Sosyal medya'da takip edin!
X

Peyzaj

İsveç’li mimarlık firması dikey çiftlik ve ofis konsepti geliştirdi

Güncelleme:

Tarih:

Dikey orman projeleri‘nden sonra dikey çiftlik projeleri de son yılların popüler mimari akımlarından biri haline geldi.Öyle ki neredeyse hergün benzer fikirleri sizlerle paylaşıyoruz.

Hatırlarsanız geçtiğimiz gün Dünya’nın ilk modüler ve dikey çiftlik projesi haberini paylaşmıştık.Hatta bir dikey orman projesine dem vurup gökyüzüne yükselen devasa kulede 5200 adet ağaç dikileceğini aktarmıştık.

Bu defa ise İsveç’li mimarlık firması olan Plantagon tarafından İsveç’in Linköping kenti için tasarlanan yarısı çiftlik diğer yarısı ofis olan bir kompleksten bahsedeceğiz.

Dünya gıda bankası olarak ta anılan projenin baya baya doğal yiyecek yetiştirilebilecek bir sera mantığında tasarlandığını bilmenizi isteriz.

Yarısı ofis, yarısı yiyecek tarlası

Plantagon firması, söz konusu proje için kentsel tarım uzmanlarıyla derin bir iş birliğine giderek yalıtım, enerji verimliliği ve tarımsal çeşitlilik gibi konularda güzel bir iş birliği yapmış.

Ticari fonksiyonu sosyal bir sürdürülebilirlik örneği olarak inovatif yaklaşımla birlikte değerlendirmenin güzel bir örneği olmuş diyebiliriz.Projenin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Bu yeni dikey çiftlik konseptleri ‘agritechture’ adı ile de anılmakta.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Peyzaj

Mimari tasarımda yaşayan duvar nedir? [Proje örneği galeri]

Güncelleme:

Tarih:

Yaşayan duvar, bir çeşit mimari sürdürülebilirlik ve dikey bahçe tanımlamasına da uyum sağlayan özellikli bitkilerin bina cephesine uygulanmasına verilen isimdir. Bitkilerin canlı ve bakım gerektiren özelliği nedeniyle de yaşayan duvarlar denmektedir. Bir çeşit peyzaj mimarlığı – mimarlık ve multi – disipliner yapı teknolojisidir.

Ho Khue Architects tarafından Vietnam’da tasarlanan bu tekstil fabrikası tasarımında bu duvarlar kullanılmıştır. Vinh Loc bölgesinde yer alan projenin çalışanlar için gerçek anlamda motive edici tasarım unsurlarına sahip olduğunu aşağıdaki fotoğrafları incelediğinizde karar verebilirsiniz.

Fabrika projesi nasıl çizilir? başlıklı yazımızda da işin daha çok mimarları ve proje geliştiricileri ilgilendiren kısmına odaklanabilirsiniz. Yeşil duvarlar hakkında güzel bir tasarım örneği için yazımızı okumaya devam edin..

Yaşayan duvar teknolojisi çalışanları da motive ediyor

yasayan-duvar-ornek-tasarimi

Yapılan araştırmalar mimari tasarımdaki sürdürülebilirliğin, enerji verimliliğinin, grafikalite‘nin çalışanların başarısını da etkilediğini ortaya koyuyor.

yasayan-duvar-tasarimi-cizim

Yukarıdaki mimari eskiz yeşil duvar teknolojisinin fabrika binasına monte edilmesi ve mekanların doğa ile ilişkisini şematize ediyor.

yasayan-duvar-ic-mekan-gorunumu

Tasarımın öne çıkan özelliklerinden bir diğeri doğal havalandırma sağlayan delikli tuğlaların ya da diğer bir deyişle boşluklu örülen duvarların hem görsellik sağlaması hem de yeşil duvar için çok sağlıklı bir altlık oluşturması diyebiliriz.

Bir fabrika binası için fazla enerjik sayılabilecek mekan zonlaması.. Tasarımdaki elastikiyet, sürdürülebilirlik gerçekten takdir edilesi.

Yaşayan duvar tercih etmek için bazı nedenler

 • Tasarımlara son derece sıcak ve enerjik bir izlenim kazandırır
 • Çevreci ve sürdürülebilir binalar için ideal bir tercih olabilir
 • Cephelerin kamusal alan olarak değerlendirildiği düşünüldüğünde daha yeşil çevreler oluşturmak için doğru bir tercihtir.
 • Sağlıklı bir şehir, sağlıklı bir mahalleden, sağlıklı mahalleler de doğaya en yakın mimari tasarımlardan geçer.

İlk kurulum maliyeti, işletme ve bakım maliyetleri gibi konular düşünüldüğünde Türkiye’de örneklerini pek fazla göremiyoruz.

Dikey bahçeler hakkında daha detaylı bir makaleyi paylaştığımızda buradan duyurmuş olacağız. Yaşayan duvarlar hakkında siz ne düşünüyor sunuz? Tasarımlarınızda tercih etmek için nedenleriniz neler?

 

Devamını oku

Peyzaj

Türkiye’den dikkat çekici 30+ vaziyet planı örnekleri

Güncelleme:

Tarih:

Vaziyet planı örnekleri proje tanzim ve tasarımına yönelik topoğrafya, kot, imar yolları ve arsadaki yapılaşma koşullarını içeren teknik çizimleri içerir. Vaziyet planı eskiz ya da photoshop gibi 3d görselleştirme programlarıyla da hazırlanabilmektedir.

Vaziyet planı çizimi hakkında yine mimarihaber.net’te önemli bilgileri paylaştığımız vaziyet planı nasıl çizilir? yazımıza da bu noktada göz atabilirsiniz. Ancak bu yazıda markalı konut projelerinden, konut site projeleri, müstakil ev projeleri gibi farklı vaziyet planı örnekleri bir araya getirildi.

Vaziyet planı nereden alınır? Vaziyet planında olması gerekenler ve dikkat çekici mimari proje vaziyet örneklerini aşağıda sizlerle paylaştık.

Türkiye’den markalı konut projeleri vaziyet planı örnek incelemeleri

Mars 19 konut projesi de markalı konut projelerinden vaziyet planı araştırması için dikkat çeken özelliklerde. Örneğin persfektife kaçan hiperrealistik adı verilen render çalışmaları da vaziyet planı için tercih edilebilmektedir.

Ancak belirli bir bakış yüksekliğinden alınan renderlar, vaziyeti tepeden gösterenler kadar iyi açıklayamıyor. Örneğin yukarıdaki vaziyette üçgeni andıran formun arkasında neler olduğunu göremiyoruz. Ama kalite, görsellik açısından son derece yoğun ve oldukça başarılı bulduğumu da paylaşmalıyım.

TAGO Mimarlık imzalı Kartal konut projeleri vaziyet planı incelemesi

TAGO Architects tarafından tasarlanan La Marin Kartal konut projeleri son derece başarılı ve sıra dışı vaziyet planı fikrine sahip. Daha çok son kullanıcı ve müşteri odaklı bir sunum şekli olduğu görülmekte. Emlak reklam sloganları ağırlıkta satış politikası gereği pek çok süslü ifade olsa da tasarımın , sunumun ve lokasyon bazlı takdim şeklinin vaziyet planı örnekleri listemizde yer alması gerekirdi.

Gerçi rezidans kule projelerinde vaziyetten ziyade daha çok plan bazlı incelemeler öne çıkmakta ancak pek çok teknik – lokasyon bileşenini bir araya getirmesi nezdinde yine bu listede olmalıydı.

Farklı özellikleri ile örnek vaziyet planları

İlk örneklerdeki gibi olmasa da gerçekçi ama teknik veriler ve yazımın sonunda paylaştığım özelliklerin pek çoğunu karşılayan bir vaziyet örneği olduğunu söyleyebilirim. Yani yukarıdaki vaziyet, bakan kişi için konum anlamında oldukça aydınlatıcı görünüyor.

Estonşehir projesi de son dönemlerin markalı konut projeleri arasında yer alıyor. İlk örnekteki gibi persfektife kaçan bir vaziyet planı denemesi diyebilirim. Ancak ne yazık ki, yazının sonunda bir vaziyet planında mutlaka olması gerekenleri paylaştığım şeyler arasında da yer aldığı üzere hem çok fazla karanlık yerler var, bulanık net seçilemeyen kısımlar var (ki bu gizlenmeye çalışıldığını da karşıya izlenim olarak yansıtır ve oldukça tehlikelidir) , ayrıca son olarak Mars’ta yapıldığı izlenimi uyandırıyor. Etraf parseller binalar görünmüyor. Şematik dahi olsa bunların görünmesi kesinlikle faydalıdır.

Her şey bir kenara tasarım ile ilgili edecek söz yok ama iyisiyle – kötüsüyle İstanbul’un en fazla satan , lansman fiyatlarından çok aşağı inmeyen konut projeleri arasında yer almaktadır.

Türkiye’den konut projesi vaziyet planı örnekleri

Aşağıda sizler için ünlü mimarların ev projeleri ,vaziyet planı çalışmaları ve konut projesi vaziyet örnekleri derlemesini paylaştık. Resimlerin üzerine tıklayarak geniş galeri görünümünde inceleyebilirsiniz.

Örnekler bu şekilde çoğaltılabilir. En genel manada gerçekçi, çok fazla bilgi veren ve tamamlandığındaki halinden çok farklı olmayan vaziyet planı örnekleri daha samimi geliyor. Konut geliştiricilerin, müteahhit ya da mimarların vaziyet planı için dikkat etmesi gerekenleri aşağıda listelemeye çalıştım.

Peki vaziyet planı paftası neleri içermelidir?

 • Komşu parseller, imar yolları, yakın çevredeki ulaşım – haberleşme ve kamu binaları gibi mihenk noktalarını vaziyet planında mutlaka görülmelidir. Yani yapı kütlesi ya da bloklar Mars’ta inşa edilecek izlenimi verilmemelidir.
 • Araçlar, insan figürleri ve sosyal donatılar (halısaha, basketbol sahası ya da açık yüzme havuzu vs.. gibi) mutlaka görülmelidir.
 • Blok isimleri, blok numaraları vaziyet planında mutlaka bulunmalıdır.
 • Kuzey yönü, manzara yönü ve daha yüksek bir ölçekte arsanın konumu işaretlenmelidir.
 • Ağaçlar, araçlar ve diğer benzeri öğeler mutlaka heterojen dağıtılmalıdır. Askeri içtima alanı gibi düzenli elle yerleştirilmiş izlenimi verilmemelidir.
 • Yürüme yolları, pergole gibi diğer mimari elemanları mutlaka işlenmelidir.
 • Pek yapılmıyor ancak bir antet bölümü de vaziyet planı örnekleri içerisinde mutlaka yer almalıdır.

Vaziyet planı çizimi, vaziyet planları teknik bilgileri ve çok daha fazlasıyla ilgili aşağıdaki ek okuma listesi tavsiyeme de mutlaka göz atmalısınız;

 

Devamını oku
ReklamReklam