Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Dünya’nın ilk yatay gökdeleni hız kesmeden yükseliyor

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın ilk yatay gökdeleni Çin’de hız kesmeden yükselmeye devam ediyor.Tasarımıyla sıradışı çizgileri yansıtan binanın inşaatından fotoğraflar haberimizde..

Dünya’nın ilk yatay gökdeleni Çin’de yükselmeye devam ediyor.İnşaattan fotoğraflar ve tasarıma dair detaylar için haberimizi okumaya devam edin.

Göğe yükselme yarışında gökdelen inşaatları Çin, Amerika ve Rusya gibi süper güçlerin tabi bu üçlüye zengin Arap ülkelerini de eklemeliyiz, son sürat devam ediyor.

Pek çok mimarlık düşünürü ve eleştirmenleri yükseldikçe insani duygularımızı ve benliğimizi kaybedeceğimizi savunuyor.

Ancak yatırımcıların ikonik bina sevdaları, daha yüksek olana sahip olma tutkuları bu gibi sosyal sürdürülebilirlik bağlamlarını hemen saf dışı bırakıyor.

Çin’in Chongqing kentinde Raffles City Chongqing gökdelenleri tam da bu anlamda sıradışı bir mimari özelliğe sahip.

Dünya’nın ilk yatay gökdeleni diğer tasarım özellikleri

Yapının tasarımı genel anlamda toplamda 8 kuleden oluşuyor.Ancak bunlardan 6 ‘sı yatay bir başka gökdelen ile birbirine bağlanıyor.

Yangtze ve Jialing nehirlerinin birleştiği noktada yer alan gökdelenlerin inşaatı tamamlandığında Dünya’nın ilk yatay gökdeleni projesi olmak özelliği ile ‘gökdelenler arası köprüler içerisinde en yüksek olanı’ ünvanlarının da sahibi olacak.

1.2 Milyon metrekare alana sahip olacak

Toplamda 1.2 milyon metrekarelik alana sahip Dünya’nın ilk yatay gökdeleni , günümüzdeki pek çok yüksek katlı bina gibi cam ve çelik karması bir iskelete sahip olacak.

Raffles City Chongqing Proje sorumlusu Lim Minhg Yan, projenin Çin için önemli cazibe merkezlerinden biri olacağını belirterek özellikle karma kullanımlı sosyal alanları projede önemli yere sahip olduğunun altını çizdi.

Son dönemlerde gündeme fazlaca gelen yüksek katlı bina tutkusunu teknoloji ve gelişen inşaat teknikleriyle ilgili olduğunu düşünenlerden misiniz?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Venedik Mimarlık Bienali’nden Türkiye’ye anlamlı davet

Güncelleme:

Tarih:

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Mimarlık Bienali, bu yıl 26 Mayıs – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında, Giardini ve Arsenale bölgeleri başta olmak üzere kentin çeşitli noktalarına dağılmış mekanlarda düzenleniyor.

Küratörlüğünü Yvonne Farrell ve Shelley McNamara’nın yaptığı bienalin, teması “Free Space”. Mekânın kalitesine, açık ve serbest olması üzerine yoğunlaşan bienalin Global Art Affairs (GAA) tarafından düzenlenen etkinliklerine, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Türkiye’den davet edilen ilk üniversite olarak katılıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 16. Venedik Bienali’nde birinci sınıf öğrencilerinin ComputationBased_BasicDesign@BİLGİ stüdyosunda ürettiği Carapace (Kaplumbağa sırtı) projesi ve bölümün diğer tüm stüdyo çalışmalarını dijital olarak sergiledikleri QR linklerle yer alıyor.

BİLGİ’li öğrencilerin eseri ünlü mimarların eserleriyle yan yana

16. Venedik Mimarlık Bienalinde sergilenen Carapace (Kaplumbağa sırtı) projesi, 2013 yılında Ece Abdioğlu, Ekin Arslan, Ece Emanetoğlu, Deniz Eskiçırak, İdil Işıksoy, Kübra Koyuncu, Elif Özüçağlıyan, Pelin Tatlıcı ve Eylül Utkan tarafından birinci sınıf final projesi olarak tasarlandı ve üretildi.

Sert kabuklu hayvanlardan esinlenerek tasarlanan ve yapıyı bir arada tutan herhangi bir kilit sisteminin kullanılmadığı Carapace, 129 üçgen yüzey ve yaklaşık 700 eklem merkezi olarak birbirine kenetlenen parçalardan oluşuyor. Ek bir malzeme kullanılmayan Carapace’de parçalar iç içe geçen bir sistem ile bir arada duruyor.

Bienal için biraz büyütülerek tekrar üretilen Carapace, 25 Kasım tarihine kadar Marinaressa Gardens’da sergilenecek. Marinaressa Gardens’da ayrıca; ANTIDOTE ART AND DESIGN, Groupwork + Amin Taha ve Atelier Romeo, Meyer Architects ve Daniel Libeskind’in de bienal çalışmaları yer alıyor.

Devamını oku

Dünya

Eski yapıya modern ilaveler ve restorasyon hakkında 40 iyi örnek

Güncelleme:

Tarih:

Başarılı restorasyon örnekleri görmek ve bunların yeni ilavelerle nasıl iyi entegre olduklarına şahit olmak istiyorsanız tam da yerindesiniz.

Eski ve tarihi değeri olan binaların aslına uygun olarak yenilenmesi işi restoratörlerin görevidir. Mimarlar yüksek lisans ya da doktora ile bu alanda çalışmalar yapabilmektedir. Restorasyon ayrı bir uzmanlık dalı olup, tamamıyla tecrübe gerektiren bir iş sahasıdır.

Aslına uygun yenilenemeyen yapıların restorasyon faciasına neden olması ülke ve dünya gündemine oturmalarına sebep olmaktadır. Çünkü bu yapıların değer arzetmeleri, toplumsal hafıza ve tarih kokmaları nedeniyle herkes için ayrı bir yere sahip olduğu aşikar.

Bu haberimizde sizler için Dünya’nın dört bir yanından birbirinden başarılı olduğunu düşündüğümüz yenileme – restore etme ya da eski bir binaya yeni ilaveler nasıl mükemmel şekilde yapılır? sorusuna 40 fotoğraf ile örnekler derledik.

Dünya’da restorasyon örnekleri derlemesi için birbirinden başarılı restorasyon çalışmaları aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz.

Başarılı restorasyon örnekleri foto-galerisi

Yukarıdaki çalışmalar bir ilave, eski bir yapıya yeni bir görünümfonksiyon kazandırma çalışmalarını içerse de Restorasyon proje örnekleri için de paralel fikirlerin hayata geçirilmesi anlamında son derece zihin açıcı örnekleri içeriyor.

İyi restorasyon örnekleri için belediyeler nezdinde de yerel yönetimleri teşvik edici yarışmalar düzenlenmekte. Örneğin tarihi kentler birliği bu anlamda yerinde bir örnek olabilir.

Restorasyon öncesi ve sonrası fotoğraflara baktığınızda yapının adeta gençleştiğine şahit olursunuz.Bunun nedeni ise iyi restorasyon örnekleri Türkiye gibi ülkelerde de usta eller tarafından yürütülmektedir.

Restorasyon haberleri ilginizi çekiyorsa aşağıdaki haberlere de göz atabilirsiniz;

 

Devamını oku
ReklamReklam