Sosyal medya'da takip edin!
X

Teknoloji

Toyota, otonom ve elektrikli süpermarket araçlarını duyurdu

Güncelleme:

Tarih:

Kendi kendini süren elektrikli süpermarket çok yakın bir gelecekte yollarda market alışverişleriniz için kullanılabilir olacak gibi görünüyor.

Direksiyonu olmayan ve şoförsüz arabalar, elektrikli vasıtalar otonom sürüş teknikleri gibi ifadeleri sıkça duymaya başladık.

En son Toyota‘nın duyurduğu lastikli süpermarket bunlardan yalnızca birisi.Robomart adı verilen bu şeyin tanımlamasını yaparken biz baya zorlandık.

Bu şeyi yapı olarak mı görmeliyiz? Araç olarak mı?

Çünkü yapı desen değil, araba desen değil..

Müşterilerini bir mobil uygulama üzerinden bulan robomart, robotik teknolojilerin ve yapay zekanın geliştirilmesinin ve birleştirilmesinin bir ürünü olarak doğmuş.

Elektrikli olması boyutuyla da enerji verimli karbon salınımı bir hayli düşük.

Örneğin bu yukarıda resmini gördüğünüz şey bir araba mı? Yoksa bir yapı mı? Kendi kendini sürebilmesi özelliğiyle de şoföre ihtiyaç duymuyor.Ya da hareket kabiliyeti olan bir manav dükkanı mı?

İşte bu ve benzer soruları bundan 50 yıl önce günümüzde olmayan teknolojileri kullanmaya yeni başlayan birine alıştırmaya çalışıldığında karşılaşılacak sorunlar gibi biz de benzer sorunları yaşayacak gibi duruyoruz.

Kullanıcısıyla etkileşime giren yaşam alanları ve mekanlar

Mimari trendlerin tasarım anlayışında teknolojiye doğru kayması fütüristik çizgilerin ağır basması neticesinde belirginleşiyor.Örneğin Dünyaca ünlü Irak asıllı kadın mimar Zaha Hadid‘in tasarımlarındaki parametrik yüzeyler bunun bir habercisi.

Bu da kullanıcılar nezdinde sıradışı mekan deneyimi merakının yansıması olarak elektrik – mekanik – dijital sistemlerin mimarlık – yapı alanlarında daha fazla hayatımıza girmesine neden oluyor.

Kullanıcısıyla etkileşime giren mekanlar bugün akıllı ev kavramı ile tadılabilecek boyutta olsa da bazı tasarımcıların bununla yetinmeyip çok daha fazlasını insanlara sunma çabası neticesinde bu haberimizde paylaştığımız otonom yapı – vasıta karması şeyleri daha fazla görecek gibi duruyoruz.

Düşünsenize buna türkçe isim aradığımızı;

  • çok tekerlekli getirgeçli götürgeçli pazar
  • kendinden hareketli getirgeçli götürgeç

Varyasyonları yüzlerce olacak şekilde sıralayabiliriz..Biz en iyisi mimari ve araba karması bu şeylerin tanımlanması işini Türk Dil kurumuna bırakalım..

Bunların geliştirilmesi ve üretimine yönelik neler yapabiliriz(i) düşünsek daha faydalı olur sanki..Sizler ne düşünüyor sunuz?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Makale

Mimarlıkta Duyuların Rolü

Güncelleme:

Tarih:

Mimari Tasarım Araç ve Teknolojilerinde Duyuların Rolü ve Mekansal Deneyim 

Mimarlıkta Duyuların Rolü zihninde kurguladığı bazı mekanları insanlara aktarırken bir çok teknolojik ve geleneksel araç kullanmaktadır. Bu araçların bazılarında iki boyutta aktarımlar vardır ve bunlar noktaların birleşmesiyle oluşur.Ancak hacim dediğimiz olgu ise mekanların çizgiler ve üçüncü boyuttaki aktarımlarla desteklenmek zorundadır.Bunun aktarımda da bir düşünceyi yapay yollarla aktarmakta eskizler ve teknolojik bazı programlara sıkça başvurulmaktadır.

Bundan öte ise mekanın aslında duyularlada aktarılması gerektiği gerçeğidir.Duyularla aktarılan yani mekanın gerçekte hissettiğimiz ile kağıtlar üzerinde hissettiklerimiz arasında farklar vardır.Mekansal aktarımlarda durağanlığı bozmak mekanda bambaşka etkiler yaratır.Rehlp’in bu mekansal aktarımı yedi basamakta incelediği görülmektedir.Varoluşçu dışındalıkla tabir ettiği duyumların yanında en çok dikkat çeken varoluşçu içindeliktir.”Yere karşı ilgi,empati ve duygusal bağlılık gerektiren kısıtlı olarak bir yeri algılama çabası” ile tanımlar varoluşçu içindeliği mekanın deneyiminde bahsederken.

Mekansal deneyimi aktarırken kalem ,cetvel,bilgisayar gibi araçlar kullanılırken aynı zaman da temsil teknolojisi olarak da bu araçlarla oluşturulan eskiz,plan,perspektif gibi nesnelerin geometri bilgisini aktarır.İnsan bu çalışmaları yaparken el göz zihin üçlüsüyle davranır ve bu davranışın en güzel deneyimi eskiz yapmaktır.Fikrin kağıda dökülmesinde en önemli teknolojik temsil aracıdır.Her ne kadar bilgisayar teknolojisinde mekanların boyutlarını aktarmayı kullanabilsek de mekanın doğru algısı insan gözüyle daha farklıdır ve duyuların tanımladığı eskiz ile bambaşkadır. Analog temsil yöntemlerinde mekanlar bazı arayüzler ile kutunun içine yerleştirilir ve iki boyuta indirgenir.Bunun zenginliği içinde aynı zamanda üç boyut ile ilişki kurulmalıdır.Mekanın hareket ve zaman ile algılanması mekansal deneyim açısından çok başkadır.

Mimari tasarım eylemi geçmiş zamanlarda direk zanaat eylemi iken günümüzde birçok analog uygulamalarla aktarabileceğimiz bir eylem olması bizim mekan algımızdaki farkındalık açısından aynı etkitiyi vermemektedir. Yalnız ne kadar bu etkiyi vermese de mekanın denenebilir kılınmasındaki önemli rolünde göz ardı edilmemelidir.

Devamını oku

Teknoloji

Yüzlerce mimarlık ve dekorasyon dergisini ücretsiz indirin

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ve dekorasyon dergileri gündemi takip etmek, trendleri yakalamak ve yeni şeylerden haberdar olabilmeniz adına son derece faydalı yayın araçlarıdır.

Türkiye’de saygın mimarlık dergileri ve tasarım yayınları mevcut.Bunları tek tek satın almaya kalksanız ortalama fiyatı 15 TL’den hesap ettiğinizde 5 tanesi 75 lira eder. Türk Telekom‘un müşterilerine özel olarak sunduğu e-dergi uygulaması sayesinde hiçbirine para ödemeden akıllı cihazınızdan bu dergilere ulaşabileceksiniz.

Ancak bazı ufak koşullar bulunmakta..

Mimarlık ve dekorasyon dergileri tek bir mobil uygulamada

E-dergi uygulamasından hiçbir ücret ödemeden faydalanmanızın tek yolu Türk Telekom Müşterisi olmak.Ya da aylık 13.95 TL’lik fiyatı gözden çıkarmanız. Sadece mimarlık ve dekorasyon dergileri de yok. Moda, sağlık ve spor gibi farklı kategorilerden yayınlara da ücretsiz ulaşabiliyorsunuz.

Şimdi uygulamayı indirerek kendi dijital dergiliğinizi oluşturmak için Google Play Store ya da AppStore üzerinden uygulamayı indirerek hemen kayıt oluşturabilirsiniz.

İlave ve son bir not olarak dergileri indirmek için internet kotanızdan harcamıyorsunuz.

Devamını oku
ReklamReklam