Sosyal medya'da takip edin!
X

Analiz

Türkiye’de depreme en dayanıklı yapılar hangileridir?

Güncelleme:

Tarih:

Türkiye’de depreme en dayanıklı yapılar hangileridir? sorusuna ülkemiz için yanıt verecek olursak mega projeler şeklinde adlandırılan yapılar olduğu görülür.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, “Bugün mega projeler olarak adlandırılan dev bütçeli yapılarımız, olabilecek en büyük depreme göre projelendirildi. Kabuller en son etkilere göre tasarlandı.” dedi.

AA Muhabirinin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Türkiye’de depreme en dayanıklı yapılar ve bu yapıların malzeme – zemin analizlerinin en son teknoloji ürünü yüksek mühendislik yazılımlarının yardımıyla tespit edildiğini ifade etti.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü için C50 beton kalitesinin öngörüldüğünü ifade eden Yıldırım, sonuçların ise C60, C70 seviyelerine ulaştığı bilgisini verdi.

Osmangazi Köprüsü

Osmangazi köprüsü için de Avrasya tüneli ve Yavuz Sultan Selim köprüsünde olduğu gibi yüksek kalitede kimyasallarla desteklenen beton sınıfı tercih edilmiş.

Yıldırım deprem güvenliği ve yapılarda kullanılan beton sınıflarının yapı sağlığı ve ömrüne olan etkisiyle ilgili; ”Öyle tasarımlar ve hesaplar yapıyoruz, öyle tedbirler alıyoruz ki bunların 100 – 150 yıl dayanıklı olmasını amaçlıyoruz. Projeler her geçen gün bu anlamda daha da merhale kat ediyor. Beton kalitesiyle yapıların ömrünün de uzatılmasına doğru adımlar atılmaya her geçen gün devam ediyoruz.” açıklamasını da yaptı.

Avrasya Tüneli Projesi, aynı zamanda ihtiyaç durumlarında sığınak olarakta kullanılabilecek şekilde tasarlanmış..

Yapının tasarımında kullanılan betonun sınıfı yukarıdaki örneklerde belirttiğimiz gibi oldukça yüksek ve tasarımında yapılan mühendislik hesapları 9 şiddetinde bir depreme bile son derece mukavim bir tutum sergileyeceğini ön görülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

Yine Cumhurbaşkanlığı külliyesi için de yukarıdaki mega projeler için söylediklerimiz geçerli.Külliyenin tasarımında son teknoloji ürünü mukavemet sağlayan yapı malzemeleri tercih edilmiş.

Bunlara ilave olarak savaş, kimyasal saldırı ve hemen her türlü doğal afet durumları için gerekli korumayı sağlayacak yapısal tedbirlerin alındığını söylemek mümkün.

Türkiye’de depreme en dayanıklı yapılar çoğunlukla kamu yapıları

Deprem güvenliği için yukarıda kamu yapıları ve devlet projeleri oldukça öne çıkıyor.Çünkü kamusal alanlarda yapılacak her türlü inşai faliyet ve projeler halk sağlı ve can güvenliği bakımından büyük önem arzetmektedir.

Tasarımcılar ve kullanılan malzemeler için gelişen teknolojinin de desteğini arkasına alarak her türlü doğal veya yapay tehlikelere karşın ayakta durabilecek yapılar inşa edilmeye çalışılmaktadır.

Türkiye’nin depreme en dayanıklı binaları hakkında sizin düşünceleriniz neler? Özel sektör bu işin neresinde? Gerekli denetimlerin ve kontrollerin yapılabildiğini düşünüyor musunuz?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Analiz

Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı ve sıradışı tasarımları

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı ve sıradışı tasarımları listesinde, Zaha Hadid’ten Frida Escobedo’ya kadar çok sayıda ünlü tasarımcıyı bulacaksınız.

Kadın mimarlar tarafından tasarlanan son zamanlarda inşa edilmiş 10 muhteşem yapıyı bu haberimizde sizlerle paylaştık.

Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı listesi oluşturulurken Dünya’nın popüler mimarlık sitelerinden Dezeen sitesindeki verilere göre son dönemlerde en fazla dikkat çeken projelere göre oluşturulmuştur.

8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla paylaştığımız Türkiye’nin ilk kadın mimarları konulu makalemiz çok ilgi görmüştü.Bu defa kadın mimarlar tarafından tasarımı yapılmış son dönemlere damgasını vurmuş en iyi mimari projeler bu haberimizde sizlerle..

10.) Stirling Ödülü sahibi 62 yaşındaki ingiliz kadın mimar Amanda Levete Lizbon Maat Müzesi projesiyle son yıllarda en başarılı mimari projelerden birine imza atmayı başardı.

Hemen kıyısında bulunduğu Tagus nehrinin dalgalarından esinlenerek tasarlanan bu karma kompleks, tasarımıyla farklı çağrışımları izleyicisine anımsatıyor.

9.) Nev-i şahsına münhasır hanım hanımcık kişiliğiyle, dünya’nın en popüler mimarlarından biri olan Zaha Hadid, listede olmazsa olmazdı..

Ortler sıda dağlarını keşfe davet eden sıradışı fütüristik mimarisiyle dikkat çeken bu yapı Zaha Hadid’in geç dönem eserlerinden biridir.

Mimarın parametrik yüzeyler tutkusunun başka bir başarılı örneği olarak 2015 yılında tamamlanan yapı dikkat çekici karakteriyle bu listede mutlaka olmalıydı.

8.) Peru Arkeoloji Müzesi tasarımıyla Sandra Barclay, çölün ortasına kırmızı geometrik formların buluştuğu bir mimarlık harikası gerçekleştirdi.

Mimar Sandra Barclay koordinasyonu ile gerçekleştirilen proje Peru için önemli kültür yapılarından biri olarak öne çıkıyor.Barclay’ a bu tasarımda Jean Pierre Crousse eşlik etmiş.

Çölün ortasında kırmızı renkli beton blokları yerleştirme fikri tasarımdaki davetkar hatları destekler nitelikte öne çıkıyor.

7.) Kopenhag merkezli kadın mimar Dorte Mandrup imzalı bu tasarım, ıssız bir mekanın varoluş hikayesinden esinlenerek tasarlanmış.

6.) Meksika’lı mimar Tatiana Bilbao, mimarlığın kendi içerisinde kayboluş hikayesini tamamen dışarıyı yansıtan cam öğeler kullanarak tamamlamasını ön gören bir tasarıma imza attı.

Ben burdayım demeyi reddererek öne çıkmayan ama tasarımıyla varlığını hissettiren bir yapı olmuş.

5.) Frida Escobedo tasarımı başarılı bir renovasyon projesi olarak dikkat çeken halk galerisi, delikli cephesi ile geçirgen ve saydam bir mimarlık ön görüyor.

4.) Michigan’daki  Mimar Jeanne Gang, imzalı bu kompleks ise mimaride patlama vurgusu ile öne çıkarken, brüt beton etkisinin en güzel örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

3.) Manuelle Gautrand imzasını taşıyan Fransa’daki bu Saint – Louis Forumu da, listemizde öne çıkan bir başka kadın mimar tasarımı olarak öne çıkıyor.

Monoblok yapı kütlelerinin gökyüzünden görüntüsü, yapıya şehir ölçeğinde bakıldığında lego algısı yaratıyor. Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı listesi içerisinde dikkat çeken yapı tasarımlarıyla kendine yer bulan Gautrant, meslek pratiğine yönelik akademik paylaşımlarıyla da gündemden düşmeyen bir özelliğe de sahip.

2.) Starchitect ya da diğer bir deyişle Dünya’nın bir popstar havasıyla tanıdığımız kadın mimarlarından biri olan Fransız kadın Mimar Odile Decq, Antti Lovag’ın 1970’lerde inşa edilen evini 5 yıl süren bir tadilat neticesinde sıradışı kapsül ev haline getirmişti.

1.) Dünya’nın en iyi 10 kadın mimarı ve sıradışı tasarımlarını incelediğimiz yazımızda listenin son sırasında son dönemlerin popüler mimari eserlerine imza atan EAA Emre Arolat Mimarlık kurucu ortaklarından Gonca Paşolar yer alıyor.

Dünya’nın en iyi kadın mimarları ve Türkiye’nin en iyi kadın mimarları listemizi nasıl buldunuz?

 

Devamını oku

Analiz

Muhteşem İç bahçe ve avlu örnekleriyle müstakil mimariler

Güncelleme:

Tarih:

İç bahçe ve avlu tasarımlarda ne kadar mükemmel etki yapabilir.Bu haberimizde sizler için yorumladık.Detaylar haberimizin devamında..

Geleneksel Türk Mimarisinde de fazlaca yer alan avlulu ev ya da atrium olarak da adlandırılan bu mimari konsept, bir mimar olarak her zaman ilgimi çekmeyi başarmıştır.

Tek bağımsız bölümlü ya da diğer bir deyişle tek aile için yapılan müstakil yapılarda daha fazla görülen bu iç bahçe , günümüzde de yerel mimari örneklerini fazlasıyla içeren Doğu ve Güneydoğu illerimizde halen yaşam alanı olarak kullanılabilmekte.

Mahremiyete olan saygı, geleneksel Türk aile yapısının içe kapanık yapısı nedeniyle de bu tür evler tercih edilebilmektedir.

Avlulu ev tasarımları evlere aslında içerisinde keşfedilmeyi bekleyen hacimler oluşturarak , yapıyı dış dünya ile doğrudan ama kendi içinde bir ilişkiye zorluyor.Bu zorlama göğe yükselen amorf kuleler, ruhsuz gökdelenlerdeki depresyonik tavırları insanı doğayla buluşturarak yok ediyor.

Tabi çok fazla öznel yargı içeren yukarıdaki tanımlamalar kişiden kişiye göre değişebilir.

Mimari tasarımlar, ihtiyaca göre şekillenebilen yargıları içerir.Bu yargılar doğal olarak her işverende yada müşteride değişkenlik gösterebilir.

İç bahçeli müstakil yapı konseptleri türlü türlüdür.Şimdi keşfedebildiğim kadarıyla çeşitlerini sizlerle yorumlayalım.

Görsellerde kimin , nerede ne için kime yaptığı bilgilerini, işin daha çok kurgusal boyutu üzerine bir yazı yazdığımdan paylaşmadım.Çeşitli iç bahçe konseptlerini olabildiğince farklı yönlerden ele alabilecek bir yazı olması amacıyla.

Yukarıdaki iç bahçe, üstü kapalı ve terrarium havasında olup, saksı çiçekleriyle iç mekana akvaryum havası kazandırmakta.Mekana müthiş bir genişlik ve ferahlık algısı kattığı da rahatlıkla söylenebilir.

Üstte gördüğümüz örnekte ise, üstü açık ama kapatılabildiğinden emin olmadığım tek katlı bir yapı kitlesi içerisinde tasarlanmış iç bahçe görülebilmekte.

Doğal zemin ve bitkilerin kullanıldığı hacimde istenildiğinde camlarla ayrılarak dış etkilerden korunabilen bir alan oluşturulmuş.

Yukarıdaki örnekte ise daha dar ama yapı kitlesinin içerisinde nefes almaya yarayan bir boşluk görülmekte.

İç bahçeler ilk örnekte olduğu gibi akvaryum ya da terrarium etkisi yaratabilirken, bazen de su faktörünün işe dahil olmasıyla birlikte doğal bir habitat havası da kazanabilir.Yukarıda bunun güzel örneklerinden biri incelenebilir.

İlk örnekteki gibi mekana daha soğuk bir hava kazandıran iç bahçe görülebilmekte.Gerçi bahçe ya da avlu tanımlaması için biraz fazla küçük sayılan bu hacime boşluk demek daha doğru olacaktır.

Zarif, modern iç mekana doğal aydınlatma sağlayan ferahlatıcı bir boşluk olduğu da söylenebilir.

Bambu ağaçları, serpme taş tabakası ve cam bölmeyle ayrılmış iç rahatlatan bir mekan denemesi daha.

Çatı döşemesinde açılan dairesel bir yırtıktan odaya dolan doğal güneş ışınlarının huzur hissini coşturacağından şüphe duyan var mı?.

Benim tercihim üst katlarda yapılacak bir yırtık şeklinde ya da akvaryum vari tarzdaki iç bahçe değil.Daha naturel ve gerçek anlamda yapının içinde dış dünyayla kurulan bağlantıya vesile olan iç bahçelerden yana.

Şuraya 10 sn bakınca sandalyenizi çıkarıp sevdiklerinizle iki kelam ettiğinizi düşünüyorsunuz.

Avlular, iç bahçeler veya atrium boşlukları hakkında siz ne düşünüyor sunuz?.İç bahçeli müstakil bir yaşam alanı sizce de inanılmaz değil mi?

Devamını oku