Sosyal medya'da takip edin!
X

Haber

2018 Yılının en çok paylaşılan ve okunan mimarlık haberleri

Güncelleme:

Tarih:

Yeni yıl ha geldi ha gelecek derken 2018 yılının 3 aylık ilk çeyreğini de geride bırakmamıza sadece günler kaldı.Peki bu süreçte sektörel anlamda neler yaşandı? En yeni trendler nelerdi? Bu haberimizde sizlerle paylaştık.

Mimari haber ve tasarım incelemeleri ile 2018 yılı için sektörel anlamda dolu dolu bir 3 aylık zamanı geride bıraktık.

Türkiye’nin mimarlık ve tasarım alanında sektörel haber – içerik sitesi olarak mimarihaber.net adıyla yayın yapan, bu yıl da her zamanki gibi dikkat çekici , kaliteli içeriklerimizle dikkat çeken bir site ve gün geçtikçe büyüyen bir aileye dönüşüyoruz.

Takvimler 2018 yılının ilk günlerini gösterdiğinden bu güne kadar çeyrek yıl geçmiş..Bu süre zarfında yaşananları derlemek her sene sonunda ‘bu yıl neler yaşandı?’ sorusuna yanıt verdiğimiz yazılarda da kolaylık sağlayacağı için bu içeriği hazırlama gereği duyduk.

İşte bu yılın ilk çeyreğinde dikkat çeken mimarlık ve tasarım haberlerinden öne çıkanlar;

Tamamlandığında Avrupa’nın en büyük sosyal konut projesi olacak

18 katlı ve 64 metre yüksekliğindeki bu ahşap gökdelen projesi 189 aile için tamamlandığında Avrupa’nın en büyük sosyal konut projesi olacak. Gelişen yapı teknolojileri ile yapı malzemelerinin dayanımı ve sürdürülebilirliği eş zamanlı olarak artsa da bazı ifadedelere alışmak ilk etapta hemen kolay olmayabiliyor. Almanya’da Störmer Murphy ve ortakları tarafından tasarlanan bahsini ettiğimiz bu gökdelen projesi…

Yönetmelikler ve mimarlık adına sektörel konuların fazlaca konuşulduğu bir 3 aylık dilim olduğuna kanıt olarak Türkiye’nin en kozmopolit şehirlerinin başında gelen İstanbul İmar Yönetmeliği (ki halen bakanlık onayına da sunulmadı) değişikliği gündemde fazlaca yer tuttu.Hatta sektörümüz adına sevindirici bir durum olarak ulusal televizyon kanallarında da bu konu fazlaca işlendi..Mimari haber ve tasarım incelemeleri için yönetmeliklerin de bir hayli önem kazandığını hatırlatan aşağıdaki gelişme de oldukça dikkat çekiciydi.

 

Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği Bakanlığın onayına sunuldu

İstanbul Büyükşehir Belediye meclisi yeni imar yönetmeliğinin verdiği yetkiye dayanarak hazırladığı İBB İmar yönetmeliğini bakanlığa sundu. Yeni Planlı Alanlar Tip imar yönetmeliği’ndeki değiştirilemeyen maddeler dışında yer alan kısımlar için her il belediyesi veya büyükşehir belediyeleri kendi yönetmeliklerini hazırlayabilecekti. Durum böyle olunca geçtiğimiz günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar yönetmeliği taslağı paylaşmıştı.İstanbul İmar Yönetmeliği ve diğer illerin…

Hazır sektörel gündem bu kadar gelmişken, biz de bu alanda daha derinlemesine konulara yoğunlaşalım dedik ve teknik çizim kaidelerinden tutun, yönetmeliklere göre proje çizimi konularında içerikler hazırladık.İşte onlardan biri de aşağıdaki örnekte incelenebilir.Mimari haber ve tasarım incelemeleri için baz alınacak kriterlerden biri de bu 9 şey olabilir.

Mimari projelerde sığınak tasarımı hakkında bilinmesi gereken 9 şey

Mimari projelerdeki sığınak tasarımına dair en fazla merak edilen 9 hususu sorulaştırarak yanıtladık.Yönetmelik ve tasarıma dair yorumlar haberimizde. Mimari projeler ve tasarımına dair teknik detayları içeren pek çok takipçimizden inanılmaz derecede yüksek geri dönüşler alan yazılar serimize bu defa sığınaklarla devam ediyoruz. Sığınak tasarımında dikkat edilmesi gerekenler , sığınakların özellikleri ve mimari projelerde sığınak hesabı…

Bildiğiniz üzere Dünya ülkemizden ibaret değil 🙂 ve sektörel gelişmeleri takip ederek sizlerle paylaştığımız dünya kategorisinde de bu süre zarfında sıcak şeyler yaşandı.İşte onlardan biri aşağıda görülebilir.

Birleşik Arap Emirlikleri 354 milyon dolarlık bir şehir kuruyor

Birleşik Arap Emirlikleri 354 milyon dolarlık bir şehir kurmaya hazırlanıyor. Söz konusu şehirde sürücüsüz araçlar, seralar ve güneş enerjili villalar bulunacak. Hürriyet gazetesinin haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri sürdürülebilir ve yeşil fikirlerle dolu yep yeni bir şehir inşa ediyor. Diamond Developers, tüketmekten çok daha fazla enerji üretmek üzere Dubai’nin 18 kilometre dışında bir şehir inşa…

Şubat ayının öne çıkan başlıklarını görmek ve ilginç mimari haberler için sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

Sayfalar: 1 2 3

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. ALİ

    25/03/2018 paylaşım zamanı 23:42

    2018 Yılının en çok paylaşılan ve okunan mimarlık haberlerini okuduğumda aklıma , utku abi gelir, kim olduğunu anlatmak uzun sürer , nedenini anlatayım. mimarlık okuyor ve koltukta masa başında oturmuş çizim yaparken bir yandan mimarlık hakkında haberlere bakıyor bir yandan çizim yapıyor bir yandan yemek yiyor bir yandan benimle sohbet ediyor, sayamadığım bir çok etikten sonra bana dönüp bu günde en çok okuduğum haber mimarlık haberi diyor 🙂 Ayna olsaydı keşke karşında da neler yaptığını görsen diye aramızda böyle bir mani , yazı için teşekkür ederim ama daha güncel tedaylar ve okunan ekstra mimarlık haberleri var. Ben konu başlığı çekti geldim.

Bir Cevap Yazın

Dünya

Ayasofya İbadete Açılacak Mı? Anayasa Mahkemesinden Karar

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Ayasofya Hakkında Kısa Bilgi

Mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtlar arasında gösterilen Ayasofya Müzesi’nin tarihine, mimari anlamda iç ve dış mekanlarına ait bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik. Bu yazımızda Ayasofya hakkında kısa bilgi vereceğiz. Ayasofya Doğu Roma imp. İstanbul da yapmış olduğu en büyük eserlerden birisidir. İlk yapıldığında kilise olarak yapılmıştır. Bu yapılan kilise ise bilgelik anlamında adlandırılmıştır. Doğu Roma da en büyük kilise olarak yapılmıştır.

3 kez bulunduğu yerde tekrar tekrar inşa edilmiştir. 3 kez yapılan şuan günümüzdeki halidir. Aslında şöyle demek daha doğru olur. O zamanda yine kilise halinde yapılmıştır. Sonradan camii ye çevrilmiştir. Ayasofya’nın açılış günü İmparator Justinianos’un, mabedin içine girip, “Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun” dedikten sonra, Kudüs’teki Hz. Süleyman Mabedi’ni kastederek “Ey Süleyman seni geçtim” diye bağırdığı geçer. Antik şehirlerden bir çok şey getirilmiştir. Ayasofyadaki sütun ve mermerler özellikle antik yerlerden gelmiştir.

İmparator Justinianos Ayasofya’nın daha görkemli ve gösterişli olması için, maiyetindeki tüm eyaletlere haber göndererek, en güzel mimari parçaların Ayasofya’da kullanılması için toplatılmasını emretmiştir.

Suriyedeki antik kalıntılardan getirilen ürünler vardır. Marmara Adası’ndan, yeşil somakiler Eğriboz Adası’ndan, pembe mermerler Afyon’dan ve sarı mermerler Kuzey Afrika’dan getirilerek Ayasofya’da kullanılmıştır. Ayrıca, yapıda Efes Artemis Tapınağı’ndan getirilen sütunlar neflerde, Mısır’dan getirilen 8 adet porfir sütununun ise yarım kubbeler altında kullanıldığı bilinmektedir. Yapıda 40 tanesi alt galeride, 64 tanesi ise üst galeride olmak üzere toplam 104 adet sütun bulunmaktadır.

Önemlisi mozaik süslemeler el işçiliği çok önemlidir.

İstanbul’un fethinden sonra camii olmuştur. Bundan sonra hatlar yazılmaya başlanmıştır. Ayasofya’da, Sultan Abdülmecid Dönemi’nde Hattat Kadıasker Mustafa İzzet Efendi tarafından yazılan 7.5 m. çapındaki 8 adet hat levhası ana mekânın duvarlarına yerleştirilmiştir. “Allah, Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin” yazılı bu levhalar İslam âleminin en büyük hat levhaları olarak bilinmektedir.

Anayasa Mahkemesi, bir dernek tarafından Ayasofya Müzesi’nin namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yaptığı başvuruyu, “incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik” nedeniyle kabul edilemez buldu.

Ayasofya İstanbul’un fethinin sembolüydü. Fetih sonrası cami yapıldı. 1934’te Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürüldü. Tekrar cami yapılması bugüne kadar hep gündemde kaldı. Ayasofya’nın ibadete açılması için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapıldı. Başvuru sahibi Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği. Dernek 2015 yılında AYM bireysel başvuruda bulundu.

DANIŞTAY REDDETTİ

Bunun üzerine dernek 2005 yılında Bakanlar Kurulu’nun Ayasofya’nın müze yapılmasına dair kararının iptali için Danıştay’da dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, derneğinin iptal talebini reddetti. Dernek bu karara karşı karar düzeltme başvurusunda bulundu. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da başvurunun reddine kararlaştırdı.

AYM’YE BİREYSEL BAŞVURU

Bu gelişme üzerine dernek 2015 yılında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde Ayasofya’nın ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesinin din ve vicdan hürriyetini ihlal ettiği belirtildi.

Kaynak: mynet
Kaynak: cnnturk
Devamını oku

Haber

İmar Affının Süresi Uzayacak Mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

İmar Affı için herkes tarafından uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu. İmar Affının Süresi Uzayacak Mı Bu sorunun cevabı için yetkili makam olarak Bakanlar Kurulu belirlenmiş durumda. Bakanlar kurulunun böyle bir maddeyi eklemiş olması İmar Affının Süresi Uzayacak Mı sorusunun cevabı olarak net bir şey söylemek doğru olmasa da ihtimaller yok değil. Belgelerini hazırlayamamış kişilerin acele etmeleri gerekmektedir. Bu süreçte başvuru imkanı bulamayanlar için sorunun cevabı daha da önem kazanmaktadır. Eğer kendiniz için bir çalışma yapmadıysanız bir çok ofis ile temasa geçebilir ve bu süreçte sorunun cevabını beklemeden işlem yapabilirsiniz.

Eğer İmar Affının Süresi Uzatılır İse ?

Eğer İmar Affının Süresi Uzayacak Mı sorusunun cevabı uzatılacak olarak çıkar ise. Bir çok kişinin daha rahat başvuru yapabilmesi olağan hale gelmiş olacak. Bununla birlikte ekonomik dar boğazdan geçtiğimiz şu günlerde para ödemenin çok ta kolay olmadığı bilinmektedir. Sürenin uzatılması ile para ödeyecek kişilerin daha rahat hareket etmeleri sağlanacaktır. Birçok sektörde durağanlığın yaşanması bu giderin karşılanmasında problemler oluşturmaktadır. Bu problemler göz önünde bulundurulduğunda uzama ihtimali oldukça yakın durmaktadır. Ancak temkinli davranmakta da fayda var.Bakanlar Kurulunun bitiş süresi olan 31 Ekim 2018 öncesi bir açıklama yapacağını düşünmekteyiz. Açıklamanın gecikmesi de İmar Affının Süresi Uzayacak Mı sorusunun önemini gitgide arttırmaktadır. Ancak Esaslar hakkında bir değişiklik yapılıp yapılamayacağı konusunda yorum yapmak çok zordur.

Eğer İmar Affının Sadece Ödeme Süresi Uzatılır İse?

İmar Affının yalnızca ödeme süresinin uzatılması için ilgili maddede Yapı Kayıt Belgesi müracaatı Madde 4 te görüldüğü üzere”Başvuru ve ödeme süresini bir yıla kadarm uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.” göz önüne alınmalıdır. Buradan ikisinin birlikte uzatılması anlaşılabilir. Bunun aksinin oluşması yeni tartışmalara yol açabilir. Bu tartışmalara meydan bırakılması çok iyi olmayacaktır.

Eğer İmar Affının Süresi Uzatılmaz İse?

Eğer İmar Affının Süresi Uzayacak Mı? sorusunun cevabı uzatılmayacak olarak çıkar ise. Acele eden kişiler bu aftan yararlanmış olacaktır. Uzatılmasını beklemek risk olarak gözüktüğü için uzatılmamasını düşünen kişiler başvuruda bulunarak bu haktan yararlanmış olacak ve para yatırma sürecinde belirlenen miktarı yatırarak işlemlerine devam edecektir. Daha sonrasında vwerilen kararları takip etmeleri gerekmektedir.

Devamını oku
ReklamReklam