Sosyal medya'da takip edin!
X

İlginçlikler

Anadolu’nun saklı kalmış mimari harikaları; Tefur Ambarı

Güncelleme:

Tarih:

Tefur ambarı Anadolu’nun saklı kalmış mimari güzelliklerinden yalnızca biri olarak dikkat çekiyor.Peki özellikleri nelerdir? Nerede bulunur? Nasıl gidilir?

Tekir Ambarı, Tefur Ambarı olarak da bilinen tarihi bir su deposu ama tarihin tozlu sayfaları karıştırıldığında mimarlık ve kültür kavramlarının ne derece yakın bir ilişki içerisinde olduğunu görmek için oldukça ideal bir yapı.

Tefur Ambarı bir sarnıç özelliğinin yanı sıra mimarisindeki klasik Bizans dönemi izlerini taşımasıyla da oldukça dikkat çekici.

Bizans döneminden kalma Silifke Kalesi’nin bulunduğu tepenin alt kısmında yer alan sarnıç yapısal özellikleriyle oldukça şaşırtıcı.

anadolunun tarih kokan ilginç mimarileri

Dönemin inşaat ve yapı teknolojisindeki durumu göz önüne alındığında 46 metre uzunluğunda, 23 metre derinliğinde ve 14 metre genişliğinde bir mekan oluşturmak hayran uyandırıcı bir çaba ürünü olarak değerlendirilebilir.

10 bin metreküp kapasiteye sahip

Anadolu sarnıç mimarisinde örneği az görülen Tekir Ambarı Sarnıcı’nın tüm duvarları su sızmasını önlemek ve ayrıca anıtsal bir özellik vermek için düzgün kesme taşlarla desteklenmiş, uzun kenarında 8, kısa kenarında 5 yuvarlak kemerli niş yapılmış, Mevcut ana kayanın oyulmasıyla oluşturulmuş.

Mimarlık tarihi açısından ve geleneksel mimarlık örneklerini incelemek adına ülkemizde henüz yeteri kadar ilgi ve tanıtım yapamadığımız bir gerçek.

Doğru restorasyon ve yeteri kadar tanıtım bütçesi ayrıldığında Dünya’nın önemli turistik gezi mekanlarına sahip olduğumuz gerçeği de bu bağlamda yadsınamaz.

Tefur Ambarı bu güzelliklerden yalnızca biri ama..

Tarihine sahip çıkan ama bu değerleri günümüz koşullarına göre ayak uyduracak formda kavuşturacak kişiler çoğunlukla yurtdışında akademisyenlik vazifesi ya da daha farklı alanlarda çalıştığından bu kaynaklarımızın duyurulması eldeki imkanlara bakılırsa yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na kalmış durumda.

Tarihi yapılarımızın yeterli ilgiyi gördüğünü düşünüyor musunuz? Tarihimizi ve yapılarımızı gerçek anlamda sahiplendiğimizde neler kazanacağımızın farkında mıyız?

Not: Bu yazı mimarihaber.net takipçilerinden Mehmet Mumbuçoğlu tarafından hazırlanmıştır.Siz de mimarihaber’de paylaşılmasını istediğiniz içeriklerinizi, haberlerinizi, görüş ve düşüncelerinizi mimarihabernet @ gmail. com adresi üzerinden bize ulaştırabilirsiniz.

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

İlginçlikler

Danimarka Tarihi Doğa Müzesi | 2022 | Müze Örneği

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Kopenhag, 2022 yılında yeni bir Tarihi Doğa Müzesi’ne ev sahipliği yapacak. “Gezegenimiz” ana fikriyle oluşturulan bu proje Hollandalı tasarım ekibi tarafından tasarlanmakta. Tinker bu projesinde farklı tasarım planları yapmakta. Normal bir müze gibi değil de kendine has “Gezegenimiz” temalı projesinde kabuğunun dışına çıkmayı ön görüyor.

Tarihi Doğa Müzesi

Tinker Imagineers tasarımını yaptığı projenin finansal olarak üstlenen A. P. Møller Fonu tasarım yarışmasında 22 milyon euro’luk projeyi 14 milyondan fazla nesneyle buluşturmayı hedefliyor. 4900 m² bir alanda sergileme olması planlanmış.

Bu 4900 m²’lik sergi de gezegenin 4,5 milyar yıllık geçmişini heyecan uyandıran tarihine dikkat çekmekte. İnsan ve gezegen arasında ki ilişkiye odaklanmakta. Buraya gelecek olan ziyaretçiler doğanın zenginliklerini görme fırsatı yakalayacak. İnsanlığın gezegeni ne tür de etkilediğini bunun gelişimini görmeye başlayacak. Dünyadaki gelişmeleri olumlu yönde yönlendirmek için insanların bir takım yapması gereken şeyler olduğunu vurgulamakta. Buna ihtiyaç olduğu gözler önüne serilmekte. Bu da iklim ve doğa dengesinde ilgili bilgilerin ve güncel olarak herkes için ulaşılabilir olarak gözükmekte. Dünya da ki bir takım gelişmeleri yönlendirmekte bu proje için olası bir durum. Olumlu yönde dünyadaki gelişmeleri yönlendirmek için insanların eyleme ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor. Bundan dolayı gezegen için yaşamın devam etmesinin kolay olması gerektiğine dikkat çekilmekte. Bunu yaparken sürdürülebilir bir gelecek hayal edilmiş durumda. Bu geleceğe nasıl katkı sağlanabilir nasıl katkıda bulunulabilir bunu deneyimlemek için müthiş bir yer olarak tasarlanması hedeflenmekte.

Tinker Imagineers

Tinker imagineers için şöyle küçük bir özet geçmek güzel olacaktır. Müze tasarımı konusunda başarısı bir hayli fazladır. Bundan dolayı yaratıcı hikaye anlatımı ve teknolojii kullanımı açısından yeteneklerini önceki projelerinde çok defa göstermiştir. Başarılı bir tasarım ekibi olan Tinker imagineers bu sergide ana fikir olarak “Gezegen” fikrini işlemektedir. Bu ana fikirden bazı alt başlıklar da oluşmuş durumda.

Devamını oku

İlginçlikler

Tasarım Hataları Bu Kadar Olmaz ! (Komik)

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Sıradan Adam (youtuber) ‘ın hazırladığı bu video içeriği hepinizle paylaşmak istedik. Acaba bu tasarımlar hata mı ? Bilerek yapılmış şeyler mi ? Gerçekten insanlar tasarım yaparken bunu düşünemiyorlar mı ? İşte tüm bu soruların cevaplarını videoyu izledikten sonra verebilirsiniz. Bizde bu videoyu sizinle paylaşmak istedik. Videoyu izlemeden önce size bir kaç tasarımla alakalı sözler paylaşmak istiyoruz.

Leonardo Da Vinci

 • “İdeal sanatçı herşeyi bilen herşeyi hisseden, her şeyi deneyip yaşayan ve tüm bu deneyimini merak duygusunu yitirmeden koruyabilen bu deneyimini yaratma tutkusuyla besleyebilendir.”

Barbara Kuhr

 • “Hayal gücün sevgili dostum, senin hayalinin alamayacağı kadar değerli.”

Louis Aragon

 • “Büyük tasarımcılardan pek az büyük reklamcı çıkar, çünkü kendilerini resmin güzelliğine kaptırırlar ve malın satılması gerektiğini unuturlar.”

Michelangelo

 • “Stratejisi olmayan yaratıcılığa “sanat” denir, stratejisi olan yaratıcılığa ise “reklam”.”

Roberto Cavalli

 • “Yazması üç ayımı aldı, düşünüp tasarlaması üç dakikamı; bu birikimi sağlamak ise tüm hayatımı.”

George Bellows

 • “Basitleştirin. İyi bir tasarımın gücü basitliğindedir.”

Angelique Arnauld

 • “Sanatçı, izleyicinin gözlerini bazen tam karşımızda durup da gözden kaçan güzelliğe açmalıdır.”

Louis Kahn

 • “İyi tasarım yapma dürtüsü, tıpkı yaşamayı sürdürme dürtüsü gibi bir şeydir.”

Brian Aldiss

 • “Bir sanat yapıtı yürüyen ya da koşan, canlı bir şey değildir. Bir yaşamın yaratılmasıdır. Sizde bir tepki uyandırandır. Kimine göre insan elinin mucizesidir. Kimine göre zihnin, kimine göre tekniğin mucizesidir. Aslında sanat yapıtı bizi anlatandır, insanoğlunun yapabildiğini doğanın yapamadığıdır.”

Anselm Kiefer

 • “Sanatçı şeytanların baştan çıkardığı bir yaratıktır, genellikle neden kendisini seçtiklerini bilmediği gibi, nedenini merak edemeyecek kadar da meşguldür.”

Milan Kundera

 • “Sanatın sorumluluk üstlenmesi ama sanat olmaktan da vazgeçmemesi gerektiğine inanıyorum.”

Erik Adigard

 • “Bir alet nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi bilir, buna karşılık aleti kullanan onu nasıl kullanacağı konusunda ancak yaklaşık bir düşünceye sahip olabilir.”

Frank Barron

 • “İyi fikirler bulmanın yolu, bir sürü fikir bulup kötülerini atmaktan geçer.”

Pablo Picasso

 • “Tasarım yaptığımız her şeydedir, ama aynı zamanda o şeylerin arasındadır. Hüner, bilim, öykü anlatma propaganda ve felsefenin karışımıdır.”

Linus Pauling

 • “Her çocuk bir sanatçıdır. Bütün sorun, büyüdüğü zaman nasıl sanatçı kalacağındadır.”

Devamını oku
ReklamReklam