Sosyal medya'da takip edin!
X

Mimari

Ünlü Mimar Frank Gehry tasarımı 20 muhteşem eser ve incelemesi

Güncelleme:

Tarih:

Frank Gehry kimdir sorusuna mimarın en başarılı 20 mimari eserini inceleyerek yanıt vermeye çalıştık.İşte Dünya’ca ünlü başarılı yapıların mimarı Gehry..

Frank Gehry kimdir? Frank Owen Gehry, Belki halen bilmeyenler için 28 Şubat 1929 Toronto doğumlu Dünya’ca ünlü bir mimar.. Mimaride Dekonstrüktivizm akımının önde gelen temsilcilerinden biridir ve günümüzün halen yaşayan en önemli mimarlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Tasarımlarıyla çarpıcı cepheler, geometrik oyunlar , ışık – gölge yaklaşımları ve ders niteliğindeki strüktür öğelerini yorumlayan mimar, bu haberimizde en ünlü tasarımlarını sizlerle paylaştık.

20.) Walt Disney Konser Salonu, Los Angeles

LA Filarmoni Orkestrası‘nın da yuvası olarak kullanılan bu eğrisel yüzeyli ikonik yapı büyük etkinliklere ev sahipliği yapıyor.Yapının tasarımındaki farklılık ve özgün çizgilerin pek çok tv programında, hatta Simpsonlar’da bile konu edildiğini belirtmekte fayda var.

Frank Gehry bu tasarımında kullanılan malzemelerin günümüzde çevresindeki binalara olan güneşi yansıtıcı etkisi nedeniyle rahatsızlıklara sebebiyet verdiği de söylentiler arasında..

Dış Cephe Danışmanı: Gordon H. Smith Corporation,
Bahçe Tasarımcı: Melinda Taylor Bahçe Tasarımı
Peyzaj Mimarı: Lawrence Reed Moline Ltd
Organ Üreticileri: Rosales Organ Üreticileri, Inc Glatter-Gotz
Aydınlatma Danışmanı: L’Observatoire
Grafik Danışmanı: Bruce Mau Design, Inc, Adams Morioka
Erişilebilirlik Danışmanı: Rolf Jensen & Associates
Tiyatro Danışmanı: Tiyatro Projeleri Danışmanlar, Fisher Dachs Associates
Müşteri: Los Angeles Filarmoni
Yıl: 2003

19.) Neuer Zollhof, Düsseldorf, Almanya

Dusseldorf’un dönüşümünde büyük etki sahibi olan bu yapı, ünlü mimar Gehry için karakteristik tasarım kimliğine sahip bir başka yapı olarak öne çıkıyor.

Ren nehri için de silüete olan etkisi tartışılmaz boyutlarda önemli..

Walt Disney Konser Salonundaki gibi parlak ve yansıtıcı yüzeylerin ahenkli dalga hareketleriyle perçimlendiği bu yapı bir kültür ve kısmi iş merkezi olarak kullanılıyor.

Binanın sanıldığının aksine tüm cepheleri parlak ve yansıtıcı nitelikte değil.

Arka cephesi ise bir hayli mat ve yansıtıcı özellikte değil.Ancak tasarımdaki dalgalı cephe hareketlerinin arka kısımda da planlandığı gözünüzden kaçmamıştır.

18.) Dürbün binası, namı diğer; Chiat/Day Complex

Post modern diye tabir edilen mimari üslup denemesi..1991 Yılına dayanan geçmişi ve fazlasıyla somut yaklaşımı nedeniyle pek çok mimarlık eleştirmeni için geçer not alamasa da bir eşi ve benzeri olmayan bu mimari tasarım Gehry için tasarım örnekleri bakımından incelenmesi gereken bir başka mimarlık eseridir.

17.) Vitra Tasarım Müzesi, Weil am Rhein, Almanya

1980’li yıllardan günümüze kadar uzanan geçmişiyle kurumsal kimliğine yakışan bir firmaya özel tasarım yapması istendi.Kendi üslubu ve yorumuyla yine heykelsi hatları ve geometriyle alay eden form oluşturdu.

8000 Metrekare’lik iç mekanıyla çinko alaşımlı çatı altında bir mekan nasıl toparlanır bunun dersini veren yapı da Gehry imzasını taşıyor

16.) Gehry House, Santa Monica, Kaliforniya

Takvimler 1978 yıllarını işaret ettiğinde Gehry kendisi ve ailesi için yaptığı bu tasarım ile ilk önemli işine de imza atmış oldu.

Aykırı geometrik formları ve fütüristik çizgileriyle harmanlanan bu konseptik tasarım Amerikan Mimarlar Enstitüsü‘nün de ödüllerine layık görülmüştü.Alışılageldik mekanların pek alışılmadık çizgilerle birleştiğinde ortaya çıkan şeyin bu kadar başarılı olacağını sanırız kendisi de tahmin edemeyecekti.

15.) Loyola Hukuk Fakültesi, Los Angeles

Cephe estetiği ve plastiği bakımından yukarıda saydığımız ilk 2 örnekten biraz farklı olarak daha keskin ve geometriye dayanan bir yaklaşım tercih edilmiş.

Renklerin dinamik tutkuyu arzı ile canlanan ve en önemli cephe plastiği olarak düşey sirkülasyon elemanlarından merdiveni kullanan tasarım duruşuyla da davetkar tutum sergiliyor.

14.) Olimpik balık, pavilion, barcelona, ​​ispanya

Geçmişi 90’lı yıllara dayanan çelik kafes sistemi ile taşıyıcı sistemlerin ahenkli dansı konulu bu gösteriye bizleri ücretsiz şekilde davet ediyor.Ünlü Mimar Frank Gehry bu tasarımı oluşturmak için 3 boyutlu havacılık yazılımlarından destek aldığı da söylenir.

Frank Gehry kimdir sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan biri de hiç şüphesiz tasarımlarından yola çıkarak verilecek yanıtlardır.İşte en güzel tasarımlarından buketler aşağıdaki yapısıyla devam edebilirsiniz.

13.) Weisman Sanat Müzesi, Minneapolis, Minnesota

Müzik mimarinin donmuş halidir sözüne verilebilecek en güzel örneklerden biri olarak düşünebileceğiniz bu muhteşem mimari eserler arasında yer alabilecek yapı Weisman Sanat Müzesi, Minnesota Üniversitesi kampüsünde yer almaktadır.

12.) Dans Evi, Prag, Çek Cumhuriyeti

Hollandalı sigorta şirketi Nationale-Nederlanden için Çek Mimar Vlado Miluníc  ile birlikte tasarladığı bu yapıyı da en iyi’ler arasında sıralayabiliriz.

Cam ve beton silindir bir kulenin muhteşem harmonisine şahitlik eden bu tasarım, dans eden çift eskizi üzerinden resmedilerek tasarlanmıştı.

11.) Guggenheim Bilbao, İspanya

10.) DZ Bank Binası, Berlin, Almanya

9.) EMP Müzesi, Seattle, Washington

Ünlü Mimar, tasarımlarında farklı olabilmeyi yeteneklerinin yanında malzeme olarak ta cesaret gerektirici seçenekleri ustaca değerlendirmesiyle de bilinir.Mesela yukarıdaki kompleks için çelik taşıyıcılara aluminyum malzemeyi öyle başarılı detaylar ile entegre etmeyi başarmıştır ki, bu kabuk yapıyla gerçek anlamda bütünleşmiştir.Frank Gehry kimdir diye sorulduğunda bu yapılar kendiliğinden dile gelerek aynı yanıtı verebilir..Mimarın kimlik sahibi tasarımları bu anlamda en başarılı örnekleri teşkil ediyor.

8.) Peter B. Lewis Binası, Cleveland, Ohio

Dünya çapında başarılı tüm Mimarlık örnekleri incelendiğinde mimarlarının cesaret gerektirici malzemeler ve tasarım denemelerinden yola çıktıkları rahatlıkla anlaşılabilir.

Örneğin yukarıdaki tasarımda geleneksel ile modernin son derece yüksek uyum içeren başarılı bir kompozisyonu söz konusudur.

7.) Richard B. Fisher Merkezi, New York

6.) IAC Binası, New York

Frank Gehry mimari anlayışı bu maddeye kadar kendiliğinden anlaşılmakta zaten.Ama bir defa daha dile getirecek olursak mimarın cephe plastiğine çok fazla önem verdiği söylenebilir.

5.) Ontario Sanat Galerisi (yenileme), Toronto, Kanada

Frank Gehry sanat eserleri icracısı gibi büyük bir mimar.İşte kanıtlarından bir başka örnek daha..

4.) Cinémathèque Française, Paris, Fransa

3.) Marta Herford, Almanya

Marta Herford çağdaş sanat müzesi rustik tuğla ve Frank Gehry tasarımlarında her zaman alışılageldik parametrik eğrisel yüzeyli kabuk kavramı bu örnekte de inanılmaz derecede başarılı bir entegrasyon yöntemiyle perçimlenmiş.

2005 Yılında tamamlanan yapının eski bir tekstil fabrikası ile neler yapılabileceğine yönelik beyin fırtınası neticesinde geliştirildiği de söylentiler arasında..

2.) Lou Ruvo Kompleksi, Las Vegas, Nevada

Frank Gehry yapılar hakkında ne düşündüğünü her ropörtajında özgünlük vurgusu yaparak belirtiyor.Mimarın Dünya üzerinde en özgün tasarımlara imza atan eserleri de bunun en önemli kanıtı..

1.) Gehry’nin Avustralya’daki ilk projesi olan University of Technology Sydney Business School’daki UTSBS Dr. Chau Chak Wing Yapısı

Dalgalı tuğla cephesinde açılan doğal havalandırma ve aydınlatma faktörlerine yarayan bu mavi pencereler yapının gökyüzüyle birleştiği kaçış noktası olarak nitelendirilebilir.

Asimetri, heterojen dağılım ve parametrik yüzeyler bu tasarımda da mimarın öne çıkan unsurları olarak göze çarpıyor.

Frank Gehry kimdir sorusuna bu yazımızda sıra dışı tasarımlarıyla dikkat çeken Dünya’nın önde gelen mimarlarından biridir gibi sıradan bir yanıt vermek yerine en ünlü tasarımlarını inceledik ve sizlerle paylaştık.Görünen o ki, Ulusal ve Uluslararası başarılarıyla adını mimarlık sitelerinde ,  mimarlık haberlerinde ve pek çok yerde sıkça duymaya devam edeceğiz.

Tasarımlarındaki yaklaşımlar başlı başına ilham kaynağı niteliğinde..Ünlü mimarın eserleri ve tasarım teknikleri hakkında sizin düşünceleriniz neler?

 

 

 

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari

Malatya’daki Beşgen Planlı Cami Tasarımını gördünüz mü?

Güncelleme:

Tarih:

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Balaban Mahallesi’nde bulunan ve 1960 yılında yaptırılan Abdurrahman Erzincani cami, ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor. Beşgen mimarisi ve eğik duvarları ile bu cami görenleri şaşırtıyor.

Projesini Yüksek Mimar-Mühendis Şerif Ali Akkurt’un yaptığı, 15. yüzyılda yaşamış, hayatının son yıllarını Darende’de geçirmiş ünlü mutasavvıf Şeyh Hamidi Veli’nin  kayınpederi alim Abdurrahman Erzincani‘nin adını taşıyan cami, beşgen mimarisi ve eğik duvarlarıyla farklı mimari özellikler yansıtıyor.

Duvarları yüzde 20 dışa eğimli olarak inşa edilen, beşgen mimarili, 6 köşeli cami, yan duvarlarında az sayıda pencere bulunmasına rağmen çatısından aldığı ışıkla aydınlanıyor. Malatyalı mutasavvıf Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş Efendi‘nin öncülüğünde 1960 yılında inşa edilen cami, döneminin beşgen prizma temelli ilk camisi olarak dikkati çekiyor.

Cami imamı Vedat Burç, mimarihaber’e yaptığı açıklamada, caminin Türkiye’de yapılmış farklı mimariye sahip eserler arasında yer aldığını söyledi.Türk-İslam motiflerini taşıyan, aynı zamanda modern mimariye sahip eserin alışılagelmişin dışında, ferah ve kullanışlı bir yapı olduğunu dile getiren Burç, şöyle devam etti:

“Caminin beşgen yapısı İslam’ın 5 şartını, 6 köşesi de imanın altı şartını simgeliyor. Beşgen mimari döneminin yapıları arasında ilktir. Minarede de aynı şekilde İslam’ın beş şartı dikkate alınmıştır. Selçuklu eserlerine benzer, kubbe kullanılmamış, farklı bir çatı ile kapatılmıştır. Işık içeriye tavandan yansıyarak giriyor Mekan bir bütündür ve içinde kolon yoktur. Duvarlar yukarıya doğru açılarak geniş bir iç hacim sağlanmıştır.”

Beşgen Planlı Cami’nin her detayı tasarım harikası

Burç, caminin ana mekanında da kolon bulunmadığını belirterek, “Burası çok özel bir mekan, dolayısıyla her detayında tasarım harikası olacak şekilde düzenlemeler yapılmış. Caminin yapımında büyük katkıları bulunan Hulusi Efendi’den sonra kurduğu vakıf da hala imar ve ihyasını yürütmekte. Görenlerin şaşırdığı ve sıra dışı kabul ettiği bu yarım asırlık cami, bazı teknik üniversitelerde ders konusu olarak işlenmektedir.” diye konuştu.İlginç mimarisi ve minaresi ile mahallenin tanıtımına katkı sağlayan cami, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

İlginç cami tasarımı haberimizde, Malatya’da yapılan Türk Mimar Şerif Ali Akkurt tasarımı projenin detaylarını sizlerle paylaştık. Caminin tasarımıyla ilgili düşünceleriniz neler? Beşgen plan çözümü islamın beş şartını simgeliyor..Bu gerçekten çok anlamlı bir olgu olmuş.

Devamını oku

Mimari

10 Saniye bakınca sizi tatile götüren bir mimari tasarım

Güncelleme:

Tarih:

Mimari tasarım fikri bakımından sıra dışı bir konaklama yapısı projesini sizlerle bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz.Tasarımla ilgili detaylar haberimizde.

Oldukça soft tonlar ve düz çizgilerin hakim olduğu fonksiyonel bir tasarım örneği olarak dikkat çeken bu proje, bir tatil yada konaklama mekanı olarak kurgulanmış.

Seaside Villa olarak adlandırılan bu yapının Shinichi Ogawa & Associates tarafından inşa edildiğini belirtmekte fayda var. Odaları yükselerek manzaraya hakim olma fikri yerine yatayda birleştirmek mimari tasarım fikri üzerine bina edilmiş.

Her oda 4 metre yüksekliğinde, 6 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda tasarlanmış.Bu arada odaların aşağıdaki fotoğraflardan da rahatlıkla anlaşılacağı üzere 5 metre gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir özellikte olduğunu da yeri gelmişken paylaşalım.

Mimari tasarım fikri sizce nasıl? Hem silüeti koruması, hem de tasarımın göze hitap etmesi bakımından başarılı buldunuz mu?

 

Devamını oku