Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve yaşamı hakkında bilmediğiniz 29 şey

Güncelleme:

Tarih:

Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve Mısır’da yaşam hakkında muhtemelen bilmediğiniz 29 şey haberimizde sizleri bekliyor.Detaylar için okumaya devam edin.

Antik Dönem Mısır Mimarlığı hakkında bildiklerimiz piramitler ve bunların yapılış öyküleriyle sınırlı olsa da mimarlık ve yapılardan daha farklı öne çıkan özelliklere sahip olduklarını da öğrenebileceğiniz 29 maddelik bir liste hazırladık.

Mimarlık tarihi ve sanat tarihi kitaplarında Mısır Mimarlığı için sayfalarca yazılmış makaleler ve betimlemeler yer alsa da bunları tarih dersleri veya bir belgeselden başka öğrenme şansımız olmayabiliyor.

29.) Haydi itiraf edelim bu piramitleri çoğumuz çölün ortasında sanıyor, hemen yakınında bu kadar büyük bir şehir olduğunu bilmiyorduk.

28.) Piramitleri ve köklü tarihi ile dünyaca bilinen Mısır’ın 7 bin yıllık bir geçmişi vardır.

27.) Hem Asya’da hem Afrika’da toprağı bulunan tek ülkedir.

26.) Dünyanın en uzun nehri Nil buradan Akdeniz’e ulaşmaktadır.

25.) Nil nehri ve çevresi yoğun bir nüfusa sahiptir ve büyük bir de delta oluşturmuştur.

24.) Süveyş Kanalı bu ülkede bulunur ve Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlar.

23.) Mısır, sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Yaz ve kış olmak üzere iki mevsim hüküm sürer.

22.) Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan “hamsin” rüzgarı, kum fırtınalarına sebep olur. Bu kavurucu rüzgar, ülkenin % 80’ini kaplayan Batı Sahrası’nın uzantısı olan batı ve güney çöllerinden doğuya doğru eser.

21.) Dünyanın en büyük barajlarından biri Asvan barajı Nil nehri üzerindedir.

20.) Başkent Kahire; Arap dünyası ve Afrika’nın en büyük şehirlerindendir. Sanatsal, turistik ve kültürel açıdan ülkenin kalbi durumundadır.

19.) Kahire, “Tüm Şehirlerin Anası” ismini almış olan şehir, turistleri mıknatıs gibi çekmektedir. Aşırı sıcak ve bazen bunaltan hava koşullarının yanında eşsiz Nil turları, Piramitler ve daha bir çok mistik, ilgi çekici yanı var.

18.) Nüfusu 95 milyon civarıdır.

17.) En önemli gelirlerin başında tekstil ve turizm gelir.

16.) Mısır, seyahat açısından tehlike sınıflandırmasında Türkiye ile aynı kategoride yer alıyor.

15.) Gize Piramitleri: Mısırda görmeniz gereken en önemli yerlerdendir. Milattan Önce 3000 yılına kadar uzanan geçmişiyle bu yapılar sırasıyla Keops, Kefren ve Menkor Piramitleri Gize Çölünün hemen tepesinde sıralanmaktadır. bu üç piramidin en büyüğü olan “Keops” dünyanın yedi harikalarından biridir. Bu üç piramit devirlerinin firavunları tarafından yaptırılmış olup halen nasıl yapıldıkları hakkında kesin bilgi yoktur. Bu piramitlerden sadece “Kefren” ziyarete açıktır.Antik Dönem Mısır Mimarlığı için piramitlerin de önemi tartışılmaz.

14.) Büyük Gize Piramidi, 20 yılı aşan bir sürede yapıldı.Bu piramidi yaptıran kişi, günümüze sadece 7,5 cm’lik heykeli kalan Kral Keops’tu. Kuzeyi tam gösteren yönü ve geometrik-matematiksel başarısı halen takdir edilir. Hem altında hem de tam merkezinde olmak üzere iki tane mezar odası vardır. 4×4 araba kütlesindeki milyonlarca taşları ile devasa bir yapıdır. Dünya’nın yedi harikasından ayakta kalan tek binadır.

13.) Sfenks: Tüm Mısır yapıtlarının içersinde belki de en akılda kalıcı eser “Sfenks” tir. tek parçalık kumtaşının oyulmasıyla yapılan eser insan başlı aslan gövdeli olarak Kefre’nin mezarını beklemektedir. Sfenks’in burnunu kimin kırdığı asla tam olarak çözülememiştir, burunsuz Sfenks çizimlerine 1737 yılında bile rastlanmıştır.

12.) Karnak Tapınağı Angkor Vat ile birlikte Dünya’nın en büyük tapınağıdır. Akhenaton isimli tek tanrı inancını benimseyen bir firavun tarafından bir süreliğine kapatıldı. Mısır tarihinin en büyük ve en önemli mekanıdır. Büyük sütunlara çökertme yoluyla yapılan simgeler hiyeroglif keşiflerinde oldukça önemli kabul edildi. İçinde kilise ve bir de cami barındıran bir dini komplekstir. 2000 yılda bitirildi ve hala keşfedilmeyi bekleyen hazinelerle dolu.

11.) Ebu Simbel Tapınağı Firavun II. Ramses tarafından yaptırıldı.Antik Dönem Mısır Mimarlığı hakkında önemli bilgiler sağladığımız bu tapınak dev heykelleri ile de dikkat çekici.
Bu tapınak büyük bir kazı çalışmasının ardından bulundu. Ön kapısında Ramses’in yaptırdığı 4 adet heykel bulunur ve bu kapı büyük bir galeriye açılır. Yapılan araştırmalarda yol gösteren Simbel adındaki çocuğun anısına ismi Ebu Simbel konuldu. Baraj tehlikesinden dolayı taşındı ve aynı şartlara göre yeniden inşa edildi. Fakat güneş ışığının vurduğu güne göre hesap yapılan bu tapınak 1 gün kaymayla ancak yerine konulabildi.

10.) Eski Mısırda da ilginç inançlar vardı. Mısır sıcak bir memleket olduğu için antik dönemde güneşten korunmanın yolu makyaj yapmakmış. Tabii sadece kadınlar değil, erkekler de makyaj yaparmış. Bir de eski Mısırlılar, makyajın iyileştirici bir gücü olduğuna inanıyordu.

9.) Enfeksiyonlar için 20. yüzyıla kadar farklı yöntemler kullanılıyordu, çünkü antibiyotik henüz bulunmamıştı. Eski Mısırlılar, enfeksiyonlarda küflü gıdalar ve toprak kullanırlardı. Şaşırtıcı olan ise en yaygını yaralara küflü ekmek bastırmaktı. Bu size bir şey hatırlattı mı? Anneniz şişen yerinize hiç ekmek çiğneyip bastı mı?

8.) Eski Mısır’da firavun saçlarını tam kapatacak şekilde bir taç takardı veya başına nemes adı verilen bir bez örterdi.

7.) Eskiden Mısır’lı zenginler kanat takarak dolaşırdı. Alt sınıf ise saçlarını uzatır veya at kuyruğu yapardı. Çocukların 12 yaşına gelene kadar saçları kazınırdı. Bunun bitlenmeye karşı yapıldığı düşünülüyor.

6.) Antik Mısır döneminde Firavunlar’ın sivrisinekten korunma yöntemi de oldukça şaşırtıcı. Firavun sivrisineklerden korunmak için yanında köleler gezdiriyor. Ancak nasıl korunduğunu ise kölelerin üzerine sürülen bal açıklıyor. Firavun sivrisinekleri kendinden böylece uzaklaştırıyormuş.

5.) Bir ceset mumyalandığında beyni, burun deliklerinin birinden girilerek çıkarılırdı. Ayrıca bağırsakları da çıkarılır ve kanopi adı verilen kavanozlara konulurdu. O zamanlar Mısır‘lılar ruhun kalpte olduğuna inandıkları için, mumyalama sırasında vücuttan çıkarılmayan tek organ kalpti.

4.) Eski Mısır’da kadın ve erkekler tamamıyla eşittir. Sadece asker olamazlar. İstedikleri evlenme hakkına ya da boşanma haklarına sahiptirler.

3.) Doğum kontrolü ilk defa Mısır’lılar tarafından bulunmuştu

Hamile kadınlara doğum kontrolü, ilk defa Mısırlılar tarafından bulunmuştur.

2.) Nil nehri’ni Dünya’nın merkezi olarak görüyorlardı

Mısır’lılar dünyanın hem düz hem de yuvarlak olduğuna inanırlardı, yani altı düz üst kısmı yuvarlak, tıpkı bir yarım daire gibi, onlara göre Nil Nehri de dünyanın merkezine doğru akmaktaydı.

1.) Mısır Piramitlerinde hiç is bulunmamıştır!

Antik Mısır’daki bazı çizimlerde günümüz lamba ve elektrik sistemine benzer aydınlatmalara ait izler taşımakla ilginç bir özellik göstermektedir.Mısır’da elektriğin kullanılmış olabileceğini gösteren bir başka delil de PİRAMİTLERİN İÇ DUVARLARINDA HİÇ İS İZİNİN BULUNMAMASIDIR. Eğer evrimci arkeologların iddia ettiği gibi, aydınlatma için meşale ve benzeri malzemeler kullanılmış olsaydı duvarlarda mutlaka is olması gerekirdi.

Faydalanılan kaynaklar:

Mısır ve Mısırlılar, Douglas J. BrewerEmily Teeter

Antik mısır sırları ergun candan

NOT: Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve Mısır’da yaşam hakkında önemli bilgilerin paylaşıldığı bu yazı Cem Maraş tarafından hazırlanmıştır.Siz de mimarihaber.net’te yayımlanmasını istediğiniz içeriklerinizi mimarihabernet @ gmail . com adresine mail yoluyla ulaştırabilirsiniz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Bir yapının iki ana tasarımcısı mimar ve inşaat mühendisi; Her iki meslek de yapının yürütülmesi ve inşasına ayrılmaz.

Sorumlulukları çoğu zaman üst üste gelir. Mimar, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir alan tasarlayacak ve bir binanın iç ve dış mekanı için planlar tasarlayacak. Mimar, binanın bina sakinleri için güvenli olduğu nihayetinde sorumlu olduğu için, yapının tüm uygun bina kurallarını karşıladığından emin olmak için bir inşaat mühendisi ile yakın bir şekilde çalışacaktır. İnşaat mühendisi ayrıca uygun yapısal malzemeleri önerebilir ve / veya seçebilir ve ihtiyaç duyacağı sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma ve havalandırma sistemlerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Mimar Öğrenciler İçin İyi Bir Tavsiye Nedir?

Mimarlık okulu çok titizdir ve okul yıllarında çok fazla yaşama sahip olmazsınız. Projeler, düşündüğünüzden daha uzun sürüyor – tahmin ettiğinizden iki veya üç kat daha fazla. İlk birkaç yıl boyunca, işiniz elle yapılacaktır (el modelleme ve el çizimi). Her şeyi çizin ve her gün, olabildiğince fazla çizmek önemlidir. Bu uzun vadede size yardımcı olacaktır. Daha sonraki yıllarda bilgisayar modellemesi tanıtılacak. Nasıl iyi işleneceğini öğrenin; özgeçmişinize ve portföyünüze yerleştirebileceğiniz en yararlı şeylerden biridir.

Mümkün olduğu kadar çabuk iş tecrübesi elde etmeye çalışın. Çalışmak için mükemmel bir yer bir inşaat firmasındadır, çünkü tasarladığınız binalar hakkında çok şey öğreneceksiniz ve bu anlayışla çok daha iyi bir mimar olacaksınız. Stajlarınız sırasında yapabileceğiniz en iyi izlenimi verin – daha önce insanlarla ilişkiler / bağlantılar kurmaya başlamanız gerekir.

Sanat ve mimarlık alanı dışındaki etkiler için bir takdir geliştirmek. Dışsal bir bakış açısını deneyin ve tutun, zihninizi olasılıklara açmanıza ve kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Mimar Olmak Nasıl Bir Şey?

Mimar olmak çok zor ve rekabetçi olabilir. Üniversite bilmeniz gereken her şeyi size öğretmez, ancak yaratıcı yeteneklerinizi geliştirir ve zihninizi yeni fikirlere açar.

Sahada çalışmaya başladığınızda, işin ve mimarlığın teknik yönlerini öğreneceksiniz. Ayrıca müteahhitler, mühendisler ve müşteriler ile yararlı bağlantılar ve ilişkiler geliştireceksiniz. Mimarların çoğu için mimarlık yapmak, kendi başına tasarım yapmak değil, projeleri koordine etmek, tasarım problemlerini çözmek ve inşaatın ayrıntılarını denetlemekle ilgilidir. Bütün bunlar bazen sıradan ve sönük olmayan görevler başarılı bir tasarıma yol açacaktır.

Zamanla, ya tasarım yönünü ya da işin teknik yönünü tercih edebilir ve diğeri üzerinde yapabilmek için doğru olabilir. Kariyerinizde aldığınız yön, tipik günün nasıl bir şey olacağını belirleyecektir.

Mimari tasarım, bir binanın tasarımına, 3 boyutlu modellerin, eskizlerin, kazımaların vb. Kullanımına odaklanır. Teknik tasarım, bir projenin inşaat, dokümantasyon ve detaylarına odaklanır. Ayrıca mimarlığın iş alanı da var ve resmin o tarafını tercih ederseniz bulup, proje yöneticisi olabilirsiniz. Mümkünse, bir mimarlık bürosunda biraz zaman geçirmek için bir fırsat yakalamaya çalışın. İnsanların yaptıklarını beğenip beğenmediğinizi, onlarla sohbet etmeyi ve kiminle çalışmak istediğinizin bir türü olup olmadıklarını görün – bu bir mimar olmanın keyfini sürüp göremeyeceğinizin en iyi göstergesi.

Devamını oku
ReklamReklam