Sosyal medya'da takip edin!
X

Makale

Akıllı ev teknolojileri için aklınızı başınızdan alacak örnekler

Güncelleme:

Tarih:

Akıllı ev teknolojileri nedir sorusuna yönelik sizler için kapsamlı sayılabilecek bir araştırma hazırladık.Konuyla ilgili detaylar görmek için okumaya devam edin.

Akıllı ev teknolojileri en genel anlamda teknolojik ekipmanlar yardımıyla yaşam alanlarını dijital sistemler üzerinden kontrol ve idare etmenize yarayan donanımlardır.

Evinizi akıllı hale getirmek hayatınızı kolaylaştırma ve pratikleştirmek adına hemen her bütçe için yapılabilecek geçişlerden teşekkül etmekte.

Akıllı cihazlardan kasıt, elbette daha önce tanımladığınız ayarlamaları tek tuş vasıtasıyla kullanmanıza olanak sağlayan aygıtlardır.Evlerin hemen her odası için kullanılabilir olması ve kullanım amacınıza uygun fonksiyonları bulunmakla birlikte pek çok web sitesinden ve teknoloji marketlerden rahatlıkla temin edilebilmektedir.

Akıllı ev teknolojileri için örnekler

Akıllı evler ile günlük hayatınıza normal akışında devam ederken muslukların kontrolünü elinize alabilir, açık unuttuğunuz oda lambalarını evde değilken bile kapayabilir, evinizin iklimlendirme sistemlerini çok uzakta olsanız bile kontrol edebilirsiniz.

Enerji verimliliği, tasarruf, güvenlik , performans, pratiklik gibi çok fazla pozitif yönü bulunan bu teknolojiler, aslında ulaşılması çok ta zor olmayan rakamlara elde edilebilir.

Güvenlik odaklı ev teknolojisi; friday smart lock

Örneğin BIG tasarımı akıllı kapı kilit sistemi ile anahtarlar ve anahtarlıklar gerçek anlamda tarih oluyor..Misafirlerinizi karşılamak zorunda kalmayacak, anahtarı içeride unuttum sözü artık tarih olacak.

Tabi bu teknolojinin çok ucuz bir teknoloji olmadığını da belirtmekte fayda var.

Mutfakları akıllandıracak girişim; Akıllı çöp kutusu

IOS ve ANDROID tabanlı ya da web uygulamaları ile koordine edilebilme kabiliyetine sahip olan akıllı ev teknolojileri, sanki biraz farklı farklı ürünlerin karma kullanımı mümkün olduğunda uygulama kalabalıklığına neden olabilecek gibi duruyor.

Bir çöp kutusu akıllı olsa ne olur? Olmasa ne? Demek özelliklerini anlama konusunda biraz eksik kaldığımız anlamına gelebilir.

Çünkü atıkların ayrıştırılması, belki yeniden dönüşümü ve değerlendirilebilmesi ya da koku probleminin önüne geçebilmesi bakımından akıllı çöp kovaları da gelecekte çok daha fazla görebileceğimiz akıllı ev teknolojisi ekipmanlarından biri olabilir.

Evinizin her noktasını kontrol edebileceğiniz kumanda!

Yukarıda saydığımız teknolojilerin telefonunuzu bir uygulama çöplüğüne dönüştürmesini istemiyorsanız, ya da bahse konu teknolojiler hayatınızı pratikleştireceğine sizi daha fazla yoruyorsa bunun da bir çözümü var.

Tek bir kumanda – cihaz ile evinizin herşeyini kontrol edebilirsiniz.

Duman sızıntısından yangın bildirimine kadar farklı farklı özellikleri bünyesinde barındıran girişim bir fransız mühendislik harikası diyebiliriz.

Evde yetiştirdiğiniz çiçekleri sizden daha iyi düşünen akıllı cihaz!

Yukarıdaki örnekte de bitkinin ihtiyacı olan su, ışık ve hatta nemi sağlayan çiçek standı görülmekte..Bu ürünü kullandığınızda size sadece bitkinin güzelliğini seyretmek kalacak.

Evde bitki yetiştirmeyi seven ancak benim gibi bu konuda yeteneksiz olduğunuza inanıyorsanız tam size göre..

Su içmeniz gerektiğini hatırlatacak, su kalitesini düzenleyecek bir teknoloji;

Gün içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı su içmeyi unutabilir, bu sağlık sorunlarına neden olabilir.İşte bu akıllı su sebili ile su içmeniz gereken miktar telefonunuza bildirim olarak hatırlatılacak.

Akıllı bulaşık makinesiyle çok daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz

Frog design tarafından tasarlanan bu akıllı bulaşık makinesi normallerinden belki 4 kat daha küçük ve tezgah üstü kullanıma müsait.

Bir orta boy 3d yazıcıya benzeyen bu alet, size bir kaç bardak kahve fincanı için elinizi suya değdirmemeniz için kolaylık sağlamakta.

Akıllı ev teknolojileri ve bu teknoloji için bütçeniz doğrultusunda sıradışı yenilikleri evinize almaya hazır mısınız?.Ya da herşeyin bir sınırı olmalı diye mi düşünüyor sunuz?.

Bu arada yukarıda saydıklarımıza ilave olarak bugün Türkiye’de faliyet gösteren çok fazla teknoloji marketi olduğunun da altını çizerek yenilikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğimizi de belirtmek isterim.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz

Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı ve sıradışı tasarımları

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı ve sıradışı tasarımları listesinde, Zaha Hadid’ten Frida Escobedo’ya kadar çok sayıda ünlü tasarımcıyı bulacaksınız.

Kadın mimarlar tarafından tasarlanan son zamanlarda inşa edilmiş 10 muhteşem yapıyı bu haberimizde sizlerle paylaştık.

Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı listesi oluşturulurken Dünya’nın popüler mimarlık sitelerinden Dezeen sitesindeki verilere göre son dönemlerde en fazla dikkat çeken projelere göre oluşturulmuştur.

8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla paylaştığımız Türkiye’nin ilk kadın mimarları konulu makalemiz çok ilgi görmüştü.Bu defa kadın mimarlar tarafından tasarımı yapılmış son dönemlere damgasını vurmuş en iyi mimari projeler bu haberimizde sizlerle..

10.) Stirling Ödülü sahibi 62 yaşındaki ingiliz kadın mimar Amanda Levete Lizbon Maat Müzesi projesiyle son yıllarda en başarılı mimari projelerden birine imza atmayı başardı.

Hemen kıyısında bulunduğu Tagus nehrinin dalgalarından esinlenerek tasarlanan bu karma kompleks, tasarımıyla farklı çağrışımları izleyicisine anımsatıyor.

9.) Nev-i şahsına münhasır hanım hanımcık kişiliğiyle, dünya’nın en popüler mimarlarından biri olan Zaha Hadid, listede olmazsa olmazdı..

Ortler sıda dağlarını keşfe davet eden sıradışı fütüristik mimarisiyle dikkat çeken bu yapı Zaha Hadid’in geç dönem eserlerinden biridir.

Mimarın parametrik yüzeyler tutkusunun başka bir başarılı örneği olarak 2015 yılında tamamlanan yapı dikkat çekici karakteriyle bu listede mutlaka olmalıydı.

8.) Peru Arkeoloji Müzesi tasarımıyla Sandra Barclay, çölün ortasına kırmızı geometrik formların buluştuğu bir mimarlık harikası gerçekleştirdi.

Mimar Sandra Barclay koordinasyonu ile gerçekleştirilen proje Peru için önemli kültür yapılarından biri olarak öne çıkıyor.Barclay’ a bu tasarımda Jean Pierre Crousse eşlik etmiş.

Çölün ortasında kırmızı renkli beton blokları yerleştirme fikri tasarımdaki davetkar hatları destekler nitelikte öne çıkıyor.

7.) Kopenhag merkezli kadın mimar Dorte Mandrup imzalı bu tasarım, ıssız bir mekanın varoluş hikayesinden esinlenerek tasarlanmış.

6.) Meksika’lı mimar Tatiana Bilbao, mimarlığın kendi içerisinde kayboluş hikayesini tamamen dışarıyı yansıtan cam öğeler kullanarak tamamlamasını ön gören bir tasarıma imza attı.

Ben burdayım demeyi reddererek öne çıkmayan ama tasarımıyla varlığını hissettiren bir yapı olmuş.

5.) Frida Escobedo tasarımı başarılı bir renovasyon projesi olarak dikkat çeken halk galerisi, delikli cephesi ile geçirgen ve saydam bir mimarlık ön görüyor.

4.) Michigan’daki  Mimar Jeanne Gang, imzalı bu kompleks ise mimaride patlama vurgusu ile öne çıkarken, brüt beton etkisinin en güzel örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

3.) Manuelle Gautrand imzasını taşıyan Fransa’daki bu Saint – Louis Forumu da, listemizde öne çıkan bir başka kadın mimar tasarımı olarak öne çıkıyor.

Monoblok yapı kütlelerinin gökyüzünden görüntüsü, yapıya şehir ölçeğinde bakıldığında lego algısı yaratıyor. Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı listesi içerisinde dikkat çeken yapı tasarımlarıyla kendine yer bulan Gautrant, meslek pratiğine yönelik akademik paylaşımlarıyla da gündemden düşmeyen bir özelliğe de sahip.

2.) Starchitect ya da diğer bir deyişle Dünya’nın bir popstar havasıyla tanıdığımız kadın mimarlarından biri olan Fransız kadın Mimar Odile Decq, Antti Lovag’ın 1970’lerde inşa edilen evini 5 yıl süren bir tadilat neticesinde sıradışı kapsül ev haline getirmişti.

1.) Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı ve sıradışı tasarımlarını incelediğimiz yazımızda listenin son sırasında son dönemlerin popüler mimari eserlerine imza atan EAA Emre Arolat Mimarlık kurucu ortaklarından Gonca Paşolar yer alıyor.

Dünya’nın en iyi kadın mimarları ve Türkiye’nin en iyi kadın mimarları listemizi nasıl buldunuz?

 

Devamını oku

Analiz

Türkiye’de depreme en dayanıklı yapılar hangileridir?

Güncelleme:

Tarih:

Türkiye’de depreme en dayanıklı yapılar hangileridir? sorusuna ülkemiz için yanıt verecek olursak mega projeler şeklinde adlandırılan yapılar olduğu görülür.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, “Bugün mega projeler olarak adlandırılan dev bütçeli yapılarımız, olabilecek en büyük depreme göre projelendirildi. Kabuller en son etkilere göre tasarlandı.” dedi.

AA Muhabirinin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Türkiye’de depreme en dayanıklı yapılar ve bu yapıların malzeme – zemin analizlerinin en son teknoloji ürünü yüksek mühendislik yazılımlarının yardımıyla tespit edildiğini ifade etti.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü için C50 beton kalitesinin öngörüldüğünü ifade eden Yıldırım, sonuçların ise C60, C70 seviyelerine ulaştığı bilgisini verdi.

Osmangazi Köprüsü

Osmangazi köprüsü için de Avrasya tüneli ve Yavuz Sultan Selim köprüsünde olduğu gibi yüksek kalitede kimyasallarla desteklenen beton sınıfı tercih edilmiş.

Yıldırım deprem güvenliği ve yapılarda kullanılan beton sınıflarının yapı sağlığı ve ömrüne olan etkisiyle ilgili; ”Öyle tasarımlar ve hesaplar yapıyoruz, öyle tedbirler alıyoruz ki bunların 100 – 150 yıl dayanıklı olmasını amaçlıyoruz. Projeler her geçen gün bu anlamda daha da merhale kat ediyor. Beton kalitesiyle yapıların ömrünün de uzatılmasına doğru adımlar atılmaya her geçen gün devam ediyoruz.” açıklamasını da yaptı.

Avrasya Tüneli Projesi, aynı zamanda ihtiyaç durumlarında sığınak olarakta kullanılabilecek şekilde tasarlanmış..

Yapının tasarımında kullanılan betonun sınıfı yukarıdaki örneklerde belirttiğimiz gibi oldukça yüksek ve tasarımında yapılan mühendislik hesapları 9 şiddetinde bir depreme bile son derece mukavim bir tutum sergileyeceğini ön görülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

Yine Cumhurbaşkanlığı külliyesi için de yukarıdaki mega projeler için söylediklerimiz geçerli.Külliyenin tasarımında son teknoloji ürünü mukavemet sağlayan yapı malzemeleri tercih edilmiş.

Bunlara ilave olarak savaş, kimyasal saldırı ve hemen her türlü doğal afet durumları için gerekli korumayı sağlayacak yapısal tedbirlerin alındığını söylemek mümkün.

Türkiye’de depreme en dayanıklı yapılar çoğunlukla kamu yapıları

Deprem güvenliği için yukarıda kamu yapıları ve devlet projeleri oldukça öne çıkıyor.Çünkü kamusal alanlarda yapılacak her türlü inşai faliyet ve projeler halk sağlı ve can güvenliği bakımından büyük önem arzetmektedir.

Tasarımcılar ve kullanılan malzemeler için gelişen teknolojinin de desteğini arkasına alarak her türlü doğal veya yapay tehlikelere karşın ayakta durabilecek yapılar inşa edilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye’nin depreme en dayanıklı binaları hakkında sizin düşünceleriniz neler? Özel sektör bu işin neresinde? Gerekli denetimlerin ve kontrollerin yapılabildiğini düşünüyor musunuz?

Devamını oku