Sosyal medya'da takip edin!
X

İç Mimari

Kengo Kuma bu tasarımında büyülü yağmur ormanlarından esinlenmiş

Güncelleme:

Tarih:

Ünlü mimar Kengo Kuma İtalyan çanta ve ayakkabı tedarikçisi Valextra’nın milan mağazasında tasarım için yağmur ormanlarından ilham almış.

İç mekan tasarımı ve mimarlık üzerine ilham almak olayına odaklandığımız geçtiğimiz hafta içerisinde mimarlar ve iç mimarlar için ilham kaynağı olabilecek odakları değerlendirmiştik.

Bu defa haberimize konu olan olay hepsinden farklı olarak büyülü yağmur ormanlarından esinlenerek tasarlanan Milan’daki İtalyan çanta tedarikçisi Valextra’nın mağazası oldu.

Kengo Kuma gibi tüm tasarımcılar farklı alanlarda üretim yapmayı seviyor

Ünlü mimar fütüristik çizgileri ve Dünya mimarlık mirasına kayıt edilebilecek eserlere imza atmayı başarmış sıradışı bir tasarımcı.Ünlü mimarlar bildiğiniz üzere dönem dönem farklı konseptlerde ve ürün gruplarında da tasarımlar yapabiliyor.

Örneğin ünlü mimarlardan ayakkabı tasarımları haberimizde görüleceği üzere dikkat çekmek ve belki de en önemlisi farkındalık yaratmak bakımından bu gibi şeylere şahit olabiliyoruz.

Tasarımlara uzman gözüyle baktığımızda, ilkbahar – yaz kreasyonunu en iyi hissettiren yeniden doğuş konseptinin de hakim olduğunu söylemek mümkün.

Tasarım hakkında ne düşünüyor sunuz? Kengo kuma’yı seviyor musunuz?

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İç Mimari

Kalabalık ortamlar için sessiz ve güvenli çalışma pod’ları tasarlandı

Güncelleme:

Tarih:

Jabbrrbox Adı verilen özel tasarım pod’ları kullanarak tele-konferans, yazışma ya da özel telefon görüşmelerinizi izole bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Mimarlık tabanlı yenilikçi teknolojileri de sizlerle mimarihaber.net üzerinden paylaşmaya devam ediyoruz.Bu defa gizliliğe ve konsantrasyona önem verenler için oldukça faydalı bir girişimden bahsedeceğiz.

Tasarımcısının anlatışından çoğunlukla havaalanları için planlandığı belirtilse de, esasında açık hava etkinliklerinde, pazaryerleri ve benzeri fuar gibi çok fazla insanın bir arada bulunduğu ama çok önemli bir görüşmeniz veya üzerinde yoğunlaşarak çalışmanız gereken kısa bir işiniz varsa bu buluş tam size göre.

Andrew Southern tarafından tasarlanan ve Jabbrrbox adı verilen bu çalışma pod’ları sizlere yüksek konsantrasyon ile çalışma olanağı tanıyacak.

Henüz seri üretiminin yapıldığı bilgisine ulaşamadığımız tasarım insanları yoğunlaşmaya davet ediyor.

Tasarımıyla farklı seçenekleri sunuyor

Pilot bölge ve deneme versiyonu olarak test amacıyla New York La Guardia Havalimanında konuşlandırılan podlar, kullanıcısıyla etkileşime giren tasarımlar kategorisinde değerlendirilebilir.

Çünkü sesli ve akıllı asistanı ile içerde geçireceğiniz süreyi konforlu bir hale getirmek için sizleri tam bir yapay zeka maratonuna dahil ediyor.

Ve bence en etkileyici özelliklerinden biri süper yalıtımlı olması.Yani içeride çalışmasını sürdüren kişinin ne konuştuğu, telekonferans aracılığıyla neler yaptığı dışarıdan geçen veya bakan biri için anlamak mümkün değil.

Girişime dair bazı şüpheli yaklaşımlar

Güvenlik endişeleri ilk etapta insanı şüphelendiren bir olgu diyebiliriz.Yani güç ünitesindeki olası bir azalma veya problem neticesinde kiralayarak içerisine giren bir insanın hayatını kaybettiğini düşünsenize..

Ya da konuşmalarınızı, mesaj trafiğinizi bunlar gibi özel bilgilerinizi depoladığını vs..

Neyse biz kötü düşünmeyelim.Tasarımın başarısına gölge düşürmemek adına benzer fikirleri paylaşacağımızı da buradan belirtelim.

Tasarıma dair siz ne düşünüyor sunuz?.Böyle bir pod’un içerisinde çalışmalarınızı yapar mıydınız?.Ya da yarım saat için 100 TL gibi bir rakamı öder miydiniz?

Devamını oku

İç Mimari

Tasarımcıları bu anaokulunun tasarımı için portakal’dan esinlendi

Güncelleme:

Tarih:

Tasarımcılarının ilham aldığı nokta olarak bir portakal esin noktası olabilir mi?Sorunun cevabına dair detaylar haberimizde olup evet diyebiliriz.

İsrail’de Tel Aviv yakınlarında ufak çocuklar için renk patlaması neticesinde okulu sevdirecek bir tasarım planlaması yapıldı.Yashar Architecture imzalı konseptin cıvıl cıvıl olma sebebi tahmin edeceğiniz üzere bir anaokulu olarak planlanmış olması.

3-6 Yaş arası çocuklar için eğlenceli dakikalar geçirebilmeleri amacıyla herşey bu doğrultuda kurgulanmış.

Tasarımcılarının dikkat ettikleri bir diğer husus ise yüksek ergonomi içermesi.

Yani dikkat ederseniz kullanıcılarının vücut ölçüleri, yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirebilmeleri adına mobilya ve mekan ölçüleri bu doğrultuda tercih edilmiş.

Renkler ve desenler konusunda da oldukça dikkat çekici olduğunu belirtmekte fayda var.

Devamını oku