Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve yaşamı hakkında bilmediğiniz 29 şey

Güncelleme:

Tarih:

Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve Mısır’da yaşam hakkında muhtemelen bilmediğiniz 29 şey haberimizde sizleri bekliyor.Detaylar için okumaya devam edin.

Antik Dönem Mısır Mimarlığı hakkında bildiklerimiz piramitler ve bunların yapılış öyküleriyle sınırlı olsa da mimarlık ve yapılardan daha farklı öne çıkan özelliklere sahip olduklarını da öğrenebileceğiniz 29 maddelik bir liste hazırladık.

Mimarlık tarihi ve sanat tarihi kitaplarında Mısır Mimarlığı için sayfalarca yazılmış makaleler ve betimlemeler yer alsa da bunları tarih dersleri veya bir belgeselden başka öğrenme şansımız olmayabiliyor.

29.) Haydi itiraf edelim bu piramitleri çoğumuz çölün ortasında sanıyor, hemen yakınında bu kadar büyük bir şehir olduğunu bilmiyorduk.

28.) Piramitleri ve köklü tarihi ile dünyaca bilinen Mısır’ın 7 bin yıllık bir geçmişi vardır.

27.) Hem Asya’da hem Afrika’da toprağı bulunan tek ülkedir.

26.) Dünyanın en uzun nehri Nil buradan Akdeniz’e ulaşmaktadır.

25.) Nil nehri ve çevresi yoğun bir nüfusa sahiptir ve büyük bir de delta oluşturmuştur.

24.) Süveyş Kanalı bu ülkede bulunur ve Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlar.

23.) Mısır, sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Yaz ve kış olmak üzere iki mevsim hüküm sürer.

22.) Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan “hamsin” rüzgarı, kum fırtınalarına sebep olur. Bu kavurucu rüzgar, ülkenin % 80’ini kaplayan Batı Sahrası’nın uzantısı olan batı ve güney çöllerinden doğuya doğru eser.

21.) Dünyanın en büyük barajlarından biri Asvan barajı Nil nehri üzerindedir.

20.) Başkent Kahire; Arap dünyası ve Afrika’nın en büyük şehirlerindendir. Sanatsal, turistik ve kültürel açıdan ülkenin kalbi durumundadır.

19.) Kahire, “Tüm Şehirlerin Anası” ismini almış olan şehir, turistleri mıknatıs gibi çekmektedir. Aşırı sıcak ve bazen bunaltan hava koşullarının yanında eşsiz Nil turları, Piramitler ve daha bir çok mistik, ilgi çekici yanı var.

18.) Nüfusu 95 milyon civarıdır.

17.) En önemli gelirlerin başında tekstil ve turizm gelir.

16.) Mısır, seyahat açısından tehlike sınıflandırmasında Türkiye ile aynı kategoride yer alıyor.

15.) Gize Piramitleri: Mısırda görmeniz gereken en önemli yerlerdendir. Milattan Önce 3000 yılına kadar uzanan geçmişiyle bu yapılar sırasıyla Keops, Kefren ve Menkor Piramitleri Gize Çölünün hemen tepesinde sıralanmaktadır. bu üç piramidin en büyüğü olan “Keops” dünyanın yedi harikalarından biridir. Bu üç piramit devirlerinin firavunları tarafından yaptırılmış olup halen nasıl yapıldıkları hakkında kesin bilgi yoktur. Bu piramitlerden sadece “Kefren” ziyarete açıktır.Antik Dönem Mısır Mimarlığı için piramitlerin de önemi tartışılmaz.

14.) Büyük Gize Piramidi, 20 yılı aşan bir sürede yapıldı.Bu piramidi yaptıran kişi, günümüze sadece 7,5 cm’lik heykeli kalan Kral Keops’tu. Kuzeyi tam gösteren yönü ve geometrik-matematiksel başarısı halen takdir edilir. Hem altında hem de tam merkezinde olmak üzere iki tane mezar odası vardır. 4×4 araba kütlesindeki milyonlarca taşları ile devasa bir yapıdır. Dünya’nın yedi harikasından ayakta kalan tek binadır.

13.) Sfenks: Tüm Mısır yapıtlarının içersinde belki de en akılda kalıcı eser “Sfenks” tir. tek parçalık kumtaşının oyulmasıyla yapılan eser insan başlı aslan gövdeli olarak Kefre’nin mezarını beklemektedir. Sfenks’in burnunu kimin kırdığı asla tam olarak çözülememiştir, burunsuz Sfenks çizimlerine 1737 yılında bile rastlanmıştır.

12.) Karnak Tapınağı Angkor Vat ile birlikte Dünya’nın en büyük tapınağıdır. Akhenaton isimli tek tanrı inancını benimseyen bir firavun tarafından bir süreliğine kapatıldı. Mısır tarihinin en büyük ve en önemli mekanıdır. Büyük sütunlara çökertme yoluyla yapılan simgeler hiyeroglif keşiflerinde oldukça önemli kabul edildi. İçinde kilise ve bir de cami barındıran bir dini komplekstir. 2000 yılda bitirildi ve hala keşfedilmeyi bekleyen hazinelerle dolu.

11.) Ebu Simbel Tapınağı Firavun II. Ramses tarafından yaptırıldı.Antik Dönem Mısır Mimarlığı hakkında önemli bilgiler sağladığımız bu tapınak dev heykelleri ile de dikkat çekici.
Bu tapınak büyük bir kazı çalışmasının ardından bulundu. Ön kapısında Ramses’in yaptırdığı 4 adet heykel bulunur ve bu kapı büyük bir galeriye açılır. Yapılan araştırmalarda yol gösteren Simbel adındaki çocuğun anısına ismi Ebu Simbel konuldu. Baraj tehlikesinden dolayı taşındı ve aynı şartlara göre yeniden inşa edildi. Fakat güneş ışığının vurduğu güne göre hesap yapılan bu tapınak 1 gün kaymayla ancak yerine konulabildi.

10.) Eski Mısırda da ilginç inançlar vardı. Mısır sıcak bir memleket olduğu için antik dönemde güneşten korunmanın yolu makyaj yapmakmış. Tabii sadece kadınlar değil, erkekler de makyaj yaparmış. Bir de eski Mısırlılar, makyajın iyileştirici bir gücü olduğuna inanıyordu.

9.) Enfeksiyonlar için 20. yüzyıla kadar farklı yöntemler kullanılıyordu, çünkü antibiyotik henüz bulunmamıştı. Eski Mısırlılar, enfeksiyonlarda küflü gıdalar ve toprak kullanırlardı. Şaşırtıcı olan ise en yaygını yaralara küflü ekmek bastırmaktı. Bu size bir şey hatırlattı mı? Anneniz şişen yerinize hiç ekmek çiğneyip bastı mı?

8.) Eski Mısır’da firavun saçlarını tam kapatacak şekilde bir taç takardı veya başına nemes adı verilen bir bez örterdi.

7.) Eskiden Mısır’lı zenginler kanat takarak dolaşırdı. Alt sınıf ise saçlarını uzatır veya at kuyruğu yapardı. Çocukların 12 yaşına gelene kadar saçları kazınırdı. Bunun bitlenmeye karşı yapıldığı düşünülüyor.

6.) Antik Mısır döneminde Firavunlar’ın sivrisinekten korunma yöntemi de oldukça şaşırtıcı. Firavun sivrisineklerden korunmak için yanında köleler gezdiriyor. Ancak nasıl korunduğunu ise kölelerin üzerine sürülen bal açıklıyor. Firavun sivrisinekleri kendinden böylece uzaklaştırıyormuş.

5.) Bir ceset mumyalandığında beyni, burun deliklerinin birinden girilerek çıkarılırdı. Ayrıca bağırsakları da çıkarılır ve kanopi adı verilen kavanozlara konulurdu. O zamanlar Mısır‘lılar ruhun kalpte olduğuna inandıkları için, mumyalama sırasında vücuttan çıkarılmayan tek organ kalpti.

4.) Eski Mısır’da kadın ve erkekler tamamıyla eşittir. Sadece asker olamazlar. İstedikleri evlenme hakkına ya da boşanma haklarına sahiptirler.

3.) Doğum kontrolü ilk defa Mısır’lılar tarafından bulunmuştu

Hamile kadınlara doğum kontrolü, ilk defa Mısırlılar tarafından bulunmuştur.

2.) Nil nehri’ni Dünya’nın merkezi olarak görüyorlardı

Mısır’lılar dünyanın hem düz hem de yuvarlak olduğuna inanırlardı, yani altı düz üst kısmı yuvarlak, tıpkı bir yarım daire gibi, onlara göre Nil Nehri de dünyanın merkezine doğru akmaktaydı.

1.) Mısır Piramitlerinde hiç is bulunmamıştır!

Antik Mısır’daki bazı çizimlerde günümüz lamba ve elektrik sistemine benzer aydınlatmalara ait izler taşımakla ilginç bir özellik göstermektedir.Mısır’da elektriğin kullanılmış olabileceğini gösteren bir başka delil de PİRAMİTLERİN İÇ DUVARLARINDA HİÇ İS İZİNİN BULUNMAMASIDIR. Eğer evrimci arkeologların iddia ettiği gibi, aydınlatma için meşale ve benzeri malzemeler kullanılmış olsaydı duvarlarda mutlaka is olması gerekirdi.

Faydalanılan kaynaklar:

Mısır ve Mısırlılar, Douglas J. BrewerEmily Teeter

Antik mısır sırları ergun candan

NOT: Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve Mısır’da yaşam hakkında önemli bilgilerin paylaşıldığı bu yazı Cem Maraş tarafından hazırlanmıştır.Siz de mimarihaber.net’te yayımlanmasını istediğiniz içeriklerinizi mimarihabernet @ gmail . com adresine mail yoluyla ulaştırabilirsiniz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Mimari projeler için yangın merdiveni hakkında bilinmesi gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yangın merdiveni özellikleri , ilk olarak 2009 yılında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Binaların Yangından Korunması Hakkında yönetmelik içerisinde açık şekilde tanımlanmıştır.

Peki mimari projeler için yangın merdiveni tasarımı nasıl olmalıdır? Yangın merdiveninin sahip olması gereken özellikler ve özellikle projelendirme aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?. Bu yazıda yangın yönetmeliği doğrultusunda kaçış merdivenleri ve yangın merdivenleri ile korunumlu merdiven nedir? gibi soruları yanıtlayacağız.

Yangın güvenlik tedbirleri içerisinde mimari projelerde dikkat edilmesi gereken konuları merdivenler odaklı özetlemeye çalıştık.

Yangın merdiveni nedir? Tam olarak ne işe yarar?

Yönetmelikteki tanımlamalara geçmeden önce, olası bir yangın durumunda binalarda güvenli kaçışı sağlamak amacıyla belirli özellikleri sağlayacak şekilde tasarlanan özel malzemelerden imal edilen merdivenlere verilen isimdir yangın merdiveni.

Yangın yönetmeliği’nde yangın merdiveni ile ilgili olarak aşağıdaki tanımlamalara yer verilmiştir;

 • Kaçış (Yangın) merdiveni: Yangın hâlinde ve diğer acil hâllerde binadaki insanların emniyetli ve süratli olarak tahliyesi için kullanılabilen, yangına karşı korunumlu bir şekilde düzenlenen ve tabiî zemin seviyesinde güvenlikli bir alana açılan merdiveni ifade eder.
 • Korunumlu merdiven: Yangına karşı dayanıklı bir malzeme ile çevrili veya yangından etkilenmeyecek şekilde düzenlenen merdiven anlamına gelmektedir.

Yangın merdiveni ile kaçış merdiveni ilgili yönetmelikte pek çok yerde aynı başlıkta sunulmuş. Hatta yukarıdaki tanımda da göreceğiniz üzere tanımı birlikte yapılmış. Yani bu noktadan hareketle ikisi için de aynı şey demek doğru olacaktır. Yangın yönetmeliği ile hangi binalarda yangın merdiveni yapılması gerektiği açık şekilde özetlenmiştir.

Yönetmelikte yine tanımlar kısmında bir de ortak merdiven kavramına yer verilmiş. Bunun nedeni normal merdiven olarak imar yönetmeliğinde geçen merdiven ile ayırmak olarak düşünülebilir.

Ortak merdiven: Birden çok sayıda kullanım birimine hizmet veren ve kaçış merdiveni olarak da kullanılabilen bina merdivenini ifade eder.

Mimari projelerde Yangın merdiveni genişliği ne kadar olmalıdır?

Yönetmelikte yangın merdiveni ölçüsü her türlü binada şu genişlikten az olamaz diye bir ibare yoktur. Pek çok idare kendini sağlama almak adına (kaçış mesafesi, kişi sayısı hesabı gibi konulara onlar da hakim olmadığından) minimum 120 cm istemektedir. Ancak bu isteğin mevzuatta aşağıdaki şekilde yeri var;

 • Yüksek binalarda kaçış yollarının ve merdivenlerin genişliği 120 cm’den az olamaz.

Kişi sayısı hesabı ve kaçış mesafesi hesabına göre belirlenecek hesaplamalar (aynı zamanda kullanıcı yükü olarak da tanımlanır) doğrultusunda belirlenecek olan yangın merdiveni ölçüleri için yukarıda gördüğünüz üzere yüksek binalar vurgusu yapılmış. Özelliği gereği yüksek olmasa bile yangın merdiveni yapılması gereken durumlar için yangın merdiveninin tabii olması gereken ölçü özellikleri belirtilmemiştir. Ancak ilginçtir ki aşağıdaki madde küpeşte ölçüsünü bile merdivenin genişliği hesabında dikkate almamız gerektiğine dem vurmaktadır;

 • Kaçış merdivenlerinde temiz genişlik hesaplanırken, küpeştenin yaptığı çıkıntının 80 mm’si temiz genişliğe dâhil edilir.

Yangın Merdiven ölçülerine ilişkin tanımlamalar ve hesaplama şekliyle alakalı olarak aşağıdaki madde yer almaktadır;

 • Herhangi bir yangın merdiveninde basamak yüksekliği 175 mm’den çok ve basamak genişliği 250 mm’den az olamaz.

Yangın merdivenlerinin planlanması ve hangi durumlarda ihtiyaç duyulacağıyla ilgili kısımlarında; Aksi belirtilmedikçe  bir yangın güvenlik holünden veya kullanım alanlarından bir kapı ile ayrılan hol, koridor veya lobiden geçilerek ulaşılması gerektiğinden de bahsetmektedir. Bunun nedeni ise çok açık, yangın anında kaçış merdiveninin güvenliğini sağlamak!

Yangın merdiveni yapısal olarak hangi malzeme ve özelliklerde olmalı?

Aşağıdaki maddelerin mimari projelerde açık şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Yangın merdiveni yazmak ile o fonksiyonu sağlasa da pratikte kullanılması gereken materyalleri de projede belirtmekte fayda var. Yangın merdiveni özellikleri için yönetmelikte aşağıdaki hususlar geçmektedir;

 • Kaçış merdivenlerinin duvar, tavan ve tabanında hiçbir yanıcı malzeme kullanılamaz ve bu merdivenler, yangına en az 120 dakika dayanıklı duvar ve en az 90 dakika dayanıklı duman sızdırmaz kapı ile diğer bölümlerden ayrılır.
 • Kaçış merdivenlerinin, başladıkları kottan çıkış kotuna kadar süreklilik göstermesi gerekir.
 • Kaçış merdivenlerinde her döşeme düzeyinde 17 basamaktan çok olmayan ve 4 basamaktan az olmayan aralıkla sahanlıklar düzenlenir.

(Burada bir merdivende eğer 18 rıht var ise (en az) sahanlık yapılması gerektiği anlaşılır.) Eğer binanın tek merdiveni var ve o merdiven de aynı zamanda yangın merdiveni olarak kullanılıyor ise bu hükme tabidir, yani 18 rıhttan itibaren sahanlık yapılması zorunludur anlamı çıkmaktadır.

 • Bina yüksekliği 15.50 m’den veya bir kattaki kullanıcı sayısı 100 kişiden fazla olan binalarda dengelenmiş kaçış merdivenlerine izin verilmez.
 • Sahanlığın en az genişliği ve uzunluğu, merdivenin genişliğinden az olamaz. Basamakların kaymayı önleyen malzemeden olması şarttır.
 • Kaçış merdiveni sahanlığına açılan kapılar hiçbir zaman kaçış yolunun 1/3’ nden fazlasını daraltacak şekilde konumlandırılamaz.
 • Merdivenlerde baş kurtarma yüksekliğinin, basamak üzerinden en az 210 cm ve sahanlıklar arası kot farkının en çok 300 cm olması gerekir.
 • Kaçış için kullanılmasına izin verilen merdivenlerde, basamağın kova hattındaki en dar basamak genişliği, konutlarda 100 mm’den ve diğer yapılarda 125 mm’ den az olamaz. Her kaçış merdiveninin her iki yanında duvar, korkuluk veya küpeşte bulunması gerekir.
 • Kaçış merdiveni yuvasına ve yangın güvenlik holüne elektrik ve mekanik tesisat şaftı kapakları açılamaz.Ancak bazı idarelerde yangın merdivenleri yuvalarına basınçlandırma şaftı eklenmesi istenmekte..Bu durumda ciddi bir tezat söz konusu. Bakanlıktan görüş istenilebilir.

Bu noktada yangın merdivenleri ile ilgili olarak TAKS hesabına dahil edilip edilmediği, mimari projelerde emsal hesabı konusunda yangın merdivenlerinin nasıl davrandıklarını da aşağıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

Bina dışında açık merdivenler ile yangın güvenlik sorununu projelerde çözmek her tasarımcının hayali.Alan kazanmak, projeyi çözerken daha fonksiyonel hale getirmek ve belki de iskandan sonra sökerek başka bir inşaatta yeniden kullanmak (!) adına.. Ancak yönetmelik bu durumun da önüne aşağıdaki madde ile geçmiş;

 • Bina yüksekliği 21.50 m’den fazla olan binalarda, bina dışında açık merdivenlere izin verilmez.

Gelelim dairesel merdivenler konusuna.. Yönetmelikte yangın merdiveni özellikleri için dairesel merdivenlere özel bir yer açılmış.

doner-yangin-merdiveni-cizimi

Döner merdivenler diğer mimari çözümlere nazaran daha az yer kaplaması döşemede daha az yırtık ile çözüme gidilmesi ve kullanım alanını maksimum oranda verimli kullanabilmeyi sağlaması bakımından son derece tercih edilmeye müsait bir merdiven şeklidir. Peki bu döner yangın merdiveni ölçüleri için yönetmelik ne der;

 • Dairesel merdivenler; yanmaz malzemeden yapılmaları ve en az 100 cm genişlikte olmaları hâlinde, kullanıcı yükü 25 kişiyi aşmayan herhangi bir kattan, ara kattan, veya balkonlardan zorunlu çıkış olarak hizmet verebilir. Belirtilen şartları sağlamayan dairesel merdivenler, zorunlu çıkış olarak kullanılamaz.
 • Dairesel merdivenler 9.50 m’den daha yüksek olamaz.
 • Basamağın kova merkezinden en fazla 50 cm uzaklıktaki basış genişliği 250 mm’den az olamaz.
 • Basamak yüksekliği 175 mm’den çok olamaz.
 • Baş kurtarma yüksekliği 2.50 m’den az olamaz.

Mimari projelerde tasarım ve çizim püf noktaları öğrendikçe genişleyen bir sonsuz kütüphane gibi olup mimari proje çiziminde kendini geliştirmek isteyenlere yönelik onlarca mevzuat, kitap, pratik bilgilerin yer aldığı kaynaklar bulunsa da en güzel öğrenme tekniği olarak keşfetmek, deneyerek hatta zaman zaman düşerek öğrenmek en kesin öğrnme metodu olarak karşımıza çıkacaktır.

Bu yazıda yangın merdiveni özellikleri, yangın merdiveni ölçüleri, yangın merdiveni standartları, yangın çıkışının nasıl olması gerektiği, sahanlıklı yangın merdiveni ve döner yangın merdiveni ölçüleri gibi konulardan yangın merdiveni yönetmeliği de denilen binaların yangından korunması hakkında yönetmelik doğrultusunda bahsettik.

Yangın yönetmeliği ve yangın merdiveni hakkında sizin görüşleriniz neler? Yazıda şunu da ekleyebilirdin dediklerinizi aşağıda yorum kısmından iletebilirseniz çok memnun olurum.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

İnşaat proje ve ruhsat masrafları 2018 yılı için nasıl hesaplanır?

Güncelleme:

Tarih:

İnşaat ruhsat harçları 2018 fiyatları neye göre belirleniyor? Bu değişkenler ve fiyat hesaplarken kullanılan çarpanlar nelerdir? İmar harcı nedir? İnşaat ruhsat maliyeti hakkında verileri paylaştık.

Bir arsaya projelendirme yapılacağı zaman en önemli sorulardan biri mimari proje fiyat hesaplama konusundan sonra inşaat proje ve ruhsat masrafları konusudur.

Bu yazımızda inşaat ruhsatı ne kadara malolur sorusuna yanıt verdik.

Öncelikle aşağıda paylaşacağımız değerlerden ziyade yapının toplam inşaat alanı, bağımsız bölüm sayısı ve Belediye Gelirler Kanunu uyarınca Belediyelerin alabileceği ücretler her il için farklılık göstermektedir. Hatta ili geçtik, aynı ilin farklı belediyelerinde bile değişkenler arasında önemli rakamlar oynamaktadır. Öte yandan elinizde kesinleşmiş bir mimari projeniz yok ise inşaat ruhsat harçlarına ne kadar gideceği sorusuna net / kesin bir yanıt alabilmeniz mümkün değildir.

İnşaat ruhsat harçları 2018 çizelgesi

Aşağıdaki çizelge 2018 yılı için pek çok belediye tarafından uygulanan ve çarpan kısmında kat sayısı Belediye meclisi tarafından belirlenen rakamları ifade eder.

İMAR HARÇLARI
PROJE TESCİL ÜCRETİ
Toplam inşaat alanına göre belediyeden belediyeye göre değişen formül ile çarpılır.
ALAN x FORMÜL #DEĞER!
ZEMİN AÇMA HARCI ALAN x ÇARPAN #DEĞER!
BİNA İNŞAAT HARCI
( KONUT 200 M2 den fazla )
ALAN x ÇARPAN #DEĞER!
BİNA İNŞAAT HARCI
(TİCARET 100  m2 den fazla  )
ALAN x ÇARPAN #DEĞER!
PROJE TASDİK HARCI
(KONUT)
ALAN x ÇARPAN #DEĞER!
PROJE TASDİK HARCI
(TİCARET)
ALAN x ÇARPAN #DEĞER!
RUHSAT TABELA ÜCRETİ 300 – 500 TL ARASI
TEKNİK ELEMAN ÜCRETİ
(KONUT 0-150 m2 arası )
ADET x ÇARPAN #DEĞER!
TEKNİK ELEMAN ÜCRETİ
(KONUT 151-250 m2 arası )
ADET x ÇARPAN #DEĞER!
TEKNİK ELEMAN ÜCRETİ
(KONUT 251 m2 den fazlası )
ADET x ÇARPAN #DEĞER!
TEKNİK ELEMAN ÜCRETİ
(HAVUZ )
ADET X ÇARPAN #DEĞER!
TEKNİK ELEMAN ÜCRETİ
(VİLLA BİNALARI İÇİN )
ADET X ÇARPAN #DEĞER!
TEKNİK ELEMAN ÜCRETİ
(TİCARET 0-200 m2 arası )
ADET x ÇARPAN #DEĞER!
TEKNİK ELEMAN ÜCRETİ
(TİCARET 201-1000 m2 arası )
ADET x ÇARPAN #DEĞER!
TEKNİK ELEMAN ÜCRETİ
(TİCARET 1001 m2 den fazlası )
ALAN x ÇARPAN #DEĞER!
TEKNİK ELEMAN ÜCRETİ
(EĞİTİM,KÜLTÜR, SAĞLIK TES.,DİNİ YAPI VE SPOR TESİS.MAKTUEN)
ADET X ÇARPAN #DEĞER!
AVAN PROJE TASDİK ÜCRETİ ADET x ÇARPAN #DEĞER!
SOKAK HAYV.RHB.MERK ÜC. ADET x ÇARPAN #DEĞER!
SOKAK HAYV.RHB.MERK.ÜC.
(TEK BAĞ.BÖLÜMLÜ TİCARET,İŞYERİ,DİNİ TES.SAĞLIK,EĞİTİM,KÜLTÜR.SPOR TESİS)
ADET x ÇARPAN #DEĞER!
ÇEVRE DÜZENLEME ÜCRT. ADET x ÇARPAN #DEĞER!
ÇEVRE DÜZENLEME ÜCRT
(TEK BAĞ.BÖLÜMLÜ TİCARET,İŞYERİ,DİNİ TES.SAĞLIK,EĞİTİM,KÜLTÜR.SPOR TESİS)
ADET X ÇARPAN #DEĞER!
ZEMİN ETÜD RAPORU ONAY
ÜCRETİ ( parsel alanı için)
1 1300 – 1500 TL ARASI
RUHSAT YENİLEME ÜCRETİ ADET X ÇARPAN #DEĞER!
İMAR HARÇLARI TOPLAM TOPLAM İMAR HARCI

Yukarıdaki tablo inşaat imar harcı hesaplama değişkenlerini göstermektedir.

Yukarıdaki tabloyu kısaca açıklayacak olursak ALAN yazan kısımlarda toplam inşaat alanı değerini ifade etmektedir.Yani toplam inşaat alanınız 1000 ise ÇARPAN sayı ile çarparak karşılığı hesaplanıyor. Yazımın başında belirttiğim gibi inşaat alanına ilave olarak yapının niteliği ve projesindeki kullanım alanlarının fonksiyonu da çarpanları artıracaktır.

Örnek verecek olursak bir iş merkezi ile aynı yapısal özelliklerdeki konut projesi arasındaki ruhsat harçları oldukça farklı değerlere sahip olacaktır.

ADET Kısmında ise topla bağımsız bölüm sayısı ifade ediliyor. Bağımsız bölüm sayısının da inşaat ruhsat harçları için önemli bir kriter olduğunu söylemekte yarar var.

İnşaat ruhsatı almak için ödenmesi gereken başka hangi harçlar var?

insaat-proje-masraflari-ve-ruhsat-fiyatlari

Şimdi olaya konut geliştirici ya da müteahhit gözünden bakacak olursak gerçekten zorlu bir süreç ruhsat çıkana kadar ruhsattan sonra inşaat süresince de devam ediyor. Mimarların işi en azından ruhsat alıncaya kadar sürüyor. Bunu bir mimar olarak gönül rahatlığıyla söylüyorum yatırımcıların işi de gerçekten oldukça zor.

İnşaat ruhsat harçları 2018 için ödenmesi gereken harçlar arasında şunlar da yer almaktadır;

 • İMAR HARCI
 • MAKİNE & ELEKTRİK HARCI
 • 23. MADDE YOL HARCI
 • OTOPARK HARCI (Otopark ihtiyacı parselinde karşılanamadığı durumlarda Büyükşehir Belediyesine Yatırılır.)

Yukarıdakilere ilave olarak ruhsat almak için gereken evraklar listesi içerisinde yer alan resmi evrakların başvurusunda istenen (imar durum belgesi harcı, kot – kesit harcı vs.) bunlara dahil değildir.

Gelelim işin proje boyutlarına;

ruhsat-proje-masraflari

İnşaat ruhsatı proje ve ruhsat maliyetleri ilk paragrafta da belirttiğim üzere değişkenlik göstermekle birlikte olayın ruhsat tarafında olup bitenler üç aşağı beş yukarı saydığım şekilde gerçekleşmektedir.

Proje maliyetleri için genel geçer bir hesap şekli ya da inşaat proje masrafları ne kadar olur sorusuna yanıt olarak şöyle gidebiliriz;

 • Mimari proje 100 TL 
 • Statik Projesi 85 TL
 • Elektrik ve Mekanik Projeleri 65 TL
 • Zemin Etüdü, haritacı masrafları 20 TL
 • Yapı denetim 120 TL

Yukarıdaki rakamlar elbette her proje için farklılaşacaktır, anlatılmak istenen şey birbirleriyle fiyat bakımından ilişkileridir. Mimari projelerde fiyat hesaplama konusuna göz atarak mimari proje fiyatı üzerinden diğerlerini yaklaşık bir değer olarak hesaplayabilirsiniz.

İnşaat ruhsat harçları 2018 ve inşaat ruhsat proje masrafları hakkında sizin düşünceleriniz neler? Fiyatı artıran değişkenlerle ilgili ya da eksik kaldığını düşündüğünüz yerler olursa hemen aşağıdaki yorum kısmından ekleyebilirsiniz. Sizler ekledikçe ben de yazıyı güncelleyeceğim , böylece tam bir rehber niteliğinde olacak. Eğer özel sorularınız olursa sizi hemen soru cevap sayfamıza alalım.

Devamını oku
ReklamReklam