Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Mimari projelerde tasarım hataları doğuran püf noktalar nelerdir?

Güncelleme:

Tarih:

Mimari projelerde tasarım hataları doğuran Mekanik, elektrik ve statik konularını da kapsayan proje hataları ile çözümlerine yönelik önerileri listeledik.

Mimari projelerde tasarım hataları ilgili yönetmeliklerden sonuna kadar faydalanmak ve proje hataları doğuran unsurların önüne geçmek adına bunları ilerleyen dönemlerde de güncellemek kaydıyla sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Hatalara neden olan unsurların bir kısmını mimari proje yan disiplinleri olan statik, elektrik ve mekanik projeler ile bütüncül şekilde değerlendirmek gerekmektedir.

Mimari projelerde hatalar elbette olacaktır, sonuçta mimarlar yüzlerce hatta zaman zaman binlerce parametre üzerinde çalışmalarını gerçekleştirir.

Günümüzün modern mimarlık programları bu işi bir hayli kolaylaştırsa da neticede insan eli değen her şey noksan olmaya muhtaçtır.

Mimari proje hataları bazı durumlarda çılgın yatırımcıların teşviki ile daha fazla rant elde etmek maksadıyla bilerek yapılsa da bazı durumlarda ki buna ben çoğunlukla diyeceğim (diğeri etik olarak rahatsız edici gelebilir), gözden kaçan ufak püf noktaların proje tamamlandığında ortaya çıkması geri dönüşü zor ve zahmetli uğraşılara neden olmaktadır.

Mimari projelerde dikkat edilmesi gereken hususlar başlığı altında da aşağıdaki maddeleri listeleyebiliriz;

 • Elektrik pano odalarının bir üst katında lavabo ya da wc gibi ıslak hacimler kurgulanmamalıdır.

Sebebi tahmin edeceğiniz üzere bu gibi mekanlardan olacak su sızıntıları yapının can ve mal güvenliği açısından büyük önem arzetmektedir.

 • Elektrik pano odası demişken, kablo bacası olayına da değinmeden olmazdı.Kablo bacaları bina cephesinden verilmemeli.Bu dış tehlike ve etmenlerden korunmak için oldukça önemli.Ayrıca gerekli olduğu durumlarda kolaylıkla erişilebilmesi bakımından müşterek alanlardan ulaşım sağlanacak şekilde planlanmalıdır.Yani bir kaç daireden oluşan apartman katı düşündüğünüzde, kablo şaftları bir dairenin içerisinden geçeceğine ortak müşterek holden ulaşılacak şekilde kurgulanmalıdır.Böylelikle ihtiyaç halinde ulaşımı daha kolay olacaktır.Mimarın tasarımı kurgularken kablo bacası için yeterli genişlik ve erişilebilirlik konusuna dikkat etmesi de gerekecektir. Mimari projelerde tasarım hataları başlığında yangın güvenliği bakımından da bu konu çok önemlidir.
 • Su deposu çoğunlukla bodrum katlarda müştemilat olarak planlanırken, bazı durumlarda çatıda da yer alabilmektedir.Gerekli statik tedbirleri statik mühendisleri alacaktır ama mimari proje fazında taşıyıcı sisteme yakın planlamak, olası kiriş geçebilecek pozisyonları ön görmek mühendise yardımcı olacaktır.
 • Sığınakların tasarımına ilişkin bir hayli yeterli açıklamalar ve anlatımları daha önce çeşitli yazılarımızda kaleme almıştık ama sığınakların tasarımında dikkat edilmesi gereken hususların başında sığınak yönetmeliğinde de belirtildiği üzere klasik – alaturka tuvalet yerine alafranga – klozet tercih edilmelidir.
 • Asansörler mimari tasarımda düşey sirkülasyon elemanları içerisinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.Asansörün giriş tarafı dışında kalan tüm cepheleri perde olmak zorunda değil.Eksta tedbirler alınmak suretiyle hiç bir tarafı da perde olmak zorunda değil.Aksine bazı Statik Uzmanları bunun gerçek bir rijitlik oluşturma tehlikesinden bahseder.
 • Ama tedbir olarak en az 2 yanında ya da en azından asansör tesisatının asılabilmesi için perde planlanması gerekmektedir.Perde ve kullanımlarına ilişkin mimari tasarımda dikkat edilmesi gereken taşıyıcı sistem konularını da başka bir yazımızda kısa da olsa bahsetmiştik.

 • Erişilebilirlik konusunda ülkemizde maalesef prosedürleri yerine getirmek kaygısından başka bir kaygı taşımıyoruz.Buna ben de dahil pek çok mimarımız engelli platformu ya da engelli koltuğu kullanarak çözüm bulsak ta yerinde yapılmayacağını ve iskan safhasında bir şekilde idare edileceğini ön görmek kahinlik sayılmaz..Bunun yerine yapılması daha maliyetsiz olan engelli rampaları kurgulanabilir.Gerçi hoş, google üzerinden engelli rampası diye arattığınızda ya da komik tasarım hataları yazdığınızda engelli yapacak rampaları da görebilirsiniz.
 • Havalandırma bacaları statik tasarımcıyla tasarım esnasında yapılacak iletişim neticesinde kirişlerle kapanmayacaktır.Havalandırma şaftı istediği kadar geniş olsun, içinden kiriş geçtikten sonra bir anlam ifade etmeyecektir.Ayrıca hiç bir yönetmelikte ya da teknik resim kuralında geçmese de ben iki farklı bağımsız bölümün aynı havalandırma bacasından faydalanması olayına da karşıyım.Gerekli yalıtım, izolasyon tedbirleri alınmadan yapıldığında komşunuzla mahkemelik olursunuz.
 • Baş kurtarmayan merdivenler ya da çok yüksek rıhtlar da yanlış hesaplanan basamak sayıları da merdivenler konusunda önem arzetmektedir.
 • Otoparklarda yeterli sirkülasyon alanı sağlamayan park yerleri ve otopark yönetmeliğinde açıkça belirtilen engelliler için 4 x 5 metrelik araç park yerleri idareler nezdinde de atlanabiliyor.Oysa her 20 araç park yerinden biri engelli araç park yeri olarak ayrılmalıdır.
 • Asansör ve etrafındaki perdeden bahsetmişken, asansör makine dairelerinin tasarımında doğrudan havalandırma sağlanması gerekliliği sebebiyle havalandırma penceresi açılması , asansör makine dairesine açılan kapının yeterli genişlik ve yangın güvenlik tedbirlerine imkan sağlaması da beklenir.Öte yandan makine dairesiz asansörler de tesis edilebilmektedir.Bununla ilgili Makine Mühendisi danışmanınız ile iletişime geçmeniz gerekebilir.
 • Bunlara ilave olarak kat irtifakı ve kat mülkiyeti de başta olmak üzere özellikle tapu daireleri – mal sahipleri arasında yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek adına mimari projelerde yer alan bağımsız bölümlere esas alanların tayini – tespiti noktasına da çok fazla dikkat edilmelidir.Ruhsatı veren idarenin de gözünden kaçabilecek ufak bir arsa payı veya ortak alan ya da net alan hesabı hesaplar toplandığında büyük hatalara neden olabilmektedir.

Bu yazımızda mekanik ve elektrik tesisatlarına yönelik hatta yer yer statik tedbirler de dahil mimarların projelerde dikkat etmesi gereken şeyleri ve Mimari projelerde tasarım hataları konusunda aklımıza geldiği nispette paylaşmaya çalıştık.

Mimari tasarım nasıl yapılır sorusu ve Mimari projelerde tasarım hataları gibi özellikle de teknik konularla yakından ilgili çok sayıda makalemiz bulunmakta.Hemen yukarıda faydalı bilgiler menüsü ya da kategorisi altından bunlara erişilebilir.

Mimari tasarım süreçlerine dair teknik konularla ilgili makalelerimizi kaçırmamak için e-bülten aboneliği edinebilirsiniz.Tamamen ücretsiz ve haftanın yalnızca 2 günü gönderim yapmaktayız.Ve istediğiniz zaman üyelikten ayrılabilirsiniz.Tam bir online rehber niteliğine içeriklere sahip konularımızı kaçırmamak için üye olmanız meslek pratiği açısından işinize yarayabilir.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Nasıl Mimar Olunur? Mimarlar Ne Yapar? Mimarlık Bilgileri

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Nasıl Mimar Olunur?

Pratik ve teknik gereksinimler bir ülkeden diğerine değişir, ancak tanınmış bir kurumdan nitelikli olmanız, tasarım ve detaylara iyi bakmanız ve sorun çözme ve bina ve mimariye olan ilgiye yaratıcı bir yaklaşım sergilemeniz gerekir. Amerikan Mimarlık Enstitüsü üç Es’e odaklanır: eğitim, deneyim ve sınav. Sanat ve çizim ilgisiyle birlikte güçlü bir akademik geçmişe ihtiyaç duyan bir meslek. Ayrıca, eğitimin büyük bir kısmı bilgisayar destekli tasarım programlarıyla yetkin hale gelmeyi ve bina tasarımı ve yapımında yer alan teknolojiyi anlamayı içerir. Yaratıcı, yaratıcı ve yaratıcı olmalısınız. Bazı araştırmalar yapın ve mimaride ve yapılı çevrelerde çeşitliliği takdir etmek için bir tutku geliştirin.

ABD’deki çoğu devlet, bir mimarın Ulusal Mimari Akreditasyon Kurulu (NAAB) tarafından onaylanmış bir programda eğitim görmesini gerektirmektedir. Sunulan programlar bir Mimarlık Lisans, Mimarlık Yüksek Lisans veya Mimarlık Doktoru. Kanada’daki mimarların çoğunluğu, Kanada Mimari Sertifikasyon Kurulu (CACB) tarafından onaylanan bir üniversite programından mimarlık alanında lisans veya yüksek lisans derecesi alır . Kanada’da mimar olmak için başka bir yol da RAIC Müfredat Programı aracılığıyla sunulan çıraklıktır.

İyi mimarlar projelerin liderleridir, bu yüzden iyi takım çalışması, iletişim ve liderlik becerileri başarı için gereklidir.

Mimarların Eğitim Tarihi

Mimarlar tarafından düzenlenen en yaygın derece Mimarlık bölümüdür. Mimarların %8’i mimarlıktan önce mimarlık derecesine sahipti. Bu, tüm kariyerlerde ortalama 15 katın üzerindedir. İç mimarlık mezunları mimarlar arasında en yaygın olanıdır ve Türkiye kullanıcı tabanındaki mimarların %2’sini temsil etmektedir.

Peki, Mimarlar Ne Yapar?

Çoğu insan, her gün mimarların ne yaptığını bilmez. Muhtemelen mimarların, piyano eskizlerini piyanoda, çaldığında ve birkaç ay sonra Frank Gehry tarafından Guggenheim gibi muhteşem binalar ya da Norman Foster tarafından yapılan Bullet Binası gibi taslak oluşturamayacaktır.

Bu tamamen doğru değil, bu senaryodan eksik olan bir dizi insan ve süreç var. Peçete taslağı ile bir binanın kapıları açıldığında ve o zamanki mekânda modern mimarlık pratiğinin bulunduğu yerde birçok şey oluyor.

Bunu neden bilmek istiyorsun? Mimarların ne kadar çok şey yaptığını daha iyi anladığınız için, süreçle daha etkin bir şekilde ilgilenebilir, daha iyi talep edebilir ve bir müşteriniz, bir topluluk paydaşı, bir son kullanıcı ya da sadece bir yol arkadaşınız olsun, etrafınızdaki yapılı çevrede daha fazla söz sahibi olabilirsiniz.

Günümüzün sıkı izin gereklilikleri dünyasında, çoklu paydaşlar ve sıkı bütçeler ve zaman çizelgeleri, binaların inşa edilmesi çok karmaşık bir süreç haline geliyor. Kafanızı etrafına sarmanıza yardımcı olmak için işlemi beş temel parçaya böldüm:

BİRİNCİ
 1. İlk bölüm, bir bina projesine duyulan ihtiyacı tanımlamaktadır. Belirli bir şehirde nüfus patlaması var mı ve bazı yeni okullar inşa edilmeli mi? Birinin bir toplum merkezi inşa etmek istediği bir kentsel alanda boş bir parti var mı? Büyüyen bir işi karşılamak için genişletilmesi gereken bir bina var mı? Evin etrafında tekerlekli sandalye kullanması gereken kişilere uyum sağlamak için yenileme ihtiyacı olan bir ev var mı?
İKİNCİ
 1. İkinci bölüm, bu ihtiyaç için bir tasarım çözümü bulmak. Mimar gir. Ama bu sadece mimarlar için arena değil. Burada topluluk, son kullanıcılar ve diğer ilgili taraflar yer almalıdır. Bu, mimarın dinlediği ve daha sonra ilgilenen taraflara geri döndüğü ve tasarım çözümüyle olması gerektiğini anladığını gösteren yer. (Bazen tasarım çözümü yeni bir şey inşa etmek değildir. Hiç Bazen tasarım çözümü sosyal olan ya da organizasyonel bir değişim ya da zaten var olanı kullanmanın yeni yollarını ortaya koyar. Bu tür çözümler mimarlar tarafından nadiren önerilmekle birlikte, karışıma entegre edilmesi gerekiyor.) İdeal olarak, bir tasarım çözümüyle ortaya çıkma süreci, bina projesinin ayrıldığı topluluğa, ayrık bir üst olarak değil, iç içe geçiyor. “halkı” na verilen “uzman” dan aşağı yaklaşım. Christopher AlexanderIanto Evans ve diğerleri, herkesin kendi ihtiyaçlarını derinden anlamaya ve neyin işe yaradığına dair belirli ilkeleri anlamaya dayalı bir tasarım çözümüne katılabileceğini ve üretebileceğini söyledi. Fakat mimarların yapılı çevrede özel bir rolü olduğu bir dünyada yaşıyoruz, bu yüzden bugün bu bakış açısıyla konuşacağım.

Bina Projesi Tasarım Çözümü

Bir bina projesi tasarım çözümünün bir parçası olarak ortaya çıkarsa, bu bölümün önemli bir kısmı detayların anlaşılmasıdır. Bir binanın peçete üzerinde nasıl görüneceğine dair geniş vuruşlar yapmak bir şeydir, hangi malzemeleri kullanacağınızı, hangi yapısal sistemin en iyi şekilde çalışacağını, çatının suyun bina, pencerelerin nasıl mühürleneceği ve duvar eklemlerinin içbükey veya dışbükey profile sahip olup olmayacağı. Bu çok küçük detayların anlaşılması, mimarların zamanlarının çoğunu geçirdikleri yer.

İlgili Haber

Mimarlık Nedir?

ÜÇÜNCÜ
 1. İnşaat sürecinin üçüncü kısmı, projeyi inşa etmek için izin almaktır. Buna şehir, ilçe, eyalet ve hatta ulusal hükümetlerden izin almak dahildir. Genellikle sadece şehrinizle ilgilenmeniz gerekir. Bir tuvaleti başka bir duvara taşımak gibi önemli boyutlardaki ve hatta bazen minik projelerden oluşan bir proje, şehir izinlerini gerektirmektedir. Ve projenin büyüklüğüne bağlı olarak, bu şehir izinlerinin alınması, mimarlar, peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, inşaat mühendisleri, elektrik mühendisleri ve makine mühendisleri gibi lisanslı profesyonellerin pullarını içeren bina projesinin detaylı çizimlerini gerektirir. Bu, çok pahalı ve kasıtsız olabilir ve çoğu zaman bu süreç insanları bir bina projesine girmekten alıkoyamaz veya insanları izin verme sürecini tamamen ortadan kaldırmaya teşvik eder. Belediye izni gerekli ancak aynı zamanda yaratıcılık ve inovasyonu bastırıyor ve büyük bir revizyona ihtiyaç duyuyor, ama bu başka bir yazı için. Mimarlar, bina sürecinin izin verme aşamasında da çok zaman harcıyorlar. Çizimler oluşturuyor, danışmanlarıyla (peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik tesisat, tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğer) farklı sistemleri koordine ediyor ve çizimlerini projeyi inşa etmek için onlara sunacakları ajansa gönderiyorlar. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir.
İlGİLİ MESLEKLER

Çizimler oluşturuyor, danışmanlarıyla (peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik tesisat, tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğer) farklı sistemleri koordine ediyor ve çizimlerini projeyi inşa etmek için onlara sunacakları ajansa gönderiyorlar. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir. Çizimler oluşturuyor, danışmanlarıyla (peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik tesisat, tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğer) farklı sistemleri koordine ediyor ve çizimlerini projeyi inşa etmek için onlara sunacakları ajansa gönderiyorlar. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir.

Sıhhi tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğerleri) ve daha sonra projelerini inşa etmek için onlara sunacak olan çizimlere gönderirler. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir. Sıhhi tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğerleri) ve daha sonra projelerini inşa etmek için onlara sunacak olan çizimlere gönderirler. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir.

MİMARİ İZİN ALMA

Bir hükümet kurmak için neden bir hükümet organından izin almak zorundayız? Çünkü bu organlar, yaşam güvenliği, çevresel etkiyi en aza indirgeme ve erişilebilirlik gibi şeylerle ilgili belirli standartları ve yasaları uygulamakla suçlanıyorlar. Yangının yerden zemine uzanabileceği bir asansör şaftı inşa etmek için yanıcı maddeler kullanmamanızı, binalarınızın çatısından çıkan tüm yağmur suyunun tahliye edilebilmesini ve site ve tekerlekli sandalyelerdeki insanlar binanızın içine girip çıkabilirler. Esasen, devlet kurumları, geçerli olan tüm kod, yönetmelik ve yönetmeliklere uymadıkça bir şey inşa etmemize izin vermezler.

DÖRDÜNCÜ
 1. Yapım sürecinin dördüncü kısmı, projeyi bir kâğıt üzerindeki çizgilerden gerçek hayatta fiziki bir şeye götürecek şekilde inşa etmektir. Yaptığımız şeyin tamamı bu. Bir araya getirdiğimiz çizimler, tasarım çözümünü müşterilerimize, şehre ve nihayetinde kurucuya iletmek amacıyla kullanılıyor. Bu, mimarın projeyi bir inşaatçıya teslim ettiği yer. Yine de tamamen ele almıyor. Katılmaya devam ediyor ve yapım sürecini denetliyor ve çizimlerde gösterilen tasarım amacına göre inşa edilmesini sağlıyor. Mimar ayrıca, bu aşamada kaçınılmaz olarak ortaya çıkan çatışmaları normal olarak ele alan kişi olarak da hizmet eder. Maliyet aşımları mutabakatı lazım, beklenmedik sorunlar şantiyede gelip ve malzeme teslimatları gecikmeli olsun ve mimar genellikle oluşturucu ve bu sorunları çözmek için müşteri arasında arabuluculuk yapmakla suçlanıyor.
BEŞİNCİ
 1. Projenin beşinci bölümü, binayı işgal etmekte ve işletmektedir. Çıkış Mimarı, son kullanıcıyı girin. Ancak, mimarların tasarım çözümlerinin gerçek hayatta ve zaman içinde tutulup tutulmadığını görmek için binaların son kullanıcıları ile iletişim halinde olmaları iyi bir uygulamadır. Bazen mimarlar, tasarladıkları binaların ortaya çıkan kullanımlarından ve operasyonlarından öğrenmek için doluluk sonrası anketleri yaparlar, böylece bu bilgileri sonraki tasarım çözümlerini geliştirmek için kullanabilirler.
Devamını oku

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku
ReklamReklam