Sosyal medya'da takip edin!
X

Teknoloji

Toyota, otonom ve elektrikli süpermarket araçlarını duyurdu

Güncelleme:

Tarih:

Kendi kendini süren elektrikli süpermarket çok yakın bir gelecekte yollarda market alışverişleriniz için kullanılabilir olacak gibi görünüyor.

Direksiyonu olmayan ve şoförsüz arabalar, elektrikli vasıtalar otonom sürüş teknikleri gibi ifadeleri sıkça duymaya başladık.

En son Toyota‘nın duyurduğu lastikli süpermarket bunlardan yalnızca birisi.Robomart adı verilen bu şeyin tanımlamasını yaparken biz baya zorlandık.

Bu şeyi yapı olarak mı görmeliyiz? Araç olarak mı?

Çünkü yapı desen değil, araba desen değil..

Müşterilerini bir mobil uygulama üzerinden bulan robomart, robotik teknolojilerin ve yapay zekanın geliştirilmesinin ve birleştirilmesinin bir ürünü olarak doğmuş.

Elektrikli olması boyutuyla da enerji verimli karbon salınımı bir hayli düşük.

Örneğin bu yukarıda resmini gördüğünüz şey bir araba mı? Yoksa bir yapı mı? Kendi kendini sürebilmesi özelliğiyle de şoföre ihtiyaç duymuyor.Ya da hareket kabiliyeti olan bir manav dükkanı mı?

İşte bu ve benzer soruları bundan 50 yıl önce günümüzde olmayan teknolojileri kullanmaya yeni başlayan birine alıştırmaya çalışıldığında karşılaşılacak sorunlar gibi biz de benzer sorunları yaşayacak gibi duruyoruz.

Kullanıcısıyla etkileşime giren yaşam alanları ve mekanlar

Mimari trendlerin tasarım anlayışında teknolojiye doğru kayması fütüristik çizgilerin ağır basması neticesinde belirginleşiyor.Örneğin Dünyaca ünlü Irak asıllı kadın mimar Zaha Hadid‘in tasarımlarındaki parametrik yüzeyler bunun bir habercisi.

Bu da kullanıcılar nezdinde sıradışı mekan deneyimi merakının yansıması olarak elektrik – mekanik – dijital sistemlerin mimarlık – yapı alanlarında daha fazla hayatımıza girmesine neden oluyor.

Kullanıcısıyla etkileşime giren mekanlar bugün akıllı ev kavramı ile tadılabilecek boyutta olsa da bazı tasarımcıların bununla yetinmeyip çok daha fazlasını insanlara sunma çabası neticesinde bu haberimizde paylaştığımız otonom yapı – vasıta karması şeyleri daha fazla görecek gibi duruyoruz.

Düşünsenize buna türkçe isim aradığımızı;

  • çok tekerlekli getirgeçli götürgeçli pazar
  • kendinden hareketli getirgeçli götürgeç

Varyasyonları yüzlerce olacak şekilde sıralayabiliriz..Biz en iyisi mimari ve araba karması bu şeylerin tanımlanması işini Türk Dil kurumuna bırakalım..

Bunların geliştirilmesi ve üretimine yönelik neler yapabiliriz(i) düşünsek daha faydalı olur sanki..Sizler ne düşünüyor sunuz?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Teknoloji

Yüzlerce mimarlık ve dekorasyon dergisini ücretsiz indirin

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlık ve dekorasyon dergileri gündemi takip etmek, trendleri yakalamak ve yeni şeylerden haberdar olabilmeniz adına son derece faydalı yayın araçlarıdır.

Türkiye’de saygın mimarlık dergileri ve tasarım yayınları mevcut.Bunları tek tek satın almaya kalksanız ortalama fiyatı 15 TL’den hesap ettiğinizde 5 tanesi 75 lira eder. Türk Telekom‘un müşterilerine özel olarak sunduğu e-dergi uygulaması sayesinde hiçbirine para ödemeden akıllı cihazınızdan bu dergilere ulaşabileceksiniz.

Ancak bazı ufak koşullar bulunmakta..

Mimarlık ve dekorasyon dergileri tek bir mobil uygulamada

E-dergi uygulamasından hiçbir ücret ödemeden faydalanmanızın tek yolu Türk Telekom Müşterisi olmak.Ya da aylık 13.95 TL’lik fiyatı gözden çıkarmanız. Sadece mimarlık ve dekorasyon dergileri de yok. Moda, sağlık ve spor gibi farklı kategorilerden yayınlara da ücretsiz ulaşabiliyorsunuz.

Şimdi uygulamayı indirerek kendi dijital dergiliğinizi oluşturmak için Google Play Store ya da AppStore üzerinden uygulamayı indirerek hemen kayıt oluşturabilirsiniz.

İlave ve son bir not olarak dergileri indirmek için internet kotanızdan harcamıyorsunuz.

Devamını oku

Teknoloji

Mimari yönetmelikleri takip edebileceğiniz mobil uygulama; UpCodes

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlar için mobil uygulama önerisinde bulunacağımız bu yazıda Garrett ve Scott Reynolds tarafından hayata geçirilen yönetmelik takip uygulamasından bahsedeceğim. Yönetmelikleri takip etmek ve hangi değişikliklerin yapıldığını, yürürlükteki maddelerden hangilerin mülga (kaldırıldığını) takip ederek sürekli sistem üzerinden güncelleyen bir mobil uygulama’dan söz edeceğim.

UpCodes uygulaması biri mimar, diğeri yazılımcı iki kardeş tarafından hayata geçirilen son derece faydalı bir mobil app fikri. Mimarlar için son derece faydalı mobil uygulama örneklerini mimarlıkla ilgili ücretsiz mobil uygulamalar yazımızda da 9 maddede paylaşmıştık.

Bu defa Reynolds kardeşlerin hayata geçirdikleri mobil uygulama projesi için belediyeler, yönetmelikler ve ilgili yapı kanunları tek bir uygulamada elinizin altına geliyor.

Mimarlar için mobil uygulama; yönetmelik takibi

mimarlar icin yonetmelik mobil uygulamasi

Yönetmelik sürekli değişip güncellenebiliyor. Bildiğiniz üzere Başbakanlık mevzuat sitesi üzerinden sadece mimari – yapı ve inşaat süreçlerine yönelik onlarca yasa bulunmakta. Bunların takibi ve genelgeler, yönetmelik ile ilgili görüş yazısı gibi farklılıkları sizin için takip ederek parmaklarınızın ucuna sunan bir yazılım ile kullanmak mümkün oluyor.

Mimar olan Scott Reynolds Honk Kong, New York gibi yerlerde aktif piyasa deneyimine sahip bir mimar ve böyle bir uygulamanın projeci mimarlara yönelik oldukça iş görebilecek bir uygulama ile çözülebileceğini düşünerek yazılımcı olan kardeşiyle bu uygulama işine girişmiş.

Bu mimarlar için mobil uygulama fikrini deneyimlemek ya da benzerini kendi ülkemizdeki mimarlara sunmak gibi çılgın sayılabilecek yeni bir uygulama geliştirmek noktasında ilham almak için https://up.codes/ sitesi üzerinden uygulamaya ulaşabilirsiniz. Ücretsiz kullanımın da bulunduğu bu mobil uygulamada aylık 40 dolardan başlayan farklı özellikleri barındıran paketlerin de bulunduğunu belirtelim.

 

Devamını oku
ReklamReklam