Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

2018 Pritzker Ödülü’nü Hindistan’lı Mimar Doshi kazandı

Güncelleme:

Tarih:

2018 Pritzker Ödülü sahibini buldu.2018 Pritzker Ödülü’nü Hint mimar Balkrishna Doshi kazandı.Hint mimar aynı zamanda ,Le Corbusier ve Louis Khan ile çalışma arkadaşı.

İlk defa Hindistan bu ödüle layık bir mimara sahip oldu.Tasarımlarıyla şehircilik, mimarlık temelinde başarılı ürünlere sahip olan Doshi, dünya çapında Prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan Pritzker Mimarlık ödülüne ulaşmayı başardı.

Ödülle ilgili jürinin açıklamaları dikkat çekici;

Jürinin yaptığı açıklamalar , Pritzker Mimarlık 2018 ödülü neden verdiklerine yönelik önemli tüyoları barındırıyor.

Derin bir sorumluluk duygusu ve ülkesi ile insanlarına yüksek kaliteli kendine has mimarlık aracılığıyla pozitif katkıda bulunmak arzusuyla; kamu projeleri ve hizmet binaları, eğitim ve kültür kurumlarının yanında özel konutların da aralarında olduğu projeler üretti. Doshi, binalarının bulunduğu yerlerin bağlamlarının ciddi bir şekilde farkındadır. Ürettiği çözümler sosyal, çevresel ve ekonomik boyutları hesaba katar ve bu sayede mimarlığı sürdürülebilirlik ile bütünüyle bağlantılıdır.

Pritker Ödülü alan mimarlar ve ülkeleri:

Pritzker Mimarlık Ödülü, Hyatt Vakfı tarafından 1979’dan beri her sene verilen bir mimarlık ödülü olup yeteneği, önsezileri ve sorumluluk bilinciyle, topluma ve mimarlığa anlamlı katkılar sağlayan mimarları onurlandırmaktadır.

2017 Rafael Aranda, Carme Pigemand ve Ramon Vilalta
2016 Alejandro Aravena, Şili
2015 Frei Otto, Almanya
2014 Shigeru Ban, Japonya
2013 Toyo Ito, Japonya
2012 Wang Shu, Çin
2011 Eduardo Souto de Moura, Portekiz
2010 Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa, Japonya
2009 Peter Zumthor, İsviçre
2008 Jean Nouvel, Fransa
2007 Richard Rogers, Birleşik Krallık
2006 Paulo Mendes da Rocha, Brezilya
2005 Thom Mayne, Amerika
2004 Zaha Hadid, İngiltere
2003 Jørn Utzon, Danimarka
2002 Glenn Murcutt, Avusturalya
2001 Jacques Herzog and Pierre de Meuron, İsviçre
2000 Rem Koolhaas, Hollanda
1999 Norman Foster, İngiltere
1998 Renzo Piano, İtalya
1997 Sverre Fehn, Norveç
1996 Rafael Moneo, İspanya
1995 Tadao Ando, Japonya
1994 Christian de Portzamparc, Fransa
1993 Fumihiko Maki, Japonya
1992 Alvaro Siza, Portekiz
1991 Robert Venturi, ABD
1990 Aldo Rossi, İtalya
1989 Frank Gehry, ABD
1988 Oscar Niemeyer (Brezilya) ve Gordon Bunshaft (ABD)
1987 Kenzo Tange, Japonya
1986 Gottfried Böhm, Almanya
1985 Hans Hollein, Avusturya
1984 Richard Meier, ABD
1983 Ieoh Ming Pei, Çin
1982 Kevin Roche, ABD
1981 James Stirling, Birleşik Krallık
1980 Luis Barragán, Meksika
1979 Philip Johnson, ABD

Devamını oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. merthan

    08/03/2018 paylaşım zamanı 15:44

    hindistanlı birinin bu ödülü alması çok önemli

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Michelangelo’nun İtalya’daki bu çiftlik evi 9,2 Milyon $ bedelle satılacak

Güncelleme:

Tarih:

Michelangelo, Dünyaca ünlü ressam ve sanatçı..Mimarlık dünyası için de çok önemli bir yere sahip bu sanatçının İtalya’daki çiftlik evi 9,2 Milyon $ bedelle satın alacak yeni sahibine hazırlanıyor.

Ünlü mimar ve tasarımcıların eseri olan yapılarda yaşamak artık son dönemlerde oldukça popüler hale geldi.Bu defa Michelangelo’nun İtalya Pitoresk bölgesindeki Toskana köyünde bulunan bu muhteşem çiftlik evi 9,2 milyon $ gibi bir fiyatla satışa sunuldu.

İlk olarak 1047 – 1050 yılları arasında geleneksel tarzda inşa edilen bu çiftlik evi, masif strüktürel karakteri ve muhteşem doğa manzarasıyla tarih kokan odalarıyla oldukça cezbedici özelliklere sahip.

Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası‘nın da mimarı olan Michelangelo için bu evin çok büyük bir öneme sahip olduğunu 300 yılı aşkın bir süre ailesinde kalmasından rahatlıkla anlayabilirsiniz.

2016 yılında 800.000 $ isteniyordu

Aslına uygun ve hassas bir restorasyon sürecinin ardından 2 yıl kadar önce aynı ev içinrestorasyon bedeli de dahil 800.000 dolar isteniyordu.

Günümüz evlerine kıyasla oldukça masif bir havasının olduğunu söylemekte yarar var.Ancak yüksek ve ahşap kirişli tavanlar, doğal taş dokusu ve yerel mimari özelliklerini sonuna kadar yansıtmasıyla diğerlerinden ve tabiki günümüzün modern evlerinden hemen ayrılabiliyor.

Evin dekorasyonunda da mimari özellikleri ve tarihi dokusu aslına uygun kalacak şekilde dokunulmamış.Biraz klasik severlere fazla hitap ettiğini söyleyebileceğimiz evin doğal taş tonoz şeklinde tanımlanabilecek yukarıdaki salonunda İtalya havasını soluyacak yeni sahibi çok şanslı görünüyor.

Evin 10 Yatak odası , 7 ayrı banyosu bulunuyor.200 zeytin ağacının da 6 dönümlük arazinin de fiyata dahil olduğu belirtiliyor.

Ünlü mimar ve tasarımcı Michelangelo ‘nun bu evini satın alır mıydınız?

Devamını oku

Dünya

Yüzebilen kapsül hotel ilk kez Japonya’da misafirlerini ağırlayacak

Güncelleme:

Tarih:

Yüzebilen kapsül hotel Japonya’da misafirlerini ağırlamaya başlayacak.Geçtiğimiz hafta basına tanıtılan yüzebilen pod tasarımı haberimizde.

Yüzebilen kapsül hotel fikri Japonya’da bir tema parkın misafirlerini yeni kuracağı eğlence adasına götürme çabasının bir eseri olarak tasarlandı.

Ülkemizde çok fazla görmeye alışık olmadığımız ama yurtdışında özellikle de son dönemlerde giderek daha da popüler hale gelen tema parkları farklı ve sıra dışı girişimleriyle daha fazla insanı cezbetmeyi amaçlıyor.Öyle ki geçtiğimiz salı günü ünlü japon tema parkı Huis Ten Bosch yüzen mini hotel podunu basın mensupları nezdinde tüm dünyaya tanıttı.

Yüzebilen kapsül hotel aynı anda 2 – 3 misafirin konaklayabileceği şekilde minimalist tasarım çizgisine uygun şekilde tasarlanmış.Yaklaşık 6 metre çapındaki pod, misafirlerini gökyüzünü seyrederken ağırlayacak.

Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var; bir gece bu Yüzebilen kapsül hotel konaklama deneyimini yaşamak için 330 $ ödemeniz gerekecek.

Yüzebilen kapsüller amaç değil, araç olacak

Huis Ten Bosch Tema Parkı Yöneticisi Hideo Sawada, konuyla ilgili: ‘Daha fazla iyileştirme yapmaya odaklanıyoruz. Artık tasarım ve fonksiyonları geliştirme çalışmalarına başlayabiliriz.’ dedi.

Tema parkı için kurulması planlanan adaya bu Yüzebilen kapsül hotel ‘ler yardımıyla ziyaretçiler gönderilecek. Böylelikle adaya daha fazla konsantre olmaları ve eğlence sektörüne yönelik sıra dışı deneyim yaşatmayı başarmış olacaklar.

Minimalist yaşam alanlarına yönelik Litvanya’lı tasarımcılar tarafından tasarlanan Ecocapsule gibi bu fikrin de mimarinin endüstrileşme yolunda gittiğini ön görmek artık çok zor değil.Mimarinin endüstrileşmesi aynı zamanda mimarlık üretiminin de bir anlamda sonu olabilir.Bu konuyla ilgili daha fazla araştırma yaparak başka bir blog yazımızda sizlerle paylaşacağım.

Yüzebilen kapsül hotel için daha fazlası için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Devamını oku