Sosyal medya'da takip edin!
X

Etkinlik

Mimari tasarımda yenilikçi yaklaşımlar bu etkinlikte tartışılacak

Güncelleme:

Tarih:

Mimari tasarımda yenilikçi yaklaşımlar temasıyla 6-7 Nisan tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenecek olan etkinlik mimarlık dünyasını buluşturuyor.

Mimari tasarımda yenilikçi yaklaşımlar temasıyla bu yıl 2. si düzenlenecek olan Arch+ Design Summit 2018 , mimarlık ve yapı dünyasından çok sayıda profesyoneli bir araya getirecek.

Mimari etkinlik merkezi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan etkinlikte Türk mimarlık dünyasından önemli isimleri bir arada görmek mümkün olacak.

Mimari tasarımda yenilikçi yaklaşımlar teması

Geçtiğimiz yıl da mimarihaber.net’in medya sponsorlarından biri olduğu etkinlik, bu yıl da çok ses getirecek.

6-7 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşecek olan etkinlik Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak.

Ulusal ve uluslararası pek çok alanda başarılı işlere imza atan mimar ve tasarımcıların paneller, konferanslar ile ziyaretçilere tasarımda yeniliklerin sunulması bekleniyor.

mimari etkinlik merkezi

Öte yandan Türkiye’nin öncü mimarlık firmaları ile network imkânının sağlandığı toplantılar ile yenilikçi ürünler mimar ve içmimarlara tanıtılacak.

Mimarlık, içmimarlık, endüstriyel tasarım öğrencileri ve sektör profesyonelleriyle birlikte yaratıcı atölyeler gerçekleştirilecektir.

Arch+ Design Summit 2018, mimarlığın, içmimarlığın ve tasarımın kapsam ve değerini, uluslararası katılımlı, geniş içerikli bir platformda tartışarak, toplumun bu konudaki farkındalığını arttırmayı amaçlamaktadır.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlik

Dome + Partners 11. yurtdışı ofisini bu yıl devreye alacak

Güncelleme:

Tarih:

Dome + Partners Türkiye’nin yurtdışına proje ihracatı yapan önemli firmalarından biri.Mimarlık ofisi bu yıl sonuna doğru Londra ofisini açacaklarını duyurdu.

Türk mimarlık firmalarının özellikle uluslararası arena’daki başarıları ve ödülleri son bir kaç yıldır fazlasıyla gündeme gelmeye başladı.

Ekonomist Dergisi’nde yer alan haberde; Mart ayında Milano’da ofis açacak olan şirket, yıl sonunda ise Londra ofisini devreye alacak. Dome + Partners mimarlık‘ın Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Libya, Gana ve Rusya dahil olmak üzere toplamda 10 irtibat ofisi bulunuyor.

İsmini ‘doğal mekan’ kelimelerinin kısaltılmasından alan mimarlık ofisinin geçmişi 1997 yılına dayanıyor.

Kazakistan ve Libya ile yurtdışı pazarına giriş yapan firmanın dünya çapında işler için Dünya’nın farklı lokasyonlarında yeni ofisler açmak hedefi bulunuyor.

Büyük projelerde Dome + Partners imzası var

Firmanın Manzara Adalar, Metropol İstanbul, İnistanbul Topkapı ve Varyap Meridian son dönemlerde yaptığı projelerden yalnızca bir kaçı olarak söylenebilir.

Şirket son dönemde ise 150 milyon dolarlık bir proje olan Özbekistan’ın EuroDisney’ini tasarladı.

Firmanın Kurucu Ortağı Murat Yılmaz, 2018 yılı sonlarına doğru Londra ofisi’ni devreye alacaklarını belirtirken Dome + Partners’in bir sonraki hedefi ise Almanya, New York ve Singapur’da tasarım ve proje ofisleri kurmak olacak.

Mimarlık firması ticari yapısıyla da oldukça farklı

Dome + Partners, şirket yapısı itibariyle diğer mimarlık ofislerinden farklı, iki yıl önce şirketi daha verimli hale getirmek için kolları sıvayan Murat Yılmaz, yaptığı araştırmalar sonucunda yeni bir yapıya geçmeyi uygun gördü.

Bu yeni şirketlerde Dome + Partners’in yüzde 50, iki yöneticisinin ise yüzde 50 ortaklığı söz konusu. Yılmaz, “Bölünerek büyüyen bir bütün haline geldik. Bu yapıda Türkiye’de başka bir şirket bulunmuyor” diyor.

Devamını oku

Etkinlik

Venedik mimarlık bienali nedir? Ne zaman başlıyor?

Güncelleme:

Tarih:

Venedik mimarlık bienali nedir sorusuna ve çok daha fazlasına yanıt verdiğimiz haberimizde küratörlüğünü Kerem Piker’in yaptığı vardiya projesinden bahsettik.

Dünya’nın en önemli mimarlık etkinliklerinden Venedik Mimarlık Bienali için Uluslararası Mimarlık Sergisi ‘nin 16. edisyonu 26 Mayıs-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Venedik Mimarlık Bienali’nde , İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘nın (İKSV) organizatörlüğünü üstlendiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilecek olan “Vardiya” projesine dair bilinmeyenler Salon İKSV’de düzenlenen toplantıda açıklandı.

Ayrıca toplantıda konuşan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, 2007 yılından bu yana Venedik Bienali için koordinasyon tarafında görev yaptıklarının altını çizdi.

Mimarlık sadece mimarlık okulunda öğrenilmez!

Küratör Mimar Kerem Piker, mimarlık eğitimi yalnızca okulda olmaz diyerek meslek pratiği ve meslek pratiğine yönelik bu gibi bienallerin öğrenme sürecine katkısından bahsetti.

Etkinlik eş sponsorlarından Schüco Türkiye Genel Müdürü Can Eren, birinci ve ikinci projenin başarısının çok konuşulması ülkemiz adına çok olumlu itibar bırakacaktır dedi.

Venedik mimarlık bienali nedir? ne zaman başlıyor? Bienalde neler olacak?

Vardiya projesine, ABD’den Çin’e, Hindistan’dan Kosta Rika’ya 29 ülke ve 70 şehirden 452 öğrenci başvurdu. Başvuruların yüzde 80’ini lisans öğrencileri, yüzde 20’sini ise yüksek lisans öğrencileri oluşturdu. Başvuran öğrencilerin yüzde 70’i kadın, yüzde 30’u ise erkek mimarlık okulu öğrencileri oldu.

Öğrenciler proje için, “Bienal ne için var?“, “Bienal kimin için var?” ve “Bienal ne işe yarar?” sorularından en az birine cevap verdikleri bir dakikayı geçmeyen videolarıyla başvuruda bulunmuştu.

Piker, iki yılda bir düzenlenen bienalin bu yılki temasının “serbest mekan” olduğuna ifade ederek, “Birlikte üretmek ve bu üretimin bir parçası olmak için açık çağrı düzenledik. Bu çağrıyı bütün dünyadaki mimarlık öğrencilerine açtık. Çağrıya katılan öğrenciler arasından seçilen 120 öğrenci, bir haftalık vardiyalar halinde İKSV’nin davetlisi olarak Venedik’e götürülecek. Öğrencilerin uçak biletleri, konaklama giderleri ve bir hafta boyunca Venedik’te yapacakları harcamalar İKSV tarafından karşılanacak. Amaç aslında bienali ulaşılabilir kılmak, aynı zamanda yeni ortaklıklara ve buluşmalara ön ayak olmak.” dedi.

Venedik mimarlık bienali ile ilgili haberleri, sergi fotoğraflarını ve canlı yayınlarını sizlerle paylaşacağız.

Devamını oku