Sosyal medya'da takip edin!
X

Dünya

Dünya’nın en dikkat çeken 25 mimari yapısı ve tasarım öyküleri

Güncelleme:

Tarih:

Dünya’nın en iyi mimari yapıları listesi pek çok formatta farklı yorumlarla sunulmakta olup, bu listenin değişmeyen demirbaş niteliğinde üyeleri vardır.Ancak pek çok platformda sıralanan bu en iyi mimari yapılar sıralamasında bazı yapılar bu dökümana girip girmemek konusunda da oldukça kararsızdır.

Dünya’nın en iyi mimari yapılarının hangisi olduğu biraz bakan göz ile ilgili olsa da nam sahibi Dünya’nın en iyi mimarları olarak kabul edilen tasarımcıların eserleri bu listelere hep girmeyi başarmıştır.

Şimdi hazırsanız kahvenizi yudumlarken Dünya’nın en başarılı mimarlık örnekleri olarak kabul edilen yapılarını ve hikayelerini birlikte inceleyelim;

25.) Lotus çiçeğinden esinlenerek tasarlanan bir ibadet yapısı..

Lotus Tapınağı, 1986’da tamamlanmasından bu yana dünyanın en çok ziyaret edilen yapılarından biri olarak kayıtlara geçiyor.Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan bu muhteşem yapı, günde ortalama 10.000 ziyaretçi ağırlıyor.

Bahai İbadet Evi olarak da bilinen bina, bir Lotus çiçeğinin taç yapraklarını andıran 27 yapısal elementten oluşuyor ve 40 metre yüksekliğindeki ve yaklaşık 2500 kişinin barınabileceği merkezi bir salona açılıyor.

24.) İbadet yapısıyla başladık, bir başka manevi yapıyla devam edelim; bu defa kudüs’ten bir başka örnek..

İslam mimarisinin en güzel örneklerinden ve İslam inancına göre önemli cazibe merkezlerinden biri olan Kudüs’te yer alan ve 687-691 yılları arasında yapılan bu muhteşem kubbe’de en fazla ziyaret edilen yapılar arasındadır.

Binanın, Sekizgen planlı ve ahşaptan yapılmış ve Bizans mimarisinden esinlenmiş bir rotunda kubbesi vardır.Sultan Süleyman Han daha sonra 1561 yılında bazı renkli İran çinileri ve mermer levhaları eklemişti.

23.) Gotik mimarisinin incisi, Almanya’nın göz bebeği bir katedral binası..

Köln Katedrali, Gotik mimarinin bir başyapıtı olarak ünlüdür ve aynı zamanda birçok sanat eserine ve 12 başpiskoposun mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Köln Katedrali, Almanya’nın en çok ziyaret edilen simgesel yapısıdır ve yılda binlerce ziyaretçiyi çekmektedir.

Yapımına 1248 yılında sadece 1473’te yarıda kesilmek üzere başlanan Yüksek Gotik beş gözlü bir bazilika. 1800’lü yıllarda yapımına devam edildi ve 1880 yılında tamamlandı.

22.) Salona asacağınız bir manzara resmi gibi mimari tasarım örneği..Dünya’nın en iyi mimari yapıları listesi paylaşacaksın ve Gaudi girmeyecek öylemi..

İspanya’nın en hareketli şehri Barselona’da bulunan La Pedrera, mimarlık tarihinin en yaratıcı yapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Ünlü mimar Antoni Gaudí tarafından tasarlanan bu bina oldukça sıra dışı ama pek çok mimarlık otoritesi ve eleştirmenlerine göre gerçek manada başarılı kabul edilmekle birlikte bir binadan daha çok bir heykeli anımsattığı düşünülüyor.

Bu yapıt aynı zamanda 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edildi, aynı zamanda yaygın olarak Casa Milà şeklinde de anılmaktadır.

21.) Eskiler yapmış, bize paylaşmak ve önünde bol bol resim çektirmek düşer..

Londra‘da bulunan St. Paul Katedrali, dünyanın en ikonik binalarından biridir ve İngiliz Mimar Sir Christopher Wren tarafından tasarlanmıştır. Katedralin tasarımını sonuçlandırmak için yaklaşık on yıl geçtikten sonra, inşaat nihayet 1668 yılında başladı ve yaklaşık 40 yıl sonra tamamlandı.

Aziz Paul Katedrali, o zamandan beri Londra’nın silüetinin otoriter bir parçası olmuş ve aynı zamanda turizm, dini ibadet merkezi olarak hizmet vermiştir.

20.) Göz alıcı ihtişamlı görünümüyle dikkat çekici ikiz kuleler..

Petronas Kuleleri, Malezya’nın başkentinde yer alıyor olup ikonik ve simge yapıdır.

Yerden 170 metre yüksekte, Kuala Lumpur’daki Petronas Kuleleri bir zamanlar 1998-2004 yılları arasında dünyanın en yüksek binası ünvanını da almıştı.. Cesar Pelli ve Achmad Murdijat, kulelerin farklı ultramodern tarzından sorumlu mimar ikiliydi.

19.) Her an devrilebilme tehlikesiyle karşı karşıya olan eğik kule.. Pisa Kulesi..Tasarımcıları onu bir çan kulesi olarak kurgulasalar da sonradan esas yapının önüne geçmeyi başarmıştır..

Pisa Kulesi, günümüzde bile dünyanın en dikkat çekici mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Yapımının tamamlanması için 300 yılı aşkın bir süreyi bulmuştur.Bu bina, eğimli yapısıyla dünya çapında popülerlik kazanmış olup eğimin nedeni olarak, kulenin altındaki yumuşak zeminin, binanın ağırlığına bağlı olarak kararsız hale gelmesi olarak açıklanıyor.

Binanın tasarımı ilk olarak sanatçı Bonnano Pisano’ya atfedildi, ancak daha sonra çalışmalar ünlü mimar Diotisalvi‘yi de etkiledi.

18.) Yalın, minimal ve beyaz.. Beyaz Saray.. 

Amerika Birleşik Devletleri, Washington’da bulunan Beyaz Saray, dünyanın en ikonik ve geniş kabul görmüş binalarından biridir. Bu konak, ülkenin ikinci başkanı John Adams‘tan bu yana her ABD Başkanı’nı barındırıyor. Beyaz boyalı Aquia kumtaşından yapılmış olan Beyaz Saray inşaatı 1801 yılında tamamlanmıştır.

Ünlü İrlandalı mimar James Hoban, binayı temiz ve yalın hatlarıyla dikkat çekici bir tavırla tasarlamıştı.

17.) Shard, Londra

Londra’nın merkezinde yer alan Shard, popüler olarak Shard of Glass olarak adlandırılan 87 katlı bir gökdelen. Bu ikonik Londra gökdeleni inşaatı 2009 yılında başladı ve üç yıl sonra 2012 yılında tamamlandı.

Bina mimar Renzo Piano tarafından tasarlandı ve halen Batı Avrupa’nın en yüksek binası. Dış cephesinde sekiz futbol sahasına eşit bir alana sahip 11.000 cam panel bulunmaktadır.

Ayrıca bu yüksek kulenin tuvaletlerinden Londra’nın seyrine doyabilmeniz de mümkün olabilir.Çünkü boydan cam yüzeylerin tuvaletteyken bile manzarayı kesmemesi planmanmış. 🙂

16.) Aziz Basil Katedrali, Moskova’nın Kızıl Meydan bölgesinde bulunur ve mimarlık alanında bir başyapıt olarak kabul edilir.

Bir Disney filminden fırlamış görüntüsüyle katedralin eşsiz tasarımı Postnik Yakolev’e aittir.1554 ve 1560 yılları arasında inşa edildiği ön görülüyor.. Bu ünlü katedral gökyüzüne yükselen bir şenlik ateşinin alevine benzeyecek şekilde şekillendi.

Kremlin’in hemen dışında bulunan Aziz Vasil Katedrali, Moskova’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.Dünya’nın en iyi mimari yapıları listesine her zaman adını yazdırmayı başarmış bir baş yapıt olma özelliğine de sahiptir.

15.) Roma, Kolezyum.

Roma’nın kalbinde bulunan Kolezyum antik dünyanın en büyük mimari başarılarından biri olarak kabul edilir. Bu eliptik yapı, Antik dönemde Romalılar tarafından inşa edilen en büyük amfitiyatro özelliğine de sahip.

Stadyum yaklaşık 50.000 seyirci kapasitesine sahipti ve çoğunlukla gladyatör oyunları oynamak için kullanılmıştı.

14.) İlkokul sıralarından bu yana adını duyup da bir fırsatını bulup gidemediğimiz şu muhteşem mimari yapılar listesinde yer alan Tac Mahal..

Tac Mahal, dünyanın en ikonik binalarından biridir ve aynı zamanda antik dünyanın yedi harikasından biridir. Hindistan’da ‘Müslüman Sanat Mücevheri’ olarak kabul edilen Tac Mahal, 1632-1648 yılları arasında Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır.

Bu muhteşem yapı aslında doğum sırasında ölen İmparator’un karısı için bir mezardır.Bu mekanın yabancı ve yerli turistler tarafından klasik pozlarla kirlendiği / renklendirildiği de doğrudur 🙂

13.) Ve tabiki Sidney Opera Binası..Tasarımcısı Jorn Utzon (Allah rahmet etsin çok iyi adamdı..)

20. Yüzyıl için Dünya’nın en iyi mimari yapıları ndan biri olarak kabul edilen Sidney Opera Binası, Avustralya’nın en ünlü simge yapılarından biridir.

Binanın eşsiz tasarımı, daha sonra dünyanın en ünlü mimarlarından biri haline gelen mimar Jorn Utzon‘dan geldi. Sydney Opera Binası, bir restoran ve iki ana performans salonu çatısı taşıyan üç grup ‘kabuk’ grubundan oluşuyor.

12.) Ayasofya kilise, cami – müzesi..Henüz ne olduğu kesinleşmeyen muhteşem yapı..

Aslında bir kilise olarak inşa edilen Ayasofya, daha sonra bir camiye dönüştürüldü ve günümüzde müze olarak hizmet vermekte.Ayasofya, mimari bir başyapıt ve Bizans mimarisinin mükemmel bir temsilidir. Bu bina ilk olarak 306-337 yılları arasında İmparator Konstantin tarafından inşa edilmişti.

11.) Uzay iğnesi? Jet gilleri anımsatan mimarisiyle muhteşem bir yapı..

Seattle’da bulunan Space Needle, 1962 yılında bir fuar için inşa edilmişti. Yapılmasından 40 yıl sonra, fütüristik Uzay İğnesi, Seattle’da halen en çok ziyaret edilen mimari yapılardan biri olma özelliğini koruyor. 184 metre yüksekliğinde ve en geniş yerinde 42 m’ye ulaşan bu bina, aslında modern mimarinin zirvesini temsil etmektedir.

Edward E Carlson, Space Needle’ın tasarımını mimar John Graham ile birlikte hazırlamıştı. Yapı, 9.1 büyüklüğündeki depremlere ve 200 km’ye kadar rüzgar hızına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.Bu yönüyle dünyanın en sağlam yüksek yapılarından biridir.

10.) Buckingham Sarayı, Londra

Bugün Londra’nın en popüler turistik yerlerinden biridir ve var olan birkaç kraliyet sarayından biridir.

9.) Panteon, Roma

Bundan yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilen bu muhteşem yapı, bugün mimarlara ilham vermeye devam ediyor. Panteon’un çatısı, en büyük betonarme kubbe olarakta anılmaktadır.

8.) Guggenheim Müzesi, Bilbao

Fazla söze gerek yok.. Görüyorsunuz..Anlatmaya gerek yok 🙂

7.) Villa Savoye, Fransa

Villa Savoye, 1920’lerin başlarında ortaya çıkan uluslararası mimarlık stilinin klasik bir örneğidir. Bu muhteşem binanın tasarımından İsviçreli mimar Le Corbuiser ve Pierre Jeanneret sorumluydu. Dünya’nın en iyi mimari yapıları listesinde ayaklı ve yerden yükselen tasarımıyla girmeyi her zaman başarmıştır.

Tabiki şaka.. 🙂 Yukarıdaki fotoğrafta dijital manipülasyon teknikleriyle duvar boyası ve kırık cam görünümü kazandırılan bu muhteşem eserin orjinali aşağıdaki resimde görülebilir.

6.) Flatiron Binası, New York

Chicago merkezli mimar Daniel Burnham, 1902 yılında Manhattan, New York’ta göz alıcı Flatiron Binası‘nı tasarladı. Flatiron binasının benzersiz üçgen şekli, Fifth Avenue ve Broadway‘in kesişimine mükemmel bir şekilde uyum sağladı.

Şehrin en yüksek binalarından biri olmasa da, şehir silüetinde daima saygın bir konuma sahip olduğu düşünülüyor.

5.) Burj Khalifa, Dubai

Burj kalifa‘nın inşaatı 2004 yılında başladı ve altı yıl sonra 2010 yılında tamamlandı. Bu 160 katlı gökdelen Amerikan mimarlık şirketleri Skidmore, Owings ve Merril LLP tarafından geliştirilmişti.

4.) Burj El Arab,

3.) Big Ben Saat kulesi,

2.) Giza piramitleri..Klasik ve rutin bir poz..

1.)Yunanistan’daki mavi kubbeli kilise‘de listede yer alan harika yapılardan sayılabilir..

Bu arada santorini adası da başlı başına incelenmesi gereken inanılmaz bir lokasyon olarak ayrıca parantez açalım..

*** BONUS MADDE (son dakika) ; Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen bu yapının viyadüğü andıran giriş köprüsü listenin ilk sırasına dahil olarak Dünya’nın en iyi mimari yapıları arasında yer aldı.. 🙂

Dünya’nın en iyi mimari yapıları listeleri her zaman zirveye oynayan sıra dışı fütüristik en fazla ziyaret edilen eserleridir.25 mimari eseri haberimizde sizlerle paylaştık.Tasarımcılarından ve yapılış hikayelerinden bahsetmeye çalıştık.

Peki sizin en merak ettiğiniz ilginç mimari örnekleri hangisi?

 

Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. ALİ

    29/03/2018 paylaşım zamanı 22:08

    Dünyanın mimarı yapısını incelerken bu site ile karşılaştım. Umarım herkes benim kadar heyecanlanmıştır. Dünyanın en dikkat çekici 25 mimari yapısını ve tasarım öykülerin umarım mimar olunca gidip yerinde görmek ve canlı canlı dinlemek bize de kısmet olur. Bu yazıyı yazan arkadaşımıza teşekkür ediyorum diğer yazılarını takip ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Dünya

Suudi Arabistan 1 yıl içerisinde Katar’ı adaya dönüştürecek

Güncelleme:

Tarih:

Suudi Arabistan Katar’ı yakın bir gelecekte adaya dönüştüreceğini duyurdu.Detaylar ve mega yatırım projesi hakkında detaylar haberimizin devamında..

Mega yatırımların ve dev bütçeli projelerin öncü ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan, özellikle Arap yarım adasındaki projeleri ile Dünya gündemine gelmeyi başarmış durumda.

Suudi Arabistan’ın Mekke gazetesinde yer alan habere göre, Kraliyet Müsteşarı Suud el-Kahtani, Selva Kanalı projesinde tekliflerin sunulması için son günün gelecek pazartesi olduğunu açıkladı.

Katar’ın adaya dönüşümü 1 yıl içerisinde tamamlanacak

Bu projenin uygulanması için uluslararası 5 şirketten teklif alınırken, ihaleyi kazanan şirket yada konsorsiyum, tekliflerin son sunulma tarihinden itibaren 90 gün içerisinde duyurulacak.

Gazetenin haberine göre, söz konusu proje 1 yıl içinde tamamlanacak.

Kahtani, Twitter hesabından ise “Selva Kanalı’nın hafriyatı başlıyor” etiketiyle yayımlanan “Katar devletini bir adaya dönüştüren mükemmel projeden dolayı Suud halkına tebrikler” paylaşımını kendi hesabından yeniden yayımladı.  Daha önce de benzeri paylaşımları yapan Kahtani, şu ifadeleri kullanmıştı:  “Katar, Suudi Arabistan‘a ait askeri üssün bulunduğu Selva Adası’nın bir parçası olacak. Tarih de bir zamanlar o topraklarda bir ülkenin olduğunu hatırlayacak. Selva Adası’nı oluşturma kararı, uluslararası hukuka aykırı mıdır, Suudi Arabistan‘ın orada bir askeri üs kurma hakkı var mıdır, nükleer reaktörünü ve nükleer reaktör atıklarını oraya atma hakkına sahip midir? Tabii ki yüzde 10 bin hakkı vardır. Bu egemenliktir ey sadece egemenliğin ismini bilenler.”

Suudi Arabistan’da internet üzerinden yayın yapan “Sabq” gazetesi geçen nisan ayında yayımladığı haberde, Suudi Arabistan’ın, Katar ile arasındaki 60 kilometrelik tek kara sınırında kanal inşa etmek için tam teşekküllü bir turizm projesi üzerinde çalıştığı iddiasında bulunmuştu.

 

Devamını oku

Dünya

Venedik Mimarlık Bienali’nden Türkiye’ye anlamlı davet

Güncelleme:

Tarih:

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Mimarlık Bienali, bu yıl 26 Mayıs – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında, Giardini ve Arsenale bölgeleri başta olmak üzere kentin çeşitli noktalarına dağılmış mekanlarda düzenleniyor.

Küratörlüğünü Yvonne Farrell ve Shelley McNamara’nın yaptığı bienalin, teması “Free Space”. Mekânın kalitesine, açık ve serbest olması üzerine yoğunlaşan bienalin Global Art Affairs (GAA) tarafından düzenlenen etkinliklerine, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Türkiye’den davet edilen ilk üniversite olarak katılıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 16. Venedik Bienali’nde birinci sınıf öğrencilerinin ComputationBased_BasicDesign@BİLGİ stüdyosunda ürettiği Carapace (Kaplumbağa sırtı) projesi ve bölümün diğer tüm stüdyo çalışmalarını dijital olarak sergiledikleri QR linklerle yer alıyor.

BİLGİ’li öğrencilerin eseri ünlü mimarların eserleriyle yan yana

16. Venedik Mimarlık Bienalinde sergilenen Carapace (Kaplumbağa sırtı) projesi, 2013 yılında Ece Abdioğlu, Ekin Arslan, Ece Emanetoğlu, Deniz Eskiçırak, İdil Işıksoy, Kübra Koyuncu, Elif Özüçağlıyan, Pelin Tatlıcı ve Eylül Utkan tarafından birinci sınıf final projesi olarak tasarlandı ve üretildi.

Sert kabuklu hayvanlardan esinlenerek tasarlanan ve yapıyı bir arada tutan herhangi bir kilit sisteminin kullanılmadığı Carapace, 129 üçgen yüzey ve yaklaşık 700 eklem merkezi olarak birbirine kenetlenen parçalardan oluşuyor. Ek bir malzeme kullanılmayan Carapace’de parçalar iç içe geçen bir sistem ile bir arada duruyor.

Bienal için biraz büyütülerek tekrar üretilen Carapace, 25 Kasım tarihine kadar Marinaressa Gardens’da sergilenecek. Marinaressa Gardens’da ayrıca; ANTIDOTE ART AND DESIGN, Groupwork + Amin Taha ve Atelier Romeo, Meyer Architects ve Daniel Libeskind’in de bienal çalışmaları yer alıyor.

Devamını oku
ReklamReklam