Sosyal medya'da takip edin!
X

Ürün

Çelik ve titanyum dayanıklığında ‘süper ahşap’ geliştirildi!

Güncelleme:

Tarih:

Yapı teknolojileri yapı malzemelerine yönelik araştırmaların derinleşmesiyle birlikte doruk noktaya ulaştı ve süper ahşap adı verilen yeni bir ürün geliştirildi.

Shiftdelete sitesinin haberine göre Maryland Üniversitesi’ndeki (UMD) araştırmalar neticesinde normal ahşaptan 12 kat daha dayanıklı bir ‘süper ahşap’ bulundu.

Üretim aşamasında 2 farklı sürecin sonunda lignin ve hemiselülozu kısmen çıkarmak için sodyum hidroksit ve sodyum sülfitten oluşan sulu bir karışımla odun örnekleri kaynatılıyor.Ardından, ahşap sıcak bir şekilde presleniyor. Bu işlemi hücre duvarlarının çökmesini ve yüksek oranda hizalanmış selüloz nanofiberlerin oluşmasını sağlıyor.

Normal ahşaba nazaran 10 kat daha sert!

Sonrasındaki işlemler artık ‘süper ahşap’ ürününü ortaya koyuyor.

Sıradan ahşaba nazaran 12 kat daha güçlü olup, 10 kat daha sert bir hale gelen bu yeni nesil malzeme ile yapı sektöründe yeni girişimlerin yerini alabileceği dikkatlerden kaçmıyor.

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Ürün

Satın alabileceğiniz mimarlık temalı takı ve aksesuarlar

Güncelleme:

Tarih:

Mimariden esinlenerek tasarlanan takı ve aksesuarlar mimarlara verilebilecek en güzel hediyelerden birisidir.Tasarımların tasarımcıya verdiği ilhamlar neticesinde bunlar gibi kreatif örnekleri son dönemlerde sıkça görmekteyiz.

Mimarlık örneklerinden ilham alan geometrik modeller üzerine yoğunlaşan takı modellerini sizlerle paylaştık.

Mimar sevgiliniz varsa geçtiğimiz günlerde paylaştığımız şu yazı da ilginizi çekebilir;

Aşağıda yer alan mimariden ilham alan takılar bazen bauhaus ekolünden bazen de modernist üsluba öykünerek geliştirilmiş.Ama ne olursa olsun son derece şık ve minimalist öğeler olduklarını söylemekte fayda var.

En önemlisi satın alabilmeniz için resimlerin altında sizler için linklerini paylaştık.Şimdiden hayırlı olsun.

Yukarıda farklı örneklerini gördüğümüz bu aksesuarlardan sağ üsttekine sahip olmanız için 210 Dolar gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekli.Satın almak için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Etsy üzerinden muhteşem parçaların üreticisi olan Shekhtwoman hesabında yukarıdakilere nazaran daha uygun fiyatlı tasarımları görebilirsiniz.Yukarıdaki koleksiyonun ürünlerini görmek ve satın almak için şu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki koleksiyonun diğer ürünlerini görmek için ve 150 dolarlık fiyatı ödeyerek satın almak için de bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizin kapak resminde de kullandığımız ve son derece şık minimalist tasarımlı bu aksesuarı satın almak için de yine geliştiricinin Etsy hesabını takip edebilirsiniz.İşte satın almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Etsy üzerinden özellikli ürünler gerçek anlamda insanın içini gıdıklıyor.Tasarımların hoş görünümleri, şık ve sadelikleri ile öne çıktıklarını söyleyebiliriz.Lakin fiyat küpürleri son günlerde ülkemizde dolar kurlarının da bir hayli yüksek tonlarda seyretmesinden ötürü biraz ulaşılabilirlikten uzak gibi görünüyor.

Mimarlıktan esinlenerek tasarlanmış bu ilginç takı ve aksesuarlar hakkında siz ne düşünüyor sunuz?

 

Devamını oku

Tasarımlar

2017 yılının en ilginç 10 endüstriyel tasarım örnekleri

Güncelleme:

Tarih:

Tasarım gerçek manada farklı olma çabasını, bir ihtiyacı karşılamaya yönelik gerçekleştirme sanatıdır.Bu sanatın tasarımcılar tarafından yapıldığını zaten biliyoruz.

Endüstriyel tasarım örnekleri meraklıları için oldukça kreatif fikirleri barındırmakta.Tasarımcılarının sektörlere göre özelleştirilmiş ihtiyaçları ürüne dönüştürdükleri tasarımlar gerçek manada zihin açıcı ve bir o kadar da amaca hizmet eden türden.

Endüstriyel tasarımlar her tasarımcıyı kendisine bağlayan farklı özelliklere sahip olabiliyor.Örneğin bazen bir vazo, bir vitrin süsü ya da biblo..Bir kitaplık, bir sandalye ve daha fazlası..

Tasarımların genel bakış açısına göre tek ortak özelliği yeni bir şeyler söylüyor olması.En azından bu noktada gayret ediyor olması diyebiliriz.

İşte 2017 yılının kıskandıran tasarımları;

10.) Çin’li tasarımcılar Neri & Hu Yanzi, Tellerde günün tadını çıkaran kuşlardan esinlenerek Artemide firması için bir armatür..

Tasarımda zarif hatların minimalist çizgilerin dikkat çekiciliği hemen her şeyin önüne geçmeyi başarmış. 2004 Yılından bu yana tasarımlarını geliştiren endüstriyel tasarım firması yeni koleksiyonlarında taklit edilmesi kolay olmayan çizgiler üzerine yoğunlaşmaya başlamış.

9.) Amerika’lı tasarım studyosu Montaag; Beton kahve makinesi tasarımı

Dünya çapında başarılı işlere imza atan endüstriyel tasarım firması Montaag bu tasarımlarını 799 Dolarlık fiyat etiketiyle satışa çıkarmıştı.

8.) Kar taneleri ve bal peteklerinden esinlenerek tasarladığını söyleyen Øivind Alexander Slaatto , bu hoparlörleri ev dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası olarak sunmuştu..

Üstelik kaplamalar yalnızca kumaş alternatifleri arasında seçilebilir değil.Yani desen, şekil ve renk alternatifleriyle birlikte son kullanıcı için özelleştirilebilecek karakterde ürünler olduğunu söylemek mümkün.

7.) Dünya’ca ünlü Japon Mimar Kengo Kuma, Yakisugi serisi için sarkıt buz kütlelerini andıran bir aydınlatma armatürü tasarlamıştı

Mimarlar hep bina tasarlamaz..Buna güzel bir örnek için daha önce paylaşmış olduğumuz Ünlü Mimarlardan Ayakkabı tasarımları yazısına da göz atabilirsiniz.

Ayrıca tasarımla ilgili insanın altından geçmeye cesaret isteyecek nitelikte bir ağırlık hissini siz de duydunuz mu?

6.) İspanyol tasarımcı Victor Castanera tarafından tasarlanan küre toplar led aydınlatma sağlarken çelik raflar üzerinde denge konsantrasyonuna yoğunlaştırıyor

Metalik renklerin dikkat çekiciliğinden faydalanan bir endüstriyel tasarım örnekleri olarak listemizde yerini aldı.

5.) Arkaplanı gün boyunca renk spekturumu içerisinde dönüşen bir duvar saati tasarımı;  Victor Castanera

Böyle etkileşimli tasarımlar içerisinde bulunduğumuz dijital çağda daha fazla ilgi buluyor.Ayrıca öte yandan tasarımdaki dominant etkiyi de farketmişsinizdir..Örneğin yelkovanın olmayışı ve akrebin duruşu vs..

4.) Kumaş, dokuma ve ahşap konusunda gerçek bir uzman endüstriyel tasarım firması olan veegadesign konsept koleksiyonunda dikkat çekici öğeler sunmuştu..

Сrafting Comfort koleksiyonu, geleneksel yöntemlerin modern bir şekilde kullanılmasına dayanmakta..

3.) Tayland merkezli endüstriyel tasarım örnekleri incelendiğinde sürdürülebilir fikirlerin fazlalığı hemen göze çarpıyor..İşte onlardan bir tanesi daha.

Atelier 2+ imzasını taşıyan tasarımda evde bitki yetiştiriciliğini teşvik eden, özendiren ve tüm bunları yaparken evin şirin bir dekorasyon öğesi olarak değerlendirilebilecek bir endüstriyel tasarım olması 2017 yılında basit ama etkili tasarım dokunuşu olarak hafızalara kazınmıştı.

2.) 2013 Yılından günümüze kadar Mermeri tasarımlarından ayırmadan kullanan bir tasarımcı;  Moreno Rati

Ama bu defa cam ve mermer öğelerini bir dekorasyon unsuru olarak kullanmayı tercih eden tasarımcı, bu alanda yoluna devam etmeyi kararlı kılmış.

1.) Levantin Design İçerisinde bulunduğumuz yüzyılın dışa-vurumcu tasarım akımı temsilcilerinden biri..Son koleksiyonuyla çarpıcı tasarımlar yaratmıştı..

Aydınlatma elemanını yer yer pop art kısmen naturalist çizgilerle ifade etmeyi sevdiği çok belli oluyor.

Bu yazımızda Dünya’nın dört bir tarafından çarpıcı endüstriyel tasarım örnekleri paylaştık. Endüstriyel tasarımlar hakkında neler düşünüyor sunuz? Tasarımcılar fikirlerini ifade edebilmek ve sanatı nihai ürün olarak yorumlamak için bu metotları sizce nasıl yorumlamış?

Ayrıca son olarak geçtiğimiz yıl paylaştığımız benzer bir yazı da ilginizi çekebilir;

İlave okuma listesi için şu etikete de göz atabilirsiniz; Endüstriyel ürün tasarımları

Devamını oku
ReklamReklam