Sosyal medya'da takip edin!
X

Faydalı bilgiler

Online ve ücretsiz inşaat alanı hesaplama programını denediniz mi?

Güncelleme:

Tarih:

Tapu evrakında yazan arsa yüz ölçümü.
İmar durum belgesinde yazan değer.
Birden fazla bodrum kat varsa tüm bodrum katların toplamı yazılacak.
Asansör, makine dairesi, merdiven evi, varsa çatı arasındaki depo vs.
Yangın Merdiveni Var Mı?
Yangın Güvenlik Holü Var Mı?
Yangın Kaçış Holü Var Mı?

İnşaat alanı hesaplama programı ile arsaya ve yapılacak binaya ait verileri girdiğinizde toplam inşaat alanı için yalnızca hesapla butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Yalnızca dikkat etmeniz gereken hususun burada sunulan bilgilerin sizi doğru sonuca ulaştırması adına istenenleri eksiksiz girmeniz olacaktır.Ayrıca programa bilgileri girerken; bodrum kat eğer yok ise lütfen karşısındaki kutucuğa 0 yazınız.

Online inşaat alanı hesaplama Programının Kaks / emsal olan arsalar için yazıldığını da bilmenizde fayda var.İlerleyen günlerde farklı kombinasyonlar da programa eklenecektir.

Program ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. anıl

  03/04/2018 paylaşım zamanı 15:34

  emsale dahil olmayan alanlar sayılmadan hesap yapılır doğru.
  max m2 hakkı gösterilmeli %30 ile beraber
  ne kadar kullanıldığı gösteriliyor.
  Birde yangın konusunda kendine göre ek m2 koyuyor projeye göre değişir diye düşünüyorum.
  birde nerelerde ne kadar kullanıldı yazılabilse çok güzel olur daha detaylı olduğunda projelerimizdede kullanabiliriz.

  • Murat Erçelebi

   03/04/2018 paylaşım zamanı 18:10

   Selam anıl,
   Yorumun için teşekkürler..Online ve ücretsiz inşaat alanı hesaplama programı henüz ilk versiyonu ve evet haliyle eksikleri de var..Programı yazan arkadaşa ilettiğim hesap cetveli şu şekilde;

   ARSADAN İNŞAAT ALANI HESAPLAMA PROGRAMI
   Arsa alanı: A (Açıklama:Tapu evrakında yazan arsa yüz ölçümü)
   Emsal / KAKS: B (Açıklama:İmar durum belgesinde yazan değer)
   Bodrum kat alanı: C (Açıklama:Birden fazla bodrum kat varsa tüm bodrum katların toplamı yazılacak.)
   Enerji terası altı: D (Açıklama:Asansör mak. Dairesi, merdiven evi varsa çatı arasındaki depo vs.)
   Yangın merdiveni var mı? : EVET HAYIR
   Yangın güvenlik holü var mı? : EVET HAYIR
   Yangın kaçış holü var mı? : EVET HAYIR
   Bodrum katlar dahil toplam kat adedi: E

   HESAPLA
   TOPLAM YAPI İNŞAAT ALANI: M2

   HESAPLAMA FORMÜLÜ: (A x B) + C + D + (Yangın merdiveni için evet seçilirse 12.5 x E) + (Yangın güvenlik holü için evet seçilirse 3.5 x E) + Yangın kaçış holü için evet seçilirse 15 + (B x %30) + 10

Bir Cevap Yazın

Faydalı bilgiler

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Dünya Turuna Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Uzun bir yolculuğa çıkmak genellikle insanların gözünü çok korkutabilmektedir. Dünya turuna çıkmadan önce kişiler bu konu üzerinde çok fazla olasılıkları düşünürler. Bu yazımızda dünya turuna çıkmayı planlayan kişilere faydalı olacak önerilerde bulunacağız. Dünya turuna çıkarken ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Dünya turu tehlikeli mi? Tek başıma bu yolu aşabilecek miyim sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gerekli olan Tüm Evraklarınızı Toplayın ve Sanal Ortamda Yedekleme Yapın!

Uzun bir yolculuğa çıkmadan ilk olarak pasaportunuzu, diplomanızı, vesikalığınızı ve biyometrik fotoğraflarınızı varsa da işinize yarabileceğini düşündüğünüz kimlik kartlarıyla beraber gerekli olan diğer evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda ise yedeklerini almalısınız.

Karşılaşacağınız Farklı Sorun ve Gerekli olan İşler için Bir Yakınınıza Vekâlet verin!

Vekâlet vermeniz şart değil fakat vekâlet verdiğiniz de olası bir durum olduğu zaman işleriniz çok daha kolaylaşır. Yurtdışına çıktığınız zaman vekâlet düzenlemesi ile uğraşmak zorunda kalmadan, giderken vekâleti çıkarıp vermeniz daha mantıklı olacaktır. Yaşadığınız yeri terk etmeden önce güvendiğiniz birine vekâleti mutlaka vermelisiniz.

Üstünüze Fatura varsa Kapatmayı Unutmayın!

Yurtdışından eve döndüğünüz zaman birikmiş onca borçla karşılaşmamanız için faturasını ödemiş olduğunuz şeyleri mutlaka kapattırın. Bunun dışında yolda olduğunuz zaman boyunca kullanmayacağınız şeyleri de dondurmanız ya da iptal ettirmeniz yolculuğunuz için tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Yakınlarınızla Kolay İletişim Kurabileceğiniz Sosyal Medya Ağları Kullanın!

Sosyal medyayı kullanmak istemiyor ya da sevmiyor olma ihtimaliniz yüksek. Aktif olarak kullanamayacak olsanız bile yakınlarınızla yurtdışına çıktığınız zaman kolay bir şekilde sesli ve görüntülü arama yapacağınız hesabınızın olması sizin için yararlı olacaktır.

Yanınıza Aldıklarınıza Dikkat Edin!

Gittiğiniz her ülkenin farklı kuralları bulunmakta. Ülkeye giriş yaparken ülkenin şartlarını da gözden geçirmeyi unutmayın. Yanınızda sizin zararsız olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir fakat ülke tarafından kabul edilmeyebilir. Bu konuda bazı ülkeler oldukça çok hassas davranmakta. Sınırda bir sorun yaşamamanız için bunu mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Devamını oku

Faydalı bilgiler

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Güncelleme:

Tarih:

Yazar

Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Birlikte Çalışır Mı?

Bir yapının iki ana tasarımcısı mimar ve inşaat mühendisi; Her iki meslek de yapının yürütülmesi ve inşasına ayrılmaz.

Sorumlulukları çoğu zaman üst üste gelir. Mimar, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir alan tasarlayacak ve bir binanın iç ve dış mekanı için planlar tasarlayacak. Mimar, binanın bina sakinleri için güvenli olduğu nihayetinde sorumlu olduğu için, yapının tüm uygun bina kurallarını karşıladığından emin olmak için bir inşaat mühendisi ile yakın bir şekilde çalışacaktır. İnşaat mühendisi ayrıca uygun yapısal malzemeleri önerebilir ve / veya seçebilir ve ihtiyaç duyacağı sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, havalandırma ve havalandırma sistemlerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Mimar Öğrenciler İçin İyi Bir Tavsiye Nedir?

Mimarlık okulu çok titizdir ve okul yıllarında çok fazla yaşama sahip olmazsınız. Projeler, düşündüğünüzden daha uzun sürüyor – tahmin ettiğinizden iki veya üç kat daha fazla. İlk birkaç yıl boyunca, işiniz elle yapılacaktır (el modelleme ve el çizimi). Her şeyi çizin ve her gün, olabildiğince fazla çizmek önemlidir. Bu uzun vadede size yardımcı olacaktır. Daha sonraki yıllarda bilgisayar modellemesi tanıtılacak. Nasıl iyi işleneceğini öğrenin; özgeçmişinize ve portföyünüze yerleştirebileceğiniz en yararlı şeylerden biridir.

Mümkün olduğu kadar çabuk iş tecrübesi elde etmeye çalışın. Çalışmak için mükemmel bir yer bir inşaat firmasındadır, çünkü tasarladığınız binalar hakkında çok şey öğreneceksiniz ve bu anlayışla çok daha iyi bir mimar olacaksınız. Stajlarınız sırasında yapabileceğiniz en iyi izlenimi verin – daha önce insanlarla ilişkiler / bağlantılar kurmaya başlamanız gerekir.

Sanat ve mimarlık alanı dışındaki etkiler için bir takdir geliştirmek. Dışsal bir bakış açısını deneyin ve tutun, zihninizi olasılıklara açmanıza ve kariyerinizi şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Mimar Olmak Nasıl Bir Şey?

Mimar olmak çok zor ve rekabetçi olabilir. Üniversite bilmeniz gereken her şeyi size öğretmez, ancak yaratıcı yeteneklerinizi geliştirir ve zihninizi yeni fikirlere açar.

Sahada çalışmaya başladığınızda, işin ve mimarlığın teknik yönlerini öğreneceksiniz. Ayrıca müteahhitler, mühendisler ve müşteriler ile yararlı bağlantılar ve ilişkiler geliştireceksiniz. Mimarların çoğu için mimarlık yapmak, kendi başına tasarım yapmak değil, projeleri koordine etmek, tasarım problemlerini çözmek ve inşaatın ayrıntılarını denetlemekle ilgilidir. Bütün bunlar bazen sıradan ve sönük olmayan görevler başarılı bir tasarıma yol açacaktır.

Zamanla, ya tasarım yönünü ya da işin teknik yönünü tercih edebilir ve diğeri üzerinde yapabilmek için doğru olabilir. Kariyerinizde aldığınız yön, tipik günün nasıl bir şey olacağını belirleyecektir.

Mimari tasarım, bir binanın tasarımına, 3 boyutlu modellerin, eskizlerin, kazımaların vb. Kullanımına odaklanır. Teknik tasarım, bir projenin inşaat, dokümantasyon ve detaylarına odaklanır. Ayrıca mimarlığın iş alanı da var ve resmin o tarafını tercih ederseniz bulup, proje yöneticisi olabilirsiniz. Mümkünse, bir mimarlık bürosunda biraz zaman geçirmek için bir fırsat yakalamaya çalışın. İnsanların yaptıklarını beğenip beğenmediğinizi, onlarla sohbet etmeyi ve kiminle çalışmak istediğinizin bir türü olup olmadıklarını görün – bu bir mimar olmanın keyfini sürüp göremeyeceğinizin en iyi göstergesi.

Devamını oku
ReklamReklam