Sosyal medya'da takip edin!
X

Analiz

Muhteşem İç bahçe ve avlu örnekleriyle müstakil mimariler

Güncelleme:

Tarih:

İç bahçe ve avlu tasarımlarda ne kadar mükemmel etki yapabilir.Bu haberimizde sizler için yorumladık.Detaylar haberimizin devamında..

Geleneksel Türk Mimarisinde de fazlaca yer alan avlulu ev ya da atrium olarak da adlandırılan bu mimari konsept, bir mimar olarak her zaman ilgimi çekmeyi başarmıştır.

Tek bağımsız bölümlü ya da diğer bir deyişle tek aile için yapılan müstakil yapılarda daha fazla görülen bu iç bahçe , günümüzde de yerel mimari örneklerini fazlasıyla içeren Doğu ve Güneydoğu illerimizde halen yaşam alanı olarak kullanılabilmekte.

Mahremiyete olan saygı, geleneksel Türk aile yapısının içe kapanık yapısı nedeniyle de bu tür evler tercih edilebilmektedir.

Avlulu ev tasarımları evlere aslında içerisinde keşfedilmeyi bekleyen hacimler oluşturarak , yapıyı dış dünya ile doğrudan ama kendi içinde bir ilişkiye zorluyor.Bu zorlama göğe yükselen amorf kuleler, ruhsuz gökdelenlerdeki depresyonik tavırları insanı doğayla buluşturarak yok ediyor.

Tabi çok fazla öznel yargı içeren yukarıdaki tanımlamalar kişiden kişiye göre değişebilir.

Mimari tasarımlar, ihtiyaca göre şekillenebilen yargıları içerir.Bu yargılar doğal olarak her işverende yada müşteride değişkenlik gösterebilir.

İç bahçeli müstakil yapı konseptleri türlü türlüdür.Şimdi keşfedebildiğim kadarıyla çeşitlerini sizlerle yorumlayalım.

Görsellerde kimin , nerede ne için kime yaptığı bilgilerini, işin daha çok kurgusal boyutu üzerine bir yazı yazdığımdan paylaşmadım.Çeşitli iç bahçe konseptlerini olabildiğince farklı yönlerden ele alabilecek bir yazı olması amacıyla.

Yukarıdaki iç bahçe, üstü kapalı ve terrarium havasında olup, saksı çiçekleriyle iç mekana akvaryum havası kazandırmakta.Mekana müthiş bir genişlik ve ferahlık algısı kattığı da rahatlıkla söylenebilir.

Üstte gördüğümüz örnekte ise, üstü açık ama kapatılabildiğinden emin olmadığım tek katlı bir yapı kitlesi içerisinde tasarlanmış iç bahçe görülebilmekte.

Doğal zemin ve bitkilerin kullanıldığı hacimde istenildiğinde camlarla ayrılarak dış etkilerden korunabilen bir alan oluşturulmuş.

Yukarıdaki örnekte ise daha dar ama yapı kitlesinin içerisinde nefes almaya yarayan bir boşluk görülmekte.

İç bahçeler ilk örnekte olduğu gibi akvaryum ya da terrarium etkisi yaratabilirken, bazen de su faktörünün işe dahil olmasıyla birlikte doğal bir habitat havası da kazanabilir.Yukarıda bunun güzel örneklerinden biri incelenebilir.

İlk örnekteki gibi mekana daha soğuk bir hava kazandıran iç bahçe görülebilmekte.Gerçi bahçe ya da avlu tanımlaması için biraz fazla küçük sayılan bu hacime boşluk demek daha doğru olacaktır.

Zarif, modern iç mekana doğal aydınlatma sağlayan ferahlatıcı bir boşluk olduğu da söylenebilir.

Bambu ağaçları, serpme taş tabakası ve cam bölmeyle ayrılmış iç rahatlatan bir mekan denemesi daha.

Çatı döşemesinde açılan dairesel bir yırtıktan odaya dolan doğal güneş ışınlarının huzur hissini coşturacağından şüphe duyan var mı?.

Benim tercihim üst katlarda yapılacak bir yırtık şeklinde ya da akvaryum vari tarzdaki iç bahçe değil.Daha naturel ve gerçek anlamda yapının içinde dış dünyayla kurulan bağlantıya vesile olan iç bahçelerden yana.

Şuraya 10 sn bakınca sandalyenizi çıkarıp sevdiklerinizle iki kelam ettiğinizi düşünüyorsunuz.

Avlular, iç bahçeler veya atrium boşlukları hakkında siz ne düşünüyor sunuz?.İç bahçeli müstakil bir yaşam alanı sizce de inanılmaz değil mi?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Analiz

Bir mimarın dijital eskiz defterinden konsept tasarımlar

Güncelleme:

Tarih:

Mimari konsept fikirleri nedir? Mimari konsept bulma hakkında öneriler ile kendi tasarımım olan mimari konsept örnekleri bu yazıda sizlerle olacak. Mimari tasarımda bir konsept üzerinden yürümek her zaman daha başarılı sonuçlara ulaştıracaktır. En azından ben böyle düşünenlerdenim.

Konsept belirleme hakkında sorular sorulduğuna şahit oluyorum. Bu boyutuyla Mimari tasarımlar için konsept çok önemli bir kavramdır. Konsepte bağlı geliştirilen projeler için daha kullanışlı ve daha estetik olduğuna inanıyorum.

Mimari konsept kavramını bir anlamda siyasi ideolojilere de benzetiyorum. Yani aslında her boyutuyla belki mimari tasarım için daha kullanışlı bir mimari tasarım fikri tercih edilebilecek iken sadece mimarlık konsept fikirleri bağlamına ayak uydurmak zorunda kalmak biraz bağnazlık gibi görünüyor.

Büyük mimarlarımıza baktığımızda mimarlıkta konsept bulma konusuna aslında bir anlamda mimari tasarım kimliği olarak kendiliğinden geliştirdikleri bir olgu izlenimine katılırsınız. Daha açık konuş Murat! Yani şunu diyorum;

”Mimar Sinan’ın bir tasarıma başlarken bu tasarım konsepti biraz eklektik, biraz brütalist, biraz modernist olsun ve şuradan yola çıkarak bu tasarımı oluşturmalıyım. Bu tasarımda şu mimari konsept senaryosu üzerinden yürümeliyim..”

Filan dediğini pek sanmıyorum. Ya da F.L. Write, Le Corbusier ya da Renzo Piano için aynı şeyleri düşünüyorum. Buraya kadar konsept belirleme süreci için farklı farklı görüşleri paylaştım. Herşeye rağmen bir konsept belirleyerek tasarıma başlamanın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Mimari konsept fikirleri ve mimari konsept örnekleri

Aslında mimari eskiz demeye pek dilim varmıyor ama birazdan paylaşacağım mimari tasarımların mimari dijital eskizler dışında başka nasıl adlandırılacağını bilemedim. Çünkü hiçbir sınırlayıcı öğe, ya da önceden belirlenmiş bir ihtiyaç programı olmaksızın tasarlanmış konsept mimari tasarımlar olduğunu söylemeliyim.

mimari konsept fikirleri

Form olarak alışılageldik ama yeryüzüne oturma şekliyle farklılaşan bir kabuk ve kabuğun içerisinde 4 kattan oluşan bir yaşam alanı ile tanımlanabilir. Her kat kendi içerisinde cephesel eğrilikleri ile dışarıdan bakıldığında küp formunu tamamlayacak şekilde konumlanırken, katlar arasındaki iletişim spiral merdivenlerle yukarı bağlanıyor.

mimari konsept fikirleri 2

Zemin kat bina girişi, antre, ıslak hacimler mutfak ve açık bir oturma bölümlerinden oluşurken 1. Kat metrekare bakımından en büyük olanı ve salon gibi oturma bölümlerine hizmet veriyor. Diğer iki katta yatak odaları yer alıyor. Doğrusal pencere hatları yapının formunu tanımlayıcı ve tamamlayıcılık özellikleri ile dikkat çekerken homojen ve doğal bir aydınlatma amaçlanıyor.

mimari konsept bulma

Bu arada belki olur da uygulanmak istenirse taşıyıcı sistem – konsol açıklık değeri hiç bir noktasında 3 metreyi geçmiyor. Yani konsept belirlerken uygulanabilirlik bağlamı kesin surette düşünüldü. Tasarım konsepti belirlenirken siz de farklı çağrışımlardan yola çıkabilirsiniz. Örneğin bu mimari tasarım konsept fikrini hayata geçirirken

Bu konsept tasarımı ne kadar sürede yaptım? 

Konsept belirleme süreci için aylarımı verdim diyemeyeceğim. Japon bir meslektaşımdan esinlenerek geliştirdim ama tabiki kendi yorumlarımı işlemeye çalıştım 3d görselleştirme yeteneklerim dahilinde. Eleştiri serbest sonuna kadar abanabilirsiniz. (:

Ama neticede bir konsept mimari proje örneği olduğunu unutmadan.. Bu arada kişisel çalışmalarımı mimarihaber.net’i kurduğumdan bu yana geçen yaklaşık 3 yıla yakın süre zarfı boyunca pek paylaşmak taraftarı olmasam da mimari konsept fikirleri hakkında bir yazı için daha samimi bir örnek bulamadım.

Bundan önce de aşağıdaki bağlantıdan ziyaret edebileceğiniz uygulamaya dönük bir mimari proje çizimi paylaşmıştım.

Şimdi bir başka mimari tasarım konsepti örneği inceleyelim;

Bu tasarımı tanımlarken havalı ve yerden yüksek bir konsept belirlemeye çalıştım. Sonuç itibariyle ortaya böyle bir ev tasarımı çıktı. Yine yukarıdaki örnekte olduğu gibi sketch up kullanarak tasarladım. Biraz Photoshop rutüşlemeleri ile tamamladım.

mimari konsept konuları

Mimari konsept konuları aslında biraz tasarımcının kendi iç dünyasındakilerle ihtiyaçları birleştirmesi neticesinde oluşan tasarımlardır. Mesela mimari konseptin konusu belirlenirlenirken ben bu tasarımda çapraz beyaz çelik dikmeler ile cam kısmın mutfak ya da mutfağın bir uzantısı olarak kullanılabilecek yemek yeme bölümü olmasını kurgulamıştım kafamda.

mimari konsept belirleme konu

Ön cephedeki dörtgen cam bölmelerden ışık huzmelerinin içeriye girmesi, eğri çatısı ve uçuyormuş izlenimi uyandıran bir cam kütleyi monte ettim.

Tabi dediğim gibi yine her açıdan eleştiriye sonuna kadar açığım, bu ve tüm tasarımlar neticede övgüye açık olduğu kadar eleştiriye de açıktır. Bundan bir kaç yıl kadar önce söylediğim ve anonimleşen bir söz tam da bu noktada konsept vurgusu anlamında eklenebilir;

”bir mimar en iyi tasarımını henüz yapmamıştır..Ve gerçekten iyi bir mimar ise hiç bir zaman yapamayacaktır…”

Ben iyi bir mimarım demiyorum, burada blogumuzda kendi kendimize söyleşiyoruz işte.. Bu arada yukarıdaki konsept için diğer görselleri incelemek için aşağıdaki resimlere tıklayabilirsiniz.

Bu yazımda mimari konsept fikirleri üzerine beyin fırtınası yapmaya çalıştım. Tasarımlar harika demiyorum ama bir fikri yansıtması bakımından son derece niş örnekler olduğuna inanıyorum. Başka bir örnek ile devam edelim o halde..

Mimari konsept bulma örnekleri adına son paylaşım

mimari konsept fikirleri örnek

Böyle çelik bacakların üzerinde duran uçuyormuş izlenmi uyandıran mimari konseptler üzerine bir kaç yıl önce yaptığım bir tasarım denemesi.

Skethup’ın sonuca hızlı götüren özelliğini gerçekten seviyorum. Bu program ile boş vakitlerimde takılmaya devam etsem de konsept tasarım fikirleri için sadece dijital eskizleme konusunun yeterli olacağını düşünmüyorum.

Mimari konsept fikirleri hakkında son sözler;

Mimari konseptler hakkında ünlü mimarlardan örnekleri de incelediğinizde aşağıdaki ortak özelliklerin olduğu sonucu ortaya çıkar;

  • Mimari konsept bulma konusu aslında bir lüks değil, ihtiyaca göre şekillenebilen tasarım anlayışına destek olmaktadır.
  • Mimarlar konsept belirlerken bazen çekici bir vücut hattından , bazende bir salyangozdan ilham alabiliyor.Yani mimari konsept bulmak konusunda zorlayıcı örneklere ihtiyacınız yok.
  • İç mimari konsept örnekleri için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Keza ünlü iç mimarların son koleksiyonları incelendiğinde  benzer ilham kaynaklarına öykündüklerini görebilirsiniz.

Siz de tasarımlarınızı, konsept tasarım denemeleri ya da eskizlerinizi buradan gönderin paylaşalım. Şimdi tasarımlar ve konsept kavramına olan bakışınız hakkında yorumlarınızı cevaplayabilirim. Behance hesabınız varsa tasarımlarım için beni orada da takip edebilirsiniz.

Devamını oku

Analiz

İstanbul’da gezilecek mimari yapılar ve mekanlar (10 madde)

Güncelleme:

Tarih:

İstanbul’da gezilecek mimari yapılar ve mutlaka görmeniz gereken yerleri bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Biraz zor da olsa İstanbul’da gezilecek doğal yerler de mevcut.İstanbul’da gezilecek semtler mutlaka görülmesi gereken lokasyonlar haberimizde..

İstanbul bünyesinde kültürel ve sosyal açıdan birçok özel mekan barındıran bir şehir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği İstanbul’un  diğer ülkelerde olduğu gibi kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir çok yeri de mevcut.  İşte İstanbul’da görülmesi gereken 10 yer…

10.) İstanbul’da gezilecek mimari yapılar listemizin başında; Ayasofya camii

Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilen Ayasofya İstanbul’da müzesi görülmesi gereken noktaların başında geliyor.

Bazilika planlı bu patrik katedral, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürüldü.

1935 yılından sonraysa müze olarak hizmet vermeye başladı.

9.) Kapalıçarşı

Şehrin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri olan Kapalıçarşı gerek yerli gerekse yabancı turistlerin vazgeçilmez yerlerinden biri.

Fatih döneminde inşa edilmeye başlanan çarşı en yoğun saatlerinde yarım milyona yakın insan barındırabiliyor. Ayrıca eşsiz çarşının içinde dört bin dükkan bulunuyor.

8.) Kız Kulesi

Üsküdar’daki Salacak sahilinin hemen açığında bulunan Kız Kulesi kayalık bir adacığın üzerinde yükseliyor. İstanbul’u 360 derecelik açıdan görebilen ender mekanlardan biri olan kulenin  ne zaman inşa edildiğiyse bilinmiyor.

Ancak bazı kaynaklarda M.Ö. 341’de yapıldığı yer alıyor. Kız Kulesi 2000’de gördüğü restorasyon sonrasında lokantası ve seyir balkonu ile turizme tahsis edildi.

7.) Süleymaniye Külliyesi

İddiaya göre, Mimar Sinan Süleymaniye’yi, Ayasofya’dan üstün bir eser verme çabasıyla inşa etmiş.

Kubbe çapıyla bu amaca ulaşamasa da bir piramit gibi yükselen yapının zarafeti, iki katlı enfes revakları ve geniş iç mekanıyla bir şaheser durumunda.

Kanuni Sultan Süleyman adına yapılan caminin dışında üç türbe, altı medrese, sıbyan mektebi, imaret ve hamam bulunuyor.

Ayrıca kanuni İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü padişah olduğu için Süleymaniye caminin 4 minaresi olduğu söyleniyor.

6.) Rüstem Paşa Camii

Yapım yılının 1561 olduğu tahmin edilen Rüstem Paşa Camii Kanuni’nin sadrazamlarından Rüstem Paşa’nın anısına eşi Mihrimah Sultan tarafından Tahtakale’de inşa edildi.

Cami kubbe eteklerine kadar çinilerle kaplı bir şekilde yer alıyor. Özellikle lale motifli olanlar Osmanlı çini sanatının en başarılı örneklerinden sayılıyor.

5.) Kariye Müzesi

Kariye Müzesi olarak anılan yapı, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde büyük bir yapı kompleksi olan Khora manastırının merkezini oluşturan ve İsa’ya adanmış olan bir kilise yapısı.

Yapının kesin olarak inşa tarihi bilinmemekle birlikte 10.yüzyılın sonlarında yaşamış olan yazar aziz Symeon Metaphrastes’in anlatımına göre  Hıristiyanlığın erken dönemlerinde, 298 yılında, Nikomedia (İznik) da 84 müridiyle birlikte şehit edilen Aziz Babylas’ın, 4.yüzyılın başlarında röliklerinin buraya gömülmesiyle  Khora manastırının bulunduğu bölgenin, kutsal mezarlık alanı (necropol) olarak önem kazanmaya başladığı anlaşılıyor.

4.) Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-78 yılları arasında, Bizans’ın eski Akropol alanına yaptırılan Topkapı sarayı 400 yıl boyunca imparatorluğa ev sahipliği yaptı.

Zaman içerisinde yapılan eklemelerle genişletildi ve güzelleştirildi. En önemli yenilemeler 1509 depreminden ve 1665 yangınından sonra yapıldı. Saray Atatürk’ün emriyle 1924 yılında halkın ziyaretine açıldı.

3.) Sultanahmet Camii

1609-1616 yılları arasında Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılan Sultanahmet Camii’nin Mimarı Sedefkar Mehmet Ağa.  Mavi, yeşil, beyaz renkli İznik çinileri ve kubbesinin içindeki mavi ağırlıklı kalem işleri nedeniyle Avrupalılarca “Mavi Cami” (Blue Mosque) olarak adlandırılır.

İbadethane bölümü 64×72 metre boyutlarındadır.

43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metre olan caminin içi 200’den fazla renkli cam ile aydınlatılmıştır. Ayrıca  Sultanahmet Türkiye’nin altı minareli ilk camisi olma özelliğini taşıyor.

2.) Yerebatan Sarnıcı

Ayasofya’nın yanında bulunan Yerebatan Sarnıcı, İmparator Jüstinyen tarafından 6. yüzyılda yaptırıldı. Ayrıca sarayın su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edildi.

Uzunluğu 138 metre, genişliği 64,6 metre olan sarnıçta toplam 336 mermer sütun bulunuyor.

İstanbul’un fethinden sonra, yaklaşık 100 yıl süreyle sarnıcın varlığı farkedilmeyen Yerebatan sarnıcı bodrumlarında su biriktiren ve deliklerden sepet sarkıtarak balık tutan insanlar sayesinde keşfedildi.

1.) Mağlova Kemeri

Mimar Sinan’ın bu eseri Alibey Deresi vadisi üzerinde yapılmış bir su kemeri. Mağlova 3 katlı, her katı köprü gibi inşa edilen ve 36 metre yüksekliğinde şahane bir yapı .

Gaziosmanpaşa sınırlarındaki Cebeci köyü yakınlarında olan kemer hala İstanbul’a su taşımaya devam ediyor.

Devamını oku
ReklamReklam