Sosyal medya'da takip edin!
X

Haber

2018 Yılının en çok paylaşılan ve okunan mimarlık haberleri

Güncelleme:

Tarih:

Yeni yıl ha geldi ha gelecek derken 2018 yılının 3 aylık ilk çeyreğini de geride bırakmamıza sadece günler kaldı.Peki bu süreçte sektörel anlamda neler yaşandı? En yeni trendler nelerdi? Bu haberimizde sizlerle paylaştık.

Mimari haber ve tasarım incelemeleri ile 2018 yılı için sektörel anlamda dolu dolu bir 3 aylık zamanı geride bıraktık.

Türkiye’nin mimarlık ve tasarım alanında sektörel haber – içerik sitesi olarak mimarihaber.net adıyla yayın yapan, bu yıl da her zamanki gibi dikkat çekici , kaliteli içeriklerimizle dikkat çeken bir site ve gün geçtikçe büyüyen bir aileye dönüşüyoruz.

Takvimler 2018 yılının ilk günlerini gösterdiğinden bu güne kadar çeyrek yıl geçmiş..Bu süre zarfında yaşananları derlemek her sene sonunda ‘bu yıl neler yaşandı?’ sorusuna yanıt verdiğimiz yazılarda da kolaylık sağlayacağı için bu içeriği hazırlama gereği duyduk.

İşte bu yılın ilk çeyreğinde dikkat çeken mimarlık ve tasarım haberlerinden öne çıkanlar;

Tamamlandığında Avrupa’nın en büyük sosyal konut projesi olacak

18 katlı ve 64 metre yüksekliğindeki bu ahşap gökdelen projesi 189 aile için tamamlandığında Avrupa’nın en büyük sosyal konut projesi olacak. Gelişen yapı teknolojileri ile yapı malzemelerinin dayanımı ve sürdürülebilirliği eş zamanlı olarak artsa da bazı ifadedelere alışmak ilk etapta hemen kolay olmayabiliyor. Almanya’da Störmer Murphy ve ortakları tarafından tasarlanan bahsini ettiğimiz bu gökdelen projesi…

Yönetmelikler ve mimarlık adına sektörel konuların fazlaca konuşulduğu bir 3 aylık dilim olduğuna kanıt olarak Türkiye’nin en kozmopolit şehirlerinin başında gelen İstanbul İmar Yönetmeliği (ki halen bakanlık onayına da sunulmadı) değişikliği gündemde fazlaca yer tuttu.Hatta sektörümüz adına sevindirici bir durum olarak ulusal televizyon kanallarında da bu konu fazlaca işlendi..Mimari haber ve tasarım incelemeleri için yönetmeliklerin de bir hayli önem kazandığını hatırlatan aşağıdaki gelişme de oldukça dikkat çekiciydi.

 

Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği Bakanlığın onayına sunuldu

İstanbul Büyükşehir Belediye meclisi yeni imar yönetmeliğinin verdiği yetkiye dayanarak hazırladığı İBB İmar yönetmeliğini bakanlığa sundu. Yeni Planlı Alanlar Tip imar yönetmeliği’ndeki değiştirilemeyen maddeler dışında yer alan kısımlar için her il belediyesi veya büyükşehir belediyeleri kendi yönetmeliklerini hazırlayabilecekti. Durum böyle olunca geçtiğimiz günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar yönetmeliği taslağı paylaşmıştı.İstanbul İmar Yönetmeliği ve diğer illerin…

Hazır sektörel gündem bu kadar gelmişken, biz de bu alanda daha derinlemesine konulara yoğunlaşalım dedik ve teknik çizim kaidelerinden tutun, yönetmeliklere göre proje çizimi konularında içerikler hazırladık.İşte onlardan biri de aşağıdaki örnekte incelenebilir.Mimari haber ve tasarım incelemeleri için baz alınacak kriterlerden biri de bu 9 şey olabilir.

Mimari projelerde sığınak tasarımı hakkında bilinmesi gereken 9 şey

Mimari projelerdeki sığınak tasarımına dair en fazla merak edilen 9 hususu sorulaştırarak yanıtladık.Yönetmelik ve tasarıma dair yorumlar haberimizde. Mimari projeler ve tasarımına dair teknik detayları içeren pek çok takipçimizden inanılmaz derecede yüksek geri dönüşler alan yazılar serimize bu defa sığınaklarla devam ediyoruz. Sığınak tasarımında dikkat edilmesi gerekenler , sığınakların özellikleri ve mimari projelerde sığınak hesabı…

Bildiğiniz üzere Dünya ülkemizden ibaret değil 🙂 ve sektörel gelişmeleri takip ederek sizlerle paylaştığımız dünya kategorisinde de bu süre zarfında sıcak şeyler yaşandı.İşte onlardan biri aşağıda görülebilir.

Birleşik Arap Emirlikleri 354 milyon dolarlık bir şehir kuruyor

Birleşik Arap Emirlikleri 354 milyon dolarlık bir şehir kurmaya hazırlanıyor. Söz konusu şehirde sürücüsüz araçlar, seralar ve güneş enerjili villalar bulunacak. Hürriyet gazetesinin haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri sürdürülebilir ve yeşil fikirlerle dolu yep yeni bir şehir inşa ediyor. Diamond Developers, tüketmekten çok daha fazla enerji üretmek üzere Dubai’nin 18 kilometre dışında bir şehir inşa…

Şubat ayının öne çıkan başlıklarını görmek ve ilginç mimari haberler için sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

Sayfalar: 1 2 3

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. ALİ

    25/03/2018 paylaşım zamanı 23:42

    2018 Yılının en çok paylaşılan ve okunan mimarlık haberlerini okuduğumda aklıma , utku abi gelir, kim olduğunu anlatmak uzun sürer , nedenini anlatayım. mimarlık okuyor ve koltukta masa başında oturmuş çizim yaparken bir yandan mimarlık hakkında haberlere bakıyor bir yandan çizim yapıyor bir yandan yemek yiyor bir yandan benimle sohbet ediyor, sayamadığım bir çok etikten sonra bana dönüp bu günde en çok okuduğum haber mimarlık haberi diyor 🙂 Ayna olsaydı keşke karşında da neler yaptığını görsen diye aramızda böyle bir mani , yazı için teşekkür ederim ama daha güncel tedaylar ve okunan ekstra mimarlık haberleri var. Ben konu başlığı çekti geldim.

Bir Cevap Yazın

Türkiye

Yeni yapı denetim kanunu ile firma sayısı 2000’i aştı

Güncelleme:

Tarih:

Yapı denetim havuz sistemi olarak tanımlanabilecek denetim sistemi, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanacak. Sistem kabaca her inşaat için yapı denetim firmasını kendi atayacağı şekilde işliyor diyebiliriz.

İlk olarak 2001 yılında yürürlüğe giren Yapı Denetim Kanunu ile, sektörün ciddi anlamda ilerleme katettiğini söylemek mümkün ancak işlemeyen kısımları ve adeta ”sistem hatası” içeren bölümlerine ilişkin yapı denetim sistemi değişecek haberinde de paylaştığımız üzere yeni sistemin de bazı problemleri şimdiden gündeme getirdiğini söylemek mümkün.

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Başkanı Tekin Saraçoğlu konuya ilişkin Yapı denetim havuz sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yapı denetim artık bağımsız olacak ancak..

Tekin Saraçoğlu, “Mevcut uygulamada müteahhit gidip kendine bir yapı denetim şirketi buluyor. Onunla anlaşıyor, gelin beni denetleyin paranızı ben vereceğim diyor. Böyle durumlarda genelde belirlenen liste fiyatının yarısı verilir, bu yıllarca sektörde önemli sakıncalara neden oldu. Sistem yüzde 100 başarılı olmadı. Çünkü sonuçta insan iş verenini ne kadar denetleyebilir ki? İşi ve parayı ondan alıyorsun. Yapı denetim şirketi sorumlu olduğu binaya müdahale ettiği zamanda adamlar bir daha iş vermiyor. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çabasıyla çıkan yasayla bu sorun ortadan kaldırıldı. Yılbaşında uygulamaya girecek yasayla artık denetim bağımsız olacak” dedi.

Yeni yasa ile birlikte firma sayısı 2000’leri aştı

Saraçoğlu, “Böylelikle her ilde yeni çıkacak ruhsatlar elektronik ortamda bakanlık ya da il müdürlükleri vasıtasıyla sırayla seçip yapı denetimlere gönderecekler. Yapı denetim şirketlerinin tamamının 13 ay içinde eşit iş hacmini yakalaması öngörülüyor” bilgisini de paylaşıyor.

Ancak yasayla birlikte firma sayısında yaşanan artışa dikkat çekiliyor. Türkiye genelinde yapı denetim alanında çalışan faal 1600 firma var iken yasanın elektronik ortamda iş vereceğinin duyurulmasıyla birlikte bu sayının 3-4 ay gibi kısa bir zamanda 2 binleri aştığını söylüyor.

Yasanın bu modelini ‘iş garantisi var’ diye fırsat bilenlerin bu sürede 400’den fazla şirket kurduğunu hala da bunun devam ettiğini vurgulayan Tekin Saraçoğlu, bu konuda bir kota getirilmesini bekliyor. Kota getirilmediği taktirde ise firmaların yaşamasının mümkün olmadığını anlatan Saraçoğlu, “Bir firmanın yıl bazında aldığı iş miktarı 100 bin metrekarenin altına düştüğü zaman firmalar yaşayamıyor. 2 bin firmayı kesinlikle geçmemesi lazım. Zaten bölge ihtiyaçlarına göre bu sayı rahatlıkla tespit edilebilir. Şayet bir kota konulur o kotaya göre dağıtım yapılırsa firmalar da yaşar ve bugüne göre çok başarılı bir sistem olur” dedi.

Devamını oku

Türkiye

Yeni yasa ile birlikte mimarlık ofisleri risk altına giriyor

Güncelleme:

Tarih:

Ruhsat formlarından mimar imzası kaldırılması ile birlikte sektörel anlamda büyük endişelerin hissedilir derecede yükselen seslere dönüşmesine tanıklık ediyoruz.

Konuyla ilgili olarak yapı ruhsatlarından mimarların imzasının kaldırılması neleri değiştirir? yazımızda da bahsettiğimiz endişelerin piyasada kapalı kapılar ardında fazlaca konuşulmaya başlandığını da bilmekte fayda var.

Yeni sistemin hayata girmesiyle birlikte sektör temsilcileri de çeşitli mecralara demeçler vererek kaygılarını dile getiriyor.

Yeni sistemde mimarlar büyük risk alıyor!

İşte onlardan biri de  AE Mimarlığın Kurucusu Ahmet Erkurtoğlu. Dünya Gazetesinden Leyla İlhan’a verdiği ropörtajda sektöre dair , yeni sistemin getirilerini, götürülerini şöyle yorumlamış;

“Yeni sistemde müteahhit mimarlık ofisine bir yapı projesinin etüdünü yaptıracak. Daha sonra götürüp kendi şirketinin mimarına çizdirecek. Böylelikle mimarın müellif olayı kalkmış olacak. Yapı denetim bu görevi üstlenmiş olacak. Fakat buna karşın müellifi yani çizeni olmayacağımız halde iskanda benden imza isteniyor. Bu durumda mimar olarak ben bir risk alıyor muyum. Ruhsatta imza olmayan bir şeyde neden iskanda benden imza alsınlar.”

Yeni Sistem Mimarlık Ofislerini zorlayacak

“Bu durumda müteahhit mimarlık ofisine etütü yaptıracak. Bana 100 yerine 10 lira 5 lira verecek. Sonra da etüdü yapılan projeyi götürüp kendi maaşlı mimarına çizdirecek. Bu bizim gibi serbest çalışan mimarları yok edecek bir uygulama gibi duruyor”

Eski sistemde bir projeyi yaptıklarında müteahhitten para alamadıkları durumda ruhsata imza atmayıp bu paralarını alma hakları olduğunu ancak yeni uygulamada bu güvencelerinin ellerinde alındığını savunan Erkurtoğlu, “Aynı şekilde imar barışı da bizim müellif haklarımızı elimizden aldı. Bu uygulama büyük inşaat şirketleri lehine çıkarılmış bir karar gibi duruyor”dedi.

Devamını oku
ReklamReklam