Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Mimari projelerde tasarım hataları doğuran püf noktalar nelerdir?

Güncelleme:

Tarih:

Mimari projelerde tasarım hataları doğuran Mekanik, elektrik ve statik konularını da kapsayan proje hataları ile çözümlerine yönelik önerileri listeledik.

Mimari projelerde tasarım hataları ilgili yönetmeliklerden sonuna kadar faydalanmak ve proje hataları doğuran unsurların önüne geçmek adına bunları ilerleyen dönemlerde de güncellemek kaydıyla sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Hatalara neden olan unsurların bir kısmını mimari proje yan disiplinleri olan statik, elektrik ve mekanik projeler ile bütüncül şekilde değerlendirmek gerekmektedir.

Mimari projelerde hatalar elbette olacaktır, sonuçta mimarlar yüzlerce hatta zaman zaman binlerce parametre üzerinde çalışmalarını gerçekleştirir.

Günümüzün modern mimarlık programları bu işi bir hayli kolaylaştırsa da neticede insan eli değen her şey noksan olmaya muhtaçtır.

Mimari proje hataları bazı durumlarda çılgın yatırımcıların teşviki ile daha fazla rant elde etmek maksadıyla bilerek yapılsa da bazı durumlarda ki buna ben çoğunlukla diyeceğim (diğeri etik olarak rahatsız edici gelebilir), gözden kaçan ufak püf noktaların proje tamamlandığında ortaya çıkması geri dönüşü zor ve zahmetli uğraşılara neden olmaktadır.

Mimari projelerde dikkat edilmesi gereken hususlar başlığı altında da aşağıdaki maddeleri listeleyebiliriz;

 • Elektrik pano odalarının bir üst katında lavabo ya da wc gibi ıslak hacimler kurgulanmamalıdır.

Sebebi tahmin edeceğiniz üzere bu gibi mekanlardan olacak su sızıntıları yapının can ve mal güvenliği açısından büyük önem arzetmektedir.

 • Elektrik pano odası demişken, kablo bacası olayına da değinmeden olmazdı.Kablo bacaları bina cephesinden verilmemeli.Bu dış tehlike ve etmenlerden korunmak için oldukça önemli.Ayrıca gerekli olduğu durumlarda kolaylıkla erişilebilmesi bakımından müşterek alanlardan ulaşım sağlanacak şekilde planlanmalıdır.Yani bir kaç daireden oluşan apartman katı düşündüğünüzde, kablo şaftları bir dairenin içerisinden geçeceğine ortak müşterek holden ulaşılacak şekilde kurgulanmalıdır.Böylelikle ihtiyaç halinde ulaşımı daha kolay olacaktır.Mimarın tasarımı kurgularken kablo bacası için yeterli genişlik ve erişilebilirlik konusuna dikkat etmesi de gerekecektir. Mimari projelerde tasarım hataları başlığında yangın güvenliği bakımından da bu konu çok önemlidir.
 • Su deposu çoğunlukla bodrum katlarda müştemilat olarak planlanırken, bazı durumlarda çatıda da yer alabilmektedir.Gerekli statik tedbirleri statik mühendisleri alacaktır ama mimari proje fazında taşıyıcı sisteme yakın planlamak, olası kiriş geçebilecek pozisyonları ön görmek mühendise yardımcı olacaktır.
 • Sığınakların tasarımına ilişkin bir hayli yeterli açıklamalar ve anlatımları daha önce çeşitli yazılarımızda kaleme almıştık ama sığınakların tasarımında dikkat edilmesi gereken hususların başında sığınak yönetmeliğinde de belirtildiği üzere klasik – alaturka tuvalet yerine alafranga – klozet tercih edilmelidir.
 • Asansörler mimari tasarımda düşey sirkülasyon elemanları içerisinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.Asansörün giriş tarafı dışında kalan tüm cepheleri perde olmak zorunda değil.Eksta tedbirler alınmak suretiyle hiç bir tarafı da perde olmak zorunda değil.Aksine bazı Statik Uzmanları bunun gerçek bir rijitlik oluşturma tehlikesinden bahseder.
 • Ama tedbir olarak en az 2 yanında ya da en azından asansör tesisatının asılabilmesi için perde planlanması gerekmektedir.Perde ve kullanımlarına ilişkin mimari tasarımda dikkat edilmesi gereken taşıyıcı sistem konularını da başka bir yazımızda kısa da olsa bahsetmiştik.

 • Erişilebilirlik konusunda ülkemizde maalesef prosedürleri yerine getirmek kaygısından başka bir kaygı taşımıyoruz.Buna ben de dahil pek çok mimarımız engelli platformu ya da engelli koltuğu kullanarak çözüm bulsak ta yerinde yapılmayacağını ve iskan safhasında bir şekilde idare edileceğini ön görmek kahinlik sayılmaz..Bunun yerine yapılması daha maliyetsiz olan engelli rampaları kurgulanabilir.Gerçi hoş, google üzerinden engelli rampası diye arattığınızda ya da komik tasarım hataları yazdığınızda engelli yapacak rampaları da görebilirsiniz.
 • Havalandırma bacaları statik tasarımcıyla tasarım esnasında yapılacak iletişim neticesinde kirişlerle kapanmayacaktır.Havalandırma şaftı istediği kadar geniş olsun, içinden kiriş geçtikten sonra bir anlam ifade etmeyecektir.Ayrıca hiç bir yönetmelikte ya da teknik resim kuralında geçmese de ben iki farklı bağımsız bölümün aynı havalandırma bacasından faydalanması olayına da karşıyım.Gerekli yalıtım, izolasyon tedbirleri alınmadan yapıldığında komşunuzla mahkemelik olursunuz.
 • Baş kurtarmayan merdivenler ya da çok yüksek rıhtlar da yanlış hesaplanan basamak sayıları da merdivenler konusunda önem arzetmektedir.
 • Otoparklarda yeterli sirkülasyon alanı sağlamayan park yerleri ve otopark yönetmeliğinde açıkça belirtilen engelliler için 4 x 5 metrelik araç park yerleri idareler nezdinde de atlanabiliyor.Oysa her 20 araç park yerinden biri engelli araç park yeri olarak ayrılmalıdır.
 • Asansör ve etrafındaki perdeden bahsetmişken, asansör makine dairelerinin tasarımında doğrudan havalandırma sağlanması gerekliliği sebebiyle havalandırma penceresi açılması , asansör makine dairesine açılan kapının yeterli genişlik ve yangın güvenlik tedbirlerine imkan sağlaması da beklenir.Öte yandan makine dairesiz asansörler de tesis edilebilmektedir.Bununla ilgili Makine Mühendisi danışmanınız ile iletişime geçmeniz gerekebilir.
 • Bunlara ilave olarak kat irtifakı ve kat mülkiyeti de başta olmak üzere özellikle tapu daireleri – mal sahipleri arasında yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek adına mimari projelerde yer alan bağımsız bölümlere esas alanların tayini – tespiti noktasına da çok fazla dikkat edilmelidir.Ruhsatı veren idarenin de gözünden kaçabilecek ufak bir arsa payı veya ortak alan ya da net alan hesabı hesaplar toplandığında büyük hatalara neden olabilmektedir.

Bu yazımızda mekanik ve elektrik tesisatlarına yönelik hatta yer yer statik tedbirler de dahil mimarların projelerde dikkat etmesi gereken şeyleri ve Mimari projelerde tasarım hataları konusunda aklımıza geldiği nispette paylaşmaya çalıştık.

Mimari tasarım nasıl yapılır sorusu ve Mimari projelerde tasarım hataları gibi özellikle de teknik konularla yakından ilgili çok sayıda makalemiz bulunmakta.Hemen yukarıda faydalı bilgiler menüsü ya da kategorisi altından bunlara erişilebilir.

Mimari tasarım süreçlerine dair teknik konularla ilgili makalelerimizi kaçırmamak için e-bülten aboneliği edinebilirsiniz.Tamamen ücretsiz ve haftanın yalnızca 2 günü gönderim yapmaktayız.Ve istediğiniz zaman üyelikten ayrılabilirsiniz.Tam bir online rehber niteliğine içeriklere sahip konularımızı kaçırmamak için üye olmanız meslek pratiği açısından işinize yarayabilir.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Bir yapının iki ana tasarımcısı mimar ve inşaat mühendisi; Her iki meslek de yapının yürütülmesi ve inşasına ayrılmaz.

Sorumlulukları çoğu zaman üst üste gelir. Mimar, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir alan tasarlayacak ve bir binanın iç ve dış mekanı için planlar tasarlayacak. Mimar, binanın bina sakinleri için güvenli olduğu nihayetinde sorumlu olduğu için, yapının tüm uygun bina kurallarını karşıladığından emin olmak için bir inşaat mühendisi ile yakın bir şekilde çalışacaktır. İnşaat mühendisi ayrıca uygun yapısal malzemeleri önerebilir ve / veya seçebilir ve ihtiyaç duyacağı sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma ve havalandırma sistemlerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Mimar Öğrenciler İçin İyi Bir Tavsiye Nedir?

Mimarlık okulu çok titizdir ve okul yıllarında çok fazla yaşama sahip olmazsınız. Projeler, düşündüğünüzden daha uzun sürüyor – tahmin ettiğinizden iki veya üç kat daha fazla. İlk birkaç yıl boyunca, işiniz elle yapılacaktır (el modelleme ve el çizimi). Her şeyi çizin ve her gün, olabildiğince fazla çizmek önemlidir. Bu uzun vadede size yardımcı olacaktır. Daha sonraki yıllarda bilgisayar modellemesi tanıtılacak. Nasıl iyi işleneceğini öğrenin; özgeçmişinize ve portföyünüze yerleştirebileceğiniz en yararlı şeylerden biridir.

Mümkün olduğu kadar çabuk iş tecrübesi elde etmeye çalışın. Çalışmak için mükemmel bir yer bir inşaat firmasındadır, çünkü tasarladığınız binalar hakkında çok şey öğreneceksiniz ve bu anlayışla çok daha iyi bir mimar olacaksınız. Stajlarınız sırasında yapabileceğiniz en iyi izlenimi verin – daha önce insanlarla ilişkiler / bağlantılar kurmaya başlamanız gerekir.

Sanat ve mimarlık alanı dışındaki etkiler için bir takdir geliştirmek. Dışsal bir bakış açısını deneyin ve tutun, zihninizi olasılıklara açmanıza ve kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Mimar Olmak Nasıl Bir Şey?

Mimar olmak çok zor ve rekabetçi olabilir. Üniversite bilmeniz gereken her şeyi size öğretmez, ancak yaratıcı yeteneklerinizi geliştirir ve zihninizi yeni fikirlere açar.

Sahada çalışmaya başladığınızda, işin ve mimarlığın teknik yönlerini öğreneceksiniz. Ayrıca müteahhitler, mühendisler ve müşteriler ile yararlı bağlantılar ve ilişkiler geliştireceksiniz. Mimarların çoğu için mimarlık yapmak, kendi başına tasarım yapmak değil, projeleri koordine etmek, tasarım problemlerini çözmek ve inşaatın ayrıntılarını denetlemekle ilgilidir. Bütün bunlar bazen sıradan ve sönük olmayan görevler başarılı bir tasarıma yol açacaktır.

Zamanla, ya tasarım yönünü ya da işin teknik yönünü tercih edebilir ve diğeri üzerinde yapabilmek için doğru olabilir. Kariyerinizde aldığınız yön, tipik günün nasıl bir şey olacağını belirleyecektir.

Mimari tasarım, bir binanın tasarımına, 3 boyutlu modellerin, eskizlerin, kazımaların vb. Kullanımına odaklanır. Teknik tasarım, bir projenin inşaat, dokümantasyon ve detaylarına odaklanır. Ayrıca mimarlığın iş alanı da var ve resmin o tarafını tercih ederseniz bulup, proje yöneticisi olabilirsiniz. Mümkünse, bir mimarlık bürosunda biraz zaman geçirmek için bir fırsat yakalamaya çalışın. İnsanların yaptıklarını beğenip beğenmediğinizi, onlarla sohbet etmeyi ve kiminle çalışmak istediğinizin bir türü olup olmadıklarını görün – bu bir mimar olmanın keyfini sürüp göremeyeceğinizin en iyi göstergesi.

Devamını oku
ReklamReklam