Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Mimarlık ile ilgili geleceğe dair beyin yakan öngörüler

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlıkla ilgili geleceğe dair öngörülerimizi bu yazıda topladık.Tabi işin içerisinde biraz mizah olsa da ‘olsa fena olmazdı’ diyebileceğiniz mimari şeyler bu yazımızda sizleri bekliyor.

Sürekli gelişen teknoloji ve olanaklarla birlikte, gelecekte mimarlık ve mimari kavramları da şaşırtıcı boyutlara ulaşacak.Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz pek çok şeyin aslında yapıldığı ve insanların beyinlerinde nasıl etkiler yapacağının araştırıldığı olgusu bir kenarda dursun bu yazımızda geleceğin mimarisine yönelik bir mimar olarak çeşitli öngörülerimi sizlerle paylaşacağım.

Mimarlık teknolojileri hakkında dönem dönem yazıları paylaşıyoruz, teknolojiye gönül veren hayal kurmayı seven herkesin faydalanabileceği bir yazı olsun istedik.

Şimdi gelecekte mimarlık nasıl olacak? Mimari hakkında öngörüler yazımızın devamında..Bu arada yorumlarınızı ve eleştirilerinizi de merakla bekliyor olacağım.

Sadece ihtiyaç halinde açılan mekanlar


Düşünsenize 3+1 daire aldınız ama diyelim ki tek başınıza yaşıyorsunuz.Bu durumda sadece bir odayı kullanacak olduğunuz düşünüldüğünde diğer odalarınızı sadece ihtiyaç halinde açsanız filan..

Kafalar ciddi karıştı belki de ama alan tasarrufu, esnek mimari adına oldukça güzel bir şey olurdu.

Ya da balkon veya cumba gibi seyir amaçlı içiniz daraldığında çıkabileceğiniz yapı elemanlarının daha da yaygın olduğunu hayal edin.Böylelikle yine az önce sunduğum örnekteki gibi sadece ihtiyaç halinde açıp içerisinde dünyayı seyredebilir, sonra geri kapayabilirsiniz.Balkonu temizleme derdi de olmaz.

Bu söylediklerim emsal hesapları veya yönetmeliklerimiz açısından en azından ülkemizde şuan imkansız.

Kullanıcısıyla %100 etkileşime giren yaşam alanları


Akıllı kentler ve akıllı evler teknoloji olarak henüz ön fazda olduğu düşünüldüğünde günümüzden belki de 50 yıl sonra bu da gerçekleşebilir.

Sizin emirlerinize göre değil, hislerinize göre aydınlatmayı ayarlayan, sizin sevdiğiniz ev sıcaklığını bilip duyarlılığınıza göre serinliği ayarlayan bir yaşam alanı olsa fena olmazdı öyle değil mi?

Yangın, hırsızlık , doğal afetlere ve nükleer tehditlere karşı %100 güvenlikli yaşam alanları

Gerek tasarımıyla gerekse de dış dünyayla olan irtibatıyla yukarıda saydıklarımızın tamamını kendi başına yerine getirebilecek bir yaşam alanı..

Kulağa çok hoş geliyor.

Katlanarak çanta boyutuna kadar küçülebilen evler..


Gülmeyin, birgün biri çıkar ve yaptım der..bu yazıyı o zaman hatırlarsınız.Fazla film izlemişsin dostum dediğinizi duyar gibiyim ama sığınmacılara, mültecilere yönelik harika bir pazarlama fikri.Geniş bir pazar payı var, prefabrikçiler duymasın çok kızarlar..

Bu yaygınlaşırsa ekmek tekneleri çöker..

Hologram asistan ile evinizden misafirleriniz eksik olmasın..


Birgün Hollywood yıldızı, birgün sevdiğiniz bir futbolcu ya da güzel bir manken..Evinizde dokunma deneyimi dışında onun gibi sohbet eden, herşeyiyle onun gibi olan bir hologram düşünün.Hem de sizinle aynı dili konuşan..

Bunun mimariyle ne alakası var demeyin, hologramın sizinle yatak odasına ya da salonda maç izlemeye eşlik etmesi için evin buna uygun şekilde dizayn edilmesi gerekebilir.

Kendi mobilyasını kendi seçen ev..

Yapay zekayla birlikte kendi zevkleri bulunan evinizin birgün size; ”bugün kendimi çok Gotik hissediyorum..” dediğini düşünsenize..

Dekorasyonu, mobilyaları kendiliğinden istediği forma , şekle sokabildiğini filan..

Neyse fazla hayal kurduk.Şimdi dünyamıza dönebiliriz.Nerde kalmıştık?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Binaların cephe temizliğinden sonra evrimini kanıtlayan 15 fotoğraf

Güncelleme:

Tarih:

Bina dış cephe temizliği nedir? Dış cephe yıkama örnekleri için sizlerle harika 15 fotoğraf paylaştık. Dış cephe temizliği fiyatları ve firmalarına bir gün ihtiyacınız olursa aşağıdaki resimleri referans gösterebilirsiniz.

Binalar da kirlenir. Kirlenmek güzeldir ama temizlendiğinde sanki yerinde bambaşka binaların yapıldığına şahit olacağınız firmaların harika işler çıkardığı örnekleri sizlerle paylaştık.

Bina dış cephelerinde çevresel koşullar nedeniyle zamanla deforme olan, yıpranan ve eski bir görünüme ulaşan binaların temizlendikten sonra bambaşka görüntüye kavuşmalarını içeren fotoğrafları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Eski görünüme neden olan cephe kirlilikleri binalara ister istemez masif bir görünüm kazandırır.Bu yapıda yaşayanlar ve önünden geçenler için pek sevilen bir durum değildir. Bina cephe temizliği bu anlamda mimari silüet kavramı için de oldukça önemlidir.

Bina dış cephe temizliği hakkında öncesi sonrası şeklinde 15 fotoğraf

bina-dis-cephe-temizligi-ornekleri

Cephe temizliği cam cephelere sahip binalarda daha fazla ihtiyaç duyulan bir onarım maliyeti olsa da, eski binaların da cephe yenileme işlemine ihtiyaç duymaksızın temizlikle yepyeni görünümlere kavuşmasına olanak sağlayacaktır.

Binaların dış cephe temizliği hakkında sizlerle güzel örnekleri paylaştık. Türkiye’de bina dış cephe temizliği firmaları sayısı oldukça az.Bu alanda yenilikçi ve iş güvenliğine önem veren firmaların artmasını temenni ediyoruz.Son olarak dış cephe temizliği fiyatları metrekare bazında şehirden şehire göre değişiklik göstermektedir.

Devamını oku

Dünya

Türk mimarlardan Mars kolonisi

Güncelleme:

Tarih:

Mars’ta yaşam projesi Dünya’nın farklı lokasyonlarından mimarlar ve tasarımcıları bir araya getiren konsept yarışma ile yeniden gündeme geliyor.

Uzayda yaşam hakkında yapılan bilim kurgu filmleri ve tartışma programları olur da, son derece dikkat çekici bir mimari proje fikir yarışması olmaz mı?

Şimdi Mars’ta yaşam var mı? sorusu bir kenara dursun Erdem Mimarlar tarafından bu yarışma için tasarlanan Türk mimarlardan Mars Kolonisi projesini daha önce hiçbir mimarlık ya da haber sitesinde yayımlanmayan görselleriyle sizlerle paylaşalım.

Yarışmanın konusu: ‘Kızıl gezegende yaşam ortamı oluşturmak’

marsta-yasam-projesi

Biliyorsunuz son yıllarda Mars gezegeni mercek altında. Mars’a araba gönderildi, Mars’ta yaşam arayışları var.. Yarışmanın konusu da; Kızıl Gezegen’de yaşam ortamı oluşturmak.

Tüm Dünya’dan multi-disipliner ekiplerin katılımına açık olan yarışmanın kazananı, bu ay içerisinde seçkin jüri üyeleri tarafından belirlenecek projeler arasından seçilecek.

Mars’taki ilk piramitleri neden biz yapmayalım?

Uzayda yaşam projesi için konseptlerinin belirlenmesi safhasında oldukça dikkat çekici bir çıkış noktası yakaladıkları anlaşılan Erdem Mimarlar Kurucu ortaklarından Peyzaj Mimarı Sunay Erdem tasarıma ilişkin Mimarihaber’e şunları söyledi ; ”Dünyadaki piramitlerin uzaylılar, tarafından yapıldığına dair efsaneler söylendi. Belki de bu uzaylılar Marslılardı. Uzun zaman bu böyle düşünüldü.. O zaman Mars’taki ilk piramitleri de neden biz yapmayalım? Biz de Marslılar için uzaylı sayılırız..”

Peki Erdem Mimarlar bu tasarımın konseptine yönelik başka hangi fikirleri projesinde uygulamıştı?. Tasarımın uygulanabilirliği ve yapım süreci göz önüne alındığında yaşanılabilecekleri nasıl ön görüyor?. Konsepte ve projenin uygulama kısmı için sorumuza verilen yanıtlar da oldukça tatmin edici görünüyor..

Yarışmadaki tasarım konseptini şöyle açıklıyor:

piramitlerden esinlenerek tasarlanan mars'ta yaşam projesi

Uzaylıların Dünya’daki piramitleri inşa ettikleri efsanesinden yola çıkarak bizdeki piramitler bize önemli bir ipuçları verdi, imkanlar az olunca en kolay yapılabilecek yapı piramittir.

Evet, Mısırlılar zamanında bugünkü teknoloji yoktu ve o zamanın imkanıyla o kadar dev bir yapıyı ancak piramit olarak yapabildiler. Bizim de Mars gezegeninde kısıtlı imkanlara sahip olduğumuzdan en basit konstrüksiyonu, piramidi yapmak en mantıklı.

Mars’ta yaşayabilmek için izole bir ortam gerekir. Atmosferinde yoğun miktarda %95 karbondioksit bundan dolayı da radyasyon hakim, ortalama sıcaklık -63°C .

marsta yaşam projesi konsept paftası

Bu yarışma konsept paftasında, tasarımın gelişim aşamaları ve bazı zemin özellikleri ile jeolojik verilerin mimari ile birleşimi şematize edilmiş. Paftanın hemen alt kısmındaki çizimlerde piramitlerin 4 haftada tamamlanacağı ön görülüyor.

Tüm bu faktörler dikkate alınınca kapalı bir mekan gerekliliği ortaya çıkıyor. Kapalı ama aynı zamanda güneş ışığını da alabilen, bitki üretimi, dolayısıyla oksijen üretimi için şart. Bir nevi bir sera ortamı.

İçerisi dışarıdan farklı, dışarıdan koruyan bir kabuk. Aklımıza ilk gelen cam, ama onu Mars’ta üretmek zor. O zaman Mars’ta en kolay bulunabilen maddeyi arıyoruz, o da buz. Yer altında bolca bulunuyor.

marsta yaşam mümkün mü?

Esprili bir dille ‘burdayız!’ diyerek Mars’ta yaşamın aslında çok iyi bir erken planlama ve multi-disipliner işbirlikleriyle mümkün olabileceğine olan inancınızı kuvvetlendiriyor.

Buz, güneş ışınlarını geçiriyor, fakat radyasyonu geçirmiyor. Aydınlık ortamı oluşturuyor ve çevreyle ilişki kurmamızı sağlıyor. Peki buzu nasıl temin edeceğiz? Yer altındaki buz tabakasına ulaşıp, buzu sıvılaştırıp yeryüzüne çıkartacağız. Donmamış halini piramit iskelete enjekte edip donmasını bekleyeceğiz. Hava zaten soğuk, ve hemen donacak. Böylece Mısır’lıların kısıtlı imkanlarla inşa ettikleri dev piramitleri biz de kısıtlı imkanlarla Mars’ta yapabileceğiz..

marsta yaşam projesi

Mars’ta yaşam mümkün..

Erdem Mimarlar firması hakkında

Erdem Mimarlar Dünya genelinde geliştirdikleri sıra dışı projeler ile tanınmaktadır. 5 kıtada 50’den fazla ödüle sahip olan ekibin, Türkiye’de de en son Lüleburgaz için geliştirdikleri “Tarım Metropolü” fikri ile ses getirdiler. Ayrıca Sunay Erdem Mimarihaber.net’te geçtiğimiz günlerde yayımlanan Türkiye’nin en iyi mimarları listesi içerisinde de yer aldı. Ayrıca eskiz meraklıları için bir mimarın 25 yıllık el çizimi eskizleri hakkındaki yazı ‘da mutlaka okumanız gerekenler arasında.

Yarışma Ekibi: Sunay Erdem, Günay Erdem, Burak Akşitli, Ömer Kaya, Muhammed Furkan Altun

Türk mimarların bu sıra dışı konsepte sahip uzayda yaşam projesi hakkında sizin fikirleriniz ne?

Devamını oku
ReklamReklam