Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

2018 yılında açılması planlanan kültür merkezi ve müze yapıları

Güncelleme:

Tarih:

Bu yıl (2018) açılması planlanan kültür merkezi tasarımları ile fütüristik çizgilerin , modern teknolojiyle bir araya geldiği yapıları inceledik.

Kültür merkezi tasarımları dikkat çekici ve tam anlamıyla cazibe merkezi olabilecek özelliklere sahip ürünleri barındırıyor.

Fütüristik hatları ve modernite yolunda atılan başarılı adımların bir yansıması olarak tasarımcılar için gerçek anlamda itibar ve ilham kaynağı oluşturuyor.Kültür yapıları, aynı zamanda kültür turizmi binaları için de oldukça dikkate değer.

Bu haberimizde 2018 yılı içerisinde açılması planlanan kültür merkezi yapıları listesini sizlerle paylaşacağız.

Kültür merkezi tasarımları çağlardan beri insanoğlunu okumaya ve öğrenmeye davet eden çoğunlukla ikonik estetik kaygının ağır bastığı sanatsal ifadelerin yoğunlaştığı binalardan oluşur.

Büyük Mısır Müzesi, Henegan Peng Architects

Giza piramitlerinden esinlenerek tasarlandığı söylenen Büyük Mısır Müzesi ve kültür merkezi binası bu yıl açılacak kültür merkezi binalarından yalnızca biri.

Piramitlere yaptığı tasarımsal atıfların, kullanılan yerel malzemeler ve sıradışı cephe kimliği ile öne çıktığı gözlemlenebilir.

Ayrıca müzenin içerisinde piramitlerdeki gibi sırlı odaların, labirent tarzı mimari oyunların da yer aldığı belirtiliyor.

Victoria & Abert Dundee

Kengo Kuma imzalı İskoçya’nın ilk ulusal tasarım müzesi de bu yıl ziyaretçi almaya başlayacak.

Kültür merkezi ve müze olarak karma kullanımlı sosyal bir tesis olarak kullanılması beklenen yapının rüzgar enerjisi ve dalga enerjisi gibi alternatif enerji üretim metodlarıyla işletme masraflarını da en aza indirgemesi bekleniyor.

Taipei Sahne Sanatları Merkezi

Kübik formlu keskin bir yapıya, oldukça soft ve bir o kadar somut oval parçayı monte etmek fikrinden yola çıkarak tasarlanan OMA imzalı sahne sanatları merkezi binası da bu yıl tamamlanacak kültür merkezi tasarımlarından biri.

Kitap gibi kültür merkezi tasarımı

Bu sene Mayıs ayında açılacak olan İngiliz Kraliyet Sanat Akademisi David Chipperfield imzasını taşıyor.Ek binaların inşaatının tamamlanmasıyla birlikte sanatseverlere açılacak.

Katar Ulusal Sanat Merkezi ve Müzesi

Helsinki Merkez Kütüphanesi

Ala Architects tasarımı olan kütüphane, sosyal alanlar ile kullanıcıları doğal bir şekilde birleştiriyor.

Nelson Byrd Woltz Peyzaj Mimarları ile Paul Murdoch Mimarlar Tarafından – Pennsilvania, ABD.

Bu yıl eylül ayında açılması planlanan bu anıtsal yapı da dikkat çeken tasarımlar arasında listemizde yerini aldı.

Bu yıl açılması planlanan kültür merkezi ve müze yapıları hakkında ne düşünüyor sunuz?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam