Sosyal medya'da takip edin!
X

Peyzaj

Bir mimarın 25 yıllık serbest el mimari eskizleri ve hikayesi

Güncelleme:

Tarih:

Bu yazımızda Sunay Erdem’in mazisi 25 yıla dayanan el çizimlerinin öyküleri ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere efsane önerileri okuyacaksınız..

Serbest el mimari çizimler konusunda çeyrek asırı bulan deneyimlerini, eğlenceli bir dille anlatan tek solukta okuyacağınız bu yazıda çizim yeteneği ve bunun geliştirilebilmesi hakkında bilgileri de öğrenmiş olacaksınız.

Bu teknoloji çağında el çizimi mi olur? Bilgisayar destekli çizim yapmak dururken eskiz neden var? Bu gibi soruları bir çırpıda silip atabilecek keyifli bir soru – cevap yazısı ya da diğer bir deyişle ropörtaj okuyacaksınız.

Profesyoneller için öğrencilik yıllarına dönebilecekleri, henüz akademik süreçtekiler için de meslek tutkusunu inanılmaz derecede yukarılara taşıyabilecek yanıtlar aldığımızı önden belirtelim.

Bir mimarın 25 yıllık serbest el mimari çizimlerinin hikayesi bu 10 soruluk yazıda sizleri bekliyor…Daha fazla lafı uzatmadan sizleri Sunay Erdem‘in el çizimi mimari eskizleri ve bunların öyküleriyle baş başa bırakalım..

10.) Serbest el çizimleri konusunda çalışmalarınıza ilk olarak ne zaman başladınız?

Okulda 2.sınıf öğrencisiydim. 1992 yılında henüz bilgisayar yoktu, dolayısıyla autocad, photoshop, 3dmax vb. programlar da yoktu. Aydınger, t cetveri, rapido vardı.

Sunum, beyin-kol-el üçgenindeydi. Yani beyninizde hayal ettiğinizi elinizden, parmaklarınızdan, kaleminizden aktarabiliyordunuz.Persfektif dersimiz vardı, 2,3 kaçma noktalı perspektif çizmeyi öğreniyorduk. Resme de meraklı olduğum için çok ilgimi çekmişti.İlk serbest el mimari çizimler alanına adımımı perspektif ödevi dersinde atmış oldum. 3 kaçma noktalı perspektifti, aydınger üzerine rapido ile..

Hotel, 1994

Kaçma noktaları çok uzağa kaçtığı için masama sığmamıştı ve yerde çizdim. Cetvel uzunluğu da yetmediği için yere çaktığım çivilerden ve onlara bağladığım iplerle çizdiğim perspektifin kaçma noktalarını yakaladım.

Bu hocamın ilgisini çekti ve bana Türkiye’nin ve belki de dünyanın en usta kaleminin birinin yanına götüreceğini söyledi. O zaman internet olmadığı için kim olduğunu araştırma imkanım yoktu ve dolayısıyla büyük merak içerisindeydim.

Gece heyecandan neredeyse uyuyamadığımı söyleyebilirim. Sabah bürosuna gittik. İlerleyen saatlerde kendisi geldi ve yere serdiğim o ilk büyük perspektifimi inceledi, hemen birkaç hatamı bulup gösterdi. Sonra da beni işe aldı.

Anıtpark,Ankara, 1993

İşte o gün benim için gerçek meslek hayatım ustam Turgay Ateş hocamın yanında başladı. Bu noktadan sonra da resmi okul hayatımın bittiğini söyleyebilirim, çünkü tüm zamanımı artık onun bürosunda geçiriyordum.

O sene 8 dersten 7’sinden kaldım, resmi okulumu da uzatıp zor bitirdim. Çünkü ben artık yeni okulumu bulmuştum: Turgay Ateş/ Vista Kentsel Tasarım..

Yilong District, Çin, 2018

 

9.) Sizce çizim işi bir yetenek mi? Sonradan da kazanılabilecek bir durum mu?

Buna cevap vermem zor. Çünkü çizim yapmak geliştirilebilir bir eylem. Ama bunu sanatsal boyuta taşımak sanırım yetenek. Bu konuda da Turgay Hocam‘ı tek geçerim.

Yat Limanı, Çeşme, 2006

8.) Serbest el mimari çizimler ve dijital çizimleri mukayese ettiğinizde ne gibi farklar görüyor sunuz? ve bu noktada sizin tercihiniz hangisi?

Dijital çizimler belli bir program ve bilgisayardan çıkar. Her ne kadar efekt hile vs.. uygularsanız farklılaştırmak sınırlıdır. Serbest el çizimi ise her insanda yüklü, o kişiye has bir benzersiz farklı bir programdan çıkma gibidir.

Bunu geliştirip ileri düzeye taşıyabilirsiniz ve bence harikülade bilgisayar programlarından daha iyi, farklı ve benzersiz çizimler elde edersiniz. Bu da sizi farklı kılar.  En azından bunlar kişisel çizimler olur ve sizi makinelerden ayırır. Bir nevi kendi imzanızı atarsınız.

Karabaglar Yarışma, İzmir, 2017

7.) Bu çizimlerden yola çıkarak ilginç bir hikayeniz var mı? Bizimle paylaşır mısınız?

Sınıf öğrencisi olarak Turgay Ateş‘in bürosuna girince Hocayı izleyerek serbest elimi geliştirmeye başladım ve piyasaya serbest el perspektifleri çizmeye başladım. İlk kazandığım parayla boya kalemlerimi aldım, para kazandıkça kalemlerim çoğaldı.

Pananos Plajı, Selcuk, 2003

Zig Kurekolour marker kalem, o yıllarda pahalı sayılırdı. Kazancım çoğaldıkça serbest el perspektifleri teknikleri içerikli yabancı kitaplar aldım. O zaman bu kitaplar bir öğrenci olarak benim için pahalı sayılacak 100 USD civarındaydı.

Bu işten para kazandıkça ilk arabamı da öğrencilik yıllarımda(1995) serbest el mimari çizimler den para kazanarak aldım.

Toplu Konut Projesi,Arnavutluk,1994

6.) El çizimine yeni başlayanlar için tavsiyeleriniz neler?

Yılmadan devam etsinler. Sonunda mutlaka kendi çizgilerini ortaya çıkaracaklardır.

Tazmanya, 2005

5.) Çizimleri iyilestirmek için ya da sunum araçları olarak hangi yazılımları kullanıyor sunuz?

Herhangi bir yazılım kullanmıyorum. Yalnız son yıllarda çıkan grafik kalemli tabletler kafamı epey kurcalıyor. Birkaç defa almaya niyetlendim, işimi kolaylaştırır diye ama son anda vazgeçtim.

Sebebi ise gerçek boya kalemimi ve fırçayı elimden almasından korktum.

O tabletlerde çizimler her ne kadar serbest el ile çizilmiş olsa da, boyama ve çizgi mekanikleşiyor. Marker kalemin saf alkol kokusunu, suluboyanın o kendine has kokusunu alamayacağımı biliyorum, bu da beni rahatsız ediyor. Yani teknolojiye direnmeye çalışıyorum 🙂

Arsenale 2062, İtalya, 2012

4.) Yeni mezunlara tavsiyeleriniz?

Günümüzde çoğu (%99) arabalar seri üretimidir. Bunun yanında el yapımı araçlar üreten markalar da var. Koleksiyonluk spor arabalar genelde el yapımıdır.

Hangisi daha değerli kendileri karar versinler. %1’lik sayılı kişilerden mi olacaklar, yoksa %99’lık çoğunluktan mı?. O yüzden serbest el mimari çizimler konusunda ilk adımı atmak için hiç bir zaman geç değildir diyorum. Kendi değerinizi ortaya çıkartmak için bulunmaz bir fırsat bence..

Grand Central Terminali, New York, 2013

3.) Size göre Mimari alanda eskiz ya da El çizimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bence dikkat edilmesi gereken birşey yok.. İçinden geldiğince özgürce çizim yapılmalı. Çünkü sonuçta çizim yaparken beyninizden çıkacak çizimde arada aracı olmayacak(bilgisyar, yazılım vs), beyninizdeki düşünce direkt kolunuzdan, ordan da parmaklarınız ve kaleminizden kağıda dökülecek.

Bunun mouse yoluyla ve komutlar vasıtasıyla ne kadar daha zor olduğunu kendim bilirim. Ben şahsen yapmak istediğimi çizim programında daha geç ve zor ifade edebiliyorum.

Manavgat Kent Meydanı, Antalya, 1993

2.) Mimari ifade tekniği olarak maketler mi? Sanal gerçeklik mi? El çizimleri mi?

Bence herbirinin yeri ayrı. Hiç biri gereksiz değil..

Maket çıplak göz ile tasarımı algılamanızı sağlıyor. Sanal gerçeklik geleceği görmek gibidir, proje inşaa edildiğinde neyle karşılaşacağınıza fikir verir.

Botanik Parkı, Ankara, 1994

Serbest el mimari çizimler ise biraz hayal içerir. Proje hala fluu’dur, farklı insanlar çizime baktıkça farklı hayale kapılabilir. El çizimi projeyi geliştirilebilir kılıyor. Projeye nokta koymuyor, gelişime hayale açık bırakıyor, bu da en çok hoşuma giden yönü.

O yüzden fikir yarışmalarında serbest el çizimler yapmayı tercih ediyorum. Sonuçta bir hayal sunuyorsunuz, bu da geliştirilebilir olmalı, yapıcı eleştiriye açık olmalı vs vs..

Newport, 2006

1.) Profesyonel iş hayatınızda bu el çizimlerini kullanıyor musunuz?

Tabi ki kullanıyorum. En son Çin’de ve Meksika’da (Meksika Duvarıyla ilgili) katıldığımız uluslararası yarışmalarda fikrimizi serbest el ile ifade ettim, ve özellikle Çin’de yaklaşık 1100 proje arasında sayılı el çizimli projelerden biriydi ve bu projemizi kıymetli kıldı.

Keza bu senenin başında açılan Lüleburgaz Tosbağa Deresi yarışmasında da tek el çizimli projemiz eşdeğer 5 ödülden birini aldı.

Tatil Koyu, Bodrum, 2018

Göl, Ankara,1993

*** Bonus madde; Aşağıdaki kavramların sizin için neyi ifade ettiğini sadece tek kelimeyle nasıl özetlersiniz?

Mimar; Arı

Mimarlik; Kovan

Mimari proje; Ferman

Mekan; Yaşam

Tasarım; Çizim

Belediye Binası Yarışma Projesi, Tepebaşı, 2004

SUNAY ERDEM Kimdir?

Peki bu serbest el mimari çizimler ve eğlenceli ropörtajın sahibi olan başarılı mimarımız kimdir?

1971’de Bulgaristan’ın Şumnu şehrinde doğdu. 1989’da Türkiye’ye göç etti.

1995 yılında Ankara Üniversitesi’nden Peyzaj Mimarı olarak mezun oldu.

1998 yılında kardeşi  Günay Erdem ile ortaklaşa Erdem Mimarlar’ı kurdular.

Yurtiçi ve yurt dışında pek çok başarılı projelere imza atan Erdem, Reykjavik, Vancouver, La Spezia, Riverton, Orlando, New York, San Francisco.

Musul ve Nogales’te açılan uluslararası mimarlık yarışmalarında da birincilik ödüllerinin sahibi oldu.

Erdem’in serbest el çizimleri dünyaca ünlü mimarların yer aldığı New York Sketch 2013 sergisinde de sergilendi.

Türkiye’de bir Peyzaj Mimarına ilk defa verilen Ulusal Mimarlık Ödülünü 2010 Ulusal Mimarlık Sergisinde, Fikir Sunumu Dalı Ödülü ‘de Sunay Erdem’e aittir.

Sunay Erdem 1992 ziya gökalp caddesi eskizi

Serbest el mimari çizimler ve öyküleri..

Yerli mimar ve tasarımcılarımızın başarılarını paylaşmaya , ve bu kişilerin hayatlarına yönelik özellikle yeni yetişen nesil için ilham kaynağı olabilecek üretimlere dönem dönem yer veriyorduk.

Sunay Erdem ve çeyrek asırı bulan serbest el mimari çizimler hikayesini bu yazımızda sizlerle paylaştık.Ropörtajda en dikkat çeken kısmın kendi adıma insan eliyle yapılan çizimlerde çizimin projeye noktayı koymuyor olduğunu söylediği 2. maddeydi.Doğrusu oldukça etkileyici ve geniş bir tabir..

Sekaa Fabrikası, İzmit, 2008

Konyaaltı plajı, Antalya, 2005

Ünlü mimarların tasarım hikayeleri, başarı öyküleri ve çok daha fazlasını kaçırmamak için mimarihaber ücretsiz e-bülten aboneliği edinebilirsiniz.Böylece yeni yazılar e-mail yoluyla ulaşacaktır.

Bu muhteşem eskizler ve hikayeleri hakkında sizin düşünceleriniz ne?

 

Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Mehmet y.

  27/03/2018 paylaşım zamanı 13:29

  Öğrencilik yıllarında araba almak acaba nasıl bi duygu..hem de çizimleriyle..BİZ DAHA jüriyi kandıramıyoruz

 2. ALİ

  29/03/2018 paylaşım zamanı 22:46

  Bu yazıyla kendi hayatımdaki bazı yolları tekrar göz önünde bulunduracağım. Teşekkür ederim. Umarım bir gün yüz yüzede konuşmak nasip olur 🙂 mimari eskizleri ve hikayesini beğendim.

Bir Cevap Yazın

Peyzaj

Mimari tasarımda yaşayan duvar nedir? [Proje örneği galeri]

Güncelleme:

Tarih:

Yaşayan duvar, bir çeşit mimari sürdürülebilirlik ve dikey bahçe tanımlamasına da uyum sağlayan özellikli bitkilerin bina cephesine uygulanmasına verilen isimdir. Bitkilerin canlı ve bakım gerektiren özelliği nedeniyle de yaşayan duvarlar denmektedir. Bir çeşit peyzaj mimarlığı – mimarlık ve multi – disipliner yapı teknolojisidir.

Ho Khue Architects tarafından Vietnam’da tasarlanan bu tekstil fabrikası tasarımında bu duvarlar kullanılmıştır. Vinh Loc bölgesinde yer alan projenin çalışanlar için gerçek anlamda motive edici tasarım unsurlarına sahip olduğunu aşağıdaki fotoğrafları incelediğinizde karar verebilirsiniz.

Fabrika projesi nasıl çizilir? başlıklı yazımızda da işin daha çok mimarları ve proje geliştiricileri ilgilendiren kısmına odaklanabilirsiniz. Yeşil duvarlar hakkında güzel bir tasarım örneği için yazımızı okumaya devam edin..

Yaşayan duvar teknolojisi çalışanları da motive ediyor

yasayan-duvar-ornek-tasarimi

Yapılan araştırmalar mimari tasarımdaki sürdürülebilirliğin, enerji verimliliğinin, grafikalite‘nin çalışanların başarısını da etkilediğini ortaya koyuyor.

yasayan-duvar-tasarimi-cizim

Yukarıdaki mimari eskiz yeşil duvar teknolojisinin fabrika binasına monte edilmesi ve mekanların doğa ile ilişkisini şematize ediyor.

yasayan-duvar-ic-mekan-gorunumu

Tasarımın öne çıkan özelliklerinden bir diğeri doğal havalandırma sağlayan delikli tuğlaların ya da diğer bir deyişle boşluklu örülen duvarların hem görsellik sağlaması hem de yeşil duvar için çok sağlıklı bir altlık oluşturması diyebiliriz.

Bir fabrika binası için fazla enerjik sayılabilecek mekan zonlaması.. Tasarımdaki elastikiyet, sürdürülebilirlik gerçekten takdir edilesi.

Yaşayan duvar tercih etmek için bazı nedenler

 • Tasarımlara son derece sıcak ve enerjik bir izlenim kazandırır
 • Çevreci ve sürdürülebilir binalar için ideal bir tercih olabilir
 • Cephelerin kamusal alan olarak değerlendirildiği düşünüldüğünde daha yeşil çevreler oluşturmak için doğru bir tercihtir.
 • Sağlıklı bir şehir, sağlıklı bir mahalleden, sağlıklı mahalleler de doğaya en yakın mimari tasarımlardan geçer.

İlk kurulum maliyeti, işletme ve bakım maliyetleri gibi konular düşünüldüğünde Türkiye’de örneklerini pek fazla göremiyoruz.

Dikey bahçeler hakkında daha detaylı bir makaleyi paylaştığımızda buradan duyurmuş olacağız. Yaşayan duvarlar hakkında siz ne düşünüyor sunuz? Tasarımlarınızda tercih etmek için nedenleriniz neler?

 

Devamını oku

Peyzaj

Türkiye’den dikkat çekici 30+ vaziyet planı örnekleri

Güncelleme:

Tarih:

Vaziyet planı örnekleri proje tanzim ve tasarımına yönelik topoğrafya, kot, imar yolları ve arsadaki yapılaşma koşullarını içeren teknik çizimleri içerir. Vaziyet planı eskiz ya da photoshop gibi 3d görselleştirme programlarıyla da hazırlanabilmektedir.

Vaziyet planı çizimi hakkında yine mimarihaber.net’te önemli bilgileri paylaştığımız vaziyet planı nasıl çizilir? yazımıza da bu noktada göz atabilirsiniz. Ancak bu yazıda markalı konut projelerinden, konut site projeleri, müstakil ev projeleri gibi farklı vaziyet planı örnekleri bir araya getirildi.

Vaziyet planı nereden alınır? Vaziyet planında olması gerekenler ve dikkat çekici mimari proje vaziyet örneklerini aşağıda sizlerle paylaştık.

Türkiye’den markalı konut projeleri vaziyet planı örnek incelemeleri

Mars 19 konut projesi de markalı konut projelerinden vaziyet planı araştırması için dikkat çeken özelliklerde. Örneğin persfektife kaçan hiperrealistik adı verilen render çalışmaları da vaziyet planı için tercih edilebilmektedir.

Ancak belirli bir bakış yüksekliğinden alınan renderlar, vaziyeti tepeden gösterenler kadar iyi açıklayamıyor. Örneğin yukarıdaki vaziyette üçgeni andıran formun arkasında neler olduğunu göremiyoruz. Ama kalite, görsellik açısından son derece yoğun ve oldukça başarılı bulduğumu da paylaşmalıyım.

TAGO Mimarlık imzalı Kartal konut projeleri vaziyet planı incelemesi

TAGO Architects tarafından tasarlanan La Marin Kartal konut projeleri son derece başarılı ve sıra dışı vaziyet planı fikrine sahip. Daha çok son kullanıcı ve müşteri odaklı bir sunum şekli olduğu görülmekte. Emlak reklam sloganları ağırlıkta satış politikası gereği pek çok süslü ifade olsa da tasarımın , sunumun ve lokasyon bazlı takdim şeklinin vaziyet planı örnekleri listemizde yer alması gerekirdi.

Gerçi rezidans kule projelerinde vaziyetten ziyade daha çok plan bazlı incelemeler öne çıkmakta ancak pek çok teknik – lokasyon bileşenini bir araya getirmesi nezdinde yine bu listede olmalıydı.

Farklı özellikleri ile örnek vaziyet planları

İlk örneklerdeki gibi olmasa da gerçekçi ama teknik veriler ve yazımın sonunda paylaştığım özelliklerin pek çoğunu karşılayan bir vaziyet örneği olduğunu söyleyebilirim. Yani yukarıdaki vaziyet, bakan kişi için konum anlamında oldukça aydınlatıcı görünüyor.

Estonşehir projesi de son dönemlerin markalı konut projeleri arasında yer alıyor. İlk örnekteki gibi persfektife kaçan bir vaziyet planı denemesi diyebilirim. Ancak ne yazık ki, yazının sonunda bir vaziyet planında mutlaka olması gerekenleri paylaştığım şeyler arasında da yer aldığı üzere hem çok fazla karanlık yerler var, bulanık net seçilemeyen kısımlar var (ki bu gizlenmeye çalışıldığını da karşıya izlenim olarak yansıtır ve oldukça tehlikelidir) , ayrıca son olarak Mars’ta yapıldığı izlenimi uyandırıyor. Etraf parseller binalar görünmüyor. Şematik dahi olsa bunların görünmesi kesinlikle faydalıdır.

Her şey bir kenara tasarım ile ilgili edecek söz yok ama iyisiyle – kötüsüyle İstanbul’un en fazla satan , lansman fiyatlarından çok aşağı inmeyen konut projeleri arasında yer almaktadır.

Türkiye’den konut projesi vaziyet planı örnekleri

Aşağıda sizler için ünlü mimarların ev projeleri ,vaziyet planı çalışmaları ve konut projesi vaziyet örnekleri derlemesini paylaştık. Resimlerin üzerine tıklayarak geniş galeri görünümünde inceleyebilirsiniz.

Örnekler bu şekilde çoğaltılabilir. En genel manada gerçekçi, çok fazla bilgi veren ve tamamlandığındaki halinden çok farklı olmayan vaziyet planı örnekleri daha samimi geliyor. Konut geliştiricilerin, müteahhit ya da mimarların vaziyet planı için dikkat etmesi gerekenleri aşağıda listelemeye çalıştım.

Peki vaziyet planı paftası neleri içermelidir?

 • Komşu parseller, imar yolları, yakın çevredeki ulaşım – haberleşme ve kamu binaları gibi mihenk noktalarını vaziyet planında mutlaka görülmelidir. Yani yapı kütlesi ya da bloklar Mars’ta inşa edilecek izlenimi verilmemelidir.
 • Araçlar, insan figürleri ve sosyal donatılar (halısaha, basketbol sahası ya da açık yüzme havuzu vs.. gibi) mutlaka görülmelidir.
 • Blok isimleri, blok numaraları vaziyet planında mutlaka bulunmalıdır.
 • Kuzey yönü, manzara yönü ve daha yüksek bir ölçekte arsanın konumu işaretlenmelidir.
 • Ağaçlar, araçlar ve diğer benzeri öğeler mutlaka heterojen dağıtılmalıdır. Askeri içtima alanı gibi düzenli elle yerleştirilmiş izlenimi verilmemelidir.
 • Yürüme yolları, pergole gibi diğer mimari elemanları mutlaka işlenmelidir.
 • Pek yapılmıyor ancak bir antet bölümü de vaziyet planı örnekleri içerisinde mutlaka yer almalıdır.

Vaziyet planı çizimi, vaziyet planları teknik bilgileri ve çok daha fazlasıyla ilgili aşağıdaki ek okuma listesi tavsiyeme de mutlaka göz atmalısınız;

 

Devamını oku
ReklamReklam