Sosyal medya'da takip edin!
X

Tasarımlar

Ah şu beton sevgisi; beton ev objeleri çılgınlığı başlıyor!

Güncelleme:

Tarih:

Beton ev objeleri sevgisi bazıları için vazgeçilmez bir tutku haline gelmiş durumda.Oysaki bazıları için de irrite edici bir yapı malzemesi niteliğinden öteye gitmiyor.

Beton ev objeleri tutkusu bazıları için vazgeçilmez bir tasarım tercihi olabiliyorken, bazıları bunun ticari kaygılarla sıra dışı yaklaşımlara tercih ediyor.

Daha sürdürülebilir çözümler üzerine çalışan tasarımcılar, beton ev objelerini günlük kullanıma yönelik aparatlar veya ticari ürünler haline getirebiliyor.

Beton ev objeleri bir öğrencinin fikri olarak doğdu

Auburn Üniversitesi öğrencisi Grey Hensey , yaptığı tasarımda betonu mutfak dolaplarında bir kulp olarak tasarlamaya karar verir.Ve aslında hiç te itici olmayan oldukça dayanıklı bir ürün geliştirmiş olur.

Aşağıda güzel örneklerden tasarım örneklerini inceleyebilirsiniz.Tasarımlarda dikkat çeken unsurların başında ise gerçek anlamda başarılı bir kalıp kullanılması.Ama şunu da belirtmekte kesin bir yarar var, çünkü günümüzde 3d yazıcılar ile daha farklı şekiller ve belki de geri dönüştürülebilir materyaller kullanılarak daha efektif ürünler ortaya çıkarılabilir.

Kurumsal kimliğin önemi göstergesi olarak beton ev objelerinde marka kimliğinin de önemi baskı yoluyla vurgulanmış.Bu da oldukça önemli bir detay.

Yok artık, beton kanepe derken?

Tasarımda sıradışı malzemeler ve dikkat çekici özellikler tasarımcıların vazgeçilmez pazarlama taktiklerinden olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yukarıda üniversiteli arkadaşımızın yaptığı beton obje tasarımlarını yorumlarken de söylediğimiz gibi kalıp konusu beton dekorasyon ürünleri konusunda oldukça önemli bir yere sahip.

Betondan yapılmış yemek servis ekipmanları

Mutfak gereçleri günümüzde akıllandıkça değerlenirken, bu gibi el yapımı doğal dekoratif ürünler de dikkat çekebilmekte.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere beton tabaktan yemek nasıl olurdu gerçekten deneyimlemek isterdim.

Beton takılar mı? Bujiteriye de bulaşmış olabilir.

Material Immaterial Studio tarafından geliştirilen beton takı ve aksesuarlar da bu anlamda incelenmesinde fayda olan diğer endüstriyel tasarım örneği olarak dikkat çekiyor.

Delatour Design Lab tarafından kurgulanan ve hayata geçirilen beton sehpa tasarımı da bu anlamda oldukça başarılı bulduğum bir örnek.

 

Betondan yapılan mobilya, takı ve aksesuarlar elbette dikkat çekici ama sabit kent mobilyası olarak kullanımı bana daha mantıklı geldi.Gerek tasarımındaki masif etki, gerekse de temizlik nakliye gibi konularda ahşabın yerini tutması imkansız.

Son resimde Murray Banker tasarımı bir pinpon masasını da betondan yapılabilecekler listesine ekledik.

Beton fikirlerin hayat bulması, beton ev objeleri ve betonik objeler hakkında sizin fikirleriniz ne?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İç Mimari

İç Mimar Nedir? İç Mimarlar Ne İş Yapar? İç Mimar Bina İnşa Eder Mi?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İç Mimar Nedir?

“İç Mimarlık, kesinlikle uzun bir yol kat etti. Mesleğe İç Mekan Tasarımı olarak evirilmeden önce başlangıçta İç Dekorasyon olarak tanınıyordu. İç Tasarım profesyonelleri hala dekorasyon ve tasarım danışmanlığı sağlıyor, ancak iş sorumlulukları artık daha fazla” teknik ” Teknik çizim, bina teknolojisi ve hizmetleri, malzeme ve bina kaplama teknolojisi ve mobilya detaylandırma olarak ilerlemiş durumda.

İç tasarımda mimariyle ilgili konuların anlaşılması ihtiyacı İç Mimarlık alanını doğurmuştur. İç Mimarlık, bir konut veya ticari binanın iç mekanlarının planlanmasını ve detaylandırılmasını içerir. Bu, mekân planlaması ve yaratımını vurgulayarak etkinliği en üst düzeye çıkarmaktır. Mekânın sadece iyi görünmesi gerekmediği gibi, aynı zamanda işlevsel olması gerekir. Yenilikçi tasarımlar, daha rahat, verimli ve güvenli bir şekilde yaşamamızı ve çalışmamızı sağlar; hepsi estetik açıdan tatmin edici bir ortamda.

Peki, iç mimarlık mezunlarının işgücüne katıldıklarında tam olarak ne yapıyorlar? Alan tahsisini, trafik akışını ve ayrıca inşaat hizmetleri, doğrama (ahşap işleri) ve aydınlatma konularında mühendislerle çalışmayı planlıyorlar. Bu, çekici ve canlı mekanlar yaratmak için malzeme, mobilya, bitirme, bağlantı parçaları ve sanat eserlerinin seçimine ek olarak. Ayrıca, bir binanın iç yapısının, mevcut alanlara yeniden yer vermek yerine, mühendislerin yardımlarıyla modifikasyonunu düşünmek üzere eğitilmişlerdir. ”

İç Mimar Bina İnşa Etmeyi Biliyor Mu?

Mimarlar bir binanın sakinlerinin sağlığını, refahını ve güvenliğini korumakla yükümlüdür, bu yüzden mimarın inşaat bilgisine sahip olması kesinlikle gereklidir. İnşaat bilgisi olmayan bir bina tasarlayan kişi sanatçı veya tasarımcıdır; onlar bir mimar değiller. Bir mimar, bir binanın tasarım, yürütme ve başarılı bir şekilde tamamlanmasından sorumludur.

Bununla birlikte, ilkel bir yapının ötesindeki bir yapının, tek bir mimarın kendileri tarafından üstlenilmesi ya da tamamen anlaşılması için çok fazla olduğu unutulmamalıdır. Bazen bilgi eksiklikleri vardır ve tasarımını tamamıyla güvenli ve başarılı bir şekilde yürütmek için diğer mimarlar ve mühendislerle işbirliği yapar. İç mimarlar bu eğitimleri almadıkları için aslında bir bina inşa etmeyi biliyor mu soruna tabiki biliyorlar. Fakat yetkileri bunun için kısıtlı 2 3 katlı müstakil yapılarda yetkiye sahipler.

İç mimarlar sizlerin de anladığı gibi eğitimleri en az mimarlar kadar zordur. Mimarlar ile eğitimlerinin arasında bazı farklılıklar vardır. Bunlar bir mimarın aldığı eğitim ve iç mimarın aldığı eğitimin farklı olmasının nedeni yukarı da yazdığımız yazıda sizler kendiniz yorumunu bularak cevaplayabilirsiniz. Ya da yorum kısmında yazabilirsiniz.

Devamını oku

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku
ReklamReklam