Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Türkiye’nin ilk kadın mimarları kimlerdir?

Güncelleme:

Tarih:

Türkiye’nin ilk kadın mimarları ve hayatlarına dair kısa anektodları paylaştığımız bu yazıda Dünya Kadınlar günü şerefine önemli bilgileri paylaştık.

8 Mart Dünya kadınlar günü olarak tüm dünyada kutlanmaya devam ediyor.Yuvayı dişi kuşlar kurar misali, tasarımcılar ve mimarlar için de tam bir eşitlik sağlanmalıdır.

Türkiye’nin ilk kadın mimarları günümüzün modern Türkiye’nin gülen yüzü olan tüm kadın akademisyenlerimizin ve kadın mimarların yolunu aydınlatan birer mum olduğunu hatırlamakta fayda var.

Bu yazımızda bugünün 8 mart kadınlar günü olmasına ithafen Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından bahsedeceğiz.

Mualla Eyüboğlu Rumeli Hisarı ve pek çok Osmanlı Eserinin Restorasyonunu organize etti

1919 Erzurum doğumlu Mualla Eyüboğlu 1942 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Mimari Bölümü’nden mezun oldu.Türkiye’nin ilk kadın mimar ve mimarlık akademisyenlerinden biridir.

Ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu ve İsmail Hakkı Tonguç başta olmak üzere öncü isimlerle birlikte, köy enstitüsünde mimar, inşaat sorumlusu, öğretmen olarak çalıştı.

Rumelihisarı ve Topkapı Sarayı Harem Dairesi olmak üzere çok sayıda tarihi eserin restorasyonunu yaptı.

İlk kadın mimar akademisyenlerden biri olan Leman Cevat Tomsu

Leman Cevat Tomsu ise 1913 yılında Kayseri’de dünyaya geldi.30’lu yaşlarında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü‘ne kayıt oldu.

Mimarlık kariyerine İstanbul Belediyesi’nde şehircilik uzmanı olarak çalışan Martin Wagner’in partneri olarak devam etti.

Bursa evleri üzerine tez yazdıktan sonra Doçent ünvanı alarak Türkiye’nin ilk kadın mimarlık akademisyenlerinden biri olmayı başardı.

Türkiye’nin ilk kadın mimarları arasında yer alan Leman Cevat Tomsu’nun yirmiye yakın inşa edilmiş projeleri bulunmaktadır.Bunlardan başlıcaları arasında Cerrahpaşa Poliklinik Binası, Samsun Merkez Bankası Proje Müsabakası, Tozkoparan’da Bir Gazino Projesi, Şehremini Halkevi Projesi, Kayseri Halkevi Binası Projesi, Ankara Etlik’te Ev Projesi ve Gerede Halkevi Projesi yer alıyor.

Cahide Berk Butka İTÜ’nün ilk kadın mezunlarından

Celile Berk Butka, 1915’te İstanbul’da dünyaya geldi ve 1942’de İstanbul Teknik Üniversitesi ‘nden (İTÜ) mezun olan ilk kadın mühendis-mimar oldu.

Massachusetts Institute of Technology Üniversitesinde 1946-1947 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimi için bulundu ve Profesör Alvar Aalto’nun öğrencisi oldu.

Celile Berk, Arnavut mimar ve politikacı Kemal Butka (1907-1997) ile evlendi. 1948’de İstanbul’da özel mimarlık bürolarını kurdular ve 1958 yılına kadar pratiklerini bu ofiste sürdürdüler.

6 Mart 1984’te New York’ta vefat etti ve İstanbul’a gömüldü. Kişisel arşivi İstanbul’daki Kadın Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı‘na bağışlandı. 1950 ve 1951 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yayınlanan Sanatoryumlar ve Konya Evleri başlıklı iki Türkçe kitap bulunmaktadır .

Bir kentsel tasarımcı , şehir plancı ve mimar; Prof. Dr. Hande Suher

Prof. Dr. Hande Suher mimar, şehir plancısı, öğretim görevlisi ve yazar. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin dekanlık yapmış ilk kadın öğretim görevlisidir. Ayrıca Türkiye’nin ilk kadın şehir plancılarındandır.

Çalışmaları, yayınları, makaleleri ve raporları ile planlama süreçlerinde hukuk dışı müdahalelerin durdurulmasında, Kentsel ve Çevresel Koruma ve Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması konularında ve kamu yararının tesisinde etkisi ve katkısı bulundu.

Akademik faaliyetlerinin yanı sıra ödüllü birçok yapıya da imza atan Hande Suher, ulusal ve uluslararası 17 ödülün sahibi oldu.

Buraya yazamadığımız çok daha fazlası ve büyük değerler için bir başka makalemizde devamını paylaşacağımızın sözünü veriyor, tüm kadınlarımızın , tüm kadın mimarlarımızın da bu güzel gününü yürekten kutluyoruz..

 

Devamını oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Victoryksk

    08/03/2018 paylaşım zamanı 16:06

    Tam da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne yakisir bir haber. Tesekkurler bilgilendirme icin.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faydalı bilgiler

Rus mimarlık öğrencisi Adelina’dan 13 muhteşem eskiz örneği

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlıkta eskiz nedir? Eskiz nasıl çizilir sorusuna yönelik ilham dolu 13 eskiz örneğini bu yazımızda sizlerle paylaştık.Eskiz tutkunları kaçırmasın!

Mimarlıkta eskiz nedir , eskiz nasıl çizilir gibi soruları ve eskize dair merak edilenleri sadece 13 resimde özetleyen muhteşem görselleri Rus mimarlık öğrencisi Adelina Gareeva yanıtlamış.

Gareeva yaptığı çalışmalarda serbest el eskiz çizimi konusunda çığır açıcı yöntemler keşfetmişe benziyor.

Öyle ki, persfektiflerin kusursuzluğu ve çizgilerin mükemmelliği günümüzün modern dijital çizim araçlarını kullanarak bile zor yapılacak şekilde başarılı.

Mimarlıkta eskiz nedir sorusunun yanıtı, tasarıma başlamadan önce tasarımcının yapacağı şeye dair kafasındakileri ifade etme yoludur.

Rusya’nın önemli yapılarının mimari eskizleri

Rusya’nın Dünya çapında ünlü mimari eserlerini kağıt üzerinde hiç bu şekilde görmemiştik.

Diğer bir deyişle, eskizler tasarımcıyı kağıt üzerinde sesli düşünmeye iter.Böylelikle yeni fikirlerin ve başka ilham kaynaklarının doğmasına neden olur.

Eskiz anlamı nedir sorusundan ziyade eskiz nasıl yapılır sorusuna yoğunlaşmak daha doğru olacaktır.Sebebi, eskizin bir yetenek olduğu konusunda hemen hemen tüm tasarımcıların hem fikir olmasıdır.İşin güzel yanı çizim yeteneği sonradan öğrenilebilecek bir şey olmasıdır.

Yani bugün halen var olan karakalem kursları boşuna değil.Kusursuz bir portre çizebilmek için elbette yetenek gerekir ama Adelina Gareeva gibi mimari eskizler yapabilmeniz sanıldığı kadar zor değil.

Adelina Gareeva instagram hesabını takip etmek için şu linki tıklayabilirsiniz; Instagram

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Çatı arası piyesi nedir? Çatı piyesi nasıl hesaplanır?

Güncelleme:

Tarih:

Çatı arası piyesi nedir sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazıda , piyesler ile ilgili tasarım boyutlu problemleri ve satış konularını inceledik.

Çatı arası piyesi Çatı eğimi içerisinde kalmak şartıyla, altındaki bağımsız bölüme ait, bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dâhil olabildiği mekânlara verilen isimdir.

Çatı piyesli daire ne demek sorusu özellikle kentsel dönüşüm kanunu kapsamında mülk sahiplerinin haklarını korumak gayreti neticesinde çok fazla gündeme gelmekte ve bazen yanlış uygulamalara neden olabilmektedir.Bu noktada tanımı iyi anlamak yanlışlıkların önüne geçebilir.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği tanımlar kısmında yer alan yukarıdaki açıklama; ‘açık teras ve ıslak hacimler ait olduğu bağımsız bölüm sınırlarını geçemez’ şeklinde de devam ediyor.Bağımsız bölümün sınırlarını geçemez tabirinden altındaki bağlı olduğu dairenin dış konturları anlaşılmalıdır.Bunun sebebi olarak su sızıntıları gibi tesisat kaynaklı problemler ve açık terasın başka bağımsız bölümler için herhangi bir sakınca doğurmaması gerekçesi saklıdır.

Çatı piyesi neden yapılır sorusu da yapılacak inşaat için emsal müsade ettiği nispette, binanın olanaklarından maksimum şekilde faydalanmak amacıyla yapılır.Ya da manzara faktörünü binanın en üst katında deneyimlemek için en güzel yerdir.

Çatı arası piyesleri için aydınlatma, havalandırma nasıl sağlanır?

Çatı piyesleri için doğal havalandırma ve doğal aydınlatma konusu da oldukça önemlidir.Çünkü tasarımcılar yapıların genel hatlarıyla ilgilenirken bu gibi mekanlara yönelik bazı konuları ihmal edebilmektedir.

Bu nedenlerden ötürü çatı arası pencereleri kuşluk ya da güvercinlik şeklinde tabir edilen açıklıklardan havalandırılıp aydınlatılır.Aynı zamanda varsa çatı terasına çıkan kapıların geniş tutulması da aynı işi görecektir.

Baş kurtarma yüksekliği olarak 2.20 oldukça yeterli bir ölçüdür.Tasarımcıların bu noktada herhangi bir sınırlayıcı bulunmamasına rağmen bu ölçülere de dikkat etmeleri beklenmektedir.

Çatı eğimi yönünde yapılacak kırma şeklindeki çıkmalar bu pencereleri en iyi aydınlatacak unsurlardır.Bu unsurların taşıtılması da önem arzetmektedir.

Çatı arası piyesi emsale dahil midir?

Yine ilgili yönetmeliğin tanımlar kısmında yer alan hususlarda bu konu açık şekilde belirtilmektedir.Şöyle ki; tanımlar kısmı şş bendi kısmında katlar alanı tanımı yapılırken (ki katlar alanı tabiri emsal demektir) , çatı arası piyesi de sayılmakta.Dolayısı ile emsale tabiki dahil edilmelidir.

Çatı arası piyesleri yönetmeliğin yapı inşaat alanı tanımı kısmında açıklandığı üzere elbette inşaat alanına da dahil edilmelidir.

Ayrıca çok önemli ve yangın mevzuatını ilgilendiren bir konudur ki; Çatıda yapılan bu piyesler, yapı yüksekliği tanımında yazdığı üzere de binanın toplam yapı yüksekliğine de dahil edilmelidir.

Çatı arası piyesleriyle ilgili yaşanan problemler nelerdir?

Çatı arası piyesli daire sorunu özellikle iskan aşamasında inşaatlarda müteahhit firmanın en üst kat daire ile bütünleşik ya da diğer bir deyişle parçası olan kısmının satışı aşamasında ortaya çıkar.

Yürürlükteki imar yönetmeliğine göre çatı arası piyesi yalnızca en üst kat daire ile irtibatlı olacak şekilde planlanması ve ruhsata bağlanması gerektiğinde ayrı bir tapu düzenlenerek kat irtifakı kurularak satılamaz.Doğrudan veya dolaylı olarak bu bilgi bize bu piyeslerin ayrı şekilde kiraya verilmesinin de yasal olmadığını açıklar.

Müşterek alanlar içerisinde yer alan çatı ortak alandır ve yapıdaki herhangi bir bağımsız bölüm ile doğrudan irtibatlandırılamaz.Ancak çatı piyesleri bu durumdan istisnadır.Çünkü alt katındaki ana bağımsız bölümün ayrılmaz bir parçası olarak nitelendirilir.

Çatı aralarına çıkan dairenin müstakil merdivenleri için yönetmelikte zorunlu bir kıstas bulunmamakta birlikte bu merdivenlerle ilgili yalnızca ahşap olamaz deniliyor.Ama boyutlarına ve rıht yüksekliklerine dair pek bir yorum bulunmuyor.

Bu yorum eksikliği merdivenlerin ciddi anlamda minimalist yorumlanmasına neden oluyor.

Diğer bir sıkıntı ise çatı arası piyesi olan yapılarda çatı örtüsünün çatı parapetine oturtulmasıdır ki, bu konuda yönetmelik çatı eğimi saçak ucundan başlar demektedir.Yani yukarıda piyes varsa daha yüksek bir çatı yapabilirsin dememektedir.

Çatı piyesi tapusu ve bir kısım mülkiyet konuları

Çatı arası kullanım hakkı ruhsatlı projesinde eğer bağımsız bölümlerden birine ait piyes içeriyorsa o daireye aittir.Çatı arası için dekorasyon ve iç mekan tasarımı örnekleri incelemesi ile ilham dolu tasarımları sizlerle başka bir yazıda paylaşacağım.

Mimari proje tasarımı, inşaat ruhsatı aşamaları ve bağımsız bölümlere ilişkin düzenlemeler gibi teknik konular hakkında detaylı makalelerimizi kaçırmamak ve takip etmek için yalnızca haftanın 2 günü gönderimde bulunduğumuz ücretsiz e-bülten aboneliği edinebilirsiniz.Böylelikle tüm yazılar e-posta adresinize gelecek ve gündemden uzak kalmayacaksınız.Bunun için sitenin en alt kısmında yer alan abonelik sayfasını ziyaret ederek gerekli alanları doldurup kayıt olabilirsiniz.Üyelikten istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Çatı arası piyesi nedir sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazıda bu hacimlerin tasarımına ilişkin konulardan, satış işlemleri ve kat mülkiyeti hususlarına kadar pek çok konuda sizlerle bildiklerimizi paylaştık.Konuyla ilgili sorularınızı veya eklemek istediklerinizi aşağıda yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Devamını oku