Sosyal medya'da takip edin!
X

Tasarımlar

Ah şu beton sevgisi; beton ev objeleri çılgınlığı başlıyor!

Güncelleme:

Tarih:

Beton ev objeleri sevgisi bazıları için vazgeçilmez bir tutku haline gelmiş durumda.Oysaki bazıları için de irrite edici bir yapı malzemesi niteliğinden öteye gitmiyor.

Beton ev objeleri tutkusu bazıları için vazgeçilmez bir tasarım tercihi olabiliyorken, bazıları bunun ticari kaygılarla sıra dışı yaklaşımlara tercih ediyor.

Daha sürdürülebilir çözümler üzerine çalışan tasarımcılar, beton ev objelerini günlük kullanıma yönelik aparatlar veya ticari ürünler haline getirebiliyor.

Beton ev objeleri bir öğrencinin fikri olarak doğdu

Auburn Üniversitesi öğrencisi Grey Hensey , yaptığı tasarımda betonu mutfak dolaplarında bir kulp olarak tasarlamaya karar verir.Ve aslında hiç te itici olmayan oldukça dayanıklı bir ürün geliştirmiş olur.

Aşağıda güzel örneklerden tasarım örneklerini inceleyebilirsiniz.Tasarımlarda dikkat çeken unsurların başında ise gerçek anlamda başarılı bir kalıp kullanılması.Ama şunu da belirtmekte kesin bir yarar var, çünkü günümüzde 3d yazıcılar ile daha farklı şekiller ve belki de geri dönüştürülebilir materyaller kullanılarak daha efektif ürünler ortaya çıkarılabilir.

Kurumsal kimliğin önemi göstergesi olarak beton ev objelerinde marka kimliğinin de önemi baskı yoluyla vurgulanmış.Bu da oldukça önemli bir detay.

Yok artık, beton kanepe derken?

Tasarımda sıradışı malzemeler ve dikkat çekici özellikler tasarımcıların vazgeçilmez pazarlama taktiklerinden olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yukarıda üniversiteli arkadaşımızın yaptığı beton obje tasarımlarını yorumlarken de söylediğimiz gibi kalıp konusu beton dekorasyon ürünleri konusunda oldukça önemli bir yere sahip.

Betondan yapılmış yemek servis ekipmanları

Mutfak gereçleri günümüzde akıllandıkça değerlenirken, bu gibi el yapımı doğal dekoratif ürünler de dikkat çekebilmekte.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere beton tabaktan yemek nasıl olurdu gerçekten deneyimlemek isterdim.

Beton takılar mı? Bujiteriye de bulaşmış olabilir.

Material Immaterial Studio tarafından geliştirilen beton takı ve aksesuarlar da bu anlamda incelenmesinde fayda olan diğer endüstriyel tasarım örneği olarak dikkat çekiyor.

Delatour Design Lab tarafından kurgulanan ve hayata geçirilen beton sehpa tasarımı da bu anlamda oldukça başarılı bulduğum bir örnek.

 

Betondan yapılan mobilya, takı ve aksesuarlar elbette dikkat çekici ama sabit kent mobilyası olarak kullanımı bana daha mantıklı geldi.Gerek tasarımındaki masif etki, gerekse de temizlik nakliye gibi konularda ahşabın yerini tutması imkansız.

Son resimde Murray Banker tasarımı bir pinpon masasını da betondan yapılabilecekler listesine ekledik.

Beton fikirlerin hayat bulması, beton ev objeleri ve betonik objeler hakkında sizin fikirleriniz ne?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

1 Milyon Sterlin fiyatla satılan evin muhteşem dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski ahır binası yenilenerek 1 Milyon Sterlin fiyatla satışa çıkarıldı. Binanın yenilenmeden önceki ve sonraki halini görünce çok şaşıracaksınız. İşte detaylar haberimizde.

İngiltere’de bir “shire” tipi kontluk olan Norfolk, son günlerde bu ahırdan dönme modern mimari örneği yapının muhteşem dönüşümü ile gündeme gelmeye başladı.

Modernize edilmiş şekliyle yaklaşık 1 milyon sterlin paha biçilen bu modern ev, iç mekan – dış cephe çalışmalarıyla son derece etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Mimarlarının eski halinden eser bırakmadığı evin, iç mekan tasarımında da son teknoloji yapı malzemeleri tercih edilmiş. Öyle ki, ıslak hacimlerden tutun , 4 yatak odası da ayrı ayrı konseptlerde geliştirilmiş.

Eski ahır binası nasıl yenilendi?

Projenin mimarı Rob Lond-Caulk adında bir emlak girişimcisi. Şehir merkezinde emlak fiyatlarının karşı koyulamaz yükselişini de bir anlamda protesto eden Rob, eski binayı çok uygun bir fiyata satın alarak mimari dokunuşlarla nasıl cezbedici hale getirmiş aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

İşte İngiltere’deki bu eski ahır binası nasıl yenilenmiş aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz. 

Eski ahır binası yenileme, bina yenileme ve bir anlamda restore etmek hakkında başarılı bir örnek diyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Böyle bir yapıya 1 milyon sterlin verir miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Çin’de doğayla bütünleşen bir konut projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Sürdürülebilir mimari kavramı hakkında eşine son derece nadir rastlanan bir mimari tasarım örneğini sizlerle paylaştık. Mad Architects imzalı bu Çin’deki proje şaşırtıcı mimari özelliklere sahip.

Topoğrafyasıyla ve bulunduğu atmosfer ile son derece yüksek bir uyum sağlayan proje MAD Architects imzasını taşıyor.

Çin’in Anhui eyaletinin Huangshan  bölgesinde inşa edilen bu modern köy, aynı zamanda eşsiz Taiping Gölü manzarasına hakim tepelerde kurulmuş.

Doğadan ilham alarak doğaya zarar vermeden geliştirilen projenin, inşası da sanıldığı üzere oldukça zor şartlar altında gerçekleşmiş.

surdurulebilir-koy-tasarimi

En yakın yerleşim birimine yaklaşık 40 km mesafede olan bu konut projesi, özgün ve kendi tasarım çizgisini yansıtması bakımından da son derece özel bir konuma sahip.

Projenin amacı insanları doğaya yeniden kavuşturmak

Mimarlığın estetik , sürdürülebilir, sağlam ve fonksiyonel tasarıma sahip olması mimarların en nihai amaçları arasındadır.Ancak tüm bunları yerine getirirken , tasarımların sosyal boyutuyla sürdürülebilir kaygıya sahip olanlarına pek az rastlıyoruz.

Projenin amacının şehir hayatındaki konfor ve modern teknolojiler yardımıyla son derece sürdürülebilir fikirleri buluşturmak olması da oldukça takdir edilesi.

Çin’deki dağ köyü konut projesi

Son olarak sürdürülebilir mimari kavramı ile mimari silüet olgusunun birbiri ile ne derece yakın bir bağ oluşturduğuna da şahit oluyoruz.

Sürdürülebilir mimari için sadece yeşil çatılar anlaşılıyor

Çok büyük bir algı yanılması var.Mimarlık örnekleri incelendiğinde sürdürülebilirlikten kasıt olarak sadece kendi enerjisini üreten yapılar, yeşil çatılar, enerji verimliliği anlaşılmakta. Oysaki sürdürülebilir mimarlık için aşağıdaki bileşenler mutlak surette fark yaratan olgulardır;

  • Yapıların çevreyle ve birbirleriyle olan uyumu bir sürdürülebilirlik örneğidir.
  • Yapılarda yaşayan insanlar diğer bir deyişle yapıyı kullanacak kişiler ve bunların birbirleriyle sorunsuz , gerçek bir komşuluk ilişkisi kurmaları sürdürülebilirliktir.
  • Tüm zamanlara hitap eden, tüm mimari ekollerin fonksiyonu karşılayabilmesi amacıyla kullanıldığı yapılar da sürdürülebilirlik örneğidir.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

Devamını oku
ReklamReklam