Sosyal medya'da takip edin!
X

Tasarımlar

Japon tasarımcılar içinden mimari harikalar çıkan not defteri geliştirdi

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın en iyi kağıt ustaları hiç şüphesiz Japonlar olduğu gerçeğine bu ürünle bir defa daha şahit olacaksınız.Detaylar haberimizde..

Not tutmak dijital teknolojilerin yanında artık unutulmaya yüz tutsa da, bu alışkanlığından vazgeçmeyenler için atmaya kıyamayacağınız bir ürün geliştirildi.

Lazer kesim teknolojisini kullanarak geliştirilen not defterleri sayfalarını tükettiğinizde inanılmaz bir masaüstü süsüne dönüşüyor.

Henüz erken dönem girişimi olması nedeniyle midir bilinmez ama boyutuna göre oldukça pahalı bir ürün olduğu kesin.Şöyle ki, bu defterlerin fiyatı ciddi anlamda dudak uçuklatıyor.4000 ila 10.000 japon Yen’i pahasına satılan ürünler yani taklaşık 140 TL – 350 TL gibi fiyatlara gelmektedir.

Türkiye ve Dünya’da henüz başka bir örneği yok ama kağıt katlama sanatı ustalarından bu güzel emeğin çok daha ucuz fiyatlara satılmasını beklemekte yanlış olabilirdi.

Her bir defter en az 100 sayfadan oluşuyor

Defterlerin fiyatları kağıtların kalitesi ve içerisindeki motifin eleganlığıyla doğru orantılı olarak artış gösteriyor da diyebiliriz.

Ama ortalaması 100 yapraktan oluşan not defterleri Dünya’nın önde gelen mimari harikalarını içerisinde saklamasıyla cazibe kazanıyor.

Omoshiro Bloknotları adı verilen bu şirin not defterleri henüz geniş bir satış ve dağıtım ağına sahip değil.Ama görünen o ki şimdiden epey sipariş alacak gibi duruyor.

Aşağıda üreticinin resmi Instagram hesabına ait paylaşımlardan bazılarını görebilirsiniz.Yeni koleksiyonları görmek oldukça heyecan verici görünüyor.Bakalım ülkemizde benzer girişimleri yakın tarihte görebilecek miyiz?

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

Betonarme tasarım ilkelerini zorlayan bir villa projesi

Güncelleme:

Tarih:

Betonarme villa tasarımı için oldukça zorlayıcı ve sıra dışı bir örneğin tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Moon Hoon mimarlık tarafından Güney Kore’nin Jeju kentinde inşa edilen bu ilginç betonarme yapının tasarımını inceleyeceğiz. Bir ada olan Jeju, Kore’liler tarafından yaşam boyu orada kalmak için fazla egzotik olarak kabul edilir. Ancak herşey bir kenara betonarme tasarım ilkeleri bu villada mühendislerini bir hayli zorlamış gibi görünüyor.

Aşağıda yapının kesitlerine baktığınızda bile bu zorlayıcılık çok rahat şekilde anlaşılmakta. Lakin bir konuda editör olarak yorumumu gizleyemeyeceğim, acaba bu villanın tasarımında neden çelik konstrüksiyon tercih edilmemiş? gerçekten merak ettim.

Sizlerin bu konuda fikirleri varsa yorum kısmından düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

betonarme-villa-tasarımı

Tasarıma yeniden dönecek olursam, o ince eğri kolonların taşıyıcılık vazifesini yerine getirirken ne derece zorlandıklarını Kore’nin deprem güvenliği için hele de Ada gibi zemini oldukça farklılık gösteren bir yerde inşa edilmesine karşın anlamlandırabilmek mümkün değil.

Yapının bu sıra dışı mimari form denemesi iç mekanlara da son derece farklı persfektifler kazandırmış. Kütlelerin birbiri üzerine binmiş ve birbirleri ile betonarme kirişlerle bağlanması olayı, geometrik anlamda da cephe hareketlerine farklı boşluklar kazandırmış.

Öte yandan sağır cephe kavramı hakkında da beton kalıplarının izleri için dış cephe tasarımında kendine has düz çizgileri bulunduruyor.

Betonarme villa tasarımı fotoğraf galerisi

Mimari tasarımda formalist yaklaşımların zararları da bulunmakta. Salt görsel odaklı konsept mimari fikirler her zaman beğenilse de modası çabuk geçebilecek zaman içerisinde kullanıcısına artık sıkıcı gelebilme tehlikesi potansiyeline de sahip.

Tabi bu saydıklarım, yukarıdaki fotoğrafları incelerken duyduğumuz olağan hayranlığı gölgelememektedir.

Bu betonarme villa tasarımı hakkında sizlerin görüşleri ne? Tasarımın en fazla beğendiğiniz özelliği hangisi oldu?

Devamını oku

Mimari

Rus mimarlardan fizik kurallarını alt üst eden köprü tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak özel kimyasallar ile desteklenen Rusya’daki bu geniş açıklıklı köprü tasarımı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

2012 yılında Rusya/ Moskova ‘da düzenlenen yarışmada ödüle uzanan tasarımın fizik kurallarını alt üst eden tasarımı bir hayli dikkat çekici. Zariadye parkında Aziz Basil Katedrali‘nin hemen yanında bulunan bu seyir terası tasarımı aslında peyzaj – mimarlık alanlarının ortak proje girişimi niteliğinde.

Scofidio + Renfro Architect firması tarafından tasarlanan , 90 farklı tasarımın arasından seçilen projenin seyir terası tasarımını sizlerle paylaşacağız.

Yüksek mühendislik harikası seyir terası tasarımı

Öngerilmeli kiriş hesabı mühendislik açısından son derece karmaşık hesaplamaları ve zorlayıcı unsurları barındıran ileri statik mühendislik uygulamalarından birisi olarak kabul edilir. Öngerilmeli kiriş imalatı ülkemizde otoyollar ve viyadükler başta olmak üzere kamu kullanımına açık yolların inşaatı için kullanılır.

İşin mühendislik kısmı ne derece zorlayıcı, öngerilmeli kiriş fiyatları ne derece yüksek olursa olsun şu tasarımı incelediğinizde mimarlık açısından neleri başardıklarını anlayabileceksiniz.

Rusya, soğan kubbeli binaları ve genellikle büyük alışveriş kompleksleri gibi mimari yapıları ile gündeme gelmektedir. Ülkenin Dünya çapında ün salmış hemen akla gelebilecek mimarları bulunmasa da sıra dışı yapıları ile sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Öngerilmeli köprü kirişleri kullanılarak tasarlanan bu sıra dışı seyir terası ya da köprüsü artık ne derseniz, gerçek anlamda geçtiği açıklık ile şaşırtıyor. Tasarımla ilgili siz neler düşünüyor sunuz?

Devamını oku
ReklamReklam