Sosyal medya'da takip edin!
X

Teknoloji

Toyota, otonom ve elektrikli süpermarket araçlarını duyurdu

Güncelleme:

Tarih:

Kendi kendini süren elektrikli süpermarket çok yakın bir gelecekte yollarda market alışverişleriniz için kullanılabilir olacak gibi görünüyor.

Direksiyonu olmayan ve şoförsüz arabalar, elektrikli vasıtalar otonom sürüş teknikleri gibi ifadeleri sıkça duymaya başladık.

En son Toyota‘nın duyurduğu lastikli süpermarket bunlardan yalnızca birisi.Robomart adı verilen bu şeyin tanımlamasını yaparken biz baya zorlandık.

Bu şeyi yapı olarak mı görmeliyiz? Araç olarak mı?

Çünkü yapı desen değil, araba desen değil..

Müşterilerini bir mobil uygulama üzerinden bulan robomart, robotik teknolojilerin ve yapay zekanın geliştirilmesinin ve birleştirilmesinin bir ürünü olarak doğmuş.

Elektrikli olması boyutuyla da enerji verimli karbon salınımı bir hayli düşük.

Örneğin bu yukarıda resmini gördüğünüz şey bir araba mı? Yoksa bir yapı mı? Kendi kendini sürebilmesi özelliğiyle de şoföre ihtiyaç duymuyor.Ya da hareket kabiliyeti olan bir manav dükkanı mı?

İşte bu ve benzer soruları bundan 50 yıl önce günümüzde olmayan teknolojileri kullanmaya yeni başlayan birine alıştırmaya çalışıldığında karşılaşılacak sorunlar gibi biz de benzer sorunları yaşayacak gibi duruyoruz.

Kullanıcısıyla etkileşime giren yaşam alanları ve mekanlar

Mimari trendlerin tasarım anlayışında teknolojiye doğru kayması fütüristik çizgilerin ağır basması neticesinde belirginleşiyor.Örneğin Dünyaca ünlü Irak asıllı kadın mimar Zaha Hadid‘in tasarımlarındaki parametrik yüzeyler bunun bir habercisi.

Bu da kullanıcılar nezdinde sıradışı mekan deneyimi merakının yansıması olarak elektrik – mekanik – dijital sistemlerin mimarlık – yapı alanlarında daha fazla hayatımıza girmesine neden oluyor.

Kullanıcısıyla etkileşime giren mekanlar bugün akıllı ev kavramı ile tadılabilecek boyutta olsa da bazı tasarımcıların bununla yetinmeyip çok daha fazlasını insanlara sunma çabası neticesinde bu haberimizde paylaştığımız otonom yapı – vasıta karması şeyleri daha fazla görecek gibi duruyoruz.

Düşünsenize buna türkçe isim aradığımızı;

  • çok tekerlekli getirgeçli götürgeçli pazar
  • kendinden hareketli getirgeçli götürgeç

Varyasyonları yüzlerce olacak şekilde sıralayabiliriz..Biz en iyisi mimari ve araba karması bu şeylerin tanımlanması işini Türk Dil kurumuna bırakalım..

Bunların geliştirilmesi ve üretimine yönelik neler yapabiliriz(i) düşünsek daha faydalı olur sanki..Sizler ne düşünüyor sunuz?

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale

Şantiye şefleri için mobil uygulama geliştirildi; Architicket

Güncelleme:

Tarih:

Şantiye şefleri için geliştirilen mobil uygulama sayesinde sahadaki ekipleri sevk ve idare etmek architicket uygulamasıyla çok daha kolay bir hale geliyor.

Yüksek organizasyon ve koordinasyon becerileriyle şantiye şeflerinin işini bir hayli kolaylaştıracak mobil uygulama geliştirildi.

Architicket Türk girişimciler Can KüçükayDamla Sümengen ve Bora Yiğit Şentürk tarafından kurulmuş yeni bir proje olmasıyla da dikkat çekiyor.

Şantiye şefleri konuyla ilgili daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere proje saha koordinasyonu bakımından özellik ve kapsam bakımından büyük yapılarda çeşitli nedenlerden kaynaklı zorlanabilmekte.

Uygulamanın amacı bu zorluğu en basite indirgeyerek inşaatın tam bir ekip motivasyonu havasında geçmesini amaçlıyor.

Verimlilik ve performans değerlendirmesi vadediyor

Kullanıcılarına verimlilikperformans değerlendirmesi, raporlama ve iletişim gibi çözümler sunan inşaat ve yapı yönetim aracı, internet sitesinin yanı sıra mobil uygulamalara da sahip.

Freelancer ve Master düzeyinde iki farklı kullanım seçeneği sunan Architicket, yurtdışındaki örneklerinden farklı olarak kullanıcılarına basit ve anlaşılır arayüz desteği sunuyor.

İnşaat maliyetlerini takip ve detaylı analiz imkanı

Freelancer üyelik tipinin aylık kişi başı 79 TL , Master paketinin fiyatı ise aylık kişi başı 299 TL olduğunu belirtmekte yarar var. Dijital planlar, çoklu proje yönetimi, eksiksiz arşivleme, takım içi iletişim, raporlar, Architicket entegrasyon ve detaylı istatistikler gibi özelliklere sahip oluşuyla da inşaat maliyetlerini yönetmenin bir başka şekli olarak şantiye şefleri için kolaylık sağlayacak.

Architicket nedir? Nasıl çalışır? gibi soruları aşağıdaki video – animasyon üzerinden de izleyebilirsiniz.

Devamını oku

Makale

Çılgın mimari eserleri bir araya getiren mobil uygulama geliştirildi

Güncelleme:

Tarih:

Fundació Mies van der Rohe, Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü adaylarını ve önceki yıllarda ödülü kazanan yapıları kullanıcılarına sunuyor.

Mimarlar için mobil uygulamalar ve mimari severleri mutlu edecek bir mobil uygulama geliştirildi.

Fundació Mies van der Rohe tarafından geliştirilen uygulama Berlin, Londra, Dubai, Paris ve Barselona şehirleri de ödülün geçmiş yıllarda aday gösterilen çalışmalarını içeriyor.

Uygulama içerisinde kullanıcıların yeni adaylar göstermesine de imkan sağlanıyor.

Tek uygulamada onlarca yapı bir araya getirildi

EUMiesAward , tek bir uygulamada ödüle aday projeleri göstermesi yeteneğiyle öne çıkarken, kullanıcılarına yapıları ziyaret edebilmelerine imkan sağlamak için farklı rotaları da işaret ediyor.

Android uygulamasını indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.Ios uygulaması için de bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Devamını oku