Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

Anadolu’nun saklı kalmış mimari harikaları; Tefur Ambarı

Güncelleme:

Tarih:

Tefur ambarı Anadolu’nun saklı kalmış mimari güzelliklerinden yalnızca biri olarak dikkat çekiyor.Peki özellikleri nelerdir? Nerede bulunur? Nasıl gidilir?

Tekir Ambarı, Tefur Ambarı olarak da bilinen tarihi bir su deposu ama tarihin tozlu sayfaları karıştırıldığında mimarlık ve kültür kavramlarının ne derece yakın bir ilişki içerisinde olduğunu görmek için oldukça ideal bir yapı.

Tefur Ambarı bir sarnıç özelliğinin yanı sıra mimarisindeki klasik Bizans dönemi izlerini taşımasıyla da oldukça dikkat çekici.

Bizans döneminden kalma Silifke Kalesi’nin bulunduğu tepenin alt kısmında yer alan sarnıç yapısal özellikleriyle oldukça şaşırtıcı.

anadolunun tarih kokan ilginç mimarileri

Dönemin inşaat ve yapı teknolojisindeki durumu göz önüne alındığında 46 metre uzunluğunda, 23 metre derinliğinde ve 14 metre genişliğinde bir mekan oluşturmak hayran uyandırıcı bir çaba ürünü olarak değerlendirilebilir.

10 bin metreküp kapasiteye sahip

Anadolu sarnıç mimarisinde örneği az görülen Tekir Ambarı Sarnıcı’nın tüm duvarları su sızmasını önlemek ve ayrıca anıtsal bir özellik vermek için düzgün kesme taşlarla desteklenmiş, uzun kenarında 8, kısa kenarında 5 yuvarlak kemerli niş yapılmış, Mevcut ana kayanın oyulmasıyla oluşturulmuş.

Mimarlık tarihi açısından ve geleneksel mimarlık örneklerini incelemek adına ülkemizde henüz yeteri kadar ilgi ve tanıtım yapamadığımız bir gerçek.

Doğru restorasyon ve yeteri kadar tanıtım bütçesi ayrıldığında Dünya’nın önemli turistik gezi mekanlarına sahip olduğumuz gerçeği de bu bağlamda yadsınamaz.

Tefur Ambarı bu güzelliklerden yalnızca biri ama..

Tarihine sahip çıkan ama bu değerleri günümüz koşullarına göre ayak uyduracak formda kavuşturacak kişiler çoğunlukla yurtdışında akademisyenlik vazifesi ya da daha farklı alanlarda çalıştığından bu kaynaklarımızın duyurulması eldeki imkanlara bakılırsa yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na kalmış durumda.

Tarihi yapılarımızın yeterli ilgiyi gördüğünü düşünüyor musunuz? Tarihimizi ve yapılarımızı gerçek anlamda sahiplendiğimizde neler kazanacağımızın farkında mıyız?

Not: Bu yazı mimarihaber.net takipçilerinden Mehmet Mumbuçoğlu tarafından hazırlanmıştır.Siz de mimarihaber’de paylaşılmasını istediğiniz içeriklerinizi, haberlerinizi, görüş ve düşüncelerinizi mimarihabernet @ gmail. com adresi üzerinden bize ulaştırabilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginçlikler

Dünya’nın en ilginç tasarımına sahip 13 süs havuzu fikri

Güncelleme:

Tarih:

Tasarımlarıyla sıradışı fikirleri bünyesinde barındıran Dünya’nın dört bir yanından süs havuzu fikirlerini sizler için bir araya getirdik.

Tasarımlarıyla sıra dışı fikirleri yansıtan bu süs havuzları ya da bazılarının deyişiyle ‘fışkiye’ tasarımları ciddi anlamda dikkat çekici görünüyor.

Aslında heykel ve mimarlık hatta peyzaj mimarlığı ve endüstri tasarımı alanlarını bir araya getiren bu yapılar süs havuzu tanımlamasından fazlasını içeriyor.

Devamını oku

İlginçlikler

Mimarlar ve tasarımcılar için 8 ilginç masaüstü arka plan önerisi

Güncelleme:

Tarih:

Günün önemli bölümünü bilgisayarda geçirenler için yani (mimar, tasarımcı, grafiker vb. tayfası oluyor), kreatif arka plan fikirleri sunduğumuz bu yazıda ilginç örnekler göreceksiniz.

Mimarlar , grafik tasarımcılar ve yazılımcılar gibi günün önemli bir bölümünü bilgisayar başında geçirenler için masaüstü çok büyük önem arzeder.

Her ne kadar masaüstünü sadece bilgisayar açılırken ya da mesai bitip eve dönerken gören tayfa da olsalar, yaratıcı kişilikli insanlar bilgisayar ekranına farklı bakış açıları getirebiliyor.

8 saatlik bir mesai için belki de yalnızca zorunlu ihtiyaç durumlarında ayağa kalkan bilgisayar işçileri 🙂 (bu da farklı bir yorum oldu), masaüstü arka planı için ilginç girişimlerde bulunabiliyor.

Gerçi pek çok firmalar masaüstü gibi alanların özelleştirilebilir olmasına karşı çıkarak kurumsal kimlik izlenimi uyandırabilmek adına firma logolarını da bu alanlarda tercih etmekte.Şimdi hazırsanız birbirinden ilginç masaüstü arka plan resimlerini ve yazılım – program – tarayıcı simgelerini bu masaüstü arka planında nasıl yerleştirdikleriyle ilgili örnekleri inceleyelim.

# Simgeleri sıradan bir gezegen resminin etrafında dizmek için saatlerini harcayan arkadaş, çabasıyla gerçekten takdire şayan bir iş çıkarmış..

#Özellikle mimarlar için bir ekranda 3d çalışmalar yürütülürken , diğer ekranda ise 2d çizimler yapıldığı düşünüldüğünde, kreatif bir fikir olduğunu söylememek olmazdı..

Masaüstünüz kalabalık mı? Masaüstü resmi olarak siz ne kullanıyor sunuz?.Örneğin ben çok fazla önem vermemekle birlikte masaüstüm için çoğunlukla işimden kaynaklı olsa gerek tasarımıyla dikkat çekic fütüristik yapıları kullanıyorum.

#Aşağıdaki arkadaş, çoğumuzdan 10 kat daha düzenli..Bunu simgeleri bile bir rafa yerleştirmesinden anlayabiliyoruz.

#Bir endüstriyel tasarımcı ya da iç mimara ait olduğu anlaşılan bu masaüstünde ise yine raflar kullanılmış.

#Bir hayli işsizlik eseri olarak ta yorumlanabilecek bu çalışmalardan en dikkat çekeni ise aşağıdaki diyebilirim.Gerçek dünya ile birebir iletişim kuran bu masaüstü arka planı bakmak ve görmek arasındaki fark gibi..

#Ve diğer muhteşem örnekler..

Sizin masaüstü arka planınız nasıl?

Devamını oku