Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Mimari projelerde tasarım hataları doğuran püf noktalar nelerdir?

Güncelleme:

Tarih:

Mimari projelerde tasarım hataları doğuran Mekanik, elektrik ve statik konularını da kapsayan proje hataları ile çözümlerine yönelik önerileri listeledik.

Mimari projelerde tasarım hataları ilgili yönetmeliklerden sonuna kadar faydalanmak ve proje hataları doğuran unsurların önüne geçmek adına bunları ilerleyen dönemlerde de güncellemek kaydıyla sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Hatalara neden olan unsurların bir kısmını mimari proje yan disiplinleri olan statik, elektrik ve mekanik projeler ile bütüncül şekilde değerlendirmek gerekmektedir.

Mimari projelerde hatalar elbette olacaktır, sonuçta mimarlar yüzlerce hatta zaman zaman binlerce parametre üzerinde çalışmalarını gerçekleştirir.

Günümüzün modern mimarlık programları bu işi bir hayli kolaylaştırsa da neticede insan eli değen her şey noksan olmaya muhtaçtır.

Mimari proje hataları bazı durumlarda çılgın yatırımcıların teşviki ile daha fazla rant elde etmek maksadıyla bilerek yapılsa da bazı durumlarda ki buna ben çoğunlukla diyeceğim (diğeri etik olarak rahatsız edici gelebilir), gözden kaçan ufak püf noktaların proje tamamlandığında ortaya çıkması geri dönüşü zor ve zahmetli uğraşılara neden olmaktadır.

Mimari projelerde dikkat edilmesi gereken hususlar başlığı altında da aşağıdaki maddeleri listeleyebiliriz;

 • Elektrik pano odalarının bir üst katında lavabo ya da wc gibi ıslak hacimler kurgulanmamalıdır.

Sebebi tahmin edeceğiniz üzere bu gibi mekanlardan olacak su sızıntıları yapının can ve mal güvenliği açısından büyük önem arzetmektedir.

 • Elektrik pano odası demişken, kablo bacası olayına da değinmeden olmazdı.Kablo bacaları bina cephesinden verilmemeli.Bu dış tehlike ve etmenlerden korunmak için oldukça önemli.Ayrıca gerekli olduğu durumlarda kolaylıkla erişilebilmesi bakımından müşterek alanlardan ulaşım sağlanacak şekilde planlanmalıdır.Yani bir kaç daireden oluşan apartman katı düşündüğünüzde, kablo şaftları bir dairenin içerisinden geçeceğine ortak müşterek holden ulaşılacak şekilde kurgulanmalıdır.Böylelikle ihtiyaç halinde ulaşımı daha kolay olacaktır.Mimarın tasarımı kurgularken kablo bacası için yeterli genişlik ve erişilebilirlik konusuna dikkat etmesi de gerekecektir. Mimari projelerde tasarım hataları başlığında yangın güvenliği bakımından da bu konu çok önemlidir.
 • Su deposu çoğunlukla bodrum katlarda müştemilat olarak planlanırken, bazı durumlarda çatıda da yer alabilmektedir.Gerekli statik tedbirleri statik mühendisleri alacaktır ama mimari proje fazında taşıyıcı sisteme yakın planlamak, olası kiriş geçebilecek pozisyonları ön görmek mühendise yardımcı olacaktır.
 • Sığınakların tasarımına ilişkin bir hayli yeterli açıklamalar ve anlatımları daha önce çeşitli yazılarımızda kaleme almıştık ama sığınakların tasarımında dikkat edilmesi gereken hususların başında sığınak yönetmeliğinde de belirtildiği üzere klasik – alaturka tuvalet yerine alafranga – klozet tercih edilmelidir.
 • Asansörler mimari tasarımda düşey sirkülasyon elemanları içerisinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.Asansörün giriş tarafı dışında kalan tüm cepheleri perde olmak zorunda değil.Eksta tedbirler alınmak suretiyle hiç bir tarafı da perde olmak zorunda değil.Aksine bazı Statik Uzmanları bunun gerçek bir rijitlik oluşturma tehlikesinden bahseder.
 • Ama tedbir olarak en az 2 yanında ya da en azından asansör tesisatının asılabilmesi için perde planlanması gerekmektedir.Perde ve kullanımlarına ilişkin mimari tasarımda dikkat edilmesi gereken taşıyıcı sistem konularını da başka bir yazımızda kısa da olsa bahsetmiştik.

 • Erişilebilirlik konusunda ülkemizde maalesef prosedürleri yerine getirmek kaygısından başka bir kaygı taşımıyoruz.Buna ben de dahil pek çok mimarımız engelli platformu ya da engelli koltuğu kullanarak çözüm bulsak ta yerinde yapılmayacağını ve iskan safhasında bir şekilde idare edileceğini ön görmek kahinlik sayılmaz..Bunun yerine yapılması daha maliyetsiz olan engelli rampaları kurgulanabilir.Gerçi hoş, google üzerinden engelli rampası diye arattığınızda ya da komik tasarım hataları yazdığınızda engelli yapacak rampaları da görebilirsiniz.
 • Havalandırma bacaları statik tasarımcıyla tasarım esnasında yapılacak iletişim neticesinde kirişlerle kapanmayacaktır.Havalandırma şaftı istediği kadar geniş olsun, içinden kiriş geçtikten sonra bir anlam ifade etmeyecektir.Ayrıca hiç bir yönetmelikte ya da teknik resim kuralında geçmese de ben iki farklı bağımsız bölümün aynı havalandırma bacasından faydalanması olayına da karşıyım.Gerekli yalıtım, izolasyon tedbirleri alınmadan yapıldığında komşunuzla mahkemelik olursunuz.
 • Baş kurtarmayan merdivenler ya da çok yüksek rıhtlar da yanlış hesaplanan basamak sayıları da merdivenler konusunda önem arzetmektedir.
 • Otoparklarda yeterli sirkülasyon alanı sağlamayan park yerleri ve otopark yönetmeliğinde açıkça belirtilen engelliler için 4 x 5 metrelik araç park yerleri idareler nezdinde de atlanabiliyor.Oysa her 20 araç park yerinden biri engelli araç park yeri olarak ayrılmalıdır.
 • Asansör ve etrafındaki perdeden bahsetmişken, asansör makine dairelerinin tasarımında doğrudan havalandırma sağlanması gerekliliği sebebiyle havalandırma penceresi açılması , asansör makine dairesine açılan kapının yeterli genişlik ve yangın güvenlik tedbirlerine imkan sağlaması da beklenir.Öte yandan makine dairesiz asansörler de tesis edilebilmektedir.Bununla ilgili Makine Mühendisi danışmanınız ile iletişime geçmeniz gerekebilir.
 • Bunlara ilave olarak kat irtifakı ve kat mülkiyeti de başta olmak üzere özellikle tapu daireleri – mal sahipleri arasında yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek adına mimari projelerde yer alan bağımsız bölümlere esas alanların tayini – tespiti noktasına da çok fazla dikkat edilmelidir.Ruhsatı veren idarenin de gözünden kaçabilecek ufak bir arsa payı veya ortak alan ya da net alan hesabı hesaplar toplandığında büyük hatalara neden olabilmektedir.

Bu yazımızda mekanik ve elektrik tesisatlarına yönelik hatta yer yer statik tedbirler de dahil mimarların projelerde dikkat etmesi gereken şeyleri ve Mimari projelerde tasarım hataları konusunda aklımıza geldiği nispette paylaşmaya çalıştık.

Mimari tasarım nasıl yapılır sorusu ve Mimari projelerde tasarım hataları gibi özellikle de teknik konularla yakından ilgili çok sayıda makalemiz bulunmakta.Hemen yukarıda faydalı bilgiler menüsü ya da kategorisi altından bunlara erişilebilir.

Mimari tasarım süreçlerine dair teknik konularla ilgili makalelerimizi kaçırmamak için e-bülten aboneliği edinebilirsiniz.Tamamen ücretsiz ve haftanın yalnızca 2 günü gönderim yapmaktayız.Ve istediğiniz zaman üyelikten ayrılabilirsiniz.Tam bir online rehber niteliğine içeriklere sahip konularımızı kaçırmamak için üye olmanız meslek pratiği açısından işinize yarayabilir.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faydalı bilgiler

Rus mimarlık öğrencisi Adelina’dan 13 muhteşem eskiz örneği

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlıkta eskiz nedir? Eskiz nasıl çizilir sorusuna yönelik ilham dolu 13 eskiz örneğini bu yazımızda sizlerle paylaştık.Eskiz tutkunları kaçırmasın!

Mimarlıkta eskiz nedir , eskiz nasıl çizilir gibi soruları ve eskize dair merak edilenleri sadece 13 resimde özetleyen muhteşem görselleri Rus mimarlık öğrencisi Adelina Gareeva yanıtlamış.

Gareeva yaptığı çalışmalarda serbest el eskiz çizimi konusunda çığır açıcı yöntemler keşfetmişe benziyor.

Öyle ki, persfektiflerin kusursuzluğu ve çizgilerin mükemmelliği günümüzün modern dijital çizim araçlarını kullanarak bile zor yapılacak şekilde başarılı.

Mimarlıkta eskiz nedir sorusunun yanıtı, tasarıma başlamadan önce tasarımcının yapacağı şeye dair kafasındakileri ifade etme yoludur.

Rusya’nın önemli yapılarının mimari eskizleri

Rusya’nın Dünya çapında ünlü mimari eserlerini kağıt üzerinde hiç bu şekilde görmemiştik.

Diğer bir deyişle, eskizler tasarımcıyı kağıt üzerinde sesli düşünmeye iter.Böylelikle yeni fikirlerin ve başka ilham kaynaklarının doğmasına neden olur.

Eskiz anlamı nedir sorusundan ziyade eskiz nasıl yapılır sorusuna yoğunlaşmak daha doğru olacaktır.Sebebi, eskizin bir yetenek olduğu konusunda hemen hemen tüm tasarımcıların hem fikir olmasıdır.İşin güzel yanı çizim yeteneği sonradan öğrenilebilecek bir şey olmasıdır.

Yani bugün halen var olan karakalem kursları boşuna değil.Kusursuz bir portre çizebilmek için elbette yetenek gerekir ama Adelina Gareeva gibi mimari eskizler yapabilmeniz sanıldığı kadar zor değil.

Adelina Gareeva instagram hesabını takip etmek için şu linki tıklayabilirsiniz; Instagram

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Çatı arası piyesi nedir? Çatı piyesi nasıl hesaplanır?

Güncelleme:

Tarih:

Çatı arası piyesi nedir sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazıda , piyesler ile ilgili tasarım boyutlu problemleri ve satış konularını inceledik.

Çatı arası piyesi Çatı eğimi içerisinde kalmak şartıyla, altındaki bağımsız bölüme ait, bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dâhil olabildiği mekânlara verilen isimdir.

Çatı piyesli daire ne demek sorusu özellikle kentsel dönüşüm kanunu kapsamında mülk sahiplerinin haklarını korumak gayreti neticesinde çok fazla gündeme gelmekte ve bazen yanlış uygulamalara neden olabilmektedir.Bu noktada tanımı iyi anlamak yanlışlıkların önüne geçebilir.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği tanımlar kısmında yer alan yukarıdaki açıklama; ‘açık teras ve ıslak hacimler ait olduğu bağımsız bölüm sınırlarını geçemez’ şeklinde de devam ediyor.Bağımsız bölümün sınırlarını geçemez tabirinden altındaki bağlı olduğu dairenin dış konturları anlaşılmalıdır.Bunun sebebi olarak su sızıntıları gibi tesisat kaynaklı problemler ve açık terasın başka bağımsız bölümler için herhangi bir sakınca doğurmaması gerekçesi saklıdır.

Çatı piyesi neden yapılır sorusu da yapılacak inşaat için emsal müsade ettiği nispette, binanın olanaklarından maksimum şekilde faydalanmak amacıyla yapılır.Ya da manzara faktörünü binanın en üst katında deneyimlemek için en güzel yerdir.

Çatı arası piyesleri için aydınlatma, havalandırma nasıl sağlanır?

Çatı piyesleri için doğal havalandırma ve doğal aydınlatma konusu da oldukça önemlidir.Çünkü tasarımcılar yapıların genel hatlarıyla ilgilenirken bu gibi mekanlara yönelik bazı konuları ihmal edebilmektedir.

Bu nedenlerden ötürü çatı arası pencereleri kuşluk ya da güvercinlik şeklinde tabir edilen açıklıklardan havalandırılıp aydınlatılır.Aynı zamanda varsa çatı terasına çıkan kapıların geniş tutulması da aynı işi görecektir.

Baş kurtarma yüksekliği olarak 2.20 oldukça yeterli bir ölçüdür.Tasarımcıların bu noktada herhangi bir sınırlayıcı bulunmamasına rağmen bu ölçülere de dikkat etmeleri beklenmektedir.

Çatı eğimi yönünde yapılacak kırma şeklindeki çıkmalar bu pencereleri en iyi aydınlatacak unsurlardır.Bu unsurların taşıtılması da önem arzetmektedir.

Çatı arası piyesi emsale dahil midir?

Yine ilgili yönetmeliğin tanımlar kısmında yer alan hususlarda bu konu açık şekilde belirtilmektedir.Şöyle ki; tanımlar kısmı şş bendi kısmında katlar alanı tanımı yapılırken (ki katlar alanı tabiri emsal demektir) , çatı arası piyesi de sayılmakta.Dolayısı ile emsale tabiki dahil edilmelidir.

Çatı arası piyesleri yönetmeliğin yapı inşaat alanı tanımı kısmında açıklandığı üzere elbette inşaat alanına da dahil edilmelidir.

Ayrıca çok önemli ve yangın mevzuatını ilgilendiren bir konudur ki; Çatıda yapılan bu piyesler, yapı yüksekliği tanımında yazdığı üzere de binanın toplam yapı yüksekliğine de dahil edilmelidir.

Çatı arası piyesleriyle ilgili yaşanan problemler nelerdir?

Çatı arası piyesli daire sorunu özellikle iskan aşamasında inşaatlarda müteahhit firmanın en üst kat daire ile bütünleşik ya da diğer bir deyişle parçası olan kısmının satışı aşamasında ortaya çıkar.

Yürürlükteki imar yönetmeliğine göre çatı arası piyesi yalnızca en üst kat daire ile irtibatlı olacak şekilde planlanması ve ruhsata bağlanması gerektiğinde ayrı bir tapu düzenlenerek kat irtifakı kurularak satılamaz.Doğrudan veya dolaylı olarak bu bilgi bize bu piyeslerin ayrı şekilde kiraya verilmesinin de yasal olmadığını açıklar.

Müşterek alanlar içerisinde yer alan çatı ortak alandır ve yapıdaki herhangi bir bağımsız bölüm ile doğrudan irtibatlandırılamaz.Ancak çatı piyesleri bu durumdan istisnadır.Çünkü alt katındaki ana bağımsız bölümün ayrılmaz bir parçası olarak nitelendirilir.

Çatı aralarına çıkan dairenin müstakil merdivenleri için yönetmelikte zorunlu bir kıstas bulunmamakta birlikte bu merdivenlerle ilgili yalnızca ahşap olamaz deniliyor.Ama boyutlarına ve rıht yüksekliklerine dair pek bir yorum bulunmuyor.

Bu yorum eksikliği merdivenlerin ciddi anlamda minimalist yorumlanmasına neden oluyor.

Diğer bir sıkıntı ise çatı arası piyesi olan yapılarda çatı örtüsünün çatı parapetine oturtulmasıdır ki, bu konuda yönetmelik çatı eğimi saçak ucundan başlar demektedir.Yani yukarıda piyes varsa daha yüksek bir çatı yapabilirsin dememektedir.

Çatı piyesi tapusu ve bir kısım mülkiyet konuları

Çatı arası kullanım hakkı ruhsatlı projesinde eğer bağımsız bölümlerden birine ait piyes içeriyorsa o daireye aittir.Çatı arası için dekorasyon ve iç mekan tasarımı örnekleri incelemesi ile ilham dolu tasarımları sizlerle başka bir yazıda paylaşacağım.

Mimari proje tasarımı, inşaat ruhsatı aşamaları ve bağımsız bölümlere ilişkin düzenlemeler gibi teknik konular hakkında detaylı makalelerimizi kaçırmamak ve takip etmek için yalnızca haftanın 2 günü gönderimde bulunduğumuz ücretsiz e-bülten aboneliği edinebilirsiniz.Böylelikle tüm yazılar e-posta adresinize gelecek ve gündemden uzak kalmayacaksınız.Bunun için sitenin en alt kısmında yer alan abonelik sayfasını ziyaret ederek gerekli alanları doldurup kayıt olabilirsiniz.Üyelikten istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Çatı arası piyesi nedir sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazıda bu hacimlerin tasarımına ilişkin konulardan, satış işlemleri ve kat mülkiyeti hususlarına kadar pek çok konuda sizlerle bildiklerimizi paylaştık.Konuyla ilgili sorularınızı veya eklemek istediklerinizi aşağıda yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Devamını oku