Sosyal medya'da takip edin!
X

Popüler sanat

Binanın 750 Yıllık geçmişini anlatan mimari grafik roman tavsiyesi

Güncelleme:

Tarih:

Binanın 750 Yıllık geçmişini çok sayıda illüstrasyon ve tarihe tanıklık eden boyutuyla ele alan bir kitabı sizlerle paylaştık.

Kitap hali hazırda ülkemizde de pandora kitap evi gibi pek çok aktüel yayın yapan yayınevinde satışa sunulmuş durumda.Her biri el emeği göz nuru bu mimarlık harikası eskizlerin bir kentin 750 yıllık geçmişine ışık tutan değişimi ve yükseliği hatta yer yer çöküşüne bu kitapta şahitlik edeceğinizi vadediyor.

Ünlü Fransız illütratör Vincent Mah Paris için eşik noktası sayılabilecek tarihsel dönemleri bir binayı mihenk noktası kabul ederek çizimleriyle yorumlamış.Eskizlerin zaten insana yüklediği melankoli duygusunu bu grafiklerle daha fazla derinden hissetmiş oluyoruz.

Binanın 750 yıllık geçmişini bu kitapta Paris’in değişimiyle anlamış olacağız

Nitelikli mimarlık yayınlarından zaman zaman paylaşmaya devam ediyoruz.Çünkü bazen kapağına ya da yazarına aldanarak alıp ta raflarda tozlanan kitaplarınız mutlaka olmuştur.Gerçi çok okumayı seven bir millet olmadığımız gerçeğini de düşündüğümüz zaman bu durum o kadar da abartılacak bir konu gibi durmuyor.

Okumayı sevecek, teşvik edecek kitaplar arasında yer alanlar her zaman görsel anlatımı yüksek ve gözü yormayan kitaplar olmuşlardır.Örneğin bu kitaptaki anlatım dilinin bir hayli basit ve infografik – grafik anlatım ile basit şematize edilmiş sayılar – tarihler ile dolu göründüğü de başarısını kanıtlar nitelikte.

27 Dolar gibi yüksek bir satış rakamına satın alabileceğiniz kitabın görsel kalitesi okumamış olmama rağmen başarısını kanıtlar nitelikte duruyor.

Kitabın sayfalarını çevirdiğinizde sizi zamanda yolculuğa çıkaracak gibi duruyor;

Kitabın merak uyandıran ve sayfalar arasında gizemli şifre tarihlerini içerdiği de söyleniyor.

Paris Metrosu’nun Açılışı;

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali;

Ve son olarak Charlie Hebdo olayı..

Fransız grafik tasarımcı ve illüstratör bu kitabından Paris için dönemsel bazlı yansımaların bina üzerindeki etkisini araştırmış.Bu yansımaları kısa anektodlar içerisinde eğlenceli grafiklerle servis etmiş.Bunun hakkında siz ne düşünüyor sunuz? Benzer kitap önerileriniz var mı?

Reklam
Yorumları göster

Bir Cevap Yazın

Popüler sanat

Alman sanatçı apartmanlardan esinlenerek guguklu saat tasarladı

Güncelleme:

Tarih:

Duvar saati tasarımları klasik ve alışılageldik modellerden oluşmakta.. Pek çok alışveriş sitesinde de hep birbirinin aynısı ürünler dikkatinizi çekmiştir. İşte bu haberde paylaşacağımız duvar saatleri guguklu modelleri için son derece ilham verici.

Almanya merkezli multi disipliner sanatçı Guido Zimmermann Almanların ikonik guguklu saatini yeniden yorumladı. Günlerini alan bu ilginç dekoratif ürünleri tasarlarken kent yaşamının alışılageldik yüzleri olan apartmanları dramatize eden bir tavır ile sembolize etmeyi tercih etmiş.

Frankurt görsel sanatlar akademisi mezunu sanatçının bu ürünleri pazarlamak gibi bir gayesi yok. Geliştirdiği dekoratif ürünlerin geniş sanatsal tasarımlarla dolu portfolyosunda önemli bir yere sahip olması ve insanlar tarafından beğenilmesi onun için en büyük kazanç.

Zimmermann, Brutalist mimar Ernő Goldfinger ve Bauhaus ekolünün önemli isimlerinden Marcel Breuer‘in bilindik eserlerini de hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Apartmanlardan ilham alarak tasarlanan duvar saati tasarımları

Cuckoo Blocks adını verdiği bu ilginç guguklu duvar saatlerini aşağıdaki galeriden inceleyebilirsiniz.

Yakın çekim fotoğraflara dikkatli baktığınızda apartmanların kavlayan boyaları, pütürlü yüzeyleri ve pencerelerden içerinin görünmesi hissiyatı son derece hassas uğraşılar neticesinde tamamlanmış.

Hatta uydu antenleri, perdeler klasik apartman girişleri de ürünlerde işlenmiş. Duvar saati tasarımları konusuna ilgi duyanlar ve dekorasyon meraklıları için böylesine sıra dışı ürünleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Tasarımlar hakkında siz ne düşünüyor sunuz?

Devamını oku

Popüler sanat

Bunu da yaptılar; Legolarla Dünya’nın en büyük kiraz ağacı!

Güncelleme:

Tarih:

Legolarla ağaç yaptılar.. Japonlar farklı sanat alanlarında ürettikleri kreatif üretimler ile son zamanlarda fazlaca gündeme geldiler. İşte onlardan biri daha..

Japon sanatçılar Legolarla neler yapılabilir? Lego kullanarak yapılabilecekler, legolarla yapılan ilginç maketler, legolarla ilginç minyatürler kategorisi için legolarla kiraz ağacı yaparak tarihe geçti.

90’lı yılların başından bu yana, legolarla oynayarak büyüyen çocukların zeka gelişimleri ve okul yaşamlarında son derece fark yarattıkları biliniyor.

Legoların sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de ilginç üretimlere malzeme olduğu bir başka gerçek.

legolarla-agac

İşte Japonya’dan Legolarla kiraz ağacı

Japonların farklı uğrak mekanlarına olan ilgisi de dikkat çekici. Japonya Legoland adında tematik bir park inşa ederek bu legolarla kiraz ağacını orada sergiliyor.

DailyNews sitesinin haberine göre tamı tamına 881.470 adet lego parçası kullanılarak yapılan bu ağaç maketi gerçek ölçülerde.. Üstelik yapımı 6500 saatten fazla sürmüş.

 

Devamını oku
ReklamReklam