Sosyal medya'da takip edin!
X

Makale

Mimarlar Odası Sorunlu Politikalardan Sorumlu Politikalara geçmelidir

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar Odası yasalar ve tüzükleri ile ilgili mevzuatına göre meslek kuruluşu olup meslektaşların ortak dertlerine yönelik çözüm önerileri getiren topluluktur.

Oysaki son bir kaç yıla baktığımızda Mimarlar Odası adeta medyatik olmak adına siyasi söylemleri ağır ve baskın bir dille ifade etmektedir.

Asıl işinin yenilikçi çözümlere odaklanmaktan ziyade siyaset kurumu tavırlarında olması haline gelmesi pek çok mimar ve üyesi tarafından oldukça yadırganmaktadır.

Mimarlar Odasının gündeme yine gelmesi bu defa Türkiye Cumhuriyeti Devleti (ülkemizin) Suriye Topraklarında yaptığı operasyona yönelik temizlik çalışmalarına dair TBB Türk Tabibler Birliği’nin düşmanca açıklamalarına destekler nitelikteki yanıtı.

Mimarlar Odasına Sorunlu politikalardan sorumlu politikalara geçmesi yönünde tavsiye dileklerimizi iletiyoruz.

Umarız artık üyelerinin tamamının düşüncesini yansıtmayan söylemlerden uzak durarak siyaset üstü bir kurum olduğunu hatırlar.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Teknik

Mimarların açılı kolon sevgisinin olası nedenleri

Güncelleme:

Tarih:

Eğik kolon tasarımı ve betonarme taşıyıcı sistemler için sakıncaları hakkında faydalı bir yazı hazırladık. Açılı kolonlar mimari projelerde çizimi ve tasarım bakımından cephe plastiğinde önemli etkilere sahiptir.

Aşağıda paylaştığımız açılı kolon örnekleri eğik kolon nasıl yapılır? sorusuna da çok güzel yanıtlar vermekte. Türkiye’de de son dönemlerde (bir kaç yıllık zaman dilimi) eğik kolon tasarımı tercih edilmektedir.

Betonarme yapı için cephesel eğriliklerin çoğunlukla çelik konstrüksiyon destekli uygulandığı düşünüldüğünde eğik kolonlar aracılığıyla burkulan binalar, dönen formlu yapılara da fazlaca şahit olabiliyoruz.

Peki Eğik kolon tasarımı neden tercih edilir?

Eğik kolonların tercih edilme nedeni üst katlara çıkıldıkça mekansal ihtiyaçlardan kaynaklı olabileceği gibi , mimari tasarımda konsept arayışlarına bir sonuç olarak da kullanılabilmektedir. Öte yandan yapının statik sistemleri cephesel haraketler için düşey eksenden açısal eğrilikler ile farklılaşmaya gidebilir. Eğimli kolon, eğik kolon, ya da açılı kolon şeklinde de tanımlanabilecek bu yapısal strüktür elemanları mühendislik hesaplamaları bakımından da diğerlerine nazaran daha fazla bileşeni karşılaması gerektiğinden ötürü zorlayıcı olarak kabul edilir.

Yatay ve dikey denge momentleri, kesme kuvveti, burkulma, kiriş bağlantıları gibi konularda eğik kolon tasarımı için dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Açılı kolonlar hakkında sizin düşünceleriniz ne? Eğik kolonlar ile cephesel – kütlesel hareketleri sağlayabilmek yerine çelik + betonarme sistemleri birlikte planlama fikrine bakışınız nasıl?

Devamını oku

Teknoloji

Yüzlerce mimarlık ve dekorasyon dergisini ücretsiz indirin

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ve dekorasyon dergileri gündemi takip etmek, trendleri yakalamak ve yeni şeylerden haberdar olabilmeniz adına son derece faydalı yayın araçlarıdır.

Türkiye’de saygın mimarlık dergileri ve tasarım yayınları mevcut.Bunları tek tek satın almaya kalksanız ortalama fiyatı 15 TL’den hesap ettiğinizde 5 tanesi 75 lira eder. Türk Telekom‘un müşterilerine özel olarak sunduğu e-dergi uygulaması sayesinde hiçbirine para ödemeden akıllı cihazınızdan bu dergilere ulaşabileceksiniz.

Ancak bazı ufak koşullar bulunmakta..

Mimarlık ve dekorasyon dergileri tek bir mobil uygulamada

E-dergi uygulamasından hiçbir ücret ödemeden faydalanmanızın tek yolu Türk Telekom Müşterisi olmak.Ya da aylık 13.95 TL’lik fiyatı gözden çıkarmanız. Sadece mimarlık ve dekorasyon dergileri de yok. Moda, sağlık ve spor gibi farklı kategorilerden yayınlara da ücretsiz ulaşabiliyorsunuz.

Şimdi uygulamayı indirerek kendi dijital dergiliğinizi oluşturmak için Google Play Store ya da AppStore üzerinden uygulamayı indirerek hemen kayıt oluşturabilirsiniz.

İlave ve son bir not olarak dergileri indirmek için internet kotanızdan harcamıyorsunuz.

Devamını oku
ReklamReklam