Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Mimarlıkla ilgili yakın tarihin en güzel belgesel tavsiyeleri

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlıkla ilgili film, belgesel ve kitap önerilerine bu yazımızla bir başkasını ekliyoruz.Sizlere belki de daha önce duymadığınız mimari belgeseller önerdik.

Mimarlık belgesel programları için vazgeçilmez öğelerden birisi.Son yıllarda mimari belgesel çekimleri gelişen teknolojinin de etkisiyle birlikte heyecan dolu sahneleri izleyiciyle buluşturmaya başladı.

2018 Yılında izlenmesi gereken mimari belgeseller için bu yazımızda sizlere güzel tavsiyelerde bulunduk.

Listemize geçtiğimiz yıla damgasını vuran Danimarka’lı ünlü mimar Bjarke Ingels temalı BIG TIME belgeseliyle başlayalım.

Belgeselde tasarımlara yönelik beyin fırtınası ve size ciddi anlamda beyin jimnastiği yaptıracak sahnelere yer verilmiş.

Microtopia mimari belgeseli ise sizlere sürdürülebilir konut çözümleri üzerine düşünmeye sev ediyor.Bu belgeselde mikro – mimari çözümlerden sürdürülebilirlik bağlamına derin ama hiç te sıkıcı olmayan bir yolculuk sizleri bekliyor.

Aşağıda fragmanını izleyebilirsiniz.

25 dakikalık film, son tasarım projelerini tamamlayan bir grup öğrencinin gözünden stüdyo tabanlı tasarım eğitimi dünyasına benzersiz bir bakış sunuyor.

Tasarım sürecine yönelik kreatif diyalogların ve sorgulayan tavırların eleştirel yaklaşımların aslında nasıl yapıldığında faydalı olabilir sorusuna güzel yaklaşımlar kazanmanızı sağlayacak.

Filmin sıkıcı olmadığı tek solukta heyecanla izlenme yeteneğine sahip olduğunu da belirtelim.

Film setleri için özel olarak oluşturulan gerçek mimari yapıların geleceğiyle ilgili yadsımaları anlatan başka bir belgesel önerisiyle yazımıza devam ediyoruz.

Mimari eserlerin tarihe tanıklık eden yüzleri ve savaş sonrası yıpranmışlıkların yaşanmışlıkların herşeyin önüne nasıl geçtiğini güzel bir dille anlatan bu belgesel de izlenmesi gereken mimari belgeseller arasında yerini alabilir.

Tavsiye listemize bu öneriyle zenginlik kazandırdığımızı belirtmekte ve dil bakımından diğerlerine nazaran daha popülerlikten uzak olduğunu belirtmekte fayda var.

2017 Yapımı dünya’nın en sıradışı evleri belgeseli 4 bölümlük sıkmayan ve akıcı anlatımıyla sizleri tasarımcılarının gözünden bakmaya davet ediyor.

İngiltere merkezli Invisible Studio’nun kurucusu Piers Taylor ve İngiliz aktrist Caroline Quentin, BBC tarafından sunulan bu 4 bölümlük seride “Dünyanın En Olağanüstü Evleri” ni keşfediyorlar.

Frank Lloyd Wright eğer yaşasaydı geçtiğimiz sene 150. doğum gününü kutlayacaktı..İşte tam da bunun anısına sizleri bu büyük üstadın yaşama tutunma sebebi olan mimarlığa bakış açısına yolculuğa davet eden bu belgeseli de mutlaka izlenmesi gerekenler arasına eklemenizi önereceğiz.

Yine BBC tarafından finanse edilen ve kurgulaştırılan bu belgeselde tasarımcıya bakış açınız değişecek.

Tasarım kavramı ve tasarım süreçlerine yönelik farklı kavramların derinlemesine analiz edildiği başarılı bir yapım daha..

Konsept geliştirme aşamasından yapının uygulama safhasına kadarki sürecinde keyifli bir dille mimarlık soluyacağınız bu belgesel ile listemizi sonlandırıyoruz.

Mimarlık belgeselleri tavsiyelerinde bulunduğumuz yazımız hakkında düşünceleriniz neler?.Mimari belgesel izlemeyi sever misiniz?

Mega yapılar veya ünlü tasarımcılar gibi artık anonimleşmiş mimari belgeseller dışında sizlerin tavsiyeleri neler?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Binaların cephe temizliğinden sonra evrimini kanıtlayan 15 fotoğraf

Güncelleme:

Tarih:

Bina dış cephe temizliği nedir? Dış cephe yıkama örnekleri için sizlerle harika 15 fotoğraf paylaştık. Dış cephe temizliği fiyatları ve firmalarına bir gün ihtiyacınız olursa aşağıdaki resimleri referans gösterebilirsiniz.

Binalar da kirlenir. Kirlenmek güzeldir ama temizlendiğinde sanki yerinde bambaşka binaların yapıldığına şahit olacağınız firmaların harika işler çıkardığı örnekleri sizlerle paylaştık.

Bina dış cephelerinde çevresel koşullar nedeniyle zamanla deforme olan, yıpranan ve eski bir görünüme ulaşan binaların temizlendikten sonra bambaşka görüntüye kavuşmalarını içeren fotoğrafları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Eski görünüme neden olan cephe kirlilikleri binalara ister istemez masif bir görünüm kazandırır.Bu yapıda yaşayanlar ve önünden geçenler için pek sevilen bir durum değildir. Bina cephe temizliği bu anlamda mimari silüet kavramı için de oldukça önemlidir.

Bina dış cephe temizliği hakkında öncesi sonrası şeklinde 15 fotoğraf

bina-dis-cephe-temizligi-ornekleri

Cephe temizliği cam cephelere sahip binalarda daha fazla ihtiyaç duyulan bir onarım maliyeti olsa da, eski binaların da cephe yenileme işlemine ihtiyaç duymaksızın temizlikle yepyeni görünümlere kavuşmasına olanak sağlayacaktır.

Binaların dış cephe temizliği hakkında sizlerle güzel örnekleri paylaştık. Türkiye’de bina dış cephe temizliği firmaları sayısı oldukça az.Bu alanda yenilikçi ve iş güvenliğine önem veren firmaların artmasını temenni ediyoruz.Son olarak dış cephe temizliği fiyatları metrekare bazında şehirden şehire göre değişiklik göstermektedir.

Devamını oku

Dünya

Türk mimarlardan Mars kolonisi

Güncelleme:

Tarih:

Mars’ta yaşam projesi Dünya’nın farklı lokasyonlarından mimarlar ve tasarımcıları bir araya getiren konsept yarışma ile yeniden gündeme geliyor.

Uzayda yaşam hakkında yapılan bilim kurgu filmleri ve tartışma programları olur da, son derece dikkat çekici bir mimari proje fikir yarışması olmaz mı?

Şimdi Mars’ta yaşam var mı? sorusu bir kenara dursun Erdem Mimarlar tarafından bu yarışma için tasarlanan Türk mimarlardan Mars Kolonisi projesini daha önce hiçbir mimarlık ya da haber sitesinde yayımlanmayan görselleriyle sizlerle paylaşalım.

Yarışmanın konusu: ‘Kızıl gezegende yaşam ortamı oluşturmak’

marsta-yasam-projesi

Biliyorsunuz son yıllarda Mars gezegeni mercek altında. Mars’a araba gönderildi, Mars’ta yaşam arayışları var.. Yarışmanın konusu da; Kızıl Gezegen’de yaşam ortamı oluşturmak.

Tüm Dünya’dan multi-disipliner ekiplerin katılımına açık olan yarışmanın kazananı, bu ay içerisinde seçkin jüri üyeleri tarafından belirlenecek projeler arasından seçilecek.

Mars’taki ilk piramitleri neden biz yapmayalım?

Uzayda yaşam projesi için konseptlerinin belirlenmesi safhasında oldukça dikkat çekici bir çıkış noktası yakaladıkları anlaşılan Erdem Mimarlar Kurucu ortaklarından Peyzaj Mimarı Sunay Erdem tasarıma ilişkin Mimarihaber’e şunları söyledi ; ”Dünyadaki piramitlerin uzaylılar, tarafından yapıldığına dair efsaneler söylendi. Belki de bu uzaylılar Marslılardı. Uzun zaman bu böyle düşünüldü.. O zaman Mars’taki ilk piramitleri de neden biz yapmayalım? Biz de Marslılar için uzaylı sayılırız..”

Peki Erdem Mimarlar bu tasarımın konseptine yönelik başka hangi fikirleri projesinde uygulamıştı?. Tasarımın uygulanabilirliği ve yapım süreci göz önüne alındığında yaşanılabilecekleri nasıl ön görüyor?. Konsepte ve projenin uygulama kısmı için sorumuza verilen yanıtlar da oldukça tatmin edici görünüyor..

Yarışmadaki tasarım konseptini şöyle açıklıyor:

piramitlerden esinlenerek tasarlanan mars'ta yaşam projesi

Uzaylıların Dünya’daki piramitleri inşa ettikleri efsanesinden yola çıkarak bizdeki piramitler bize önemli bir ipuçları verdi, imkanlar az olunca en kolay yapılabilecek yapı piramittir.

Evet, Mısırlılar zamanında bugünkü teknoloji yoktu ve o zamanın imkanıyla o kadar dev bir yapıyı ancak piramit olarak yapabildiler. Bizim de Mars gezegeninde kısıtlı imkanlara sahip olduğumuzdan en basit konstrüksiyonu, piramidi yapmak en mantıklı.

Mars’ta yaşayabilmek için izole bir ortam gerekir. Atmosferinde yoğun miktarda %95 karbondioksit bundan dolayı da radyasyon hakim, ortalama sıcaklık -63°C .

marsta yaşam projesi konsept paftası

Bu yarışma konsept paftasında, tasarımın gelişim aşamaları ve bazı zemin özellikleri ile jeolojik verilerin mimari ile birleşimi şematize edilmiş. Paftanın hemen alt kısmındaki çizimlerde piramitlerin 4 haftada tamamlanacağı ön görülüyor.

Tüm bu faktörler dikkate alınınca kapalı bir mekan gerekliliği ortaya çıkıyor. Kapalı ama aynı zamanda güneş ışığını da alabilen, bitki üretimi, dolayısıyla oksijen üretimi için şart. Bir nevi bir sera ortamı.

İçerisi dışarıdan farklı, dışarıdan koruyan bir kabuk. Aklımıza ilk gelen cam, ama onu Mars’ta üretmek zor. O zaman Mars’ta en kolay bulunabilen maddeyi arıyoruz, o da buz. Yer altında bolca bulunuyor.

marsta yaşam mümkün mü?

Esprili bir dille ‘burdayız!’ diyerek Mars’ta yaşamın aslında çok iyi bir erken planlama ve multi-disipliner işbirlikleriyle mümkün olabileceğine olan inancınızı kuvvetlendiriyor.

Buz, güneş ışınlarını geçiriyor, fakat radyasyonu geçirmiyor. Aydınlık ortamı oluşturuyor ve çevreyle ilişki kurmamızı sağlıyor. Peki buzu nasıl temin edeceğiz? Yer altındaki buz tabakasına ulaşıp, buzu sıvılaştırıp yeryüzüne çıkartacağız. Donmamış halini piramit iskelete enjekte edip donmasını bekleyeceğiz. Hava zaten soğuk, ve hemen donacak. Böylece Mısır’lıların kısıtlı imkanlarla inşa ettikleri dev piramitleri biz de kısıtlı imkanlarla Mars’ta yapabileceğiz..

marsta yaşam projesi

Mars’ta yaşam mümkün..

Erdem Mimarlar firması hakkında

Erdem Mimarlar Dünya genelinde geliştirdikleri sıra dışı projeler ile tanınmaktadır. 5 kıtada 50’den fazla ödüle sahip olan ekibin, Türkiye’de de en son Lüleburgaz için geliştirdikleri “Tarım Metropolü” fikri ile ses getirdiler. Ayrıca Sunay Erdem Mimarihaber.net’te geçtiğimiz günlerde yayımlanan Türkiye’nin en iyi mimarları listesi içerisinde de yer aldı. Ayrıca eskiz meraklıları için bir mimarın 25 yıllık el çizimi eskizleri hakkındaki yazı ‘da mutlaka okumanız gerekenler arasında.

Yarışma Ekibi: Sunay Erdem, Günay Erdem, Burak Akşitli, Ömer Kaya, Muhammed Furkan Altun

Türk mimarların bu sıra dışı konsepte sahip uzayda yaşam projesi hakkında sizin fikirleriniz ne?

Devamını oku
ReklamReklam