Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve yaşamı hakkında bilmediğiniz 29 şey

Güncelleme:

Tarih:

Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve Mısır’da yaşam hakkında muhtemelen bilmediğiniz 29 şey haberimizde sizleri bekliyor.Detaylar için okumaya devam edin.

Antik Dönem Mısır Mimarlığı hakkında bildiklerimiz piramitler ve bunların yapılış öyküleriyle sınırlı olsa da mimarlık ve yapılardan daha farklı öne çıkan özelliklere sahip olduklarını da öğrenebileceğiniz 29 maddelik bir liste hazırladık.

Mimarlık tarihi ve sanat tarihi kitaplarında Mısır Mimarlığı için sayfalarca yazılmış makaleler ve betimlemeler yer alsa da bunları tarih dersleri veya bir belgeselden başka öğrenme şansımız olmayabiliyor.

29.) Haydi itiraf edelim bu piramitleri çoğumuz çölün ortasında sanıyor, hemen yakınında bu kadar büyük bir şehir olduğunu bilmiyorduk.

28.) Piramitleri ve köklü tarihi ile dünyaca bilinen Mısır’ın 7 bin yıllık bir geçmişi vardır.

27.) Hem Asya’da hem Afrika’da toprağı bulunan tek ülkedir.

26.) Dünyanın en uzun nehri Nil buradan Akdeniz’e ulaşmaktadır.

25.) Nil nehri ve çevresi yoğun bir nüfusa sahiptir ve büyük bir de delta oluşturmuştur.

24.) Süveyş Kanalı bu ülkede bulunur ve Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlar.

23.) Mısır, sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Yaz ve kış olmak üzere iki mevsim hüküm sürer.

22.) Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan “hamsin” rüzgarı, kum fırtınalarına sebep olur. Bu kavurucu rüzgar, ülkenin % 80’ini kaplayan Batı Sahrası’nın uzantısı olan batı ve güney çöllerinden doğuya doğru eser.

21.) Dünyanın en büyük barajlarından biri Asvan barajı Nil nehri üzerindedir.

20.) Başkent Kahire; Arap dünyası ve Afrika’nın en büyük şehirlerindendir. Sanatsal, turistik ve kültürel açıdan ülkenin kalbi durumundadır.

19.) Kahire, “Tüm Şehirlerin Anası” ismini almış olan şehir, turistleri mıknatıs gibi çekmektedir. Aşırı sıcak ve bazen bunaltan hava koşullarının yanında eşsiz Nil turları, Piramitler ve daha bir çok mistik, ilgi çekici yanı var.

18.) Nüfusu 95 milyon civarıdır.

17.) En önemli gelirlerin başında tekstil ve turizm gelir.

16.) Mısır, seyahat açısından tehlike sınıflandırmasında Türkiye ile aynı kategoride yer alıyor.

15.) Gize Piramitleri: Mısırda görmeniz gereken en önemli yerlerdendir. Milattan Önce 3000 yılına kadar uzanan geçmişiyle bu yapılar sırasıyla Keops, Kefren ve Menkor Piramitleri Gize Çölünün hemen tepesinde sıralanmaktadır. bu üç piramidin en büyüğü olan “Keops” dünyanın yedi harikalarından biridir. Bu üç piramit devirlerinin firavunları tarafından yaptırılmış olup halen nasıl yapıldıkları hakkında kesin bilgi yoktur. Bu piramitlerden sadece “Kefren” ziyarete açıktır.Antik Dönem Mısır Mimarlığı için piramitlerin de önemi tartışılmaz.

14.) Büyük Gize Piramidi, 20 yılı aşan bir sürede yapıldı.Bu piramidi yaptıran kişi, günümüze sadece 7,5 cm’lik heykeli kalan Kral Keops’tu. Kuzeyi tam gösteren yönü ve geometrik-matematiksel başarısı halen takdir edilir. Hem altında hem de tam merkezinde olmak üzere iki tane mezar odası vardır. 4×4 araba kütlesindeki milyonlarca taşları ile devasa bir yapıdır. Dünya’nın yedi harikasından ayakta kalan tek binadır.

13.) Sfenks: Tüm Mısır yapıtlarının içersinde belki de en akılda kalıcı eser “Sfenks” tir. tek parçalık kumtaşının oyulmasıyla yapılan eser insan başlı aslan gövdeli olarak Kefre’nin mezarını beklemektedir. Sfenks’in burnunu kimin kırdığı asla tam olarak çözülememiştir, burunsuz Sfenks çizimlerine 1737 yılında bile rastlanmıştır.

12.) Karnak Tapınağı Angkor Vat ile birlikte Dünya’nın en büyük tapınağıdır. Akhenaton isimli tek tanrı inancını benimseyen bir firavun tarafından bir süreliğine kapatıldı. Mısır tarihinin en büyük ve en önemli mekanıdır. Büyük sütunlara çökertme yoluyla yapılan simgeler hiyeroglif keşiflerinde oldukça önemli kabul edildi. İçinde kilise ve bir de cami barındıran bir dini komplekstir. 2000 yılda bitirildi ve hala keşfedilmeyi bekleyen hazinelerle dolu.

11.) Ebu Simbel Tapınağı Firavun II. Ramses tarafından yaptırıldı.Antik Dönem Mısır Mimarlığı hakkında önemli bilgiler sağladığımız bu tapınak dev heykelleri ile de dikkat çekici.
Bu tapınak büyük bir kazı çalışmasının ardından bulundu. Ön kapısında Ramses’in yaptırdığı 4 adet heykel bulunur ve bu kapı büyük bir galeriye açılır. Yapılan araştırmalarda yol gösteren Simbel adındaki çocuğun anısına ismi Ebu Simbel konuldu. Baraj tehlikesinden dolayı taşındı ve aynı şartlara göre yeniden inşa edildi. Fakat güneş ışığının vurduğu güne göre hesap yapılan bu tapınak 1 gün kaymayla ancak yerine konulabildi.

10.) Eski Mısırda da ilginç inançlar vardı. Mısır sıcak bir memleket olduğu için antik dönemde güneşten korunmanın yolu makyaj yapmakmış. Tabii sadece kadınlar değil, erkekler de makyaj yaparmış. Bir de eski Mısırlılar, makyajın iyileştirici bir gücü olduğuna inanıyordu.

9.) Enfeksiyonlar için 20. yüzyıla kadar farklı yöntemler kullanılıyordu, çünkü antibiyotik henüz bulunmamıştı. Eski Mısırlılar, enfeksiyonlarda küflü gıdalar ve toprak kullanırlardı. Şaşırtıcı olan ise en yaygını yaralara küflü ekmek bastırmaktı. Bu size bir şey hatırlattı mı? Anneniz şişen yerinize hiç ekmek çiğneyip bastı mı?

8.) Eski Mısır’da firavun saçlarını tam kapatacak şekilde bir taç takardı veya başına nemes adı verilen bir bez örterdi.

7.) Eskiden Mısır’lı zenginler kanat takarak dolaşırdı. Alt sınıf ise saçlarını uzatır veya at kuyruğu yapardı. Çocukların 12 yaşına gelene kadar saçları kazınırdı. Bunun bitlenmeye karşı yapıldığı düşünülüyor.

6.) Antik Mısır döneminde Firavunlar’ın sivrisinekten korunma yöntemi de oldukça şaşırtıcı. Firavun sivrisineklerden korunmak için yanında köleler gezdiriyor. Ancak nasıl korunduğunu ise kölelerin üzerine sürülen bal açıklıyor. Firavun sivrisinekleri kendinden böylece uzaklaştırıyormuş.

5.) Bir ceset mumyalandığında beyni, burun deliklerinin birinden girilerek çıkarılırdı. Ayrıca bağırsakları da çıkarılır ve kanopi adı verilen kavanozlara konulurdu. O zamanlar Mısır‘lılar ruhun kalpte olduğuna inandıkları için, mumyalama sırasında vücuttan çıkarılmayan tek organ kalpti.

4.) Eski Mısır’da kadın ve erkekler tamamıyla eşittir. Sadece asker olamazlar. İstedikleri evlenme hakkına ya da boşanma haklarına sahiptirler.

3.) Doğum kontrolü ilk defa Mısır’lılar tarafından bulunmuştu

Hamile kadınlara doğum kontrolü, ilk defa Mısırlılar tarafından bulunmuştur.

2.) Nil nehri’ni Dünya’nın merkezi olarak görüyorlardı

Mısır’lılar dünyanın hem düz hem de yuvarlak olduğuna inanırlardı, yani altı düz üst kısmı yuvarlak, tıpkı bir yarım daire gibi, onlara göre Nil Nehri de dünyanın merkezine doğru akmaktaydı.

1.) Mısır Piramitlerinde hiç is bulunmamıştır!

Antik Mısır’daki bazı çizimlerde günümüz lamba ve elektrik sistemine benzer aydınlatmalara ait izler taşımakla ilginç bir özellik göstermektedir.Mısır’da elektriğin kullanılmış olabileceğini gösteren bir başka delil de PİRAMİTLERİN İÇ DUVARLARINDA HİÇ İS İZİNİN BULUNMAMASIDIR. Eğer evrimci arkeologların iddia ettiği gibi, aydınlatma için meşale ve benzeri malzemeler kullanılmış olsaydı duvarlarda mutlaka is olması gerekirdi.

Faydalanılan kaynaklar:

Mısır ve Mısırlılar, Douglas J. BrewerEmily Teeter

Antik mısır sırları ergun candan

NOT: Antik Dönem Mısır Mimarlığı ve Mısır’da yaşam hakkında önemli bilgilerin paylaşıldığı bu yazı Cem Maraş tarafından hazırlanmıştır.Siz de mimarihaber.net’te yayımlanmasını istediğiniz içeriklerinizi mimarihabernet @ gmail . com adresine mail yoluyla ulaştırabilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faydalı bilgiler

Rus mimarlık öğrencisi Adelina’dan 13 muhteşem eskiz örneği

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlıkta eskiz nedir? Eskiz nasıl çizilir sorusuna yönelik ilham dolu 13 eskiz örneğini bu yazımızda sizlerle paylaştık.Eskiz tutkunları kaçırmasın!

Mimarlıkta eskiz nedir , eskiz nasıl çizilir gibi soruları ve eskize dair merak edilenleri sadece 13 resimde özetleyen muhteşem görselleri Rus mimarlık öğrencisi Adelina Gareeva yanıtlamış.

Gareeva yaptığı çalışmalarda serbest el eskiz çizimi konusunda çığır açıcı yöntemler keşfetmişe benziyor.

Öyle ki, persfektiflerin kusursuzluğu ve çizgilerin mükemmelliği günümüzün modern dijital çizim araçlarını kullanarak bile zor yapılacak şekilde başarılı.

Mimarlıkta eskiz nedir sorusunun yanıtı, tasarıma başlamadan önce tasarımcının yapacağı şeye dair kafasındakileri ifade etme yoludur.

Rusya’nın önemli yapılarının mimari eskizleri

Rusya’nın Dünya çapında ünlü mimari eserlerini kağıt üzerinde hiç bu şekilde görmemiştik.

Diğer bir deyişle, eskizler tasarımcıyı kağıt üzerinde sesli düşünmeye iter.Böylelikle yeni fikirlerin ve başka ilham kaynaklarının doğmasına neden olur.

Eskiz anlamı nedir sorusundan ziyade eskiz nasıl yapılır sorusuna yoğunlaşmak daha doğru olacaktır.Sebebi, eskizin bir yetenek olduğu konusunda hemen hemen tüm tasarımcıların hem fikir olmasıdır.İşin güzel yanı çizim yeteneği sonradan öğrenilebilecek bir şey olmasıdır.

Yani bugün halen var olan karakalem kursları boşuna değil.Kusursuz bir portre çizebilmek için elbette yetenek gerekir ama Adelina Gareeva gibi mimari eskizler yapabilmeniz sanıldığı kadar zor değil.

Adelina Gareeva instagram hesabını takip etmek için şu linki tıklayabilirsiniz; Instagram

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Çatı arası piyesi nedir? Çatı piyesi nasıl hesaplanır?

Güncelleme:

Tarih:

Çatı arası piyesi nedir sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazıda , piyesler ile ilgili tasarım boyutlu problemleri ve satış konularını inceledik.

Çatı arası piyesi Çatı eğimi içerisinde kalmak şartıyla, altındaki bağımsız bölüme ait, bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dâhil olabildiği mekânlara verilen isimdir.

Çatı piyesli daire ne demek sorusu özellikle kentsel dönüşüm kanunu kapsamında mülk sahiplerinin haklarını korumak gayreti neticesinde çok fazla gündeme gelmekte ve bazen yanlış uygulamalara neden olabilmektedir.Bu noktada tanımı iyi anlamak yanlışlıkların önüne geçebilir.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği tanımlar kısmında yer alan yukarıdaki açıklama; ‘açık teras ve ıslak hacimler ait olduğu bağımsız bölüm sınırlarını geçemez’ şeklinde de devam ediyor.Bağımsız bölümün sınırlarını geçemez tabirinden altındaki bağlı olduğu dairenin dış konturları anlaşılmalıdır.Bunun sebebi olarak su sızıntıları gibi tesisat kaynaklı problemler ve açık terasın başka bağımsız bölümler için herhangi bir sakınca doğurmaması gerekçesi saklıdır.

Çatı piyesi neden yapılır sorusu da yapılacak inşaat için emsal müsade ettiği nispette, binanın olanaklarından maksimum şekilde faydalanmak amacıyla yapılır.Ya da manzara faktörünü binanın en üst katında deneyimlemek için en güzel yerdir.

Çatı arası piyesleri için aydınlatma, havalandırma nasıl sağlanır?

Çatı piyesleri için doğal havalandırma ve doğal aydınlatma konusu da oldukça önemlidir.Çünkü tasarımcılar yapıların genel hatlarıyla ilgilenirken bu gibi mekanlara yönelik bazı konuları ihmal edebilmektedir.

Bu nedenlerden ötürü çatı arası pencereleri kuşluk ya da güvercinlik şeklinde tabir edilen açıklıklardan havalandırılıp aydınlatılır.Aynı zamanda varsa çatı terasına çıkan kapıların geniş tutulması da aynı işi görecektir.

Baş kurtarma yüksekliği olarak 2.20 oldukça yeterli bir ölçüdür.Tasarımcıların bu noktada herhangi bir sınırlayıcı bulunmamasına rağmen bu ölçülere de dikkat etmeleri beklenmektedir.

Çatı eğimi yönünde yapılacak kırma şeklindeki çıkmalar bu pencereleri en iyi aydınlatacak unsurlardır.Bu unsurların taşıtılması da önem arzetmektedir.

Çatı arası piyesi emsale dahil midir?

Yine ilgili yönetmeliğin tanımlar kısmında yer alan hususlarda bu konu açık şekilde belirtilmektedir.Şöyle ki; tanımlar kısmı şş bendi kısmında katlar alanı tanımı yapılırken (ki katlar alanı tabiri emsal demektir) , çatı arası piyesi de sayılmakta.Dolayısı ile emsale tabiki dahil edilmelidir.

Çatı arası piyesleri yönetmeliğin yapı inşaat alanı tanımı kısmında açıklandığı üzere elbette inşaat alanına da dahil edilmelidir.

Ayrıca çok önemli ve yangın mevzuatını ilgilendiren bir konudur ki; Çatıda yapılan bu piyesler, yapı yüksekliği tanımında yazdığı üzere de binanın toplam yapı yüksekliğine de dahil edilmelidir.

Çatı arası piyesleriyle ilgili yaşanan problemler nelerdir?

Çatı arası piyesli daire sorunu özellikle iskan aşamasında inşaatlarda müteahhit firmanın en üst kat daire ile bütünleşik ya da diğer bir deyişle parçası olan kısmının satışı aşamasında ortaya çıkar.

Yürürlükteki imar yönetmeliğine göre çatı arası piyesi yalnızca en üst kat daire ile irtibatlı olacak şekilde planlanması ve ruhsata bağlanması gerektiğinde ayrı bir tapu düzenlenerek kat irtifakı kurularak satılamaz.Doğrudan veya dolaylı olarak bu bilgi bize bu piyeslerin ayrı şekilde kiraya verilmesinin de yasal olmadığını açıklar.

Müşterek alanlar içerisinde yer alan çatı ortak alandır ve yapıdaki herhangi bir bağımsız bölüm ile doğrudan irtibatlandırılamaz.Ancak çatı piyesleri bu durumdan istisnadır.Çünkü alt katındaki ana bağımsız bölümün ayrılmaz bir parçası olarak nitelendirilir.

Çatı aralarına çıkan dairenin müstakil merdivenleri için yönetmelikte zorunlu bir kıstas bulunmamakta birlikte bu merdivenlerle ilgili yalnızca ahşap olamaz deniliyor.Ama boyutlarına ve rıht yüksekliklerine dair pek bir yorum bulunmuyor.

Bu yorum eksikliği merdivenlerin ciddi anlamda minimalist yorumlanmasına neden oluyor.

Diğer bir sıkıntı ise çatı arası piyesi olan yapılarda çatı örtüsünün çatı parapetine oturtulmasıdır ki, bu konuda yönetmelik çatı eğimi saçak ucundan başlar demektedir.Yani yukarıda piyes varsa daha yüksek bir çatı yapabilirsin dememektedir.

Çatı piyesi tapusu ve bir kısım mülkiyet konuları

Çatı arası kullanım hakkı ruhsatlı projesinde eğer bağımsız bölümlerden birine ait piyes içeriyorsa o daireye aittir.Çatı arası için dekorasyon ve iç mekan tasarımı örnekleri incelemesi ile ilham dolu tasarımları sizlerle başka bir yazıda paylaşacağım.

Mimari proje tasarımı, inşaat ruhsatı aşamaları ve bağımsız bölümlere ilişkin düzenlemeler gibi teknik konular hakkında detaylı makalelerimizi kaçırmamak ve takip etmek için yalnızca haftanın 2 günü gönderimde bulunduğumuz ücretsiz e-bülten aboneliği edinebilirsiniz.Böylelikle tüm yazılar e-posta adresinize gelecek ve gündemden uzak kalmayacaksınız.Bunun için sitenin en alt kısmında yer alan abonelik sayfasını ziyaret ederek gerekli alanları doldurup kayıt olabilirsiniz.Üyelikten istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Çatı arası piyesi nedir sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazıda bu hacimlerin tasarımına ilişkin konulardan, satış işlemleri ve kat mülkiyeti hususlarına kadar pek çok konuda sizlerle bildiklerimizi paylaştık.Konuyla ilgili sorularınızı veya eklemek istediklerinizi aşağıda yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Devamını oku