Sosyal medya'da takip edin!
X

Popüler sanat

Sizi 15 karede 70 sene öncesine götürecek Eski İstanbul fotoğrafları

Güncelleme:

Tarih:

Eski İstanbul fotoğrafları ve kısa açıklamaları bu haberde sizler için derledik.Geçmişe yolculuğa varsanız haberimizi okumaya devam edin.

Eski İstanbul fotoğrafları meraklısı için gerçek anlamda bir tutku niteliğinde..Tarifi imkansız olsa da mekan ve İstanbul için önem arzeden lokasyonların belirtilmesiyle birlikte geçmişe yolculuk etmek için 15 istanbul fotoğrafını incelemeniz yeterli olacaktır.

İstanbul bir tutku, bazıları için de Dünya’nın kendisidir.Mimarlık, kültür ve miras niteliğindeki bu şehrin Türkiye için yeri de tartışılmayacak kadar elzemdir.

Çoğu ülkenin nüfusunu geride bırakan bu metropol bundan 65 – 70 sene kadar önce nasılmış, ancak Eski İstanbul fotoğrafları ile anlayabiliyoruz.

Şimdi hazırsanız Eski İstanbul fotoğrafları , çeşitli lokasyonlar ve tarihlerden olmak üzere sizlerle;

15.) Beyazıt Meydanı..1957

14.) Kızkulesi 1930 lar (Adacık çevresine kaya dolgusu yapılmamış)

13.) Laleli 1870..

12.) Karaköy, 1957

11.) 1963 Galata Köprüsü..

10.) Şişli Camii yeni açılmış…Avlusunda poz veren iki bayan ve arkalarında ahşap konaklar..1950 yılı..

9.) 1970’li Yıllar Kadıköy…

8.) Pera, sene 1965..

7.) 60’lar Bebek; Çiroz Zamanı..

6.) 1960’lar Boğaziçi..

5.) 1970’ler, Karaköy..

4.) Yeniköy – 1972

3.) Galata Köprüsü 1933..Cumhuriyetin 10.yıl dönümü için kurulan tak..

2.) Emirgân Sarı Köşk..

1.) Beyoğlu İstiklâl Caddesi 334 numarada bulunan Rüştü Paşa Apartmanı. Mimar Vedat Tek’in (1873-1942) eseri.

Not: Bu içerik mimarihaber.net takipçilerinden Yeldan Kirişçi hanım tarafından gönderilmiştir..Siz de yayımlanmasını istediğiniz içeriklerinizi, haber ve görüşlerinizi mimarihabernet @ gmail .com adresine mail yoluyla gönderebilirsiniz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Popüler sanat

Alman sanatçı apartmanlardan esinlenerek guguklu saat tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Duvar saati tasarımları klasik ve alışılageldik modellerden oluşmakta.. Pek çok alışveriş sitesinde de hep birbirinin aynısı ürünler dikkatinizi çekmiştir. İşte bu haberde paylaşacağımız duvar saatleri guguklu modelleri için son derece ilham verici.

Almanya merkezli multi disipliner sanatçı Guido Zimmermann Almanların ikonik guguklu saatini yeniden yorumladı. Günlerini alan bu ilginç dekoratif ürünleri tasarlarken kent yaşamının alışılageldik yüzleri olan apartmanları dramatize eden bir tavır ile sembolize etmeyi tercih etmiş.

Frankurt görsel sanatlar akademisi mezunu sanatçının bu ürünleri pazarlamak gibi bir gayesi yok. Geliştirdiği dekoratif ürünlerin geniş sanatsal tasarımlarla dolu portfolyosunda önemli bir yere sahip olması ve insanlar tarafından beğenilmesi onun için en büyük kazanç.

Zimmermann, Brutalist mimar Ernő Goldfinger ve Bauhaus ekolünün önemli isimlerinden Marcel Breuer‘in bilindik eserlerini de hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Apartmanlardan ilham alarak tasarlanan duvar saati tasarımları

Cuckoo Blocks adını verdiği bu ilginç guguklu duvar saatlerini aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz.

Yakın çekim fotoğraflara dikkatli baktığınızda apartmanların kavlayan boyaları, pütürlü yüzeyleri ve pencerelerden içerinin görünmesi hissiyatı son derece hassas uğraşılar neticesinde tamamlanmış.

Hatta uydu antenleri, perdeler klasik apartman girişleri de ürünlerde işlenmiş. Duvar saati tasarımları konusuna ilgi duyanlar ve dekorasyon meraklıları için böylesine sıra dışı ürünleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Tasarımlar hakkında siz ne düşünüyor sunuz?

Devamını oku

Popüler sanat

Bunu da yaptılar; Legolarla Dünya’nın en büyük kiraz ağacı!

Güncelleme:

Tarih:

Legolarla ağaç yaptılar.. Japonlar farklı sanat alanlarında ürettikleri kreatif üretimler ile son zamanlarda fazlaca gündeme geldiler. İşte onlardan biri daha..

Japon sanatçılar Legolarla neler yapılabilir? Lego kullanarak yapılabilecekler, legolarla yapılan ilginç maketler, legolarla ilginç minyatürler kategorisi için legolarla kiraz ağacı yaparak tarihe geçti.

90’lı yılların başından bu yana, legolarla oynayarak büyüyen çocukların zeka gelişimleri ve okul yaşamlarında son derece fark yarattıkları biliniyor.

Legoların sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de ilginç üretimlere malzeme olduğu bir başka gerçek.

legolarla-agac

İşte Japonya’dan Legolarla kiraz ağacı

Japonların farklı uğrak mekanlarına olan ilgisi de dikkat çekici. Japonya Legoland adında tematik bir park inşa ederek bu legolarla kiraz ağacını orada sergiliyor.

DailyNews sitesinin haberine göre tamı tamına 881.470 adet lego parçası kullanılarak yapılan bu ağaç maketi gerçek ölçülerde.. Üstelik yapımı 6500 saatten fazla sürmüş.

 

Devamını oku
ReklamReklam