Sosyal medya'da takip edin!
X

Makale

Akıllı ev teknolojileri için aklınızı başınızdan alacak örnekler

Güncelleme:

Tarih:

Akıllı ev teknolojileri nedir sorusuna yönelik sizler için kapsamlı sayılabilecek bir araştırma hazırladık.Konuyla ilgili detaylar görmek için okumaya devam edin.

Akıllı ev teknolojileri en genel anlamda teknolojik ekipmanlar yardımıyla yaşam alanlarını dijital sistemler üzerinden kontrol ve idare etmenize yarayan donanımlardır.

Evinizi akıllı hale getirmek hayatınızı kolaylaştırma ve pratikleştirmek adına hemen her bütçe için yapılabilecek geçişlerden teşekkül etmekte.

Akıllı cihazlardan kasıt, elbette daha önce tanımladığınız ayarlamaları tek tuş vasıtasıyla kullanmanıza olanak sağlayan aygıtlardır.Evlerin hemen her odası için kullanılabilir olması ve kullanım amacınıza uygun fonksiyonları bulunmakla birlikte pek çok web sitesinden ve teknoloji marketlerden rahatlıkla temin edilebilmektedir.

Akıllı ev teknolojileri için örnekler

Akıllı evler ile günlük hayatınıza normal akışında devam ederken muslukların kontrolünü elinize alabilir, açık unuttuğunuz oda lambalarını evde değilken bile kapayabilir, evinizin iklimlendirme sistemlerini çok uzakta olsanız bile kontrol edebilirsiniz.

Enerji verimliliği, tasarruf, güvenlik , performans, pratiklik gibi çok fazla pozitif yönü bulunan bu teknolojiler, aslında ulaşılması çok ta zor olmayan rakamlara elde edilebilir.

Güvenlik odaklı ev teknolojisi; friday smart lock

Örneğin BIG tasarımı akıllı kapı kilit sistemi ile anahtarlar ve anahtarlıklar gerçek anlamda tarih oluyor..Misafirlerinizi karşılamak zorunda kalmayacak, anahtarı içeride unuttum sözü artık tarih olacak.

Tabi bu teknolojinin çok ucuz bir teknoloji olmadığını da belirtmekte fayda var.

Mutfakları akıllandıracak girişim; Akıllı çöp kutusu

IOS ve ANDROID tabanlı ya da web uygulamaları ile koordine edilebilme kabiliyetine sahip olan akıllı ev teknolojileri, sanki biraz farklı farklı ürünlerin karma kullanımı mümkün olduğunda uygulama kalabalıklığına neden olabilecek gibi duruyor.

Bir çöp kutusu akıllı olsa ne olur? Olmasa ne? Demek özelliklerini anlama konusunda biraz eksik kaldığımız anlamına gelebilir.

Çünkü atıkların ayrıştırılması, belki yeniden dönüşümü ve değerlendirilebilmesi ya da koku probleminin önüne geçebilmesi bakımından akıllı çöp kovaları da gelecekte çok daha fazla görebileceğimiz akıllı ev teknolojisi ekipmanlarından biri olabilir.

Evinizin her noktasını kontrol edebileceğiniz kumanda!

Yukarıda saydığımız teknolojilerin telefonunuzu bir uygulama çöplüğüne dönüştürmesini istemiyorsanız, ya da bahse konu teknolojiler hayatınızı pratikleştireceğine sizi daha fazla yoruyorsa bunun da bir çözümü var.

Tek bir kumanda – cihaz ile evinizin herşeyini kontrol edebilirsiniz.

Duman sızıntısından yangın bildirimine kadar farklı farklı özellikleri bünyesinde barındıran girişim bir fransız mühendislik harikası diyebiliriz.

Evde yetiştirdiğiniz çiçekleri sizden daha iyi düşünen akıllı cihaz!

Yukarıdaki örnekte de bitkinin ihtiyacı olan su, ışık ve hatta nemi sağlayan çiçek standı görülmekte..Bu ürünü kullandığınızda size sadece bitkinin güzelliğini seyretmek kalacak.

Evde bitki yetiştirmeyi seven ancak benim gibi bu konuda yeteneksiz olduğunuza inanıyorsanız tam size göre..

Su içmeniz gerektiğini hatırlatacak, su kalitesini düzenleyecek bir teknoloji;

Gün içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı su içmeyi unutabilir, bu sağlık sorunlarına neden olabilir.İşte bu akıllı su sebili ile su içmeniz gereken miktar telefonunuza bildirim olarak hatırlatılacak.

Akıllı bulaşık makinesiyle çok daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz

Frog design tarafından tasarlanan bu akıllı bulaşık makinesi normallerinden belki 4 kat daha küçük ve tezgah üstü kullanıma müsait.

Bir orta boy 3d yazıcıya benzeyen bu alet, size bir kaç bardak kahve fincanı için elinizi suya değdirmemeniz için kolaylık sağlamakta.

Akıllı ev teknolojileri ve bu teknoloji için bütçeniz doğrultusunda sıradışı yenilikleri evinize almaya hazır mısınız?.Ya da herşeyin bir sınırı olmalı diye mi düşünüyor sunuz?.

Bu arada yukarıda saydıklarımıza ilave olarak bugün Türkiye’de faliyet gösteren çok fazla teknoloji marketi olduğunun da altını çizerek yenilikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğimizi de belirtmek isterim.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Analiz

Mimarların artık ruhsata imza atmayacak olması neleri değiştirir?

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar artık ruhsata imza atmayacak , peki bunun sektöre yansımaları nasıl olacak? Yeni yapı ruhsatı formu 2018 neleri değiştirecek? Yapı ruhsatlarındaki imzaların kalkması, karekod uygulaması ne gibi tehlikeleri içeriyor? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Dün sabah itibariyle yapı ruhsatlarında yapılan önemli değişiklikler aylar öncesinden haber verilmesine karşın uygulanmaya başlanmasıyla birlikte bazı proje müellifleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Çünkü ödemelerin sağlıklı yapılması noktasında , işveren nezdinde de ödeme yükünün hafifletilmesi noktasında ruhsat imza aşamasında alınacak ödemelerin ruhsatlardan mimarın imzasının kaldırılmasıyla birlikte nasıl olacağı büyük bir merak konusu haline geldi.

Bu yazımızda olayın sektörel yansımaları ile dezavantajlarını paylaşmaya çalıştık.

Mimarlar artık ruhsata imza atmayacak

Yapı ruhsatlarındaki mimari proje müelliflerinin imzasının kaldırılması olayının süreci hızlandırması beklense de mimarlık sektörünün ve diğer proje müelliflerinin bu konuda çok ciddi kaygıları var.

Resmiyette ödeme süreci hakkında yasal yaptırımlar işverene kolaylık sağlama yönünde , ancak pratikteki uygulamalar ise hiç öyle değil. Yani daha açık konuşacak olursam, artık ruhsatta mimarın imzası olmadığından projeyi belediyete verip ruhsat çıkana kadar ödeme almış olmanız gerekmektedir.

Şöyle ki, çoğu mimarlık ofisi ödemenin büyük bölümünü ruhsat imzası safhasında (hatta bazıları tamamını) almakta idi. Şimdi imza kutucuğunun yeni ruhsat formlarından kaldırılması ile birlikte mimar projeyi verdiği anda ödeme almak noktasında bir güvencesi kalmamış olacak. Diğer bir deyişle paramın kalanını vermezsen ruhsata imza atmam cümlesi tarihe karışmış oluyor.

Yeni ruhsat formu süreci hızlandırmış olacak

Yapı ruhsatından proje müelliflerinin imzasının kaldırılması olayına ek olarak şantiye şefleri de artık ruhsata imza atmak zorunda değil. İşin komik ve enteresan yanlarından bir diğeri yapı müteahhitinin de ruhsatta imzasının alınmayacak olması.

Resmi prosedürün hızlandırılması, ruhsat izin süreçleri değişim formu geçtiğimiz aylarda yayımlanan genelge ile resmiyet kazanmıştı. Yani vatandaş tek bir başvuru dilekçesi ile eğer evrak – ruhsat eki projeleri eksiksiz ise ruhsat alabilecekti. Pek çok belediyede bu halihazırda uygulanmıyor. Vatandaşlar herşeye karşın tüm evraklardan ayrıca dilekçe ile başvurması gerekiyor.

Öte yandan ruhsatta yer alan imzaların sahtecilikle mücadele adı altında da kolaylık sağlayacağı aşikar. Bir kağıt parçasında 15 kişinin imzasını toplamak çok zor olabiliyordu.Sadece bu bakımdan iyi olmuş diyebiliriz.

Sektörün önde gelenleri yeni ruhsat formu için şantiye şeflerinin imzasının kaldırılması olayına biraz daha farklı bakarak teknik adamların yetkinliklerini zedeleyebileceği şüphesini paylaşmakta.

Yeni yapı ruhsatı formundaki değişiklikler hakkında sizin düşünceleriniz neler? Ödeme almak, proje ödemeleri için güvence kaynaklarından birinin daha gitmesi olayı için görüşleriniz neler?

Devamını oku

Yorum

Türkiye’de müteahhitlik hakkında bilinmesi gereken 10 şey

Güncelleme:

Tarih:

Müteahhitlikte bilinmesi gerekenler ve müteahhit olmanın zorlukları hakkında 10 maddelik kısa bir liste hazırladık. İnşaat işine girmek isteyenler mutlaka okusun diye.

Olaylara bir de müteahhitlerin gözünden bakmak istedim. Bir mimarlık sitesi ve bu alanda yayın yapan bir web sitesi olarak bu durum bazı takipçilerimize biraz ilginç gelebilir ama dün Murat Erçelebi’nin paylaştığı inşaat ruhsat proje masrafları hakkında yazı bana olayın bu açıdan da bakılması gerektiğini hissettirdi.

Müteahhitler rant peşinde, sineğin yağını kovalayan hep dahasını isteyen meslek grupları olarak bilinir. Lüks ve son model ciplerde gezen iyi giyimli ve çoğunlukla rahat kişilikler olarak algılanır. Ancak durum aslında öyle göründüğü gibi basit değil aslında.

Nasıl mı? İşte müteahhitlikte bilinmesi gerekenler;

muteahhitlikte-bilinmesi-gerekenler

Bir anlamda müteahhit olmanın zorlukları veya müteahhitlikte bilinmesi gerekenler aşağıda çok kısa şekilde özetlenmiştir. Özetlenmiştir diyorum çünkü her bir madde için sayfalar dolusu yazı yazılabilir, tartışılabilir genişletilebilir.

  • İnşaat sektöründe çok fazla yatırımcı ve girişimci var. Durum böyle olunca rekabet kızışıyor ve maliyetler haliyle yükselmiş oluyor. Aynı arsa için birden fazla müteahhit teklif verince henüz kazmayı daha vurmadan ciddi bir mebla cepten hemen çıkıveriyor.
  • Bürokrasi ve ruhsat süreçlerinde yaşanan bazı bilindik (!) problemler de keza işi çığrından çıkarabiliyor, astarı bezinden pahalı hale gelmek deyimini hissettiriyor.
  • Henüz yatırıma başlama aşamasında çok iyi bir organizasyon ve planlama gerekiyor. Nereye nasıl bir konut projesi yapabilirim? Satış ve pazarlama açısından fiyat politikasını nasıl belirleyebilirim gibi sorular çok zorlayıcı ve oldukça önemlidir. En ufak bir hata yatırımı iç edebilir.
  • Proje safhasında hangi mimarlık ofisi ile çalışmalıyım? sorusuna yönelik binlerce soruyla maruz kalınabilir.
  • Projenin gelişimi ve ilerleyiş sürecine hakim olunmazsa uygulama safhasında geri dönüşü oldukça pahalı durumlarla karşı karşıya kalınabilir.
  • Mimarın işi ruhsat alıncaya kadar, dolayısı ile ruhsattan sonraki süreçte esas işler başlıyor. İnşaata başlama, iş güvenliği, kat mülkiyeti, tapu işleri, sigortalar, ödemeler, satış ve pazarlama vs .vs..
  • Müteahhitlik öğrenmek bunun bir okulu olmadığından yaşayarak mümkün.. Yani buradaki yaşayarak kelimesi bazen milyon dolarları bulan ziyana bile işaret edebilmektedir.
  • Henüz müteahhitliğe nasıl başlanır sorusuna net bir yanıt vermeden büyük işlere girişen orta çaplı firmaların batışına anahaber bültenlerindeki konut mağdurları başlıklı haberlerden nasıl da şahit oluyoruz (!)
  • İnşaat yapmak kolay mı? sorusuna ”ne var ki bunda kalıpçı kalıpları çakıyor, duvarcı duvarları örüyor, mimarlar projeyi çiziyor sana para vermek kalıyor (!)” bakış açısıyla yaklaşan bir nesil mevcut. Oysa durum hiç de öyle göründüğü gibi değil. İnşaat yaparak para kazanmak bir anlamda o bölgede yaşayan herkesi son derece yakından ilgilendiren kamusal bir olaydır. Bu bağlamda nitelikli mimari projeler geliştiren yapıldığı bölgeye değer kazandıran inşaat yatırımları için ciddi anlamda emek vermek gerekmektedir.
  • Proje tamamlandı, iskan alındı ve satışa hazır.. Artık bu noktadan sonra işin en önemli noktası olan pazarlama konusu gelmekte. Bazı güçlü firmalar en az geliştirdikleri projeler kadar nitelikli satış ofisi inşa ederek güzel hostes kızlarla, klimalı bol ikramlı ortamlarda pazarlamaya çalışıyor.. (Lansmana özel fırsatlar, hemen teslim daireler, kira öder gibi ev sahibi olun, kefilsiz konut kredisi vs.)

Müteahhitlik kar marjı yüksek olan meslek gruplarından birisi olarak bilinir. Ancak her proje için bu koşullar değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yazıda müteahhit olmanın zorlukları, müteahhitlikte bilinmesi gerekenler, müteahhitlik karlı mı, müteahhitliğe başlamak gibi konularla ilgili samimi düşüncelerimi ifade etmeye çalıştım. Konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Devamını oku
ReklamReklam