Sosyal medya'da takip edin!
X

Tasarımlar

Ah şu beton sevgisi; beton ev objeleri çılgınlığı başlıyor!

Güncelleme:

Tarih:

Beton ev objeleri sevgisi bazıları için vazgeçilmez bir tutku haline gelmiş durumda.Oysaki bazıları için de irrite edici bir yapı malzemesi niteliğinden öteye gitmiyor.

Beton ev objeleri tutkusu bazıları için vazgeçilmez bir tasarım tercihi olabiliyorken, bazıları bunun ticari kaygılarla sıra dışı yaklaşımlara tercih ediyor.

Daha sürdürülebilir çözümler üzerine çalışan tasarımcılar, beton ev objelerini günlük kullanıma yönelik aparatlar veya ticari ürünler haline getirebiliyor.

Beton ev objeleri bir öğrencinin fikri olarak doğdu

Auburn Üniversitesi öğrencisi Grey Hensey , yaptığı tasarımda betonu mutfak dolaplarında bir kulp olarak tasarlamaya karar verir.Ve aslında hiç te itici olmayan oldukça dayanıklı bir ürün geliştirmiş olur.

Aşağıda güzel örneklerden tasarım örneklerini inceleyebilirsiniz.Tasarımlarda dikkat çeken unsurların başında ise gerçek anlamda başarılı bir kalıp kullanılması.Ama şunu da belirtmekte kesin bir yarar var, çünkü günümüzde 3d yazıcılar ile daha farklı şekiller ve belki de geri dönüştürülebilir materyaller kullanılarak daha efektif ürünler ortaya çıkarılabilir.

Kurumsal kimliğin önemi göstergesi olarak beton ev objelerinde marka kimliğinin de önemi baskı yoluyla vurgulanmış.Bu da oldukça önemli bir detay.

Yok artık, beton kanepe derken?

Tasarımda sıradışı malzemeler ve dikkat çekici özellikler tasarımcıların vazgeçilmez pazarlama taktiklerinden olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yukarıda üniversiteli arkadaşımızın yaptığı beton obje tasarımlarını yorumlarken de söylediğimiz gibi kalıp konusu beton dekorasyon ürünleri konusunda oldukça önemli bir yere sahip.

Betondan yapılmış yemek servis ekipmanları

Mutfak gereçleri günümüzde akıllandıkça değerlenirken, bu gibi el yapımı doğal dekoratif ürünler de dikkat çekebilmekte.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere beton tabaktan yemek nasıl olurdu gerçekten deneyimlemek isterdim.

Beton takılar mı? Bujiteriye de bulaşmış olabilir.

Material Immaterial Studio tarafından geliştirilen beton takı ve aksesuarlar da bu anlamda incelenmesinde fayda olan diğer endüstriyel tasarım örneği olarak dikkat çekiyor.

Delatour Design Lab tarafından kurgulanan ve hayata geçirilen beton sehpa tasarımı da bu anlamda oldukça başarılı bulduğum bir örnek.

 

Betondan yapılan mobilya, takı ve aksesuarlar elbette dikkat çekici ama sabit kent mobilyası olarak kullanımı bana daha mantıklı geldi.Gerek tasarımındaki masif etki, gerekse de temizlik nakliye gibi konularda ahşabın yerini tutması imkansız.

Son resimde Murray Banker tasarımı bir pinpon masasını da betondan yapılabilecekler listesine ekledik.

Beton fikirlerin hayat bulması, beton ev objeleri ve betonik objeler hakkında sizin fikirleriniz ne?

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Le Corbusier tasarımı bu apartman dairesi için 598.000 € isteniyor

Güncelleme:

Tarih:

Le Corbusier tasarımı bu apartman dairesi için Fransız gayrimenkul geliştirici 598.000 € talep ediyor.Peki bu daireyi tercih etmeniz için nedenleri sıraladık.

Le Corbusier tasarımı Fransa’nın Marsilya kentinde yer alan bu apartman, yapısal özellikleri, mimarı ve satılık dairesiyle haberimize konu oldu.

UNESCO Tarafından 2016 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen Dünyaca ünlü efsane mimarlardan Le Corbusier tasarımı Unité d’Habitation brütalist mimarlık örneklerinden biri olmasıyla tanınır.

Dünyaca ünlü mimarlık eleştirmenleri yapının mimari özellikleri için anlatılarını betonun plastik ve teknik olanaklarından sonuna kadar faydalanmasının bir ürünü olarak yorumlar.

Yapının tasarımına dair altın oran da dahil olmak üzere çok sayıda kriterin bulunduğu analistler tarafından belirtilmekte.

Sadece bir barınma ünitesi değil!

Unité d’Habitation Türkçe karşılığıyla ‘barınma ünitesi’ içinde bulunduğumuz günlerde yeniden gündeme gelmiş durumda.

Toplamda 337 daireden oluşan ve yaklaşık 1600 kişiye ev sahipliği yapan bina, sosyal donatıları ve rekreasyon alanları ile dikey yaşam alanı sunuyor.Mimarın binalar için yaşam makinesi tanımı yaptığı bilinirken, tasarımın sahip olduğu özelliklerle bu tanımı fazlasıyla karşıladığı da söylenebilir.

Toplamda 140 metrekarelik 5 yatak odalı bu ikonik esere sahip olmanız için ödemeniz gereken mebla 598.000 € Euro  olarak belirlenmiş.

2.Dünya savaşından sonra ortaya çıkan konut problemine çözüm olarak tasarlanmıştı

Fransız-İsviçreli Mimar Le Corbusier’nin 2. Dünya savaşı esnasında ortaya çıkan konut problemine bir çözüm olarak bu fikri ortaya sürmesi mimaride brütalist akıma yönelik sıra dışı bir girişim olarak nitelendirilebilir.

Dairelerin kendi içerisinde 2 katlı çözümü de günümüzde loft mekan tabirine uyan türden yaklaşımları barındırıyor.

Le Corbusier tasarımı bu apartman dairesi için yaklaşık 600.000 Euro fiyatı öder miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Mimarları Kopenhag için 20 m2’lik yüzen ada tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Avustralya’lı Mimarlar Kopenhag için sadece 20 metrekarelik yüzen ada tasarladı.Festivaller ve çeşitli etkinliklerde kullanılması planlanıyor.

Daily mail sitesinde yer alan habere göre Avustralya’lı mimarlar Marshall Blecher ve Magnus Maarbjerg Kopenhag limanında ahşap bir yüzen ada tasarladı.

Toplamda 20 metrekarelik yüzen platform, yalnızca tek bir ıhlamur ağacı ile tamamlanıyor.Tasarımın kamusal alan olarak planlandığı belirtilirken yüzen ada aynı zamanda Kopenhag adaları adı verilen bir projenin de prototipi özelliğini taşıyor.

Projenin geliştiricilerinden Blecher, yaptığı açıklamada bu prototip yüzen ada yapısının bölgenin balıkçıları, sandal keyfiyle sahil yakınında dinleme amacı güden insanları ve deniz kayağı tutkunları için bir dinlence mekanı olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Yüzen ada projesi su yollarına ilgi çekmek amacı da taşıyor

Haberde yer alan detaylarda Yüzen ada projesinin aynı zamanda küçük etkinliklere de ev sahipliği yapabilecek özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Projede amacın ilerleyen dönemlerde inşa edilmesi planlanan başka platformlarla bir araya gelerek sosyal sürdürülebilirliği sağlaması olarak açıklandı.

Öte yandan yüzen ada projesi ile adalar birbirlerine geçici yapısal elemanlarla bağlanarak hem liman kenti için zarif bir görünüm kazandırmak hem de yapılması planlanan etkinlikler için alt yapı oluşturması amaçlanıyor.

Projenin neyi amaçladığını ve gelecekte etkinliklere ev sahipliği yapacak olması beklendiği cümlesini en iyi açıklayan görseli de aşağıda inceleyebilirsiniz.

Şu manzara herşeyi özetliyor..Görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok.. 🙂

Benzer proje bizde yapılacak olsa sizce hangi amaçlar için kullanılırdı?..

 

Devamını oku