Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Mimari tasarımıyla Kanyon esintili bir Finlandiya okulu

Güncelleme:

Tarih:

Mimari tasarımda adeta doğal bir kanyon havası esintisi yaratan bu okul Finlandiya’da bulunuyor.Tasarımına dair inceleme yazısı hazırladık.

Finlandiya’da bir okul, kütüphane ve anaokulu kompleksi tasarımından bahsedeceğiz.Tasarımda eğrisel yüzeylerin asimetrik pencerelerin ve ziyaretçilerini kendiliğinden yönlendiren bir mimarinin izlerini aktaracağız.

Alt Architecture imzalı tasarım , masif duvar kaplamaları ve asimetrik düzensiz dağılımlı pencere boşluklarıyla oldukça efektif bir görünüme sahip.

Tasarımda dikkat çeken bir diğer unsurun mimarları tarafından yapıldığı topoğrafyaya uyum konusunda ne kadar özen gösterdiklerinin belirtisi olarak cephe elemanlarının bariz şekilde yerellik kokması diyebiliriz.

Tasarımda adeta bir kanyon havası yaratılmaya çalışılmış diyebiliriz.

Bunların yanında iç mekan kurgusu ve düzen olarak fonksiyon temel alınmış.

Tasarımda eleştirebileceğimiz bir hususun sürdürülebilirlik bağlamında kesin bir kaygı taşımıyor oluşu diyebilirim.

Kendi bahçe ve peyzaj tasarımıyla bütünleşen , binayı gerçek anlamda dış dünya ile bütünleştiren kucaklayıcı bir tasarıma sahip olduğunu da belirtmeliyim.

Açıkçası en fazla hoşuma giden yanı tasarımın doğal malzemelere tutkun ağırlıkta tercihler sağlıyor oluşuydu.

Tasarımla ilgili sizin görüşleriniz ne? Mimari tasarımda ilham almak ve ilham kaynağı olabilecek şeyler arasında doğanın kendisini de görmek gerçekten mükemmel.

Yapıya dair diğer görseller için aşağıdaki galeriyi inceleyebilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Le Corbusier tasarımı bu apartman dairesi için 598.000 € isteniyor

Güncelleme:

Tarih:

Le Corbusier tasarımı bu apartman dairesi için Fransız gayrimenkul geliştirici 598.000 € talep ediyor.Peki bu daireyi tercih etmeniz için nedenleri sıraladık.

Le Corbusier tasarımı Fransa’nın Marsilya kentinde yer alan bu apartman, yapısal özellikleri, mimarı ve satılık dairesiyle haberimize konu oldu.

UNESCO Tarafından 2016 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen Dünyaca ünlü efsane mimarlardan Le Corbusier tasarımı Unité d’Habitation brütalist mimarlık örneklerinden biri olmasıyla tanınır.

Dünyaca ünlü mimarlık eleştirmenleri yapının mimari özellikleri için anlatılarını betonun plastik ve teknik olanaklarından sonuna kadar faydalanmasının bir ürünü olarak yorumlar.

Yapının tasarımına dair altın oran da dahil olmak üzere çok sayıda kriterin bulunduğu analistler tarafından belirtilmekte.

Sadece bir barınma ünitesi değil!

Unité d’Habitation Türkçe karşılığıyla ‘barınma ünitesi’ içinde bulunduğumuz günlerde yeniden gündeme gelmiş durumda.

Toplamda 337 daireden oluşan ve yaklaşık 1600 kişiye ev sahipliği yapan bina, sosyal donatıları ve rekreasyon alanları ile dikey yaşam alanı sunuyor.Mimarın binalar için yaşam makinesi tanımı yaptığı bilinirken, tasarımın sahip olduğu özelliklerle bu tanımı fazlasıyla karşıladığı da söylenebilir.

Toplamda 140 metrekarelik 5 yatak odalı bu ikonik esere sahip olmanız için ödemeniz gereken mebla 598.000 € Euro  olarak belirlenmiş.

2.Dünya savaşından sonra ortaya çıkan konut problemine çözüm olarak tasarlanmıştı

Fransız-İsviçreli Mimar Le Corbusier’nin 2. Dünya savaşı esnasında ortaya çıkan konut problemine bir çözüm olarak bu fikri ortaya sürmesi mimaride brütalist akıma yönelik sıra dışı bir girişim olarak nitelendirilebilir.

Dairelerin kendi içerisinde 2 katlı çözümü de günümüzde loft mekan tabirine uyan türden yaklaşımları barındırıyor.

Le Corbusier tasarımı bu apartman dairesi için yaklaşık 600.000 Euro fiyatı öder miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Mimarları Kopenhag için 20 m2’lik yüzen ada tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Avustralya’lı Mimarlar Kopenhag için sadece 20 metrekarelik yüzen ada tasarladı.Festivaller ve çeşitli etkinliklerde kullanılması planlanıyor.

Daily mail sitesinde yer alan habere göre Avustralya’lı mimarlar Marshall Blecher ve Magnus Maarbjerg Kopenhag limanında ahşap bir yüzen ada tasarladı.

Toplamda 20 metrekarelik yüzen platform, yalnızca tek bir ıhlamur ağacı ile tamamlanıyor.Tasarımın kamusal alan olarak planlandığı belirtilirken yüzen ada aynı zamanda Kopenhag adaları adı verilen bir projenin de prototipi özelliğini taşıyor.

Projenin geliştiricilerinden Blecher, yaptığı açıklamada bu prototip yüzen ada yapısının bölgenin balıkçıları, sandal keyfiyle sahil yakınında dinleme amacı güden insanları ve deniz kayağı tutkunları için bir dinlence mekanı olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Yüzen ada projesi su yollarına ilgi çekmek amacı da taşıyor

Haberde yer alan detaylarda Yüzen ada projesinin aynı zamanda küçük etkinliklere de ev sahipliği yapabilecek özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Projede amacın ilerleyen dönemlerde inşa edilmesi planlanan başka platformlarla bir araya gelerek sosyal sürdürülebilirliği sağlaması olarak açıklandı.

Öte yandan yüzen ada projesi ile adalar birbirlerine geçici yapısal elemanlarla bağlanarak hem liman kenti için zarif bir görünüm kazandırmak hem de yapılması planlanan etkinlikler için alt yapı oluşturması amaçlanıyor.

Projenin neyi amaçladığını ve gelecekte etkinliklere ev sahipliği yapacak olması beklendiği cümlesini en iyi açıklayan görseli de aşağıda inceleyebilirsiniz.

Şu manzara herşeyi özetliyor..Görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok.. 🙂

Benzer proje bizde yapılacak olsa sizce hangi amaçlar için kullanılırdı?..

 

Devamını oku