Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Akıllı şehir projesi Norveç’i 2025 yılında zirveye taşıyacak

Güncelleme:

Tarih:

Akıllı şehir projesi ile Norveç’te kurulması planlanan yeni yaşam alanı Oslo Uluslararası Havalimanı çalışanları için planlandı.

Norveç’in başkenti Oslo için geliştirilen tasarım, sürdürülebilir akıllı kent kurulması projesini kapsıyor.Oslo Airport City adı verilen sürdürülebilir akıllı şehir,  tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanacak.

Toplamda 370 hektarlık alana kurulması planlanan Akıllı şehir projesi , havaalanına yakın olmasıyla da enerji verimliliğini hedefliyor.

Otomobil yasak, her yer yürüyerek gidilecek!

Sürdürülebilir Akıllı şehir projesinin mimarlarından Tomas Stokke; ihtiyaç duyduğu enerjiyi dışa bağımsız olarak kendi üreten, ve işin daha ilginç yanı olarak hiç otomobil olmadan, insanların yürümek suretiyle gidecekleri yerlere kolayca ulaşmalarını amaçlayan, öte yandan tüm bunları gerçekleştirirken günümüz teknolojik imkanlarının da inşa edilen alanın geleceğin akıllı şehir prototipine sahip olacağını belirtti.

Akıllı şehir projesi 2025 yılında tamamlanacak

Oslo Uluslararası Havaalanı çalışanlarına özel olarak geliştirildiği belirtilen akıllı şehir projesi, 2050 yılının yaşamsal barınma ve yaşam ihtiyaçları programı doğrultusunda tasarlandı.

Bugün itibariyle 22 bin olan çalışan sayısının 2050 yılında ise 40 bin kişiye ulaşması bekleniyor.

Durum böyle olunca Planlanan şehir de 40 bin kişinin yerleşimi ve ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak ve aynı zamanda Oslo ziyaretine gelen misafirlerin konaklaması için ilgi çekici bir cazibe merkezi oluşturulacak.

İnşaatın ilk aşamada 2019 yılında başlaması, ilk binaların ise 2022 yılında tamamlanması ön görülüyor.

Sürücüsüz araç altyapısının 2025 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Akıllı şehir projesi Norveç için geleceğin yatırımlarından biri olarak dikkat çekiyor. Bu yatırımla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Michelangelo’nun İtalya’daki bu çiftlik evi 9,2 Milyon $ bedelle satılacak

Güncelleme:

Tarih:

Michelangelo, Dünyaca ünlü ressam ve sanatçı..Mimarlık dünyası için de çok önemli bir yere sahip bu sanatçının İtalya’daki çiftlik evi 9,2 Milyon $ bedelle satın alacak yeni sahibine hazırlanıyor.

Ünlü mimar ve tasarımcıların eseri olan yapılarda yaşamak artık son dönemlerde oldukça popüler hale geldi.Bu defa Michelangelo’nun İtalya Pitoresk bölgesindeki Toskana köyünde bulunan bu muhteşem çiftlik evi 9,2 milyon $ gibi bir fiyatla satışa sunuldu.

İlk olarak 1047 – 1050 yılları arasında geleneksel tarzda inşa edilen bu çiftlik evi, masif strüktürel karakteri ve muhteşem doğa manzarasıyla tarih kokan odalarıyla oldukça cezbedici özelliklere sahip.

Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası‘nın da mimarı olan Michelangelo için bu evin çok büyük bir öneme sahip olduğunu 300 yılı aşkın bir süre ailesinde kalmasından rahatlıkla anlayabilirsiniz.

2016 yılında 800.000 $ isteniyordu

Aslına uygun ve hassas bir restorasyon sürecinin ardından 2 yıl kadar önce aynı ev içinrestorasyon bedeli de dahil 800.000 dolar isteniyordu.

Günümüz evlerine kıyasla oldukça masif bir havasının olduğunu söylemekte yarar var.Ancak yüksek ve ahşap kirişli tavanlar, doğal taş dokusu ve yerel mimari özelliklerini sonuna kadar yansıtmasıyla diğerlerinden ve tabiki günümüzün modern evlerinden hemen ayrılabiliyor.

Evin dekorasyonunda da mimari özellikleri ve tarihi dokusu aslına uygun kalacak şekilde dokunulmamış.Biraz klasik severlere fazla hitap ettiğini söyleyebileceğimiz evin doğal taş tonoz şeklinde tanımlanabilecek yukarıdaki salonunda İtalya havasını soluyacak yeni sahibi çok şanslı görünüyor.

Evin 10 Yatak odası , 7 ayrı banyosu bulunuyor.200 zeytin ağacının da 6 dönümlük arazinin de fiyata dahil olduğu belirtiliyor.

Ünlü mimar ve tasarımcı Michelangelo ‘nun bu evini satın alır mıydınız?

Devamını oku

Dünya

Yüzebilen kapsül hotel ilk kez Japonya’da misafirlerini ağırlayacak

Güncelleme:

Tarih:

Yüzebilen kapsül hotel Japonya’da misafirlerini ağırlamaya başlayacak.Geçtiğimiz hafta basına tanıtılan yüzebilen pod tasarımı haberimizde.

Yüzebilen kapsül hotel fikri Japonya’da bir tema parkın misafirlerini yeni kuracağı eğlence adasına götürme çabasının bir eseri olarak tasarlandı.

Ülkemizde çok fazla görmeye alışık olmadığımız ama yurtdışında özellikle de son dönemlerde giderek daha da popüler hale gelen tema parkları farklı ve sıra dışı girişimleriyle daha fazla insanı cezbetmeyi amaçlıyor.Öyle ki geçtiğimiz salı günü ünlü japon tema parkı Huis Ten Bosch yüzen mini hotel podunu basın mensupları nezdinde tüm dünyaya tanıttı.

Yüzebilen kapsül hotel aynı anda 2 – 3 misafirin konaklayabileceği şekilde minimalist tasarım çizgisine uygun şekilde tasarlanmış.Yaklaşık 6 metre çapındaki pod, misafirlerini gökyüzünü seyrederken ağırlayacak.

Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var; bir gece bu Yüzebilen kapsül hotel konaklama deneyimini yaşamak için 330 $ ödemeniz gerekecek.

Yüzebilen kapsüller amaç değil, araç olacak

Huis Ten Bosch Tema Parkı Yöneticisi Hideo Sawada, konuyla ilgili: ‘Daha fazla iyileştirme yapmaya odaklanıyoruz. Artık tasarım ve fonksiyonları geliştirme çalışmalarına başlayabiliriz.’ dedi.

Tema parkı için kurulması planlanan adaya bu Yüzebilen kapsül hotel ‘ler yardımıyla ziyaretçiler gönderilecek. Böylelikle adaya daha fazla konsantre olmaları ve eğlence sektörüne yönelik sıra dışı deneyim yaşatmayı başarmış olacaklar.

Minimalist yaşam alanlarına yönelik Litvanya’lı tasarımcılar tarafından tasarlanan Ecocapsule gibi bu fikrin de mimarinin endüstrileşme yolunda gittiğini ön görmek artık çok zor değil.Mimarinin endüstrileşmesi aynı zamanda mimarlık üretiminin de bir anlamda sonu olabilir.Bu konuyla ilgili daha fazla araştırma yaparak başka bir blog yazımızda sizlerle paylaşacağım.

Yüzebilen kapsül hotel için daha fazlası için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Devamını oku