Sosyal medya'da takip edin!
X

Haber

Bakan; ‘Kendi enerjisini üretebilen, akıllı evler inşa edeceğiz’

Güncelleme:

Tarih:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki yaptığı açıklamalarda kentsel dönüşümün önemini vurgularken, yenilikçi sürdürülebilir çözümlere teşvikler verileceğini belirtti.

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek konutlar ve yeniden inşa edilecek olanlar hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kendi enerjisini kendi üreten ve akıllı ev konseptinde evler inşa edileceğini söyledi.

Şehircilik ve imar yasalarına yönelik düzenlemelerin yolda olduğunu belirten Mehmet Özhaseki, yapılacak veya yapılması planlanan değişikliklerle birlikte daha sürdürülebilir bir kent yaşamı amaçladıklarını belirtti.

Son günlerde çıkan imar affı tartışmalarına yönelik özellikle mimarlık medyasında yanlış anlaşılmalara neden olan yanlış yorumlamaların da art niyetli yaklaşımlardan kaynaklandığını belirtti.

‘Enerjisini kendi üreten yeşil evler yapacağız’

Bir an önce dönüşümün tamamlanması gerektiğini söyleyen Özhaseki, “Programlarını yapıyoruz, inşallah yasalar çıktıktan sonra yılda 500 bin konutu değiştireceğiz. Tabii bunu yaparken de dikkat edeceğimiz şeyler var. Eski bildiğimiz gibi, sıradan, yüksek katlı, yoğunluğun verildiği, sosyal donatısı hiç düşünülmemiş, rastgele konutlar değil. Akıllı evler konseptinde, enerjisini kendi üretebilen yeşil evler diye tarif ettiğimiz ve bu kapsama giren birçok özelliği de taşıyan evler yapacağız” dedi.

Belediyeler bire 2 vererek, iki kat yerine 4 kat vererek, 10 kat yerine 20 kat vererek, sosyal donatısını hiç düşünmedikleri yaptıkları konutlaşma, değişim, dönüşüm doğru bir dönüşüm değil. Bunu durduruyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Türkiye

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf olarak buradan indirebilirsiniz

Güncelleme:

Tarih:

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf formatında buradan indirebilirsiniz. Yenilenmiş ve güncel İBB imar yönetmeliği 20 Mayıs 2018 Pazar tarih ve 30426 sayılı resmi gazetede yayımlandı.

Yönetmeliğin Çevre ve şehircilik Bakanlığı’nca neden bu kadar geç onaylandığı konusu artık konuşulmaya başlanmışken yönetmelik dün akşamki resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İBB İmar yönetmeliği yürürlükte mi? Sorusu artık yeni İstanbul imar yönetmeliği son bulmuş oldu. İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 Resmi Gazete ve indirme linki haberimizde paylaştık.

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf indir

istanbul imar yonetmeligi 2018 yeni

Yeni İBB İmar yönetmeliği taslağı yayımlandıktan sonra imar yönetmeliği taslağı neleri değiştirdi yazımızda 27 maddede değişen şeyleri tek tek yorumlamıştık.

Bu istanbul imar yönetmeliği son şekli için de yeni bir makale üzerinde editör arkadaşlarımızla birlikte şuan çalışmalara başladık. Yazıyı tamamladıktan sonra sosyal medya hesaplarımızdan da paylaşacağız.

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 kısaca neler değiştirmiş?

Dün akşam yayımlanan resmi gazetedeki Yeni İBB imar yönetmeliği 2018 incelemesini yaptığımızda taslağa göre kabaca önemli bir kaç değişiklik dışında fark olmadığını söyleyebiliriz.

– Ancak son istanbul imar yönetmeliği pdf olarak incelediğimizde çift asansör şartı 20 daireden sonra ve yüksek yapılarda zorunlu hale getirilmiş.

– Çatı ile ilgili olarak saçak ucundan %45 eğim ve gizli dere 80 cm iç parapet üzerine oturtulacak çatı. Dış parapet 50 cm olarak kararlaştırılmış.

Bina merdivenleri için 110 cm yapılabileceği, dubleks merdivenlerinin 90 cm olabileceği belirtilmiş.

– Tabii zeminden kotlandırma şartı, planlı alanlar imar yönetmeliğinde 12 metre ön bahçe mesafesi gerektirirken, yeni istanbul imar yönetmeliği 6 metreye düşürmüş.

– Daire içi holler eski planlı alanlar’daki gibi 110cm olarak kararlaştırılmış. Hava bacaları ise artık 50×50 cm olarak kararlaştırılmış.

Yönetmeliği buradan indirebilirsiniz;

İstanbul İmar Yönetmeliği 2018 pdf olarak indirmek için burayı tıklayabilirsiniz; Yeni İBB İmar Yönetmeliği 2018 pdf

Ayrıca paylaştığımız linkten yönetmeliğin eklerini de indirmeyi unutmayın.Son olarak İBB İmar Yönetmeliği ve yönetmelikler hakkında aşağıdaki yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz;

Devamını oku

Dünya

Binaların cephe temizliğinden sonra evrimini kanıtlayan 15 fotoğraf

Güncelleme:

Tarih:

Bina dış cephe temizliği nedir? Dış cephe yıkama örnekleri için sizlerle harika 15 fotoğraf paylaştık. Dış cephe temizliği fiyatları ve firmalarına bir gün ihtiyacınız olursa aşağıdaki resimleri referans gösterebilirsiniz.

Binalar da kirlenir. Kirlenmek güzeldir ama temizlendiğinde sanki yerinde bambaşka binaların yapıldığına şahit olacağınız firmaların harika işler çıkardığı örnekleri sizlerle paylaştık.

Bina dış cephelerinde çevresel koşullar nedeniyle zamanla deforme olan, yıpranan ve eski bir görünüme ulaşan binaların temizlendikten sonra bambaşka görüntüye kavuşmalarını içeren fotoğrafları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Eski görünüme neden olan cephe kirlilikleri binalara ister istemez masif bir görünüm kazandırır.Bu yapıda yaşayanlar ve önünden geçenler için pek sevilen bir durum değildir. Bina cephe temizliği bu anlamda mimari silüet kavramı için de oldukça önemlidir.

Bina dış cephe temizliği hakkında öncesi sonrası şeklinde 15 fotoğraf

bina-dis-cephe-temizligi-ornekleri

Cephe temizliği cam cephelere sahip binalarda daha fazla ihtiyaç duyulan bir onarım maliyeti olsa da, eski binaların da cephe yenileme işlemine ihtiyaç duymaksızın temizlikle yepyeni görünümlere kavuşmasına olanak sağlayacaktır.

Binaların dış cephe temizliği hakkında sizlerle güzel örnekleri paylaştık. Türkiye’de bina dış cephe temizliği firmaları sayısı oldukça az.Bu alanda yenilikçi ve iş güvenliğine önem veren firmaların artmasını temenni ediyoruz.Son olarak dış cephe temizliği fiyatları metrekare bazında şehirden şehire göre değişiklik göstermektedir.

Devamını oku
ReklamReklam