Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Türkiye’nin ilk kadın mimarları kimlerdir?

Güncelleme:

Tarih:

Türkiye’nin ilk kadın mimarları ve hayatlarına dair kısa anektodları paylaştığımız bu yazıda Dünya Kadınlar günü şerefine önemli bilgileri paylaştık.

8 Mart Dünya kadınlar günü olarak tüm dünyada kutlanmaya devam ediyor.Yuvayı dişi kuşlar kurar misali, tasarımcılar ve mimarlar için de tam bir eşitlik sağlanmalıdır.

Türkiye’nin ilk kadın mimarları günümüzün modern Türkiye’nin gülen yüzü olan tüm kadın akademisyenlerimizin ve kadın mimarların yolunu aydınlatan birer mum olduğunu hatırlamakta fayda var.

Bu yazımızda bugünün 8 mart kadınlar günü olmasına ithafen Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından bahsedeceğiz.

Mualla Eyüboğlu Rumeli Hisarı ve pek çok Osmanlı Eserinin Restorasyonunu organize etti

1919 Erzurum doğumlu Mualla Eyüboğlu 1942 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Mimari Bölümü’nden mezun oldu.Türkiye’nin ilk kadın mimar ve mimarlık akademisyenlerinden biridir.

Ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu ve İsmail Hakkı Tonguç başta olmak üzere öncü isimlerle birlikte, köy enstitüsünde mimar, inşaat sorumlusu, öğretmen olarak çalıştı.

Rumelihisarı ve Topkapı Sarayı Harem Dairesi olmak üzere çok sayıda tarihi eserin restorasyonunu yaptı.

İlk kadın mimar akademisyenlerden biri olan Leman Cevat Tomsu

Leman Cevat Tomsu ise 1913 yılında Kayseri’de dünyaya geldi.30’lu yaşlarında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü‘ne kayıt oldu.

Mimarlık kariyerine İstanbul Belediyesi’nde şehircilik uzmanı olarak çalışan Martin Wagner’in partneri olarak devam etti.

Bursa evleri üzerine tez yazdıktan sonra Doçent ünvanı alarak Türkiye’nin ilk kadın mimarlık akademisyenlerinden biri olmayı başardı.

Türkiye’nin ilk kadın mimarları arasında yer alan Leman Cevat Tomsu’nun yirmiye yakın inşa edilmiş projeleri bulunmaktadır.Bunlardan başlıcaları arasında Cerrahpaşa Poliklinik Binası, Samsun Merkez Bankası Proje Müsabakası, Tozkoparan’da Bir Gazino Projesi, Şehremini Halkevi Projesi, Kayseri Halkevi Binası Projesi, Ankara Etlik’te Ev Projesi ve Gerede Halkevi Projesi yer alıyor.

Cahide Berk Butka İTÜ’nün ilk kadın mezunlarından

Celile Berk Butka, 1915’te İstanbul’da dünyaya geldi ve 1942’de İstanbul Teknik Üniversitesi ‘nden (İTÜ) mezun olan ilk kadın mühendis-mimar oldu.

Massachusetts Institute of Technology Üniversitesinde 1946-1947 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimi için bulundu ve Profesör Alvar Aalto’nun öğrencisi oldu.

Celile Berk, Arnavut mimar ve politikacı Kemal Butka (1907-1997) ile evlendi. 1948’de İstanbul’da özel mimarlık bürolarını kurdular ve 1958 yılına kadar pratiklerini bu ofiste sürdürdüler.

6 Mart 1984’te New York’ta vefat etti ve İstanbul’a gömüldü. Kişisel arşivi İstanbul’daki Kadın Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı‘na bağışlandı. 1950 ve 1951 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yayınlanan Sanatoryumlar ve Konya Evleri başlıklı iki Türkçe kitap bulunmaktadır .

Bir kentsel tasarımcı , şehir plancı ve mimar; Prof. Dr. Hande Suher

Prof. Dr. Hande Suher mimar, şehir plancısı, öğretim görevlisi ve yazar. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin dekanlık yapmış ilk kadın öğretim görevlisidir. Ayrıca Türkiye’nin ilk kadın şehir plancılarındandır.

Çalışmaları, yayınları, makaleleri ve raporları ile planlama süreçlerinde hukuk dışı müdahalelerin durdurulmasında, Kentsel ve Çevresel Koruma ve Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması konularında ve kamu yararının tesisinde etkisi ve katkısı bulundu.

Akademik faaliyetlerinin yanı sıra ödüllü birçok yapıya da imza atan Hande Suher, ulusal ve uluslararası 17 ödülün sahibi oldu.

Buraya yazamadığımız çok daha fazlası ve büyük değerler için bir başka makalemizde devamını paylaşacağımızın sözünü veriyor, tüm kadınlarımızın , tüm kadın mimarlarımızın da bu güzel gününü yürekten kutluyoruz..

 

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Victoryksk

    08/03/2018 paylaşım zamanı 16:06

    Tam da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne yakisir bir haber. Tesekkurler bilgilendirme icin.

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Bir yapının iki ana tasarımcısı mimar ve inşaat mühendisi; Her iki meslek de yapının yürütülmesi ve inşasına ayrılmaz.

Sorumlulukları çoğu zaman üst üste gelir. Mimar, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir alan tasarlayacak ve bir binanın iç ve dış mekanı için planlar tasarlayacak. Mimar, binanın bina sakinleri için güvenli olduğu nihayetinde sorumlu olduğu için, yapının tüm uygun bina kurallarını karşıladığından emin olmak için bir inşaat mühendisi ile yakın bir şekilde çalışacaktır. İnşaat mühendisi ayrıca uygun yapısal malzemeleri önerebilir ve / veya seçebilir ve ihtiyaç duyacağı sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma ve havalandırma sistemlerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Mimar Öğrenciler İçin İyi Bir Tavsiye Nedir?

Mimarlık okulu çok titizdir ve okul yıllarında çok fazla yaşama sahip olmazsınız. Projeler, düşündüğünüzden daha uzun sürüyor – tahmin ettiğinizden iki veya üç kat daha fazla. İlk birkaç yıl boyunca, işiniz elle yapılacaktır (el modelleme ve el çizimi). Her şeyi çizin ve her gün, olabildiğince fazla çizmek önemlidir. Bu uzun vadede size yardımcı olacaktır. Daha sonraki yıllarda bilgisayar modellemesi tanıtılacak. Nasıl iyi işleneceğini öğrenin; özgeçmişinize ve portföyünüze yerleştirebileceğiniz en yararlı şeylerden biridir.

Mümkün olduğu kadar çabuk iş tecrübesi elde etmeye çalışın. Çalışmak için mükemmel bir yer bir inşaat firmasındadır, çünkü tasarladığınız binalar hakkında çok şey öğreneceksiniz ve bu anlayışla çok daha iyi bir mimar olacaksınız. Stajlarınız sırasında yapabileceğiniz en iyi izlenimi verin – daha önce insanlarla ilişkiler / bağlantılar kurmaya başlamanız gerekir.

Sanat ve mimarlık alanı dışındaki etkiler için bir takdir geliştirmek. Dışsal bir bakış açısını deneyin ve tutun, zihninizi olasılıklara açmanıza ve kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Mimar Olmak Nasıl Bir Şey?

Mimar olmak çok zor ve rekabetçi olabilir. Üniversite bilmeniz gereken her şeyi size öğretmez, ancak yaratıcı yeteneklerinizi geliştirir ve zihninizi yeni fikirlere açar.

Sahada çalışmaya başladığınızda, işin ve mimarlığın teknik yönlerini öğreneceksiniz. Ayrıca müteahhitler, mühendisler ve müşteriler ile yararlı bağlantılar ve ilişkiler geliştireceksiniz. Mimarların çoğu için mimarlık yapmak, kendi başına tasarım yapmak değil, projeleri koordine etmek, tasarım problemlerini çözmek ve inşaatın ayrıntılarını denetlemekle ilgilidir. Bütün bunlar bazen sıradan ve sönük olmayan görevler başarılı bir tasarıma yol açacaktır.

Zamanla, ya tasarım yönünü ya da işin teknik yönünü tercih edebilir ve diğeri üzerinde yapabilmek için doğru olabilir. Kariyerinizde aldığınız yön, tipik günün nasıl bir şey olacağını belirleyecektir.

Mimari tasarım, bir binanın tasarımına, 3 boyutlu modellerin, eskizlerin, kazımaların vb. Kullanımına odaklanır. Teknik tasarım, bir projenin inşaat, dokümantasyon ve detaylarına odaklanır. Ayrıca mimarlığın iş alanı da var ve resmin o tarafını tercih ederseniz bulup, proje yöneticisi olabilirsiniz. Mümkünse, bir mimarlık bürosunda biraz zaman geçirmek için bir fırsat yakalamaya çalışın. İnsanların yaptıklarını beğenip beğenmediğinizi, onlarla sohbet etmeyi ve kiminle çalışmak istediğinizin bir türü olup olmadıklarını görün – bu bir mimar olmanın keyfini sürüp göremeyeceğinizin en iyi göstergesi.

Devamını oku
ReklamReklam