Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve yaşamı hakkında bilmediğiniz 29 şey

Güncelleme:

Tarih:

Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve Mısır’da yaşam hakkında muhtemelen bilmediğiniz 29 şey haberimizde sizleri bekliyor.Detaylar için okumaya devam edin.

Antik Dönem Mısır Mimarlığı hakkında bildiklerimiz piramitler ve bunların yapılış öyküleriyle sınırlı olsa da mimarlık ve yapılardan daha farklı öne çıkan özelliklere sahip olduklarını da öğrenebileceğiniz 29 maddelik bir liste hazırladık.

Mimarlık tarihi ve sanat tarihi kitaplarında Mısır Mimarlığı için sayfalarca yazılmış makaleler ve betimlemeler yer alsa da bunları tarih dersleri veya bir belgeselden başka öğrenme şansımız olmayabiliyor.

29.) Haydi itiraf edelim bu piramitleri çoğumuz çölün ortasında sanıyor, hemen yakınında bu kadar büyük bir şehir olduğunu bilmiyorduk.

28.) Piramitleri ve köklü tarihi ile dünyaca bilinen Mısır’ın 7 bin yıllık bir geçmişi vardır.

27.) Hem Asya’da hem Afrika’da toprağı bulunan tek ülkedir.

26.) Dünyanın en uzun nehri Nil buradan Akdeniz’e ulaşmaktadır.

25.) Nil nehri ve çevresi yoğun bir nüfusa sahiptir ve büyük bir de delta oluşturmuştur.

24.) Süveyş Kanalı bu ülkede bulunur ve Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlar.

23.) Mısır, sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Yaz ve kış olmak üzere iki mevsim hüküm sürer.

22.) Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan “hamsin” rüzgarı, kum fırtınalarına sebep olur. Bu kavurucu rüzgar, ülkenin % 80’ini kaplayan Batı Sahrası’nın uzantısı olan batı ve güney çöllerinden doğuya doğru eser.

21.) Dünyanın en büyük barajlarından biri Asvan barajı Nil nehri üzerindedir.

20.) Başkent Kahire; Arap dünyası ve Afrika’nın en büyük şehirlerindendir. Sanatsal, turistik ve kültürel açıdan ülkenin kalbi durumundadır.

19.) Kahire, “Tüm Şehirlerin Anası” ismini almış olan şehir, turistleri mıknatıs gibi çekmektedir. Aşırı sıcak ve bazen bunaltan hava koşullarının yanında eşsiz Nil turları, Piramitler ve daha bir çok mistik, ilgi çekici yanı var.

18.) Nüfusu 95 milyon civarıdır.

17.) En önemli gelirlerin başında tekstil ve turizm gelir.

16.) Mısır, seyahat açısından tehlike sınıflandırmasında Türkiye ile aynı kategoride yer alıyor.

15.) Gize Piramitleri: Mısırda görmeniz gereken en önemli yerlerdendir. Milattan Önce 3000 yılına kadar uzanan geçmişiyle bu yapılar sırasıyla Keops, Kefren ve Menkor Piramitleri Gize Çölünün hemen tepesinde sıralanmaktadır. bu üç piramidin en büyüğü olan “Keops” dünyanın yedi harikalarından biridir. Bu üç piramit devirlerinin firavunları tarafından yaptırılmış olup halen nasıl yapıldıkları hakkında kesin bilgi yoktur. Bu piramitlerden sadece “Kefren” ziyarete açıktır.Antik Dönem Mısır Mimarlığı için piramitlerin de önemi tartışılmaz.

14.) Büyük Gize Piramidi, 20 yılı aşan bir sürede yapıldı.Bu piramidi yaptıran kişi, günümüze sadece 7,5 cm’lik heykeli kalan Kral Keops’tu. Kuzeyi tam gösteren yönü ve geometrik-matematiksel başarısı halen takdir edilir. Hem altında hem de tam merkezinde olmak üzere iki tane mezar odası vardır. 4×4 araba kütlesindeki milyonlarca taşları ile devasa bir yapıdır. Dünya’nın yedi harikasından ayakta kalan tek binadır.

13.) Sfenks: Tüm Mısır yapıtlarının içersinde belki de en akılda kalıcı eser “Sfenks” tir. tek parçalık kumtaşının oyulmasıyla yapılan eser insan başlı aslan gövdeli olarak Kefre’nin mezarını beklemektedir. Sfenks’in burnunu kimin kırdığı asla tam olarak çözülememiştir, burunsuz Sfenks çizimlerine 1737 yılında bile rastlanmıştır.

12.) Karnak Tapınağı Angkor Vat ile birlikte Dünya’nın en büyük tapınağıdır. Akhenaton isimli tek tanrı inancını benimseyen bir firavun tarafından bir süreliğine kapatıldı. Mısır tarihinin en büyük ve en önemli mekanıdır. Büyük sütunlara çökertme yoluyla yapılan simgeler hiyeroglif keşiflerinde oldukça önemli kabul edildi. İçinde kilise ve bir de cami barındıran bir dini komplekstir. 2000 yılda bitirildi ve hala keşfedilmeyi bekleyen hazinelerle dolu.

11.) Ebu Simbel Tapınağı Firavun II. Ramses tarafından yaptırıldı.Antik Dönem Mısır Mimarlığı hakkında önemli bilgiler sağladığımız bu tapınak dev heykelleri ile de dikkat çekici.
Bu tapınak büyük bir kazı çalışmasının ardından bulundu. Ön kapısında Ramses’in yaptırdığı 4 adet heykel bulunur ve bu kapı büyük bir galeriye açılır. Yapılan araştırmalarda yol gösteren Simbel adındaki çocuğun anısına ismi Ebu Simbel konuldu. Baraj tehlikesinden dolayı taşındı ve aynı şartlara göre yeniden inşa edildi. Fakat güneş ışığının vurduğu güne göre hesap yapılan bu tapınak 1 gün kaymayla ancak yerine konulabildi.

10.) Eski Mısırda da ilginç inançlar vardı. Mısır sıcak bir memleket olduğu için antik dönemde güneşten korunmanın yolu makyaj yapmakmış. Tabii sadece kadınlar değil, erkekler de makyaj yaparmış. Bir de eski Mısırlılar, makyajın iyileştirici bir gücü olduğuna inanıyordu.

9.) Enfeksiyonlar için 20. yüzyıla kadar farklı yöntemler kullanılıyordu, çünkü antibiyotik henüz bulunmamıştı. Eski Mısırlılar, enfeksiyonlarda küflü gıdalar ve toprak kullanırlardı. Şaşırtıcı olan ise en yaygını yaralara küflü ekmek bastırmaktı. Bu size bir şey hatırlattı mı? Anneniz şişen yerinize hiç ekmek çiğneyip bastı mı?

8.) Eski Mısır’da firavun saçlarını tam kapatacak şekilde bir taç takardı veya başına nemes adı verilen bir bez örterdi.

7.) Eskiden Mısır’lı zenginler kanat takarak dolaşırdı. Alt sınıf ise saçlarını uzatır veya at kuyruğu yapardı. Çocukların 12 yaşına gelene kadar saçları kazınırdı. Bunun bitlenmeye karşı yapıldığı düşünülüyor.

6.) Antik Mısır döneminde Firavunlar’ın sivrisinekten korunma yöntemi de oldukça şaşırtıcı. Firavun sivrisineklerden korunmak için yanında köleler gezdiriyor. Ancak nasıl korunduğunu ise kölelerin üzerine sürülen bal açıklıyor. Firavun sivrisinekleri kendinden böylece uzaklaştırıyormuş.

5.) Bir ceset mumyalandığında beyni, burun deliklerinin birinden girilerek çıkarılırdı. Ayrıca bağırsakları da çıkarılır ve kanopi adı verilen kavanozlara konulurdu. O zamanlar Mısır‘lılar ruhun kalpte olduğuna inandıkları için, mumyalama sırasında vücuttan çıkarılmayan tek organ kalpti.

4.) Eski Mısır’da kadın ve erkekler tamamıyla eşittir. Sadece asker olamazlar. İstedikleri evlenme hakkına ya da boşanma haklarına sahiptirler.

3.) Doğum kontrolü ilk defa Mısır’lılar tarafından bulunmuştu

Hamile kadınlara doğum kontrolü, ilk defa Mısırlılar tarafından bulunmuştur.

2.) Nil nehri’ni Dünya’nın merkezi olarak görüyorlardı

Mısır’lılar dünyanın hem düz hem de yuvarlak olduğuna inanırlardı, yani altı düz üst kısmı yuvarlak, tıpkı bir yarım daire gibi, onlara göre Nil Nehri de dünyanın merkezine doğru akmaktaydı.

1.) Mısır Piramitlerinde hiç is bulunmamıştır!

Antik Mısır’daki bazı çizimlerde günümüz lamba ve elektrik sistemine benzer aydınlatmalara ait izler taşımakla ilginç bir özellik göstermektedir.Mısır’da elektriğin kullanılmış olabileceğini gösteren bir başka delil de PİRAMİTLERİN İÇ DUVARLARINDA HİÇ İS İZİNİN BULUNMAMASIDIR. Eğer evrimci arkeologların iddia ettiği gibi, aydınlatma için meşale ve benzeri malzemeler kullanılmış olsaydı duvarlarda mutlaka is olması gerekirdi.

Faydalanılan kaynaklar:

Mısır ve Mısırlılar, Douglas J. BrewerEmily Teeter

Antik mısır sırları ergun candan

NOT: Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve Mısır’da yaşam hakkında önemli bilgilerin paylaşıldığı bu yazı Cem Maraş tarafından hazırlanmıştır.Siz de mimarihaber.net’te yayımlanmasını istediğiniz içeriklerinizi mimarihabernet @ gmail . com adresine mail yoluyla ulaştırabilirsiniz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Nasıl Mimar Olunur? Mimarlar Ne Yapar? Mimarlık Bilgileri

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Nasıl Mimar Olunur?

Pratik ve teknik gereksinimler bir ülkeden diğerine değişir, ancak tanınmış bir kurumdan nitelikli olmanız, tasarım ve detaylara iyi bakmanız ve sorun çözme ve bina ve mimariye olan ilgiye yaratıcı bir yaklaşım sergilemeniz gerekir. Amerikan Mimarlık Enstitüsü üç Es’e odaklanır: eğitim, deneyim ve sınav. Sanat ve çizim ilgisiyle birlikte güçlü bir akademik geçmişe ihtiyaç duyan bir meslek. Ayrıca, eğitimin büyük bir kısmı bilgisayar destekli tasarım programlarıyla yetkin hale gelmeyi ve bina tasarımı ve yapımında yer alan teknolojiyi anlamayı içerir. Yaratıcı, yaratıcı ve yaratıcı olmalısınız. Bazı araştırmalar yapın ve mimaride ve yapılı çevrelerde çeşitliliği takdir etmek için bir tutku geliştirin.

ABD’deki çoğu devlet, bir mimarın Ulusal Mimari Akreditasyon Kurulu (NAAB) tarafından onaylanmış bir programda eğitim görmesini gerektirmektedir. Sunulan programlar bir Mimarlık Lisans, Mimarlık Yüksek Lisans veya Mimarlık Doktoru. Kanada’daki mimarların çoğunluğu, Kanada Mimari Sertifikasyon Kurulu (CACB) tarafından onaylanan bir üniversite programından mimarlık alanında lisans veya yüksek lisans derecesi alır . Kanada’da mimar olmak için başka bir yol da RAIC Müfredat Programı aracılığıyla sunulan çıraklıktır.

İyi mimarlar projelerin liderleridir, bu yüzden iyi takım çalışması, iletişim ve liderlik becerileri başarı için gereklidir.

Mimarların Eğitim Tarihi

Mimarlar tarafından düzenlenen en yaygın derece Mimarlık bölümüdür. Mimarların %8’i mimarlıktan önce mimarlık derecesine sahipti. Bu, tüm kariyerlerde ortalama 15 katın üzerindedir. İç mimarlık mezunları mimarlar arasında en yaygın olanıdır ve Türkiye kullanıcı tabanındaki mimarların %2’sini temsil etmektedir.

Peki, Mimarlar Ne Yapar?

Çoğu insan, her gün mimarların ne yaptığını bilmez. Muhtemelen mimarların, piyano eskizlerini piyanoda, çaldığında ve birkaç ay sonra Frank Gehry tarafından Guggenheim gibi muhteşem binalar ya da Norman Foster tarafından yapılan Bullet Binası gibi taslak oluşturamayacaktır.

Bu tamamen doğru değil, bu senaryodan eksik olan bir dizi insan ve süreç var. Peçete taslağı ile bir binanın kapıları açıldığında ve o zamanki mekânda modern mimarlık pratiğinin bulunduğu yerde birçok şey oluyor.

Bunu neden bilmek istiyorsun? Mimarların ne kadar çok şey yaptığını daha iyi anladığınız için, süreçle daha etkin bir şekilde ilgilenebilir, daha iyi talep edebilir ve bir müşteriniz, bir topluluk paydaşı, bir son kullanıcı ya da sadece bir yol arkadaşınız olsun, etrafınızdaki yapılı çevrede daha fazla söz sahibi olabilirsiniz.

Günümüzün sıkı izin gereklilikleri dünyasında, çoklu paydaşlar ve sıkı bütçeler ve zaman çizelgeleri, binaların inşa edilmesi çok karmaşık bir süreç haline geliyor. Kafanızı etrafına sarmanıza yardımcı olmak için işlemi beş temel parçaya böldüm:

BİRİNCİ
  1. İlk bölüm, bir bina projesine duyulan ihtiyacı tanımlamaktadır. Belirli bir şehirde nüfus patlaması var mı ve bazı yeni okullar inşa edilmeli mi? Birinin bir toplum merkezi inşa etmek istediği bir kentsel alanda boş bir parti var mı? Büyüyen bir işi karşılamak için genişletilmesi gereken bir bina var mı? Evin etrafında tekerlekli sandalye kullanması gereken kişilere uyum sağlamak için yenileme ihtiyacı olan bir ev var mı?
İKİNCİ
  1. İkinci bölüm, bu ihtiyaç için bir tasarım çözümü bulmak. Mimar gir. Ama bu sadece mimarlar için arena değil. Burada topluluk, son kullanıcılar ve diğer ilgili taraflar yer almalıdır. Bu, mimarın dinlediği ve daha sonra ilgilenen taraflara geri döndüğü ve tasarım çözümüyle olması gerektiğini anladığını gösteren yer. (Bazen tasarım çözümü yeni bir şey inşa etmek değildir. Hiç Bazen tasarım çözümü sosyal olan ya da organizasyonel bir değişim ya da zaten var olanı kullanmanın yeni yollarını ortaya koyar. Bu tür çözümler mimarlar tarafından nadiren önerilmekle birlikte, karışıma entegre edilmesi gerekiyor.) İdeal olarak, bir tasarım çözümüyle ortaya çıkma süreci, bina projesinin ayrıldığı topluluğa, ayrık bir üst olarak değil, iç içe geçiyor. “halkı” na verilen “uzman” dan aşağı yaklaşım. Christopher AlexanderIanto Evans ve diğerleri, herkesin kendi ihtiyaçlarını derinden anlamaya ve neyin işe yaradığına dair belirli ilkeleri anlamaya dayalı bir tasarım çözümüne katılabileceğini ve üretebileceğini söyledi. Fakat mimarların yapılı çevrede özel bir rolü olduğu bir dünyada yaşıyoruz, bu yüzden bugün bu bakış açısıyla konuşacağım.

Bina Projesi Tasarım Çözümü

Bir bina projesi tasarım çözümünün bir parçası olarak ortaya çıkarsa, bu bölümün önemli bir kısmı detayların anlaşılmasıdır. Bir binanın peçete üzerinde nasıl görüneceğine dair geniş vuruşlar yapmak bir şeydir, hangi malzemeleri kullanacağınızı, hangi yapısal sistemin en iyi şekilde çalışacağını, çatının suyun bina, pencerelerin nasıl mühürleneceği ve duvar eklemlerinin içbükey veya dışbükey profile sahip olup olmayacağı. Bu çok küçük detayların anlaşılması, mimarların zamanlarının çoğunu geçirdikleri yer.

İlgili Haber

Mimarlık Nedir?

ÜÇÜNCÜ
  1. İnşaat sürecinin üçüncü kısmı, projeyi inşa etmek için izin almaktır. Buna şehir, ilçe, eyalet ve hatta ulusal hükümetlerden izin almak dahildir. Genellikle sadece şehrinizle ilgilenmeniz gerekir. Bir tuvaleti başka bir duvara taşımak gibi önemli boyutlardaki ve hatta bazen minik projelerden oluşan bir proje, şehir izinlerini gerektirmektedir. Ve projenin büyüklüğüne bağlı olarak, bu şehir izinlerinin alınması, mimarlar, peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, inşaat mühendisleri, elektrik mühendisleri ve makine mühendisleri gibi lisanslı profesyonellerin pullarını içeren bina projesinin detaylı çizimlerini gerektirir. Bu, çok pahalı ve kasıtsız olabilir ve çoğu zaman bu süreç insanları bir bina projesine girmekten alıkoyamaz veya insanları izin verme sürecini tamamen ortadan kaldırmaya teşvik eder. Belediye izni gerekli ancak aynı zamanda yaratıcılık ve inovasyonu bastırıyor ve büyük bir revizyona ihtiyaç duyuyor, ama bu başka bir yazı için. Mimarlar, bina sürecinin izin verme aşamasında da çok zaman harcıyorlar. Çizimler oluşturuyor, danışmanlarıyla (peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik tesisat, tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğer) farklı sistemleri koordine ediyor ve çizimlerini projeyi inşa etmek için onlara sunacakları ajansa gönderiyorlar. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir.
İlGİLİ MESLEKLER

Çizimler oluşturuyor, danışmanlarıyla (peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik tesisat, tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğer) farklı sistemleri koordine ediyor ve çizimlerini projeyi inşa etmek için onlara sunacakları ajansa gönderiyorlar. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir. Çizimler oluşturuyor, danışmanlarıyla (peyzaj mimarları, inşaat mühendisleri, mekanik tesisat, tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğer) farklı sistemleri koordine ediyor ve çizimlerini projeyi inşa etmek için onlara sunacakları ajansa gönderiyorlar. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir.

Sıhhi tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğerleri) ve daha sonra projelerini inşa etmek için onlara sunacak olan çizimlere gönderirler. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir. Sıhhi tesisat ve elektrik mühendisleri ve diğerleri) ve daha sonra projelerini inşa etmek için onlara sunacak olan çizimlere gönderirler. Daha sık olmamakla birlikte, ajans çizimler setine bir dizi düzeltme yapar ve tasarım ekibi daha sonra bu düzeltmeleri yapar ve onaylar için çizimleri yeniden gönderir. İzin alma süreci genellikle aylar hatta bazı ekstrem durumlarda bile yıllar sürer! Sonunda izin verilir ve süreç dört kısma ilerleyebilir.

MİMARİ İZİN ALMA

Bir hükümet kurmak için neden bir hükümet organından izin almak zorundayız? Çünkü bu organlar, yaşam güvenliği, çevresel etkiyi en aza indirgeme ve erişilebilirlik gibi şeylerle ilgili belirli standartları ve yasaları uygulamakla suçlanıyorlar. Yangının yerden zemine uzanabileceği bir asansör şaftı inşa etmek için yanıcı maddeler kullanmamanızı, binalarınızın çatısından çıkan tüm yağmur suyunun tahliye edilebilmesini ve site ve tekerlekli sandalyelerdeki insanlar binanızın içine girip çıkabilirler. Esasen, devlet kurumları, geçerli olan tüm kod, yönetmelik ve yönetmeliklere uymadıkça bir şey inşa etmemize izin vermezler.

DÖRDÜNCÜ
  1. Yapım sürecinin dördüncü kısmı, projeyi bir kâğıt üzerindeki çizgilerden gerçek hayatta fiziki bir şeye götürecek şekilde inşa etmektir. Yaptığımız şeyin tamamı bu. Bir araya getirdiğimiz çizimler, tasarım çözümünü müşterilerimize, şehre ve nihayetinde kurucuya iletmek amacıyla kullanılıyor. Bu, mimarın projeyi bir inşaatçıya teslim ettiği yer. Yine de tamamen ele almıyor. Katılmaya devam ediyor ve yapım sürecini denetliyor ve çizimlerde gösterilen tasarım amacına göre inşa edilmesini sağlıyor. Mimar ayrıca, bu aşamada kaçınılmaz olarak ortaya çıkan çatışmaları normal olarak ele alan kişi olarak da hizmet eder. Maliyet aşımları mutabakatı lazım, beklenmedik sorunlar şantiyede gelip ve malzeme teslimatları gecikmeli olsun ve mimar genellikle oluşturucu ve bu sorunları çözmek için müşteri arasında arabuluculuk yapmakla suçlanıyor.
BEŞİNCİ
  1. Projenin beşinci bölümü, binayı işgal etmekte ve işletmektedir. Çıkış Mimarı, son kullanıcıyı girin. Ancak, mimarların tasarım çözümlerinin gerçek hayatta ve zaman içinde tutulup tutulmadığını görmek için binaların son kullanıcıları ile iletişim halinde olmaları iyi bir uygulamadır. Bazen mimarlar, tasarladıkları binaların ortaya çıkan kullanımlarından ve operasyonlarından öğrenmek için doluluk sonrası anketleri yaparlar, böylece bu bilgileri sonraki tasarım çözümlerini geliştirmek için kullanabilirler.
Devamını oku

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku
ReklamReklam