Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

Zurnanın zırt dediği yerlerde yapılan ilginç mimari yapılar

Güncelleme:

Tarih:

Bazı mimari yapılar başlı başına tasarımlarıyla bazı mimari eserler de tasarımcılarıyla dikkat çekerken bazıları da yapıldıkları yerlerle insanların merak duygusunu kabartabilmektedir.

Mimari eserler her dönemde insanlık kültür mirası ve toplumları için övünç kaynağı şeylerdir.Mimarlara da bu noktada büyük önem düşmektedir.

Mimarlar ise bazen salt estetik kaygılarla dikkat çekici yapılar yapabilirlerken (ki bu konuda güzel örnekler olsa da somutlaştırılmanın etkisiyle abartılı çirkinlikte de olabilmektedir.Bakınız sepet şeklinde yapılan bina) bazı zamanlarda da ciddi anlamda ihtiyaçlar doğrultusunda inşa edilebilir, tasarlanabilmektedir.

Bu yazımız aslında yapıldıkları – yapılması planlanan yerler için zorlayıcı koşulların veya macera arayışlarının bir neticesi olarak mimari yapılar örneklerini içermektedir.

Yükseklik korkusu olanlar ile monotonculara sıkıcı gelebilecek bir yazı olduğunu belirtmekte fayda var 🙂

Avustralya, modscape tasarımı

Avustralya’nın sexy bir sahil kenarında yapılması için tasarlanan bu kayaç formundaki kayaç Modscape tarafından tasarlanmış.

Çok büyük bir ihtimalle konsept bir çalışma.

Evet konsept bir çalışma olduğu ve manipülasyon teknikleriyle tasarlandığı gerçek.Ama yukarıdaki örnekteki gibi yine dikkat çekici bir çalışma.Taşıyıcı sistemin yukarıdan planlanmış olması zorlaştırırken imkansız olmadığını da belirtmekte fayda var.

Yapıldığı yer bakımından yine dikkat çekici bir konsept olduğunu belirtmeliyiz.Ancak diğerleri gibi masif etki biraz daha kırılarak çıplak beton kullanımı görselleştirme çalışmasında dikkat çekiyor.Teras kısmında 2 tane adamın manzarayı seyri de dikkat çekici diğer bir unsur.

Wedge Cliff House by Wael Mustafa | Schema Seven.

Tasarımcıları yine bir tutku gibi denizin hemen kenarında ama aşırı bilim kurgu kokan bir tasarım daha.Asansörlerle yukarı çıkıyor, kayaçların arasında manzaranın keyfine varıyorsunuz.Gerçekten yapılsaydı ne ilginç olurdu öyle değil mi?.

Kenarın Ötesinde – Ata Monolit Mimarlık Ofisi

Romanya’lı mimarlık firması tarafından tasarlanan bu yapı da brüt beton kullanımı ve gezilebilen doğrusal terasıyla statik açıdan zorlayıcı bir tasarıma imza atmış.Yapıldığı yer ise yine dikkat çekici.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İlginçlikler

Fransa’daki bu sarayın 1300 odası var ama hiç tuvaleti yok(tu)

Güncelleme:

Tarih:

Versailles Sarayı Krallık Fransa’sı için son derece gösteriş ve aristokrasi tutkusuyla inşa edilmiştir. Versay sarayı tuvalet ve banyo mekanlarından neden yoksun idi?

Evet tamamen gerçek, tamı tamına 1300 odası bulunan bu gösterişli Versay sarayı mimari özellikleri arasında hiç tuvalet ve banyo tasarlanmamış olması dikkat çekici.

Ancak bunun tamamen Fransız asillerinin tuvalet ihtiyaçlarını sıradan insanlar gibi bir odada gidermek istemiyor olmasından kaynaklanıyordu.

Yapımına 1661 yılında başlanan sarayın ,1768 yılına kadar hiç tuvaleti ya da banyosu olmaması gerçekten günümüz şartlarında düşünüldüğünde çok enteresan.

Ünlü Fransız Parfüm efsanesi de buradan geliyor olabilir

1789 yılında Fransız Devrimi’nden sonra bütün sarayda sadece 9 tane tuvalet vardı ve bunlar sadece kral ve yakın aile üyelerine aitti.

Sarayın geri kalan çalışanları lazımlık kullanırdı ve bu kokular daire ve genel atmosfer ile çalışanların giysilerini tamamen sarardı. Yasaklanmış olmasına rağmen lazımlıklar genellikle çalışanlar tarafından oda pencerelerinden dışarı boşaltılırdı.

Yine anlatılan efsanelere göre pencereden atılanların kötü koku yayması neticesinde bugün Fransız parfüm endüstrisinin gelişimi söz konusu olmuştur.

Mimarların farklı uğraşıları da var

Fransa’daki Versay sarayı mimari özelliklerini okuduktan sonra birden kafamda farklı çağrışımlar canlandı. Mimarların o sarayı tasarlarken tuvalet mekanı tasarlamayı ne kadar da istediklerini hayal edince..

Mimarlığın mekan tasarlama işi olduğu tanımlaması artık ilk okul ders notları arasında bile yerini aldı, duymayan bilmeyen kalmadı ancak mimarların herkesin bilmediği ayrı görevleri de bulunmaktadır.

İşin espri mizah boyutu bir kenara dursun mimarlar yüzyıllar boyu aşağıdaki görevleri de yapmışlardır;

  • Ülkenin üst düzey yöneticisinin egosunu / benliğini tatmin etmek için manasız gösterişten ibaret ama hiç yapılış amacına uygun kullanılama(yan)mış binalar tasarlamak! Bu biraz siyasi kaçabilir ama günümüzde de hatta belki ülkemizde de halen uygulanmakta..
  • Mimarlar çok iyi deneme tahtası da olurlar..Gülmeyin, gayet ciddiyim; Eski Roma’da mimarların taş ustalarıyla birlikte yaptıkları kemerlerin altında günlerce bekledikleri efsanesi eğer doğruysa bu durum başka nasıl tarif edilebilirdi ki?
  • Mimarlar bir anlamda aşçılık mesleği ile de yakın akrabadır. Pek çok ünlü ve pahalı restoranda o leziz yemekleri yapanlar kim sanıyor sunuz? Tabi ki mimarlar..Şaka şaka, o aşçıların (ünlü olanları hariç) ön plana çıktıklarını hiç gördünüz mü? İşte yarışma projesinde ödülü almasına rağmen yapının açılışında davet edilmeyen mimar’da aynı kaderi paylaşmaktadır.
  • Boyacılık ta mimarların çok iyi yaptıkları (yapmaya çalıştırıldıkları bir iş dalıdır!) Bir iş ne kadar nitelikli ne kadar zorlayıcı olursa olsun mimarın en hızlı, en mükemmel ve en doğru bir de unutmadan en ucuz şekilde o işi halletmesi beklenir. Bunun ”boyacı küpü mü?” deyimimiz ile yakından ilişkisini düşündüğünüzde boyacılık için ne farklar görüyor sunuz?

Devamını oku

İlginçlikler

Mimarlıkla ilgili en komik whatsapp yazışmaları

Güncelleme:

Tarih:

Komik whatsapp yazışmaları mimar olduktan sonraki süreçte de komik diyaloglara sahne olabilmekte.

Her meslek grubunun kendince tuhaflıkları ya da başkaları tarafından çok rahat anlaşılamayacak iç esprileri mutlaka vardır. Ama mimarlıkla ilgili whatsapp yazışmaları gerçekten fenomen olmaya aday. Bu yazışmalar belki kurgu ama bunların onlarcası hatta daha abartılı olanları gerçek kişiler tarafından zaten diyaloglar ile kuruluyor. (:

Şimdi bu yazıda mimarlığı kazandıktan sonra olası whatsapp yazışmalarını sizlerle paylaşacağız. Bu konuşmaların tamamı gerçek hayattan alıntıdır ve ufak bir tuyo verecek olursak devamı gelecek..

Komik whatsapp yazışmaları hem de mimarlık üzerine.. Kişiler ve olaylar kurgu olsa da bu whatsapp konuşmalarının benzerleri gerçek hayatta yaşanmaktadır. Şimdi ise işi biraz daha farklı bir boyuta götürerek ünlü mimarların whatsapp’ta neler konuşabileceği üzerine gırgır temalı bir yazışmayı sizlerle paylaşalım..

Whatsapp konuşmaları ya da başka bir messenger uygulamasında gerçekleştirilebilecek bu konuşmalar gerçeklerin ta kendisini çok iyi yansıtıyor.

Uykusuzluk, maket yapma maceraları, jüriler, sinir bozucu işveren  – mimar diyalogları ya da diğer mesleki örnekler.. Özellikle de işveren ya da patron ile yaşanacak diyaloglar gerçekten çok eğlenceli olabiliyor.

 

Mimarlık mesleği ve diğer yan disiplinler için son derece eğlenceli benzeri komik whatsapp yazışmaları paylaşmak mümkün. Ama şair burada ne demek istiyor siz çok iyi anladınız.

Ne dersiniz? yeni diyaloglar gelsin mi? 🙂

Devamını oku
ReklamReklam