Sosyal medya'da takip edin!
X

Popüler sanat

Sizi 15 karede 70 sene öncesine götürecek Eski İstanbul fotoğrafları

Güncelleme:

Tarih:

Eski İstanbul fotoğrafları ve kısa açıklamaları bu haberde sizler için derledik.Geçmişe yolculuğa varsanız haberimizi okumaya devam edin.

Eski İstanbul fotoğrafları meraklısı için gerçek anlamda bir tutku niteliğinde..Tarifi imkansız olsa da mekan ve İstanbul için önem arzeden lokasyonların belirtilmesiyle birlikte geçmişe yolculuk etmek için 15 istanbul fotoğrafını incelemeniz yeterli olacaktır.

İstanbul bir tutku, bazıları için de Dünya’nın kendisidir.Mimarlık, kültür ve miras niteliğindeki bu şehrin Türkiye için yeri de tartışılmayacak kadar elzemdir.

Çoğu ülkenin nüfusunu geride bırakan bu metropol bundan 65 – 70 sene kadar önce nasılmış, ancak Eski İstanbul fotoğrafları ile anlayabiliyoruz.

Şimdi hazırsanız Eski İstanbul fotoğrafları , çeşitli lokasyonlar ve tarihlerden olmak üzere sizlerle;

15.) Beyazıt Meydanı..1957

14.) Kızkulesi 1930 lar (Adacık çevresine kaya dolgusu yapılmamış)

13.) Laleli 1870..

12.) Karaköy, 1957

11.) 1963 Galata Köprüsü..

10.) Şişli Camii yeni açılmış…Avlusunda poz veren iki bayan ve arkalarında ahşap konaklar..1950 yılı..

9.) 1970’li Yıllar Kadıköy…

8.) Pera, sene 1965..

7.) 60’lar Bebek; Çiroz Zamanı..

6.) 1960’lar Boğaziçi..

5.) 1970’ler, Karaköy..

4.) Yeniköy – 1972

3.) Galata Köprüsü 1933..Cumhuriyetin 10.yıl dönümü için kurulan tak..

2.) Emirgân Sarı Köşk..

1.) Beyoğlu İstiklâl Caddesi 334 numarada bulunan Rüştü Paşa Apartmanı. Mimar Vedat Tek’in (1873-1942) eseri.

Not: Bu içerik mimarihaber.net takipçilerinden Yeldan Kirişçi hanım tarafından gönderilmiştir..Siz de yayımlanmasını istediğiniz içeriklerinizi, haber ve görüşlerinizi mimarihabernet @ gmail .com adresine mail yoluyla gönderebilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler sanat

Mimarlıktan esinlenerek tasarlanmış 24 modern elbise tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Mimarlıktan esinlenerek tasarlanmış elbise tasarımları Dünya’nın önde gelen moda tasarımcılarının tasarlarken ilham aldıkları yapılar haberimizde..

Pierre Balmain ve Gianfranco Ferré gibi moda devleri ikon niteliğindeki eserlerinde mimariden ilham alarak yeni koleksiyonlar oluşturabiliyor.

Mimarlıktan esinlenerek hazırlanmış elbiseler renkleri, şekilleri ve dokularıyla da oldukça dikkat çekici.Binalardaki kıvrımlar bazen bir dalga hareketi ya da fiyonk tarzında olabilirken, elbiselerde bu hareketlerin şık tavırları da birbirleriyle oldukça benzeşen türden.

Mimarlar çoğunlukla siyah giyen, ve geneli birbirine benzeyen tavırlarda olmalarına karşın birbirinden bu denli ayrışabilen tasarımların sıra dışı ahenk içerisinde benzeşmeleri sizce bir tesadüf mü?

Mimariden ya da binaların formlarından esinlenerek tasarlanmış bu elbiseler hakkında ne düşünüyor sunuz?

Resimlerin üzerine tıklayarak geniş galeri formatında inceleyebilirsiniz.

Devamını oku

Popüler sanat

Gezdiği her sokaktaki 3600 apartman penceresini bir araya getirdi

Güncelleme:

Tarih:

Mimaride fotoğrafçılık sanatı için apartman penceresini baz alan sanatçı, gezdiği her sokaktaki ilgi çekici olanları topladı.Toplam 3600 adet apartman resimlerdeki gibi kolajla bir araya getirildi.

Sivil mimari örnekleri belki amatör ruhla en iyiyi bulma tutkusundan yola çıkılarak yapılmış olsa da bazen profesyonel örneklerin bile önüne geçebiliyor.

Amatör mimari fotoğrafçı Andre Vicente Goncalves  son bir kaç yılını bu tatlı fotoğrafları çekmek için harcamış diyebiliriz.Hatta bazı zamanlar kız arkadaşıyla bu resimleri çekmek için buluştuğu bile haberde yer alan bir başka detay olarak dikkat çekiyor.

Barselona ve Çin’e gitmek istiyor

Nytimes’ta yer alan haberde mimari fotoğrafçılık adına sivil mimari örneklerinden pencereleri öne çıkaran bu çalışma belki de başarılı bir kolaj örneği sergilemesi bakımından da başarılı.

Sanatçı Barselona, ​​Rusya ve Çin’de de bu örnekleri artırmak istediğini ifade etti.

Ayrıca bu bilgilere ilave olarak sanatçı’nın instagram hesabını da takip etmenizi tavsiye ederim.En yeni fotoğraflarını önce burada paylaşıyor.

Galeri modunda incelemek için resimlere tıklayabilirsiniz.

Devamını oku