Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

2018 yılında açılması planlanan kültür merkezi ve müze yapıları

Güncelleme:

Tarih:

Bu yıl (2018) açılması planlanan kültür merkezi tasarımları ile fütüristik çizgilerin , modern teknolojiyle bir araya geldiği yapıları inceledik.

Kültür merkezi tasarımları dikkat çekici ve tam anlamıyla cazibe merkezi olabilecek özelliklere sahip ürünleri barındırıyor.

Fütüristik hatları ve modernite yolunda atılan başarılı adımların bir yansıması olarak tasarımcılar için gerçek anlamda itibar ve ilham kaynağı oluşturuyor.Kültür yapıları, aynı zamanda kültür turizmi binaları için de oldukça dikkate değer.

Bu haberimizde 2018 yılı içerisinde açılması planlanan kültür merkezi yapıları listesini sizlerle paylaşacağız.

Kültür merkezi tasarımları çağlardan beri insanoğlunu okumaya ve öğrenmeye davet eden çoğunlukla ikonik estetik kaygının ağır bastığı sanatsal ifadelerin yoğunlaştığı binalardan oluşur.

Büyük Mısır Müzesi, Henegan Peng Architects

Giza piramitlerinden esinlenerek tasarlandığı söylenen Büyük Mısır Müzesi ve kültür merkezi binası bu yıl açılacak kültür merkezi binalarından yalnızca biri.

Piramitlere yaptığı tasarımsal atıfların, kullanılan yerel malzemeler ve sıradışı cephe kimliği ile öne çıktığı gözlemlenebilir.

Ayrıca müzenin içerisinde piramitlerdeki gibi sırlı odaların, labirent tarzı mimari oyunların da yer aldığı belirtiliyor.

Victoria & Abert Dundee

Kengo Kuma imzalı İskoçya’nın ilk ulusal tasarım müzesi de bu yıl ziyaretçi almaya başlayacak.

Kültür merkezi ve müze olarak karma kullanımlı sosyal bir tesis olarak kullanılması beklenen yapının rüzgar enerjisi ve dalga enerjisi gibi alternatif enerji üretim metodlarıyla işletme masraflarını da en aza indirgemesi bekleniyor.

Taipei Sahne Sanatları Merkezi

Kübik formlu keskin bir yapıya, oldukça soft ve bir o kadar somut oval parçayı monte etmek fikrinden yola çıkarak tasarlanan OMA imzalı sahne sanatları merkezi binası da bu yıl tamamlanacak kültür merkezi tasarımlarından biri.

Kitap gibi kültür merkezi tasarımı

Bu sene Mayıs ayında açılacak olan İngiliz Kraliyet Sanat Akademisi David Chipperfield imzasını taşıyor.Ek binaların inşaatının tamamlanmasıyla birlikte sanatseverlere açılacak.

Katar Ulusal Sanat Merkezi ve Müzesi

Helsinki Merkez Kütüphanesi

Ala Architects tasarımı olan kütüphane, sosyal alanlar ile kullanıcıları doğal bir şekilde birleştiriyor.

Nelson Byrd Woltz Peyzaj Mimarları ile Paul Murdoch Mimarlar Tarafından – Pennsilvania, ABD.

Bu yıl eylül ayında açılması planlanan bu anıtsal yapı da dikkat çeken tasarımlar arasında listemizde yerini aldı.

Bu yıl açılması planlanan kültür merkezi ve müze yapıları hakkında ne düşünüyor sunuz?

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Le Corbusier tasarımı bu apartman dairesi için 598.000 € isteniyor

Güncelleme:

Tarih:

Le Corbusier tasarımı bu apartman dairesi için Fransız gayrimenkul geliştirici 598.000 € talep ediyor.Peki bu daireyi tercih etmeniz için nedenleri sıraladık.

Le Corbusier tasarımı Fransa’nın Marsilya kentinde yer alan bu apartman, yapısal özellikleri, mimarı ve satılık dairesiyle haberimize konu oldu.

UNESCO Tarafından 2016 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen Dünyaca ünlü efsane mimarlardan Le Corbusier tasarımı Unité d’Habitation brütalist mimarlık örneklerinden biri olmasıyla tanınır.

Dünyaca ünlü mimarlık eleştirmenleri yapının mimari özellikleri için anlatılarını betonun plastik ve teknik olanaklarından sonuna kadar faydalanmasının bir ürünü olarak yorumlar.

Yapının tasarımına dair altın oran da dahil olmak üzere çok sayıda kriterin bulunduğu analistler tarafından belirtilmekte.

Sadece bir barınma ünitesi değil!

Unité d’Habitation Türkçe karşılığıyla ‘barınma ünitesi’ içinde bulunduğumuz günlerde yeniden gündeme gelmiş durumda.

Toplamda 337 daireden oluşan ve yaklaşık 1600 kişiye ev sahipliği yapan bina, sosyal donatıları ve rekreasyon alanları ile dikey yaşam alanı sunuyor.Mimarın binalar için yaşam makinesi tanımı yaptığı bilinirken, tasarımın sahip olduğu özelliklerle bu tanımı fazlasıyla karşıladığı da söylenebilir.

Toplamda 140 metrekarelik 5 yatak odalı bu ikonik esere sahip olmanız için ödemeniz gereken mebla 598.000 € Euro  olarak belirlenmiş.

2.Dünya savaşından sonra ortaya çıkan konut problemine çözüm olarak tasarlanmıştı

Fransız-İsviçreli Mimar Le Corbusier’nin 2. Dünya savaşı esnasında ortaya çıkan konut problemine bir çözüm olarak bu fikri ortaya sürmesi mimaride brütalist akıma yönelik sıra dışı bir girişim olarak nitelendirilebilir.

Dairelerin kendi içerisinde 2 katlı çözümü de günümüzde loft mekan tabirine uyan türden yaklaşımları barındırıyor.

Le Corbusier tasarımı bu apartman dairesi için yaklaşık 600.000 Euro fiyatı öder miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Mimarları Kopenhag için 20 m2’lik yüzen ada tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Avustralya’lı Mimarlar Kopenhag için sadece 20 metrekarelik yüzen ada tasarladı.Festivaller ve çeşitli etkinliklerde kullanılması planlanıyor.

Daily mail sitesinde yer alan habere göre Avustralya’lı mimarlar Marshall Blecher ve Magnus Maarbjerg Kopenhag limanında ahşap bir yüzen ada tasarladı.

Toplamda 20 metrekarelik yüzen platform, yalnızca tek bir ıhlamur ağacı ile tamamlanıyor.Tasarımın kamusal alan olarak planlandığı belirtilirken yüzen ada aynı zamanda Kopenhag adaları adı verilen bir projenin de prototipi özelliğini taşıyor.

Projenin geliştiricilerinden Blecher, yaptığı açıklamada bu prototip yüzen ada yapısının bölgenin balıkçıları, sandal keyfiyle sahil yakınında dinleme amacı güden insanları ve deniz kayağı tutkunları için bir dinlence mekanı olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Yüzen ada projesi su yollarına ilgi çekmek amacı da taşıyor

Haberde yer alan detaylarda Yüzen ada projesinin aynı zamanda küçük etkinliklere de ev sahipliği yapabilecek özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Projede amacın ilerleyen dönemlerde inşa edilmesi planlanan başka platformlarla bir araya gelerek sosyal sürdürülebilirliği sağlaması olarak açıklandı.

Öte yandan yüzen ada projesi ile adalar birbirlerine geçici yapısal elemanlarla bağlanarak hem liman kenti için zarif bir görünüm kazandırmak hem de yapılması planlanan etkinlikler için alt yapı oluşturması amaçlanıyor.

Projenin neyi amaçladığını ve gelecekte etkinliklere ev sahipliği yapacak olması beklendiği cümlesini en iyi açıklayan görseli de aşağıda inceleyebilirsiniz.

Şu manzara herşeyi özetliyor..Görüyorsunuz, anlatmaya gerek yok.. 🙂

Benzer proje bizde yapılacak olsa sizce hangi amaçlar için kullanılırdı?..

 

Devamını oku