Sosyal medya'da takip edin!
X

Popüler sanat

Binanın 750 Yıllık geçmişini anlatan mimari grafik roman tavsiyesi

Güncelleme:

Tarih:

Binanın 750 Yıllık geçmişini çok sayıda illüstrasyon ve tarihe tanıklık eden boyutuyla ele alan bir kitabı sizlerle paylaştık.

Kitap hali hazırda ülkemizde de pandora kitap evi gibi pek çok aktüel yayın yapan yayınevinde satışa sunulmuş durumda.Her biri el emeği göz nuru bu mimarlık harikası eskizlerin bir kentin 750 yıllık geçmişine ışık tutan değişimi ve yükseliği hatta yer yer çöküşüne bu kitapta şahitlik edeceğinizi vadediyor.

Ünlü Fransız illütratör Vincent Mah Paris için eşik noktası sayılabilecek tarihsel dönemleri bir binayı mihenk noktası kabul ederek çizimleriyle yorumlamış.Eskizlerin zaten insana yüklediği melankoli duygusunu bu grafiklerle daha fazla derinden hissetmiş oluyoruz.

Binanın 750 yıllık geçmişini bu kitapta Paris’in değişimiyle anlamış olacağız

Nitelikli mimarlık yayınlarından zaman zaman paylaşmaya devam ediyoruz.Çünkü bazen kapağına ya da yazarına aldanarak alıp ta raflarda tozlanan kitaplarınız mutlaka olmuştur.Gerçi çok okumayı seven bir millet olmadığımız gerçeğini de düşündüğümüz zaman bu durum o kadar da abartılacak bir konu gibi durmuyor.

Okumayı sevecek, teşvik edecek kitaplar arasında yer alanlar her zaman görsel anlatımı yüksek ve gözü yormayan kitaplar olmuşlardır.Örneğin bu kitaptaki anlatım dilinin bir hayli basit ve infografik – grafik anlatım ile basit şematize edilmiş sayılar – tarihler ile dolu göründüğü de başarısını kanıtlar nitelikte.

27 Dolar gibi yüksek bir satış rakamına satın alabileceğiniz kitabın görsel kalitesi okumamış olmama rağmen başarısını kanıtlar nitelikte duruyor.

Kitabın sayfalarını çevirdiğinizde sizi zamanda yolculuğa çıkaracak gibi duruyor;

Kitabın merak uyandıran ve sayfalar arasında gizemli şifre tarihlerini içerdiği de söyleniyor.

Paris Metrosu’nun Açılışı;

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali;

Ve son olarak Charlie Hebdo olayı..

Fransız grafik tasarımcı ve illüstratör bu kitabından Paris için dönemsel bazlı yansımaların bina üzerindeki etkisini araştırmış.Bu yansımaları kısa anektodlar içerisinde eğlenceli grafiklerle servis etmiş.Bunun hakkında siz ne düşünüyor sunuz? Benzer kitap önerileriniz var mı?

Devamını oku
Reklam
Yorumları göster

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler sanat

Mısır’lı mimarlık öğrencisinden inanılmaz New York eskizleri

Güncelleme:

Tarih:

Mimari eskiz çalışmalarına hayran olanlar ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere güzel bir örnek haberimizde..

Mimari eskiz mimarlar ve tasarımcılar için günümüz modern mimari teknolojileri ve sanal gerçekliğe rağmen direnmeye çalışan bir klasik çizim ifade yöntemidir.

Mısır’lı Mimarlık öğrencisi Hossam Mohamed persfektif ve mimari eskiz çalışmaları hayranı bir mimar adayı. Bu alandaki hayranlığını bir kaç tık ileri götürerek Dünya’nın en gözde şehirlerinden New York için kapsamlı sayılabilecek mimari eskiz örnekleri koleksiyonu hazırladı.

70 X 100 ebatlarındaki kağıtlara New York şehrinin eşsiz gökdelen tarlası görünümlerini hem de persfektif içerecek şekilde işlemeyi başarmış.

Mimarlık eskizler olmadan da yapılabilir. Ama eskizlerin varlığı mimarlığı sorgulatamasa da mimarlığın eskizler ile daha iyi yapılabileceğini düşünenler hiç te azımsanmayacak kadar fazla.

Dikkat çeken eskiz örneklerine baktığınızda geleneksel mimari tasarım uygulama yöntemlerine olan ilginiz artıyorken, günümüzün modern ifade tekniklerine nazaran epey yorucu işler olduğunu da düşünüyoruz.

Her şeyden önce mimari eskizlerin çalışmaları büyük bir sabır ve titizli gerektiren uğraşılardır. Ve belki de mimari eskizlerin en güzel yanı uygulanabilirlik kaygısı taşımadan tasarımcılara gerçek anlamda bir özgürlük sağlama alt yapısı sağlamaları diyebiliriz.

Eskizlere yakın çekim fotoğraflarından bakıldığında 3D izlenimi de algılanabiliyor.

Şehrin ana arterlerindeki işlek aksların gölge düşen lekeyi andıran karartıların ve koyulaşan bina cephe hatlarının etkileyici görünümü bir tutku olmadan nasıl yapılırdı ki?

Mimari eskizler hakkında sizin düşünceleriniz ne? Mimarlık mesleğinin halen birileri tarafından eskizlerle yapıldığını umut ediyor ve hayal ediyor musunuz? Maket neyse de mimari eskiz örnekleri artık gün geçtikçe nesli tükenen kıymetli bir şey haline geliyor..Siz de öyle düşünüyor musunuz?

 

Devamını oku

Popüler sanat

Dünya’nın en popüler 10 mimari fotoğrafçıları ve özellikleri

Güncelleme:

Tarih:

Mimari fotoğrafçılık konusuna ilgi duyuyorsanız pozlarıyla ilham veren bu isimleri bilmeniz işinize yarayabilir.

Mimari fotoğrafçılar kendi persfektifleri ve yakaladıkları inanılmaz pozlar ile mimari fotoğraf dersi veren muhteşem kişiliklerdir.İşte sizler için en iyi 10 mimari fotoğrafçı haberimizde bir araya getirildi.

Mimari fotoğraflar özellikle merdiven ya da siyah beyaz olanları bakımından diğerlerinden hayli keskin bir çizgiyle ayrılsa da bunların da kendi içerisinde kategorileri bulunmaktadır.Mimari fotoğraflara ilgi duyuyorsanız şimdi sıralayacağımız 10 sanatçıyı sosyal medyada takip edebilirsiniz.

10.) Mimari fotoğrafçılar: Randy Scott Slavin

New Yorklu fotoğrafçı Randy Scott Slavin‘in çalışmaları, şehir silüetlerinin geleneksel fotoğraflarından rahatsızlık duyan bir form üzerinde yoğunlaşıyor.

Yatay çizginin ufuk çizgisini takip eden tipik görünümler üzerine odaklanmak yerine Slavin, tanıdık Amerikan şehir manzaralarının çarpık görünümlerini oluşturmak için yüzlerce fotoğrafı bir araya getirerek izleyici kitlesini hep birlikte düşünmeye karar vermeye zorluyor.

Örneğin en son mimari fotoğrafçılık örnekleri Serisini, Alternatif Perspektifler olarak adlandıryor ve New York gibi yerler için görülmemiş bir bakış açısı sağlıyor. Onun fotoğrafları miyop, kaleydoskopik psikodelik ve bir solucan deliği içine yolculuk ediyor hissi uyandırır. Slavin, diğer çoğu mimari fotoğrafçının çalışmalarından bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor ve fotoğrafın her zaman şeyleri olduğu gibi göstermediğini hatırlatıyor.

9.) Mimari fotoğrafçılar: Janie Airey

Olimpiyatlar çok heyecan verici şeylere ev sahipliği yapıyor ve mimarlık için eğimli, yeni inşa edilen stadyumlar ve yüzme kompleksleri bazen uluslararası madalya yarışının üzerinde yer alıyor.

Janie Airey (aslında bir spor hayranı da olabilir), hiç kimsenin sahip olmadığı bir şekilde mimariye götürüyor gibi.. Airey gösterişli bir kabarcıklı binaya veya büyük boy bir eve sahip değildi, ancak yine de 2012 Londra Olimpiyatları’nın güçlü çizgileri ve cesur ve eğlenceli renk paletini yakalamanın bir yolunu bulmuştu.

8.) Mimari fotoğrafçılar: Victor Enrich

İspanyol mimari fotoğrafçı Victor Enrich mimari fotoğrafçılığa dair fantastik bir yaklaşıma sahiptir.Şöyle ki Zenginler, binaların kendi fotoğraflarını manipüle ederek, yeni kuramsal yapıları hırslı ve pratik olmamaları için harekete geçirir. Bununla birlikte, Enrich’in çalışmalarının çekiciliği, insanın aşındırıcı ve doğa, mimarlık ve zamanla ilişkisini denemek için bir hatırlatma olarak durmak yerine alternatif bir gerçekliğe olan açıklığıdır.

Enrich’in pratiği, bireysel binaları cansız binalardan daha çok yaşayan bitki ve hayvanlara benzeyen kişilikleri ile infüzyonunu sağlamak üzerine kurulu.

7.) Nick Guttridge

Guttridge’in ticari çalışmalarının bile ona güzel bir sanat eseri niteliği yüklüyor. Onun mimari fotoğrafları, geometri ya da açı ya da sosyal kullanım ve etkileşim hakkında aşırı oyunlar içermezken, hepsinin hassas bir dengesini sağlıyor.

Fotoğrafları hiçbir zaman steril ya da aşırıya kaçmıyor ve mimarlık fotoğraflarında sıkça yer alması bize güzel mimarinin yaşanmış olabileceğini hatırlatıyor.

6.) Eddy Joaquim

Onun mimari fotoğrafçılık örnekleri felsefe olarak bir rüya atmosferini yaşatıyor.Fotoğrafın başlangıcını ya da nihai hedefini sanatsal kullanımını anımsatan bir şekilde odaklanmayı kaybediyor.

Joaquim, 2010 yılında Fotoğraf Odaklı ‘Yılın Yeni Gelişen Fotoğrafçısı’ yarışmasına finalist olduğu zamandan bu yana geen 8 yıllık sürede pek çok ödülü mimari fotoğrafçılık alanında elinde bulunduruyor..

Siyah-beyaz fotoğrafları, bir binanın beton temeli mi yoksa Walt Disney Konser Salonu‘nun ikonik metal dalgaları mı olsun, konularının önemliliğini yakalamayı bir şekilde başarıyor.

Renkli fotoğrafları bizi Joaquim’in algılanış biçimlerine, bazı yapıların özelliklerine ve diğerlerinin bir şekilde ihtişamına maruz bırakıyor. Ve belki de en önemlisi, açıları ve çarpık alan derinliği konusunda bakış açıları, fotoğraflarına bir oyun havası getiriyor.Çok hayalperest ve zekice sanatsal olmak gibi kavramların ince çizgisi arasında bir denge kuruyor.

5.) Simona Panzironi

İtalyan fotoğrafçı Simona Panzironi’nin çalışmaları bir kıyasa ya da konsept doğrultusunda geliştirilen çalışmalardan ibaret değil. Çektiği mimari fotoğrafların gerçek hatta sivil bir karşılığı vardır.Aynı zamanda özneleri olarak seçtiği için binaların özünü yakalamayı her zaman başarmaktadır.

Profesyonel mimari fotoğrafçıların yürüttüğü projelerin çoğu, kendileri hakkında bir klinik havaya sahiptir. Bu durum çoğu zaman çekici bir cephenin ya da davet edici bir iç mekânın şahane çekimlerine ev sahipliği yapar.

Panzironi, dış ve iç mekanların fotoğraflarını bir araya getirmeyi ve bir bütün olarak binanın serbest biçimli bir turu gibi onları bir araya getirmeyi ustalıkla başarıyor.

Mimarlık fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda saçma bir bakış açısına sahip değil; onun kadranı, diğerlerinin gerçekten ne zaman?, ne şekilde? yapıldığı gibi sorulara fazlasıyla odaklanıyor.

4.) Simon Kennedy

3.) Roland Halbe

Fotoğraflarının kendileri hakkında belirli bir dikeyliği var ve iç açıcı persfektifleri..Binanın, fotoğrafın sınırları dışında izleyicinin alanına doğru büyüyormuş gibi hissetmesini sağlıyor.

Mimari fotoğrafçılık alanında çizginin ve geometrinin tekrarında sessiz ve huzurlu bir kaliteyi yakalar ve görüntüleri aracılığıyla Modernist mimarinin sert bir tasvirinden ziyade ışık, gölge, çizgi ve şekil turunu inceleyenlere hissettirir.

2.) Fütüristik manipüle edilmiş Mimari fotoğrafçılar arasında bulunan Nicolas Grospierre bu listede olmalıydı..

Fotoğraf çalışmalarındaki tipografi incelendiğinde, modernist mimarların kolektif hatıralarını ve temsil ettikleri solgun ütopyaları araştırıyor.

1.) Cameron R. Neilson

Siyah ve beyaz mimari fotoğraflara yoğunlaşan ama daha yaygın olan çeşitlemelerden ziyade, şehrin iç kısımlarından ikonik silüetler yakalamasıyla tanınır. Neilson’un bakış açısı, gökdelenlerin yarışmalarına katkıda bulunur ve caddeye bağlı mimari fotoğrafçılık tarzıyla yeni bir kaleydoskopik bakış açısı ve hayranlık uyandırır.

Mimari fotoğrafçılar listesine sizin ilave etmek istediğiniz isimler varsa aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.Listeyi güncelleyeceğiz.

Devamını oku