Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

2018 yılında açılması planlanan kültür merkezi ve müze yapıları

Güncelleme:

Tarih:

Bu yıl (2018) açılması planlanan kültür merkezi tasarımları ile fütüristik çizgilerin , modern teknolojiyle bir araya geldiği yapıları inceledik.

Kültür merkezi tasarımları dikkat çekici ve tam anlamıyla cazibe merkezi olabilecek özelliklere sahip ürünleri barındırıyor.

Fütüristik hatları ve modernite yolunda atılan başarılı adımların bir yansıması olarak tasarımcılar için gerçek anlamda itibar ve ilham kaynağı oluşturuyor.Kültür yapıları, aynı zamanda kültür turizmi binaları için de oldukça dikkate değer.

Bu haberimizde 2018 yılı içerisinde açılması planlanan kültür merkezi yapıları listesini sizlerle paylaşacağız.

Kültür merkezi tasarımları çağlardan beri insanoğlunu okumaya ve öğrenmeye davet eden çoğunlukla ikonik estetik kaygının ağır bastığı sanatsal ifadelerin yoğunlaştığı binalardan oluşur.

Büyük Mısır Müzesi, Henegan Peng Architects

Giza piramitlerinden esinlenerek tasarlandığı söylenen Büyük Mısır Müzesi ve kültür merkezi binası bu yıl açılacak kültür merkezi binalarından yalnızca biri.

Piramitlere yaptığı tasarımsal atıfların, kullanılan yerel malzemeler ve sıradışı cephe kimliği ile öne çıktığı gözlemlenebilir.

Ayrıca müzenin içerisinde piramitlerdeki gibi sırlı odaların, labirent tarzı mimari oyunların da yer aldığı belirtiliyor.

Victoria & Abert Dundee

Kengo Kuma imzalı İskoçya’nın ilk ulusal tasarım müzesi de bu yıl ziyaretçi almaya başlayacak.

Kültür merkezi ve müze olarak karma kullanımlı sosyal bir tesis olarak kullanılması beklenen yapının rüzgar enerjisi ve dalga enerjisi gibi alternatif enerji üretim metodlarıyla işletme masraflarını da en aza indirgemesi bekleniyor.

Taipei Sahne Sanatları Merkezi

Kübik formlu keskin bir yapıya, oldukça soft ve bir o kadar somut oval parçayı monte etmek fikrinden yola çıkarak tasarlanan OMA imzalı sahne sanatları merkezi binası da bu yıl tamamlanacak kültür merkezi tasarımlarından biri.

Kitap gibi kültür merkezi tasarımı

Bu sene Mayıs ayında açılacak olan İngiliz Kraliyet Sanat Akademisi David Chipperfield imzasını taşıyor.Ek binaların inşaatının tamamlanmasıyla birlikte sanatseverlere açılacak.

Katar Ulusal Sanat Merkezi ve Müzesi

Helsinki Merkez Kütüphanesi

Ala Architects tasarımı olan kütüphane, sosyal alanlar ile kullanıcıları doğal bir şekilde birleştiriyor.

Nelson Byrd Woltz Peyzaj Mimarları ile Paul Murdoch Mimarlar Tarafından – Pennsilvania, ABD.

Bu yıl eylül ayında açılması planlanan bu anıtsal yapı da dikkat çeken tasarımlar arasında listemizde yerini aldı.

Bu yıl açılması planlanan kültür merkezi ve müze yapıları hakkında ne düşünüyor sunuz?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

1 Milyon Sterlin fiyatla satılan evin muhteşem dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski ahır binası yenilenerek 1 Milyon Sterlin fiyatla satışa çıkarıldı. Binanın yenilenmeden önceki ve sonraki halini görünce çok şaşıracaksınız. İşte detaylar haberimizde.

İngiltere’de bir “shire” tipi kontluk olan Norfolk, son günlerde bu ahırdan dönme modern mimari örneği yapının muhteşem dönüşümü ile gündeme gelmeye başladı.

Modernize edilmiş şekliyle yaklaşık 1 milyon sterlin paha biçilen bu modern ev, iç mekan – dış cephe çalışmalarıyla son derece etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Mimarlarının eski halinden eser bırakmadığı evin, iç mekan tasarımında da son teknoloji yapı malzemeleri tercih edilmiş. Öyle ki, ıslak hacimlerden tutun , 4 yatak odası da ayrı ayrı konseptlerde geliştirilmiş.

Eski ahır binası nasıl yenilendi?

Projenin mimarı Rob Lond-Caulk adında bir emlak girişimcisi. Şehir merkezinde emlak fiyatlarının karşı koyulamaz yükselişini de bir anlamda protesto eden Rob, eski binayı çok uygun bir fiyata satın alarak mimari dokunuşlarla nasıl cezbedici hale getirmiş aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

İşte İngiltere’deki bu eski ahır binası nasıl yenilenmiş aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz. 

Eski ahır binası yenileme, bina yenileme ve bir anlamda restore etmek hakkında başarılı bir örnek diyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Böyle bir yapıya 1 milyon sterlin verir miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Çin’de doğayla bütünleşen bir konut projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Sürdürülebilir mimari kavramı hakkında eşine son derece nadir rastlanan bir mimari tasarım örneğini sizlerle paylaştık. Mad Architects imzalı bu Çin’deki proje şaşırtıcı mimari özelliklere sahip.

Topoğrafyasıyla ve bulunduğu atmosfer ile son derece yüksek bir uyum sağlayan proje MAD Architects imzasını taşıyor.

Çin’in Anhui eyaletinin Huangshan  bölgesinde inşa edilen bu modern köy, aynı zamanda eşsiz Taiping Gölü manzarasına hakim tepelerde kurulmuş.

Doğadan ilham alarak doğaya zarar vermeden geliştirilen projenin, inşası da sanıldığı üzere oldukça zor şartlar altında gerçekleşmiş.

surdurulebilir-koy-tasarimi

En yakın yerleşim birimine yaklaşık 40 km mesafede olan bu konut projesi, özgün ve kendi tasarım çizgisini yansıtması bakımından da son derece özel bir konuma sahip.

Projenin amacı insanları doğaya yeniden kavuşturmak

Mimarlığın estetik , sürdürülebilir, sağlam ve fonksiyonel tasarıma sahip olması mimarların en nihai amaçları arasındadır.Ancak tüm bunları yerine getirirken , tasarımların sosyal boyutuyla sürdürülebilir kaygıya sahip olanlarına pek az rastlıyoruz.

Projenin amacının şehir hayatındaki konfor ve modern teknolojiler yardımıyla son derece sürdürülebilir fikirleri buluşturmak olması da oldukça takdir edilesi.

Çin’deki dağ köyü konut projesi

Son olarak sürdürülebilir mimari kavramı ile mimari silüet olgusunun birbiri ile ne derece yakın bir bağ oluşturduğuna da şahit oluyoruz.

Sürdürülebilir mimari için sadece yeşil çatılar anlaşılıyor

Çok büyük bir algı yanılması var.Mimarlık örnekleri incelendiğinde sürdürülebilirlikten kasıt olarak sadece kendi enerjisini üreten yapılar, yeşil çatılar, enerji verimliliği anlaşılmakta. Oysaki sürdürülebilir mimarlık için aşağıdaki bileşenler mutlak surette fark yaratan olgulardır;

  • Yapıların çevreyle ve birbirleriyle olan uyumu bir sürdürülebilirlik örneğidir.
  • Yapılarda yaşayan insanlar diğer bir deyişle yapıyı kullanacak kişiler ve bunların birbirleriyle sorunsuz , gerçek bir komşuluk ilişkisi kurmaları sürdürülebilirliktir.
  • Tüm zamanlara hitap eden, tüm mimari ekollerin fonksiyonu karşılayabilmesi amacıyla kullanıldığı yapılar da sürdürülebilirlik örneğidir.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

Devamını oku
ReklamReklam