Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Ünlü Mimar Frank Gehry tasarımı 20 muhteşem eser ve incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Frank Gehry kimdir sorusuna mimarın en başarılı 20 mimari eserini inceleyerek yanıt vermeye çalıştık.İşte Dünya’ca ünlü başarılı yapıların mimarı Gehry..

Frank Gehry kimdir? Frank Owen Gehry, Belki halen bilmeyenler için 28 Şubat 1929 Toronto doğumlu Dünya’ca ünlü bir mimar.. Mimaride Dekonstrüktivizm akımının önde gelen temsilcilerinden biridir ve günümüzün halen yaşayan en önemli mimarlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Tasarımlarıyla çarpıcı cepheler, geometrik oyunlar , ışık – gölge yaklaşımları ve ders niteliğindeki strüktür öğelerini yorumlayan mimar, bu haberimizde en ünlü tasarımlarını sizlerle paylaştık.

20.) Walt Disney Konser Salonu, Los Angeles

LA Filarmoni Orkestrası‘nın da yuvası olarak kullanılan bu eğrisel yüzeyli ikonik yapı büyük etkinliklere ev sahipliği yapıyor.Yapının tasarımındaki farklılık ve özgün çizgilerin pek çok tv programında, hatta Simpsonlar’da bile konu edildiğini belirtmekte fayda var.

Frank Gehry bu tasarımında kullanılan malzemelerin günümüzde çevresindeki binalara olan güneşi yansıtıcı etkisi nedeniyle rahatsızlıklara sebebiyet verdiği de söylentiler arasında..

Dış Cephe Danışmanı: Gordon H. Smith Corporation,
Bahçe Tasarımcı: Melinda Taylor Bahçe Tasarımı
Peyzaj Mimarı: Lawrence Reed Moline Ltd
Organ Üreticileri: Rosales Organ Üreticileri, Inc Glatter-Gotz
Aydınlatma Danışmanı: L’Observatoire
Grafik Danışmanı: Bruce Mau Design, Inc, Adams Morioka
Erişilebilirlik Danışmanı: Rolf Jensen & Associates
Tiyatro Danışmanı: Tiyatro Projeleri Danışmanlar, Fisher Dachs Associates
Müşteri: Los Angeles Filarmoni
Yıl: 2003

19.) Neuer Zollhof, Düsseldorf, Almanya

Dusseldorf’un dönüşümünde büyük etki sahibi olan bu yapı, ünlü mimar Gehry için karakteristik tasarım kimliğine sahip bir başka yapı olarak öne çıkıyor.

Ren nehri için de silüete olan etkisi tartışılmaz boyutlarda önemli..

Walt Disney Konser Salonundaki gibi parlak ve yansıtıcı yüzeylerin ahenkli dalga hareketleriyle perçimlendiği bu yapı bir kültür ve kısmi iş merkezi olarak kullanılıyor.

Binanın sanıldığının aksine tüm cepheleri parlak ve yansıtıcı nitelikte değil.

Arka cephesi ise bir hayli mat ve yansıtıcı özellikte değil.Ancak tasarımdaki dalgalı cephe hareketlerinin arka kısımda da planlandığı gözünüzden kaçmamıştır.

18.) Dürbün binası, namı diğer; Chiat/Day Complex

Post modern diye tabir edilen mimari üslup denemesi..1991 Yılına dayanan geçmişi ve fazlasıyla somut yaklaşımı nedeniyle pek çok mimarlık eleştirmeni için geçer not alamasa da bir eşi ve benzeri olmayan bu mimari tasarım Gehry için tasarım örnekleri bakımından incelenmesi gereken bir başka mimarlık eseridir.

17.) Vitra Tasarım Müzesi, Weil am Rhein, Almanya

1980’li yıllardan günümüze kadar uzanan geçmişiyle kurumsal kimliğine yakışan bir firmaya özel tasarım yapması istendi.Kendi üslubu ve yorumuyla yine heykelsi hatları ve geometriyle alay eden form oluşturdu.

8000 Metrekare’lik iç mekanıyla çinko alaşımlı çatı altında bir mekan nasıl toparlanır bunun dersini veren yapı da Gehry imzasını taşıyor

16.) Gehry House, Santa Monica, Kaliforniya

Takvimler 1978 yıllarını işaret ettiğinde Gehry kendisi ve ailesi için yaptığı bu tasarım ile ilk önemli işine de imza atmış oldu.

Aykırı geometrik formları ve fütüristik çizgileriyle harmanlanan bu konseptik tasarım Amerikan Mimarlar Enstitüsü‘nün de ödüllerine layık görülmüştü.Alışılageldik mekanların pek alışılmadık çizgilerle birleştiğinde ortaya çıkan şeyin bu kadar başarılı olacağını sanırız kendisi de tahmin edemeyecekti.

15.) Loyola Hukuk Fakültesi, Los Angeles

Cephe estetiği ve plastiği bakımından yukarıda saydığımız ilk 2 örnekten biraz farklı olarak daha keskin ve geometriye dayanan bir yaklaşım tercih edilmiş.

Renklerin dinamik tutkuyu arzı ile canlanan ve en önemli cephe plastiği olarak düşey sirkülasyon elemanlarından merdiveni kullanan tasarım duruşuyla da davetkar tutum sergiliyor.

14.) Olimpik balık, pavilion, barcelona, ​​ispanya

Geçmişi 90’lı yıllara dayanan çelik kafes sistemi ile taşıyıcı sistemlerin ahenkli dansı konulu bu gösteriye bizleri ücretsiz şekilde davet ediyor.Ünlü Mimar Frank Gehry bu tasarımı oluşturmak için 3 boyutlu havacılık yazılımlarından destek aldığı da söylenir.

Frank Gehry kimdir sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan biri de hiç şüphesiz tasarımlarından yola çıkarak verilecek yanıtlardır.İşte en güzel tasarımlarından buketler aşağıdaki yapısıyla devam edebilirsiniz.

13.) Weisman Sanat Müzesi, Minneapolis, Minnesota

Müzik mimarinin donmuş halidir sözüne verilebilecek en güzel örneklerden biri olarak düşünebileceğiniz bu muhteşem mimari eserler arasında yer alabilecek yapı Weisman Sanat Müzesi, Minnesota Üniversitesi kampüsünde yer almaktadır.

12.) Dans Evi, Prag, Çek Cumhuriyeti

Hollandalı sigorta şirketi Nationale-Nederlanden için Çek Mimar Vlado Miluníc  ile birlikte tasarladığı bu yapıyı da en iyi’ler arasında sıralayabiliriz.

Cam ve beton silindir bir kulenin muhteşem harmonisine şahitlik eden bu tasarım, dans eden çift eskizi üzerinden resmedilerek tasarlanmıştı.

11.) Guggenheim Bilbao, İspanya

10.) DZ Bank Binası, Berlin, Almanya

9.) EMP Müzesi, Seattle, Washington

Ünlü Mimar, tasarımlarında farklı olabilmeyi yeteneklerinin yanında malzeme olarak ta cesaret gerektirici seçenekleri ustaca değerlendirmesiyle de bilinir.Mesela yukarıdaki kompleks için çelik taşıyıcılara aluminyum malzemeyi öyle başarılı detaylar ile entegre etmeyi başarmıştır ki, bu kabuk yapıyla gerçek anlamda bütünleşmiştir.Frank Gehry kimdir diye sorulduğunda bu yapılar kendiliğinden dile gelerek aynı yanıtı verebilir..Mimarın kimlik sahibi tasarımları bu anlamda en başarılı örnekleri teşkil ediyor.

8.) Peter B. Lewis Binası, Cleveland, Ohio

Dünya çapında başarılı tüm Mimarlık örnekleri incelendiğinde mimarlarının cesaret gerektirici malzemeler ve tasarım denemelerinden yola çıktıkları rahatlıkla anlaşılabilir.

Örneğin yukarıdaki tasarımda geleneksel ile modernin son derece yüksek uyum içeren başarılı bir kompozisyonu söz konusudur.

7.) Richard B. Fisher Merkezi, New York

6.) IAC Binası, New York

Frank Gehry mimari anlayışı bu maddeye kadar kendiliğinden anlaşılmakta zaten.Ama bir defa daha dile getirecek olursak mimarın cephe plastiğine çok fazla önem verdiği söylenebilir.

5.) Ontario Sanat Galerisi (yenileme), Toronto, Kanada

Frank Gehry sanat eserleri icracısı gibi büyük bir mimar.İşte kanıtlarından bir başka örnek daha..

4.) Cinémathèque Française, Paris, Fransa

3.) Marta Herford, Almanya

Marta Herford çağdaş sanat müzesi rustik tuğla ve Frank Gehry tasarımlarında her zaman alışılageldik parametrik eğrisel yüzeyli kabuk kavramı bu örnekte de inanılmaz derecede başarılı bir entegrasyon yöntemiyle perçimlenmiş.

2005 Yılında tamamlanan yapının eski bir tekstil fabrikası ile neler yapılabileceğine yönelik beyin fırtınası neticesinde geliştirildiği de söylentiler arasında..

2.) Lou Ruvo Kompleksi, Las Vegas, Nevada

Frank Gehry yapılar hakkında ne düşündüğünü her ropörtajında özgünlük vurgusu yaparak belirtiyor.Mimarın Dünya üzerinde en özgün tasarımlara imza atan eserleri de bunun en önemli kanıtı..

1.) Gehry’nin Avustralya’daki ilk projesi olan University of Technology Sydney Business School’daki UTSBS Dr. Chau Chak Wing Yapısı

Dalgalı tuğla cephesinde açılan doğal havalandırma ve aydınlatma faktörlerine yarayan bu mavi pencereler yapının gökyüzüyle birleştiği kaçış noktası olarak nitelendirilebilir.

Asimetri, heterojen dağılım ve parametrik yüzeyler bu tasarımda da mimarın öne çıkan unsurları olarak göze çarpıyor.

Frank Gehry kimdir sorusuna bu yazımızda sıra dışı tasarımlarıyla dikkat çeken Dünya’nın önde gelen mimarlarından biridir gibi sıradan bir yanıt vermek yerine en ünlü tasarımlarını inceledik ve sizlerle paylaştık.Görünen o ki, Ulusal ve Uluslararası başarılarıyla adını mimarlık sitelerinde ,  mimarlık haberlerinde ve pek çok yerde sıkça duymaya devam edeceğiz.

Tasarımlarındaki yaklaşımlar başlı başına ilham kaynağı niteliğinde..Ünlü mimarın eserleri ve tasarım teknikleri hakkında sizin düşünceleriniz neler?

 

 

 

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Mimari

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İnşaat mühendisi ve mimar arasındaki fark nedir?

Hem inşaat mühendisleri hem de mimarlar, yapıları planlamak ve tasarlamak için çalışıyorlar. Bununla birlikte, bir inşaat mühendisi, yapının güvende olacağından ve her gün ve aşırı koşullara dayanabileceğinden emin olmaya odaklanırken, mimar, yapısal çalışmanın estetiğine odaklanmanın yanı sıra, görünüm, his ve işlevsellik üzerinde yoğunlaşacaktır.

İnşaat mühendisi, mimarın yarattığı tasarımın yapısal bütünlüğünü analiz edecek ve değerlendirecek ve mimarın vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için değişiklikler / modifikasyonlar önererek inşaat tasarımını mümkün kılacak yollar bulmaktadır.

İnşaat mühendisleri ve mimarlar çoğu zaman birbirleriyle çalışır, çünkü çalışmaları bazen üst üste gelir. İki meslek arasında iyi bir çalışma ilişkisi, inşaat işini daha etkili ve başarılı hale getirecektir.

Bir mimar ve mimari tasarımcı arasındaki fark nedir?

Bir mimar, sınavını geçen bir lisanslı profesyoneldir – NCARB (Ulusal Ulusal Kayıt Kurulları Konseyi) tarafından yönetilen çok titiz bir bölüm okumuştur. Bu sınav mimarlara avukatlara sınavının önemli olduğunu anımsatır. Bir mimari tasarımcı lisanslı bir mimar değildir ve bölümün üniversitesini okumamıştır.

Not: bir mimarlık tasarımcısı, tescil sınavını geçmiş ve lisanslı bir mimar olan bir tasarım mimarı ile karıştırılmamalıdır ancak sadece bir projenin tasarım yönüyle ilgilenmeyi seçer ve başka bir mimarı yapıların sonuyla ilgilenir.

Devamını oku

Mimari

Bir Mimar ne yapar?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Bir Mimar ne yapar?

Mimarlar sadece bir binanın tasarımında yer almamaktadır. Lisanslı bir profesyonel olarak, kamu güvenliği ve projelerin denetlenmesinden de sorumludurlar. Binaların inşaatının her aşamasında, ilk konseptten binanın tamamlandığı açılış törenine kadar rolleri önemlidir. Tamamlanmasının ötesinde, binalar genellikle yeni çevreleri ve fikirleri birleştirmek için evrim geçirdikçe bir projeye dâhil olurlar. İşin özellikleri, üç ana role veya aşamaya, tasarım, dokümantasyon ve yapım rollerine ayrılabilir.

Tasarım rolünde, bir müşteri, müşterinin getirmek istediği bir konsept veya fikrin ayrıntılı tasarımlarını üretmek için bir müşteri tarafından işe alınır. Yaratıcı tasarım fikirlerine ihtiyaç duymanın yanı sıra, rolün bu kısmı büyük bir teknik bilgi ve sorumluluk içeriyor. Bina ve güvenlik yönetmeliklerine, yerel planlama yönetmeliklerine ve kısıtlamalarına uyulmasına ihtiyaç vardır. Projeye bağlı olarak, yerel çevrenin veya bir binanın herhangi bir tarihi bölümünün korunmasını çevreleyen yasalar olabilir. Düzenli müşteri toplantıları, gereklilikleri belirlemek ve detaylı tasarım tekliflerini tartışmak için önemlidir. Ayrıca mühendisler, tasarımcılar ve finansörler de dâhil olmak üzere projenin bu aşaması üzerinde çalışacak profesyonellerin ekibi de önemli.

Dokümantasyon aşamasında, tasarımın kâğıt üzerinde tasarlanması, detaylı çizimler üretilmesi ve tasarımın fizibilitesinin test edilmesi için teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Bu aşama, müşterinin ihtiyaçlarına, bütçesine ve düzenlemelerine göre değişikliklerin dahil edilmesi için sürekli revizyon ve yeniden çizmeyi içerebilir. Tasarım belgeleri tamamlandıktan sonra, üretilmesi gereken ikinci bir belge kümesi vardır.

Bunlar, tasarımları yükleniciler ve inşaat uzmanları için talimatlara ve teknik şartnamelere çeviren inşaat belgeleridir. Proje inşaat aşamasına geldiğinde, mimar, saha ziyaretleri ve toplantılarına katılacak, inşaatı denetleyecek ve çeşitli işlere imza atacak, yüklenicilerle pazarlık edecek ve ortaya çıkan sorunları çözecektir.

Devamını oku
ReklamReklam