeye pek alışık olmadığımız ancak markalı konut projeleri örnek dairesinde göreceğimiz türden yaklaşımlar barındırmakta. 255 Metrekarelik bu modern dairenin iç mekan dekorasyon çalışmaları , yerel mimarlık firması olan MM Architects tarafından tasarlanmış.

İç mekan bitki havuzu kullanımı için Vietnam’dan bir örnek daire

iç mekan bitki havuzu

İç mekan bitki süs havuzları farklı boyutlarda yapay ya da doğal taş, yosun görünümlü toprak gibi altlıklar üzerine yerleştirilir.

iç mekan bitki havuzu örneği

Vietnam’da bulunan bu dairenin iç mekan tasarımı için daha fazla görseli aşağıdaki resim galerisinden inceleyebilirsiniz.

Bitki havuzu, iç bahçeler ve avlulu tasarımlar sizin de ilginizi çekiyor mu?

 

Devamını oku

İç Mimari

Rusya’dan ilham verici bir spor salonu tasarımı; Vox Architects

Güncelleme:

Tarih:

Spor salonu tasarımları farklı fonksiyonları mimari tasarımında barındırmasıyla en zorlu projelerden biridir. Kapalı spor salonu tasarım kriterleri incelendiğinde pek çok gereklilik mimarları tarafından karşılanmayı bekler. Bu yazımızda kapalı spor salonu tasarımı için Moskova’dan Vox Architects imzalı başarılı bir spor salonu iç mekan tasarımını inceledik.

Kapalı spor salonu tasarım kriterleri yukarıda da belirttiğim üzere geniş bir ihtiyaç programına sahip oluşuyla konsept ve kurgu anlamında mimar olarak hem estetik hem de mekan tasarım gereksinimlerini sağlamalıdır.

Toplamda 900 metrekarelik bir alanda World Class markası Moskova’daki yeni salonu için yerel mimarlık firmaları bazında minik çaplı bir yarışma düzenledi. Yarışmanın kazanan projesi spor salonu mimarisi adına dinamik mimarlık öğelerini son derece zarif çizgilerle harmanlayarak yarışmayı kazandı.

2016 Yılının sonlarında tamamlanan inşaatın Vox Architects için önemli bir portfolyo öğesi olduğunu da belirtmekte fayda var.

Spor salonu mimari proje örnekleri çoğu kez butik spor salonu temasından ayrılmak ister.Bu tasarımların farklı çağrışımlara sahip olmasıyla son derece yakın bir ilişkiye sahiptir.

Spor salonu tasarımları ilginizi çekiyorsa aşağıdaki görseller tam incelenesi. Resimlerin üzerine tıklayarak geniş galeri görünümünde detayları analiz yorumlayabilirsiniz.

Spor salonu tasarımları için en önemli tasarım öğeleri;

  • Geniş ferah ve aydınlık iç mekanlar ve spor odası tasarımı
  • Doğal havalandırma ve doğal aydınlatma faktörleri
  • Spor salonunun dış cephe tasarımı ve iç mekan öğelerinin dikkat çekici, motive edici olması
  • Mekanların birbirleriyle ve kendi içindeki çözüm diyagramı
  • Kesinlikle renk tercihleri ve mahremiyet olgusu
  • Kesinlikle geniş açıklık ile orta alanda kolonlar olmaması
  • Aydınlatma elemanlarının spor salonu tasarımını pekiştirici özel spor salonu tasarım formlarına sahip olması

Son olarak spor salonu iç mimarlık ve mimarlık ile bana göre inşaat mühendisliği, makine ve elektrik gibi disiplinleri de kapsayıcı nitelikte bir mimari proje örneğidir. Geniş açıklıklar, mekanların aydınlatması, renk tercihleri, taşıyıcı sistem tasarımı ve mekan kurgusu Spor salonu tasarımları için son derece kompakt bir olgu.

Siz ne düşünüyorsunuz? Tasarımla ilgili en beğendiğiniz özellik hangisi oldu?

Devamını oku
ReklamReklam