Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Ünlü Mimar Frank Gehry tasarımı 20 muhteşem eser ve incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Frank Gehry kimdir sorusuna mimarın en başarılı 20 mimari eserini inceleyerek yanıt vermeye çalıştık.İşte Dünya’ca ünlü başarılı yapıların mimarı Gehry..

Frank Gehry kimdir? Frank Owen Gehry, Belki halen bilmeyenler için 28 Şubat 1929 Toronto doğumlu Dünya’ca ünlü bir mimar.. Mimaride Dekonstrüktivizm akımının önde gelen temsilcilerinden biridir ve günümüzün halen yaşayan en önemli mimarlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Tasarımlarıyla çarpıcı cepheler, geometrik oyunlar , ışık – gölge yaklaşımları ve ders niteliğindeki strüktür öğelerini yorumlayan mimar, bu haberimizde en ünlü tasarımlarını sizlerle paylaştık.

20.) Walt Disney Konser Salonu, Los Angeles

LA Filarmoni Orkestrası‘nın da yuvası olarak kullanılan bu eğrisel yüzeyli ikonik yapı büyük etkinliklere ev sahipliği yapıyor.Yapının tasarımındaki farklılık ve özgün çizgilerin pek çok tv programında, hatta Simpsonlar’da bile konu edildiğini belirtmekte fayda var.

Frank Gehry bu tasarımında kullanılan malzemelerin günümüzde çevresindeki binalara olan güneşi yansıtıcı etkisi nedeniyle rahatsızlıklara sebebiyet verdiği de söylentiler arasında..

Dış Cephe Danışmanı: Gordon H. Smith Corporation,
Bahçe Tasarımcı: Melinda Taylor Bahçe Tasarımı
Peyzaj Mimarı: Lawrence Reed Moline Ltd
Organ Üreticileri: Rosales Organ Üreticileri, Inc Glatter-Gotz
Aydınlatma Danışmanı: L’Observatoire
Grafik Danışmanı: Bruce Mau Design, Inc, Adams Morioka
Erişilebilirlik Danışmanı: Rolf Jensen & Associates
Tiyatro Danışmanı: Tiyatro Projeleri Danışmanlar, Fisher Dachs Associates
Müşteri: Los Angeles Filarmoni
Yıl: 2003

19.) Neuer Zollhof, Düsseldorf, Almanya

Dusseldorf’un dönüşümünde büyük etki sahibi olan bu yapı, ünlü mimar Gehry için karakteristik tasarım kimliğine sahip bir başka yapı olarak öne çıkıyor.

Ren nehri için de silüete olan etkisi tartışılmaz boyutlarda önemli..

Walt Disney Konser Salonundaki gibi parlak ve yansıtıcı yüzeylerin ahenkli dalga hareketleriyle perçimlendiği bu yapı bir kültür ve kısmi iş merkezi olarak kullanılıyor.

Binanın sanıldığının aksine tüm cepheleri parlak ve yansıtıcı nitelikte değil.

Arka cephesi ise bir hayli mat ve yansıtıcı özellikte değil.Ancak tasarımdaki dalgalı cephe hareketlerinin arka kısımda da planlandığı gözünüzden kaçmamıştır.

18.) Dürbün binası, namı diğer; Chiat/Day Complex

Post modern diye tabir edilen mimari üslup denemesi..1991 Yılına dayanan geçmişi ve fazlasıyla somut yaklaşımı nedeniyle pek çok mimarlık eleştirmeni için geçer not alamasa da bir eşi ve benzeri olmayan bu mimari tasarım Gehry için tasarım örnekleri bakımından incelenmesi gereken bir başka mimarlık eseridir.

17.) Vitra Tasarım Müzesi, Weil am Rhein, Almanya

1980’li yıllardan günümüze kadar uzanan geçmişiyle kurumsal kimliğine yakışan bir firmaya özel tasarım yapması istendi.Kendi üslubu ve yorumuyla yine heykelsi hatları ve geometriyle alay eden form oluşturdu.

8000 Metrekare’lik iç mekanıyla çinko alaşımlı çatı altında bir mekan nasıl toparlanır bunun dersini veren yapı da Gehry imzasını taşıyor

16.) Gehry House, Santa Monica, Kaliforniya

Takvimler 1978 yıllarını işaret ettiğinde Gehry kendisi ve ailesi için yaptığı bu tasarım ile ilk önemli işine de imza atmış oldu.

Aykırı geometrik formları ve fütüristik çizgileriyle harmanlanan bu konseptik tasarım Amerikan Mimarlar Enstitüsü‘nün de ödüllerine layık görülmüştü.Alışılageldik mekanların pek alışılmadık çizgilerle birleştiğinde ortaya çıkan şeyin bu kadar başarılı olacağını sanırız kendisi de tahmin edemeyecekti.

15.) Loyola Hukuk Fakültesi, Los Angeles

Cephe estetiği ve plastiği bakımından yukarıda saydığımız ilk 2 örnekten biraz farklı olarak daha keskin ve geometriye dayanan bir yaklaşım tercih edilmiş.

Renklerin dinamik tutkuyu arzı ile canlanan ve en önemli cephe plastiği olarak düşey sirkülasyon elemanlarından merdiveni kullanan tasarım duruşuyla da davetkar tutum sergiliyor.

14.) Olimpik balık, pavilion, barcelona, ​​ispanya

Geçmişi 90’lı yıllara dayanan çelik kafes sistemi ile taşıyıcı sistemlerin ahenkli dansı konulu bu gösteriye bizleri ücretsiz şekilde davet ediyor.Ünlü Mimar Frank Gehry bu tasarımı oluşturmak için 3 boyutlu havacılık yazılımlarından destek aldığı da söylenir.

Frank Gehry kimdir sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan biri de hiç şüphesiz tasarımlarından yola çıkarak verilecek yanıtlardır.İşte en güzel tasarımlarından buketler aşağıdaki yapısıyla devam edebilirsiniz.

13.) Weisman Sanat Müzesi, Minneapolis, Minnesota

Müzik mimarinin donmuş halidir sözüne verilebilecek en güzel örneklerden biri olarak düşünebileceğiniz bu muhteşem mimari eserler arasında yer alabilecek yapı Weisman Sanat Müzesi, Minnesota Üniversitesi kampüsünde yer almaktadır.

12.) Dans Evi, Prag, Çek Cumhuriyeti

Hollandalı sigorta şirketi Nationale-Nederlanden için Çek Mimar Vlado Miluníc  ile birlikte tasarladığı bu yapıyı da en iyi’ler arasında sıralayabiliriz.

Cam ve beton silindir bir kulenin muhteşem harmonisine şahitlik eden bu tasarım, dans eden çift eskizi üzerinden resmedilerek tasarlanmıştı.

11.) Guggenheim Bilbao, İspanya

10.) DZ Bank Binası, Berlin, Almanya

9.) EMP Müzesi, Seattle, Washington

Ünlü Mimar, tasarımlarında farklı olabilmeyi yeteneklerinin yanında malzeme olarak ta cesaret gerektirici seçenekleri ustaca değerlendirmesiyle de bilinir.Mesela yukarıdaki kompleks için çelik taşıyıcılara aluminyum malzemeyi öyle başarılı detaylar ile entegre etmeyi başarmıştır ki, bu kabuk yapıyla gerçek anlamda bütünleşmiştir.Frank Gehry kimdir diye sorulduğunda bu yapılar kendiliğinden dile gelerek aynı yanıtı verebilir..Mimarın kimlik sahibi tasarımları bu anlamda en başarılı örnekleri teşkil ediyor.

8.) Peter B. Lewis Binası, Cleveland, Ohio

Dünya çapında başarılı tüm Mimarlık örnekleri incelendiğinde mimarlarının cesaret gerektirici malzemeler ve tasarım denemelerinden yola çıktıkları rahatlıkla anlaşılabilir.

Örneğin yukarıdaki tasarımda geleneksel ile modernin son derece yüksek uyum içeren başarılı bir kompozisyonu söz konusudur.

7.) Richard B. Fisher Merkezi, New York

6.) IAC Binası, New York

Frank Gehry mimari anlayışı bu maddeye kadar kendiliğinden anlaşılmakta zaten.Ama bir defa daha dile getirecek olursak mimarın cephe plastiğine çok fazla önem verdiği söylenebilir.

5.) Ontario Sanat Galerisi (yenileme), Toronto, Kanada

Frank Gehry sanat eserleri icracısı gibi büyük bir mimar.İşte kanıtlarından bir başka örnek daha..

4.) Cinémathèque Française, Paris, Fransa

3.) Marta Herford, Almanya

Marta Herford çağdaş sanat müzesi rustik tuğla ve Frank Gehry tasarımlarında her zaman alışılageldik parametrik eğrisel yüzeyli kabuk kavramı bu örnekte de inanılmaz derecede başarılı bir entegrasyon yöntemiyle perçimlenmiş.

2005 Yılında tamamlanan yapının eski bir tekstil fabrikası ile neler yapılabileceğine yönelik beyin fırtınası neticesinde geliştirildiği de söylentiler arasında..

2.) Lou Ruvo Kompleksi, Las Vegas, Nevada

Frank Gehry yapılar hakkında ne düşündüğünü her ropörtajında özgünlük vurgusu yaparak belirtiyor.Mimarın Dünya üzerinde en özgün tasarımlara imza atan eserleri de bunun en önemli kanıtı..

1.) Gehry’nin Avustralya’daki ilk projesi olan University of Technology Sydney Business School’daki UTSBS Dr. Chau Chak Wing Yapısı

Dalgalı tuğla cephesinde açılan doğal havalandırma ve aydınlatma faktörlerine yarayan bu mavi pencereler yapının gökyüzüyle birleştiği kaçış noktası olarak nitelendirilebilir.

Asimetri, heterojen dağılım ve parametrik yüzeyler bu tasarımda da mimarın öne çıkan unsurları olarak göze çarpıyor.

Frank Gehry kimdir sorusuna bu yazımızda sıra dışı tasarımlarıyla dikkat çeken Dünya’nın önde gelen mimarlarından biridir gibi sıradan bir yanıt vermek yerine en ünlü tasarımlarını inceledik ve sizlerle paylaştık.Görünen o ki, Ulusal ve Uluslararası başarılarıyla adını mimarlık sitelerinde ,  mimarlık haberlerinde ve pek çok yerde sıkça duymaya devam edeceğiz.

Tasarımlarındaki yaklaşımlar başlı başına ilham kaynağı niteliğinde..Ünlü mimarın eserleri ve tasarım teknikleri hakkında sizin düşünceleriniz neler?

 

 

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

1 Milyon Sterlin fiyatla satılan evin muhteşem dönüşümü

Güncelleme:

Tarih:

Eski ahır binası yenilenerek 1 Milyon Sterlin fiyatla satışa çıkarıldı. Binanın yenilenmeden önceki ve sonraki halini görünce çok şaşıracaksınız. İşte detaylar haberimizde.

İngiltere’de bir “shire” tipi kontluk olan Norfolk, son günlerde bu ahırdan dönme modern mimari örneği yapının muhteşem dönüşümü ile gündeme gelmeye başladı.

Modernize edilmiş şekliyle yaklaşık 1 milyon sterlin paha biçilen bu modern ev, iç mekan – dış cephe çalışmalarıyla son derece etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Mimarlarının eski halinden eser bırakmadığı evin, iç mekan tasarımında da son teknoloji yapı malzemeleri tercih edilmiş. Öyle ki, ıslak hacimlerden tutun , 4 yatak odası da ayrı ayrı konseptlerde geliştirilmiş.

Eski ahır binası nasıl yenilendi?

Projenin mimarı Rob Lond-Caulk adında bir emlak girişimcisi. Şehir merkezinde emlak fiyatlarının karşı koyulamaz yükselişini de bir anlamda protesto eden Rob, eski binayı çok uygun bir fiyata satın alarak mimari dokunuşlarla nasıl cezbedici hale getirmiş aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

İşte İngiltere’deki bu eski ahır binası nasıl yenilenmiş aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz. 

Eski ahır binası yenileme, bina yenileme ve bir anlamda restore etmek hakkında başarılı bir örnek diyebiliriz. Sizin düşünceleriniz neler?

Böyle bir yapıya 1 milyon sterlin verir miydiniz?

 

Devamını oku

Mimari

Çin’de doğayla bütünleşen bir konut projesi tasarımı

Güncelleme:

Tarih:

Sürdürülebilir mimari kavramı hakkında eşine son derece nadir rastlanan bir mimari tasarım örneğini sizlerle paylaştık. Mad Architects imzalı bu Çin’deki proje şaşırtıcı mimari özelliklere sahip.

Topoğrafyasıyla ve bulunduğu atmosfer ile son derece yüksek bir uyum sağlayan proje MAD Architects imzasını taşıyor.

Çin’in Anhui eyaletinin Huangshan  bölgesinde inşa edilen bu modern köy, aynı zamanda eşsiz Taiping Gölü manzarasına hakim tepelerde kurulmuş.

Doğadan ilham alarak doğaya zarar vermeden geliştirilen projenin, inşası da sanıldığı üzere oldukça zor şartlar altında gerçekleşmiş.

surdurulebilir-koy-tasarimi

En yakın yerleşim birimine yaklaşık 40 km mesafede olan bu konut projesi, özgün ve kendi tasarım çizgisini yansıtması bakımından da son derece özel bir konuma sahip.

Projenin amacı insanları doğaya yeniden kavuşturmak

Mimarlığın estetik , sürdürülebilir, sağlam ve fonksiyonel tasarıma sahip olması mimarların en nihai amaçları arasındadır.Ancak tüm bunları yerine getirirken , tasarımların sosyal boyutuyla sürdürülebilir kaygıya sahip olanlarına pek az rastlıyoruz.

Projenin amacının şehir hayatındaki konfor ve modern teknolojiler yardımıyla son derece sürdürülebilir fikirleri buluşturmak olması da oldukça takdir edilesi.

Çin’deki dağ köyü konut projesi

Son olarak sürdürülebilir mimari kavramı ile mimari silüet olgusunun birbiri ile ne derece yakın bir bağ oluşturduğuna da şahit oluyoruz.

Sürdürülebilir mimari için sadece yeşil çatılar anlaşılıyor

Çok büyük bir algı yanılması var.Mimarlık örnekleri incelendiğinde sürdürülebilirlikten kasıt olarak sadece kendi enerjisini üreten yapılar, yeşil çatılar, enerji verimliliği anlaşılmakta. Oysaki sürdürülebilir mimarlık için aşağıdaki bileşenler mutlak surette fark yaratan olgulardır;

  • Yapıların çevreyle ve birbirleriyle olan uyumu bir sürdürülebilirlik örneğidir.
  • Yapılarda yaşayan insanlar diğer bir deyişle yapıyı kullanacak kişiler ve bunların birbirleriyle sorunsuz , gerçek bir komşuluk ilişkisi kurmaları sürdürülebilirliktir.
  • Tüm zamanlara hitap eden, tüm mimari ekollerin fonksiyonu karşılayabilmesi amacıyla kullanıldığı yapılar da sürdürülebilirlik örneğidir.

Tasarımla ilgili sizin fikirleriniz neler?

 

Devamını oku
ReklamReklam