Sosyal medya'da takip edin!
X

Nasıl yapılır?

Daniel Libeskind: ‘mimari ve ilham üzerine 17 şey’ [video]

Güncelleme:

Tarih:

Dünyaca ünlü mimarlardan Daniel Libeskind TED konferansında mimari ve ilham kavramlarına yönelik harika şeyler fısıldıyor.İzlemek için tıklayın.

Sıradışı tasarımların mimari, ben ve pek çok meslektaşımın aşık olduğu veya olabileceği tasarımların geliştiricisi bu ted konferansında ilham ve mimariye yönelik çok güzel şeyler fısıldıyor.

Bildiğiniz üzere gündeme yönelik haberler veya yeniliklerden öte bu gibi henüz yeni keşfettiğim ve beğenebileceğinizi umduğum şeyleri de sizlerle mimarihaber.net üzerinden paylaşıyoruz.

Videonun Türkçe alt yazı desteğine sahip olması da ayrı bir güzellik.Videoların benzerleri ted resmi web sitesinden izlenebilir.

Keyifli seyirler..

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Nasıl yapılır?

Dünya’nın farklı şehirlerinden 13 mimari eskiz örneği

Güncelleme:

Tarih:

Mimari eskiz örnekleri mimarlığa ilgi duyan ya da yolu bir şekilde mimarlık ile kesişenler için incelemesi son derece keyifli çizimlerdir. Mimarlığın halen birileri tarafından maddi beklentilerden son derece uzak icra edildiğine, en azından tutkuyla yapıldığına halen inanmamızı sağlayan mimari eskizler farklı teknik ve yöntemlerle yapılabilmektedir.

Her yiğidin yoğurt yemesi farklı deyimindeki gibi farklı mimarlar için farklı mimari eskiz çizimleri bulunmaktadır.

Mimarihaber‘i sık takip edenler iyi bilir,  eskizlerin mimari için vazgeçilmez olduğunu, onu samimi ve kimlik sahibi yapıların doğmasına vesile kıldığını her fırsatta yazılarımızda paylaşıyoruz. Bu konuyla alakalı Türkiye’nin en iyi mimarları listesi içerisinde de eskizle aşk yaşayan adam bir mimarın 25 yıllık el çizimleri hikayesine bu yazıdan sonra göz atabilirsiniz.

Mimari eskiz örnekleri için 13 Farklı ülkeyi gezen adam

Şimdi paylaşacağımız eskiz örneklerini yapabilmek için hayatının önemli bir bölümünü ayıran Horiaki2 adlı instagram kullanıcısı bu sıra dışı eskizleri ve hikayelerini paylaşmamız için bakın neler yapmış..

venedik-mimari-eskiz

Yukarıdaki resim mimari eskiz nasıl yapılır? sorusuna yanıt arayanlara alternatif bir teknik sunmakta. Titrek çizgiler, gölge efektleri ve belki de en önemlisi eskizin mükemmellikten uzak kalarak daha samimi bir hale gelmesi için de güzel bir örnek.

mimari-eskiz-ornekleri-2

Hırvatistan, Dubrovnik mimari eskiz çalışması..

hirvatistan-dubrovnik-mimari-eskiz-ornekleri

Şu renk tonlamalarındaki görsel şölene bakar mısınız?. Hangi mimari eskiz kitabı bu kalitede bir çizimi yaptırabilir ki? Bazı şeylerin tamamen insanın içerisinden gelen ve Allah vergisi yetenek olduğuna inanmak böyleleriyle mümkün oluyor.

Ama umutsuzluğa kapılmadan ısrar ve azimle mimari eskiz pdf gibi dökümanları bile inceleyerek yakın başarıda çizimler yapmanız mümkün hale gelebilir.

Şimdi de Kanada Quebec ‘ten bir mimari eskiz örneği incelemesi..

kanada-mimari-eskiz-ornegi

Dresden Almanya’dan bir eskiz..

almanyadan-mimari-eskiz-ornegi

Japonya Kyota’dan bir eskiz..

mimari-eskiz-ornegi-sokak

Çek Cumhuriyeti / Prag’tan romantik bir mimari eskiz örneği..

mimari-eskiz-ornekleri-2

Danimarka, Kopenhag mimari eskiz örneği..

mimari-eskiz-ornek-5

Fransa, Colmar

fransa-mimari-eskizler

Macaristan, Budapeşte

mimari-eskiz-ornekleri-kilise

Japonya, Kyota

japon-evleri-mimari-eskiz

Georgetown, Washington DC

amerikadan-mimari-eskizler

Ve Fransa, Paris’ten bir mimari eskiz

paris-mimari-eskizleri

Mimari eskiz örnekleri hakkında sizin fikirleriniz neler?

Bana soracak olursanız sanatçı bu işi mekan tercihleri, kendine has eskiz teknikleri, ifade yöntemi olarak sulu boya tercihi ve bir ressam mantığı ile hemen her eskizde sağ alt köşeye attığı mahlas imzası ile işi mimarlıktan ziyade biraz fazla soyutlayarak sanata odaklanmış gibi.

Devamını oku

Nasıl yapılır?

Faydalı bir mimarlık sitesi tavsiyesi daha; Archnet

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık sitesi denildiğinde pek çok tasarımlar, kreatif sanat üretimleri ve benzeri dizayn odaklı içerikler gelir pek çoklarının aklına. Ancak mimarlık salt görsellikten ibaret olmadığı gibi aksine tarihin tozlu sayfalarıyla yakından bağlam ilişkisi kuran derin bir bilim dalıdır.

İşte bu bağlamda mimarlık sitesi tavsiyesi olarak Archnet sitesinden bahsedeceğim. Sitenin görsellikten uzak, süslü cümlelerle dolu tasarım incelemeleri ya da sıra dışı mimari tasarım örnekleri içermediğini , bilgi – geçmiş – tarih odaklı bir mimarlık portalı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Keyifle vakit geçirebileceğiniz, sitede takılırken pek çok enteresan bilgiyi öğrenebileceğiniz, geçmiş dönem izlerini bir kaç tık ile keşfedebileceğiniz bir mimari site olduğunu söyleyebilirim.

Sadece Mimarlık sitesi değil, mimarlığın wikipedia’sı

Archnet sitesi adından da anlaşılacağı üzere pek çok mimari blog ya da mimar blogu isminde kullanılan ingilizce Architect ya da architecture kelimelerinin baş harflerini temelde ismi için kullanan bir site.

Özellikle timeline kısmına gerçekten bayıldım. Site yeni değil ama yeni başlayanlar için keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda mimarlıkla ilgili faydalı içerikler barındırıyor.

            The Archnet Timeline is a visual tool allowing access to images that together provide a linear outline of the history of art, architecture and urbanism in Muslim societies.        You are invited to view, compare, and contrast the built environment through a representative set of images related to sites arranged by historic periods.       The Timeline is not meant to be exhaustive, but rather offers a lens into this rich architectural and artistic heritage. Enjoy your exploration.

Archnet sitesi özetle  müslüman toplumlarda sanat – mimarlık ve şehircilik tarihinin kaynaklarına ulaştıran araç olarak yorumlanabilir. Sitenin timeline kısmı için söyledikleri de bu kısmı gerçek bir rehber niteliğinde olmaktan çıkarıp keşfedilmeyi bekleyen yeni persfektifleri de sunduğuna ikna etmeye çalışıyor.

 

Devamını oku
ReklamReklam