Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Dünya’nın ilk yatay gökdeleni hız kesmeden yükseliyor

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın ilk yatay gökdeleni Çin’de hız kesmeden yükselmeye devam ediyor.Tasarımıyla sıradışı çizgileri yansıtan binanın inşaatından fotoğraflar haberimizde..

Dünya’nın ilk yatay gökdeleni Çin’de yükselmeye devam ediyor.İnşaattan fotoğraflar ve tasarıma dair detaylar için haberimizi okumaya devam edin.

Göğe yükselme yarışında gökdelen inşaatları Çin, Amerika ve Rusya gibi süper güçlerin tabi bu üçlüye zengin Arap ülkelerini de eklemeliyiz, son sürat devam ediyor.

Pek çok mimarlık düşünürü ve eleştirmenleri yükseldikçe insani duygularımızı ve benliğimizi kaybedeceğimizi savunuyor.

Ancak yatırımcıların ikonik bina sevdaları, daha yüksek olana sahip olma tutkuları bu gibi sosyal sürdürülebilirlik bağlamlarını hemen saf dışı bırakıyor.

Çin’in Chongqing kentinde Raffles City Chongqing gökdelenleri tam da bu anlamda sıradışı bir mimari özelliğe sahip.

Dünya’nın ilk yatay gökdeleni diğer tasarım özellikleri

Yapının tasarımı genel anlamda toplamda 8 kuleden oluşuyor.Ancak bunlardan 6 ‘sı yatay bir başka gökdelen ile birbirine bağlanıyor.

Yangtze ve Jialing nehirlerinin birleştiği noktada yer alan gökdelenlerin inşaatı tamamlandığında Dünya’nın ilk yatay gökdeleni projesi olmak özelliği ile ‘gökdelenler arası köprüler içerisinde en yüksek olanı’ ünvanlarının da sahibi olacak.

1.2 Milyon metrekare alana sahip olacak

Toplamda 1.2 milyon metrekarelik alana sahip Dünya’nın ilk yatay gökdeleni , günümüzdeki pek çok yüksek katlı bina gibi cam ve çelik karması bir iskelete sahip olacak.

Raffles City Chongqing Proje sorumlusu Lim Minhg Yan, projenin Çin için önemli cazibe merkezlerinden biri olacağını belirterek özellikle karma kullanımlı sosyal alanları projede önemli yere sahip olduğunun altını çizdi.

Son dönemlerde gündeme fazlaca gelen yüksek katlı bina tutkusunu teknoloji ve gelişen inşaat teknikleriyle ilgili olduğunu düşünenlerden misiniz?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Michelangelo’nun İtalya’daki bu çiftlik evi 9,2 Milyon $ bedelle satılacak

Güncelleme:

Tarih:

Michelangelo, Dünyaca ünlü ressam ve sanatçı..Mimarlık dünyası için de çok önemli bir yere sahip bu sanatçının İtalya’daki çiftlik evi 9,2 Milyon $ bedelle satın alacak yeni sahibine hazırlanıyor.

Ünlü mimar ve tasarımcıların eseri olan yapılarda yaşamak artık son dönemlerde oldukça popüler hale geldi.Bu defa Michelangelo’nun İtalya Pitoresk bölgesindeki Toskana köyünde bulunan bu muhteşem çiftlik evi 9,2 milyon $ gibi bir fiyatla satışa sunuldu.

İlk olarak 1047 – 1050 yılları arasında geleneksel tarzda inşa edilen bu çiftlik evi, masif strüktürel karakteri ve muhteşem doğa manzarasıyla tarih kokan odalarıyla oldukça cezbedici özelliklere sahip.

Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası‘nın da mimarı olan Michelangelo için bu evin çok büyük bir öneme sahip olduğunu 300 yılı aşkın bir süre ailesinde kalmasından rahatlıkla anlayabilirsiniz.

2016 yılında 800.000 $ isteniyordu

Aslına uygun ve hassas bir restorasyon sürecinin ardından 2 yıl kadar önce aynı ev içinrestorasyon bedeli de dahil 800.000 dolar isteniyordu.

Günümüz evlerine kıyasla oldukça masif bir havasının olduğunu söylemekte yarar var.Ancak yüksek ve ahşap kirişli tavanlar, doğal taş dokusu ve yerel mimari özelliklerini sonuna kadar yansıtmasıyla diğerlerinden ve tabiki günümüzün modern evlerinden hemen ayrılabiliyor.

Evin dekorasyonunda da mimari özellikleri ve tarihi dokusu aslına uygun kalacak şekilde dokunulmamış.Biraz klasik severlere fazla hitap ettiğini söyleyebileceğimiz evin doğal taş tonoz şeklinde tanımlanabilecek yukarıdaki salonunda İtalya havasını soluyacak yeni sahibi çok şanslı görünüyor.

Evin 10 Yatak odası , 7 ayrı banyosu bulunuyor.200 zeytin ağacının da 6 dönümlük arazinin de fiyata dahil olduğu belirtiliyor.

Ünlü mimar ve tasarımcı Michelangelo ‘nun bu evini satın alır mıydınız?

Devamını oku

Dünya

Yüzebilen kapsül hotel ilk kez Japonya’da misafirlerini ağırlayacak

Güncelleme:

Tarih:

Yüzebilen kapsül hotel Japonya’da misafirlerini ağırlamaya başlayacak.Geçtiğimiz hafta basına tanıtılan yüzebilen pod tasarımı haberimizde.

Yüzebilen kapsül hotel fikri Japonya’da bir tema parkın misafirlerini yeni kuracağı eğlence adasına götürme çabasının bir eseri olarak tasarlandı.

Ülkemizde çok fazla görmeye alışık olmadığımız ama yurtdışında özellikle de son dönemlerde giderek daha da popüler hale gelen tema parkları farklı ve sıra dışı girişimleriyle daha fazla insanı cezbetmeyi amaçlıyor.Öyle ki geçtiğimiz salı günü ünlü japon tema parkı Huis Ten Bosch yüzen mini hotel podunu basın mensupları nezdinde tüm dünyaya tanıttı.

Yüzebilen kapsül hotel aynı anda 2 – 3 misafirin konaklayabileceği şekilde minimalist tasarım çizgisine uygun şekilde tasarlanmış.Yaklaşık 6 metre çapındaki pod, misafirlerini gökyüzünü seyrederken ağırlayacak.

Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var; bir gece bu Yüzebilen kapsül hotel konaklama deneyimini yaşamak için 330 $ ödemeniz gerekecek.

Yüzebilen kapsüller amaç değil, araç olacak

Huis Ten Bosch Tema Parkı Yöneticisi Hideo Sawada, konuyla ilgili: ‘Daha fazla iyileştirme yapmaya odaklanıyoruz. Artık tasarım ve fonksiyonları geliştirme çalışmalarına başlayabiliriz.’ dedi.

Tema parkı için kurulması planlanan adaya bu Yüzebilen kapsül hotel ‘ler yardımıyla ziyaretçiler gönderilecek. Böylelikle adaya daha fazla konsantre olmaları ve eğlence sektörüne yönelik sıra dışı deneyim yaşatmayı başarmış olacaklar.

Minimalist yaşam alanlarına yönelik Litvanya’lı tasarımcılar tarafından tasarlanan Ecocapsule gibi bu fikrin de mimarinin endüstrileşme yolunda gittiğini ön görmek artık çok zor değil.Mimarinin endüstrileşmesi aynı zamanda mimarlık üretiminin de bir anlamda sonu olabilir.Bu konuyla ilgili daha fazla araştırma yaparak başka bir blog yazımızda sizlerle paylaşacağım.

Yüzebilen kapsül hotel için daha fazlası için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Devamını oku