Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Akıllı şehir projesi Norveç’i 2025 yılında zirveye taşıyacak

Güncelleme:

Tarih:

Akıllı şehir projesi ile Norveç’te kurulması planlanan yeni yaşam alanı Oslo Uluslararası Havalimanı çalışanları için planlandı.

Norveç’in başkenti Oslo için geliştirilen tasarım, sürdürülebilir akıllı kent kurulması projesini kapsıyor.Oslo Airport City adı verilen sürdürülebilir akıllı şehir,  tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanacak.

Toplamda 370 hektarlık alana kurulması planlanan Akıllı şehir projesi , havaalanına yakın olmasıyla da enerji verimliliğini hedefliyor.

Otomobil yasak, her yer yürüyerek gidilecek!

Sürdürülebilir Akıllı şehir projesinin mimarlarından Tomas Stokke; ihtiyaç duyduğu enerjiyi dışa bağımsız olarak kendi üreten, ve işin daha ilginç yanı olarak hiç otomobil olmadan, insanların yürümek suretiyle gidecekleri yerlere kolayca ulaşmalarını amaçlayan, öte yandan tüm bunları gerçekleştirirken günümüz teknolojik imkanlarının da inşa edilen alanın geleceğin akıllı şehir prototipine sahip olacağını belirtti.

Akıllı şehir projesi 2025 yılında tamamlanacak

Oslo Uluslararası Havaalanı çalışanlarına özel olarak geliştirildiği belirtilen akıllı şehir projesi, 2050 yılının yaşamsal barınma ve yaşam ihtiyaçları programı doğrultusunda tasarlandı.

Bugün itibariyle 22 bin olan çalışan sayısının 2050 yılında ise 40 bin kişiye ulaşması bekleniyor.

Durum böyle olunca Planlanan şehir de 40 bin kişinin yerleşimi ve ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak ve aynı zamanda Oslo ziyaretine gelen misafirlerin konaklaması için ilgi çekici bir cazibe merkezi oluşturulacak.

İnşaatın ilk aşamada 2019 yılında başlaması, ilk binaların ise 2022 yılında tamamlanması ön görülüyor.

Sürücüsüz araç altyapısının 2025 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Akıllı şehir projesi Norveç için geleceğin yatırımlarından biri olarak dikkat çekiyor. Bu yatırımla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Dünya

Venedik Mimarlık Bienali’nden Türkiye’ye anlamlı davet

Güncelleme:

Tarih:

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Mimarlık Bienali, bu yıl 26 Mayıs – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında, Giardini ve Arsenale bölgeleri başta olmak üzere kentin çeşitli noktalarına dağılmış mekanlarda düzenleniyor.

Küratörlüğünü Yvonne Farrell ve Shelley McNamara’nın yaptığı bienalin, teması “Free Space”. Mekânın kalitesine, açık ve serbest olması üzerine yoğunlaşan bienalin Global Art Affairs (GAA) tarafından düzenlenen etkinliklerine, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Türkiye’den davet edilen ilk üniversite olarak katılıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 16. Venedik Bienali’nde birinci sınıf öğrencilerinin ComputationBased_BasicDesign@BİLGİ stüdyosunda ürettiği Carapace (Kaplumbağa sırtı) projesi ve bölümün diğer tüm stüdyo çalışmalarını dijital olarak sergiledikleri QR linklerle yer alıyor.

BİLGİ’li öğrencilerin eseri ünlü mimarların eserleriyle yan yana

16. Venedik Mimarlık Bienalinde sergilenen Carapace (Kaplumbağa sırtı) projesi, 2013 yılında Ece Abdioğlu, Ekin Arslan, Ece Emanetoğlu, Deniz Eskiçırak, İdil Işıksoy, Kübra Koyuncu, Elif Özüçağlıyan, Pelin Tatlıcı ve Eylül Utkan tarafından birinci sınıf final projesi olarak tasarlandı ve üretildi.

Sert kabuklu hayvanlardan esinlenerek tasarlanan ve yapıyı bir arada tutan herhangi bir kilit sisteminin kullanılmadığı Carapace, 129 üçgen yüzey ve yaklaşık 700 eklem merkezi olarak birbirine kenetlenen parçalardan oluşuyor. Ek bir malzeme kullanılmayan Carapace’de parçalar iç içe geçen bir sistem ile bir arada duruyor.

Bienal için biraz büyütülerek tekrar üretilen Carapace, 25 Kasım tarihine kadar Marinaressa Gardens’da sergilenecek. Marinaressa Gardens’da ayrıca; ANTIDOTE ART AND DESIGN, Groupwork + Amin Taha ve Atelier Romeo, Meyer Architects ve Daniel Libeskind’in de bienal çalışmaları yer alıyor.

Devamını oku

Dünya

Eski yapıya modern ilaveler ve restorasyon hakkında 40 iyi örnek

Güncelleme:

Tarih:

Başarılı restorasyon örnekleri görmek ve bunların yeni ilavelerle nasıl iyi entegre olduklarına şahit olmak istiyorsanız tam da yerindesiniz.

Eski ve tarihi değeri olan binaların aslına uygun olarak yenilenmesi işi restoratörlerin görevidir. Mimarlar yüksek lisans ya da doktora ile bu alanda çalışmalar yapabilmektedir. Restorasyon ayrı bir uzmanlık dalı olup, tamamıyla tecrübe gerektiren bir iş sahasıdır.

Aslına uygun yenilenemeyen yapıların restorasyon faciasına neden olması ülke ve dünya gündemine oturmalarına sebep olmaktadır. Çünkü bu yapıların değer arzetmeleri, toplumsal hafıza ve tarih kokmaları nedeniyle herkes için ayrı bir yere sahip olduğu aşikar.

Bu haberimizde sizler için Dünya’nın dört bir yanından birbirinden başarılı olduğunu düşündüğümüz yenileme – restore etme ya da eski bir binaya yeni ilaveler nasıl mükemmel şekilde yapılır? sorusuna 40 fotoğraf ile örnekler derledik.

Dünya’da restorasyon örnekleri derlemesi için birbirinden başarılı restorasyon çalışmaları aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz.

Başarılı restorasyon örnekleri foto-galerisi

Yukarıdaki çalışmalar bir ilave, eski bir yapıya yeni bir görünümfonksiyon kazandırma çalışmalarını içerse de Restorasyon proje örnekleri için de paralel fikirlerin hayata geçirilmesi anlamında son derece zihin açıcı örnekleri içeriyor.

İyi restorasyon örnekleri için belediyeler nezdinde de yerel yönetimleri teşvik edici yarışmalar düzenlenmekte. Örneğin tarihi kentler birliği bu anlamda yerinde bir örnek olabilir.

Restorasyon öncesi ve sonrası fotoğraflara baktığınızda yapının adeta gençleştiğine şahit olursunuz.Bunun nedeni ise iyi restorasyon örnekleri Türkiye gibi ülkelerde de usta eller tarafından yürütülmektedir.

Restorasyon haberleri ilginizi çekiyorsa aşağıdaki haberlere de göz atabilirsiniz;

 

Devamını oku
ReklamReklam